Neden varoluş sisteminde erkekler ön planda tutulmuştur?

Neden varoluş sisteminde erkekler ön planda tutulmuştur?

Neden hayatın her alanında erkekler üstün kılınırken, kadınlar ikinci plana atılmıştır? Yoksa yaradan erkekmidir?

Saygıyı aşmayan cevaplar verilirse mutlu olurum...

0|0
10|32

En İyi Kız Görüşü

• kadınlara yaratma ôzelligi vermistır.ve kadın güç olarak aslnda daha kuvvdtlıdır.dogum sancısı bir erkegı öldüreblr.ama kadın dayanır.bence kadını üstün yaratmış.

1|0
    1|0
    • :) aslında evet kadın hep güçlüdür de erkekler övünür sadece güçlü oldukları konusunda:)

Erkekler Ne Diyor 32

• geçmişte yaşıyor olsaydık dediğiniz doğruydu tamam erkekler ön pilanda olarak gelmiş dünyaya ama öyle gitmedi şuankı şartlar erkekte eşit bayanda erkeklerin her yaptığı işi bayanlarda yapıyor kadınlar şöför oluyor en basit örneği sonra güçsüz yaratıldık diyorsun ama karate judo tekvanto sonra amerikan güreşi boks hertürlü dövüş sporlarında bayanlarda var futboldan anlamaz diyoruz lig tv ve nts spordakı tüm nerdeyse spor proglamlarını kadınlar sunuyorlar hatta futbol oynuyorlar bayanların futbol takımları var milli takımlarda oynuyorlar reislikte ben ne adamlar gördüm 40 yıllık evli hala mutfaktakı bulasıkları onlar yıkıyor hanım arkadaşlarıyla kahve içiyor :) aldatma konusu erkek aldatır bayan aldatmaz sözünüde boş ver erkek erkeklemi beraber oluyor kadınla oluyor beraber olduğu kadında o erkeği aldatıyorum tarzında kendi iç dünyasında düşünebiliyor kızın erkek arkadaşı olmaz erkeğin olur dersek kızın erkek arkadsı olmadına göre erkekler erkeklerle çıkıyor demekki öyle değilse kızlarında oluyor yani tamam ön piland olarak geldik dünyaya erkekler ama böyle gitmedi şuankı şartlarda devirde bayanlarla erkekler tamamen eşitler ben bir erkek olarak bunu söyler heryerde savunurum savunuyorumda

0|0
    0|0
    • Sonradan kazanılmış meziyetler farklı. Yaradılırken üstün yaratılmışsınız ama:)

• ona bakarsak evet bayanlar doğdunda öldürüyolardı nufus cüzdanları bile yoktu erkeğin üstüne oluyordu ama geçmişe gidemeyizki değiştiremeyizki biz ölümlü insanlarız elimizden bişi gelmiyor tek teselli olucağımız nokta şuan hepimizin eşit olması inş önümüzdeki yıllarda dahada iyi bir konuma geliririz başka elimden bişi gelmiyor en azından şuankı şartları düşünüp braz mutlu olmaya çalısmalısınız

• zaten sıkıntı ölümlülerin yaptığıyla alakalı değildi:)

• sadece bir tane olanın dişisi erkeği olmadığını farkedebilenler için hemen çözülür. erkek veya kadın kavramının mevcut olabilmesi için en az 2 adet örnek olması lazım gelir. allah tekse cinsiyet kavramından söz edilemez.

tanrı tektir önkabülüyle ispat yapmaya kalksak:

diyelim ki tanrının cinsiyeti w olsun, diğer cinsiyet de q olsun.

eğer tanrı w cinsiyetine sahiptir diyorsanız, bunu iki şekilde ispatlarsınız

1- tanrı w cinsiyetine sahiptir çünkü başka bir tanrı daha var onun cinsiyeti w, şöyle özellikleri var, bizim tanrı da onunla aynı demek ki o da w cinsiyetinden dersiniz.

bunu yapmak zorundasınız çünkü en az bir adet istatistik oluşturacak kadar tanrı cinsiyetleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

2- tanrı q cinsiyetinde kesinlikle değildir. o yüzden w cinsiyetindedir dersiniz. bunun için de ilk ispattaki gibi q cinsiyetinde tanrı ya da tanrılar bulmanız lazım gelir.

örnek verecek olursak; dünya üzerinde tek bir adet kedi olsaydı ve hep o olsaydı başka bir kedi olmasaydı, o kediyle ilgili bir cinsiyet tartışmasına giremezdik. çünkü kedinin cinsiyetini anlamak için, dişi kedi ve erkek kedinin özelliklerinden yola çıkıyoruz.

sonuç: tek olan bir varlığın kadını erkeği olmaz.

0|1
    0|0
    • Mantıklı. peki bu torpil neden:)

• :) teşekkür ederim.

• her zaman :))

• Olayı doğa ve insan diye ayırmakta fayda var.Doğadaki dişilerin böyle bir derdi yok diye düşünüyorum :) Yumurtladıktan sonra topluca ölen somonları düşününce insan şok oluyor mesela.

Bu işin temelinde "üremek" ve "idame" etmek gerekiyor. Bu da kendi kendine olmayacağı için bir içgüdü organizasyonu gerekiyor. Bunun da merkezine "arzu" konmuş. Arzunun gerçekleşmesi için de bir rol paylaşımı mecbur.

İnsanoğlu'nda erkeğin baskın olması da doğanın biçtiği bu rol "insan tarafından bıçağın iki yüzüne dönüşen", aklın gelişmesi / sosyal ilişkilerin ilerlemesi / sahiplenme duyumunun hayvanlardan yüzlerce kat artması ile bu noktaya getirmiştir.

Doğanın sadece "üreme" için canlılara biçtiği rol, insan sayesinde sosyal yaşamın göbeğine oturmuştur.

Özetlersem "neden" değil, "nasıl" diye sormak daha sağlıklı olur. İkisi için de spontone ne düşündüysem yanıtlamaya çalıştım.

0|0
    0|0
    • yaradılış öyle demiyor ama:)

• Yaradılış birşey demiyor zaten. Yaradılış'tan kasıt semavi dinler ve semavi dinlerin pusulası da zaten yukarıda özetlediğim sosyal yapı oluştuktan sonra geliyor. Ve oluşan tabloya göre tavsiyede bulunuyor zaten. Sosyal ortamın nasıl bu hale geldiği ile uğraşmıyor. Zaten inanç sistemleri "nasıl" değil "neden" ile uğraşıyor. Ben de diyorum ki "neden" diye tırmalarsan yanıt alamazsın :)

• yanıtsız bir soru daha diyorsun :) peki teşekkür ediyorum:)

• eğer kas yapısı ve güç açısından bakıyor ise dogadaki bütün canlıların erkekleri genel olarak fiziksel olarak daha güçlü ama fiziksel olarak güçlü olmaları onların üstün yada ön planda oldguu anlamına gelmiyor. Kadınla erkek arasındaki fizyolojik, biyolojik ve mental farklılıklar birinin diğerinden üstün oldugunu göstermiyor. Hani bir söz vardır

"Sular yükselince, balıklar karıncaları yer.

.Sular çekilince de karıncalar balıkları yer...

Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir...

Çünkü kimin kimi yiyeceğine..

'Suyun akışı' karar verir... "

Son yüzyıllarda (özellike tarım topluman geçişten sonra) fiziksel güç ihtiyacı ön plana çıktıgı için erkekler daha önplanda göründüler. Ancak önümüzdeki yüzyıllarda belki tam tersi bir toplum ve kültür oluşacak. Bu durum tamamen ihtiyaçlar ile orantılıdır.

Bir başka örnek ise, bazı ülkelere (mesela bizim ülkemiz) erkekler kadınların peşinden koşarlar. Çünkü kadınları sosyal ortama katılma oranları azdır. Bazı ülkelerede ise kadın sayısı erkek sayısından fazla oldugu için kadınlar erkeklerin peşinden koşmaktadır :)

Yani kimin kimi yiyeceğine şartlar karar veriyor. Ve şartların değişmeyeceğini kimse garanti edemez.

1|0
    0|0
    • dünya düzenine baktığımda size çok hak veriyorum..

evet bunun yaratıcıyla değil ihtiyaçlarla ilgisi var..

• evet. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

(Ey iman edenler, kendinizi ve çoluk çocuğunuzu öyle bir ateşten koruyun ki, onun tutuşturucusu insanlarla taşlardır.)

islamiyet’ten önce kadının hiç değeri yoktu. araplar, kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. kâbe etrafında bile kadınlar çıplak dolaşırlardı. müslümanlık gelince bu kötü âdetler son bulmuştur.

bugün de dünyanın birçok yerinde kadınlar horlanmaktadır. rusya’da da kadına zulmedildi. zorla kolhozlara sokuldu. erkek gibi, en ağır işlerde, erkek şeflerin baskısı altında, insafsızca boğaz tokluğuna, hayvanlar gibi, en ağır işlerde zorla çalıştırıldı. fakat zulüm payidar olmadı. bilinen akıbete uğradı.

hür dünya dedikleri hıristiyan ülkelerde ve islam ülkeleri denilen arap ülkelerinde, hayat müşterektir) denilerek, kadınlar da, fabrikalarda, tarlalarda, ticarette, erkekler gibi çalışıyorlar. çoğunun evlendiklerine pişman oldukları, mahkemelerin boşanma davaları ile dolu olduğu, günlük gazetelerde sık sık görülmektedir.

bir kadın yazar da diyor ki:

ne zaman bir fuara gitsem, bacaklarını açıp son model arabaların üstüne oturmuş mini etekli mankenleri görsem içim kalkıyor, midem bulanıyor. ve şaşıyorum: iyi kötü birer kişilikleri olan bu kadınlar, orada öylece durup o arabaların birer aksesuarı gibi pazarlanmayı nasıl içlerine sindiriyorlar? hem, kadın cinsini bu kadar aşağılatan o kadınlara karşı, hem de onları oraya oturtup müşteriyi kandırarak mal satmaya çalışanlara karşı öfke doluyor.

erkeklerin kadınlar üzerinde, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptir.Bekara suresi

erkekler, kadınlar üzerine hâkimdir. çünkü Allahü teâlâ, bazı kullarını bazısından üstün yaratmıştır. nisa suresi

hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

kadınları, Allahü teâlânın emaneti olarak aldınız ve onlara yaklaşmanız Allah’ın emri ile helal kılındı. sizin onların üzerinde hakkınız olduğu gibi, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. yatağınızı kimseye çiğnetmemeleri ve maruf olan hususlarda size baş kaldırmamaları, onlar üzerindeki haklarınızdandır. onlar, bu haklarınıza riayet ederlerse, maruf üzere rızıklandırılıp giydirilmeleri onların hakkıdır.

kadın, kaburga kemiğinden yaratılmıştır. hiç bir şekilde doğru olamaz. onu doğrultmaya çalışırsan kırarsın. kadının kırılması boşanması demektir.

kadın zayıf yaratılmış ve avrettir. kadınların avretlerini evde tutarak örtün.

0|0
    2|1
  • erkekler ön planda tutulmuştur demek doğru değil. erkekler ve kadınlar farklıdır, ikisinin birbirine farklı üstünlükleri vardır.

yaradanın erkekliği çok aceleci bir çıkarım. bunu iddia edebilmek için erkeğin kollanmış olması lazım. ama kollanan kadındır, ağır yükümlülükler erkeğe verilmiştir. inanç sistemiyle değerlendirecek olursak yorumum budur. erkek doğası gereği ağır işlere daha yatkındır evet, ama bu ona en az üstünlük kadar sorumluluk getirir ve denge sağlanır.

diğer yandan doğurganlık ve süreklilik, seçicilik kadının esas gücünü teşkil eder ve bence asıl önemli güç de budur. çünkü bu özellikler kadına erkeği yönetme gücü vermiştir. erkek açısından bakarsak, sen istediğin kadar güçlü ol, bunu başkası için kullanıyorsan aslında güç sende değil ondadır.

ben doğada her konuda olduğu gibi de insanlarda da mükemmel bir ahenk olduğuna inanıyorum. çeşitli konularda bir tarafın üstünlüğünü gözlemlesek de bütün olarak ele aldığımızda kusursuz bir denge söz konusu.

0|1
    1|0
  • link

Yaralanmış bir akşam vakti ömrüm

Beni geceler bile anlar oldu

Bütün ezgilerin sustuğu duraktayım

Sen anlamadın gülüm suskunluğumu

Varsın yokluğun zehir gibi yaşansın

Düşte git yüreğimden sessizce

İçimdeki çocuk öksüz kalsın

Yorgunum gitmelerin tümüne

Hadi git

Yangın yemiş türküler gibi git

Kalmasın gök mavisi ezgimde

Su yeşili akmasın yüreğimde

Bir solukta sussun ayrılık gülüm

Yıldızların en uzağı gibi susarım

Yangınlar başlar sustuğum yerimden

1|0
    2|4
  • neden biliyor musun? çünkü kadınlar kendilerini tarih boyunca erkeklerin egemenliğine boyun eğer olarak bulmuşlar ve fiziksel güç yüzünden anneleri tarafından da böyle yetiiştirilip bastırılmışlar. kişilikleri ellerinden alınmış. mesela sen bile bu soruyu sorarken kimliğini gizliyorsun. bu kadar basit soruda bile saklanıyorsun. cevabı kendinde aramalısın...

1|0
    0|0
    • yoooo saklanmamın bu soruyla alakası yok ki daha aykırı soruları açıktan sormuş biriyim. sadece gizliliği tatma merakı benimkisi ki birazdan dayanamaz açılırım:)

• :)) peki...

• cinsiyetsizdir ama insan zihni eşyaları bile cinsiyet ile eşler, mesela tornavida erkek iken tencere dişidir, düdüklü tencere erkektir o ayrı, ütü masası dişidir, ayakkabı çekeceği erkektir...vs.vs.vs.

0|0
    0|0
    • Bunun ayrımı işlevlerindenmidir:) nedennnnnnn? neden tornavida kadın tencere erkek değil peki:)

• kullanıldığı yere ve şekline göre zihinde beliriyor. yani haksız mıyım? sana da tornavida erkek gelmiyor mu?

• :) buda bizim belirlediğimiz birşey.

• bence sorunun Yaratıcı ile olan kısmını düzelt, soruna gelınce kadın erkege göre zarif ve anaç yaratılmıştır.erkek savasırken,ev bakarken,askere giderken,kadın altında malak gıbı yatarken üstte calısarak tum sorumlulugu ustlenmıstır.kadın erkegın kaburga kemıgınden yaratılmıstır..buda senın soruna sanırım acıklama getırır.ve kaburga kemıgı hafıf egridir.cok zorlamamak lazım duzeltmek ıcın kırılır.o yuzden senı cok zorlamıcam doganın kanunu bu. Aslan aslandır.ceylan ceylandır.ceylanın hayıflanması sonucu değiştirmeyecektır.

0|0
    0|0
    • Neden işte. Neden erkek kadının kaburga kemiğinden değil de kadın erkeğin kaburga kemiğinden yaratılmış onu sorguluyoruz zaten.

• yaratılış olarak erkek üstün işte..yaradan böyle uygun görmüş...tüm peygamberler erkektir mesela...Aslan neden üstün diyen ceylanı düşün ...kural bu bu şartlarda oynıcaksınız diyor yaradan

• işte sorumun 2. kısmı bu yüzden di:)

• gece yatakta yatarken korkup kocalarınıza kalk bak aşşağıdan bir tıkırtı geldi demediğiniz zaman gidip kendiniz baktığınız zaman tartışalım bu konuyu :)

0|0
    0|0
    • Benim eşim tıkırtıya uyanmıyor ki:) ben kalkıp bakıyorum zaten. Hem yine aynı şey neden kadınlşar erkeklere göre tırsak yaratılmış:)

• peki teşekkür ediyorum.:)

• cevabı arayacaksın ,cevabı soru yapacaksın ,cevabı soracak kimse bulamayacaksın,cevap arayan kişiler bulacaksın ,herkes başka bir cevap verecek ,sen yine cevapsız kalacaksın

1|0
    1|1
    • aynen öyle oluyor:)

• yanlış anlama vardır.

• heykeller yalancı ınsancıklardır ,cansız ,yalansız kansız ,nilca

sen bilirsin

• Olaya böyle bakmamak lazım. Dünyada herkesin eşit olması söz konusu olmaz değil mi? Kadınların da erkekten daha üstün olanı vardır erkeklerin de kadınlardan üstün olanı vardır. Yüce Allah, erkeklerin kadınlar üzerinde koruyucu olarak yarattığını buyuruyor :

Nisa Suresi 34. Ayet : Erkekler, kadınlar üzerine hakimdir. Çünkü Allahü teala, bazı kullarını bazısından üstün yaratmıştır.

Bu durum belki de erkeklerin imtihanıdır. Çünkü bu üstünlüğü uygunsuz kullanan erkekler zülum etmiş olurlar. Bu da büyük günah olur. Bu bağlamda canlıları genel anlamda düşünürsek hiçbir canlı kendi cinsiyle eşit değildir. Bu Allah'ın taktiridir. Güçlü olan, zengin olan diğer kişilerden de sorumlu olarak imtihan ediliyor. Bu durumu feministlik yapıp yaradanı suçlmaya çalışmamalı.

0|0
    0|0
    • Neden ama ? sorum orası neden kadın değil de erkek?

• Duygusal olarak işte kadınlar daha dayanıklı ve güçlü onu kast ediyorum..

Bir erkek o gelgitlere fizyolojik ve bedensel değişimlere asla dayanamazdı mesela..

• Yahu diyorum ki kadın istediğinde bedenende erkekten güçlü oluyor..

Mesela yabancı devletlerde kadınlarda ağır işlerde çalışıyor..

Yani istersen oluyorsun.. Bu sadece toplumun ve büyütme şeklinin sokttuğu bir kalıp bence..

Yoksa kadında istese daha güçlü olur hemde o duygusal güçlülükleriyle daha iyi olur gibi..

• Tamam o halde neden evli bir çift boşandıgı zaman kadınlara nafaka ödeniyor.Yada çocuk anneye bıraklıyor.Nedem otobüste kadınlara yer veriyoruz..Neden aileyi geçind,rme yükü erkeklerin boynuna atılıyor...Bende bunlara karşıyım ozaman.

Hayatın bazı alanlarında kadınlar,bazı alanlarında erkekler üstündür.İşte bu yüzden Kadın erkek eşitligine inanmıyorum.

0|0
    1|0
  • Göçebe kavimlerde, klanlarda anaerkil yapı hakimdi, ne zaman ki mülkiyet kavramı ortaya çıktı işte o zaman ataerkil düzen kayıtsız şartsız var oldu.. Doğa, varoluşundan itibaren ataerkil düzende gitmedi. Yunan mitolojisindeki tabiat ana' (Gaia)ya bir bakın

sonuç olarak halen bazı Kanada, Güney Amerika yerlilerinde anaerkil düzen varlığını korumaktadır.

2|0
    0|1
    • ben kısaca şartlar diyorum :)

• Mülkiyet işte bilirsin, erkeğin fiziki gücü, savaşçı doğası; eskiden kadınların elinde olan üretim araçlarının zaman içerisinde gereğinden fazla üretmesi karşısında iştahına engel olamadı

• öncelikle varoluşla yaratılışın farklı olduğunu öğrenmek gerek. eğer dünyaya islam veya diğer herhangi bir din çerçevesinde bakıyorsan bu yaratılışla çakışır ve yapacak bir şeyin yok ikinci planda olmayı kabulleneceksin. eğer bunu reddediyorsan, insanlığın tanrı tarafından yaratılmış değil kendiliğinden var olmuş olduğunu düşünüyorsan bunun kadını ikincilleştirmediğini bilmen gerek. ha şöyle de bir şey var son zamanlarda, islami feministler diye bir ekip var, onlar da aslında dinlerin erkek egemen olmadığını, sadece onlar yorumladığı için öyle göründüğünü iddia ediyorlar

0|0
    0|1
    • Kabul etmek değil de neden böyle yaratılmış. Mesela neden erkek kadının kaburga kemiğinden yaratılmamış?

• tamamını oku çelişkileri göreceksin. ayrıca öyle kaburga kemiği diz kapağı falan filan gibi bir muhabbet de yok. kendi dinini kendin öğren başkalarının söyledikleriyle yaşama inancını

• ben dinlere karşıyım. yaradan var ancak dinler kendi çıkarları doğrultusunda kişilerce yaratılmış gibi geliyor bana.

• erkeğin ön planda olduğunu ispatla önce! ben senin tezine katılmıyorum. hayat her iki cinse de adildir. farklı meziyetlere sahip olabilirler ve yükleri ve sorumlulukları da buna göre verilmiştir. erkek iş hayatında önde olabilir ama çocuk yetiştirmede kadınlar daha avantajlıdır. kadın erkeğe göre acıya daha dayanıklıdır ( erkek doğum yapsın da göreyim). katılamadım sana.

1|0
    0|0
    • bak işte en zor işler kadınlara verilmiş:)

• SAçmalama senin tek sorunun evde durup hergün 31 çekmen :)

• iyi misin evlat? hayrola bana bu saldırının amacı ne? senin yaşında bile senin kadar gerizekalı değildim.

• yanlış düşünüyorsun kangi erkek için savaş çıkmıştır hangi erkeğin kararı kadınınkinden önde geliyor kararı biz veriyoruz son söz kadının daha hala baskı yapıyorsun erkeği önde gösteriyorsun ber gazı çekil ondan sonra erkek egemen yok böyle bir dünya

0|0
    0|0
  • Neden öyle düşünüyorsunki bence siz kızlar/kadınlar erkeklerden daha ön plandasınız.Çünkü siz olmasaydınız biz erkekler dünyaya gelemezdik.Yuvayı dişi kuş yapar demir ya aynen o hesap.Kadınlar olmasa hayatımızı sürdüremeyiz.Bir annenin yaptığı işi,fedakarlığı hangi baba/erkek yapar sorarım.Onun için hiçte ikinci planda değilsiniz

0|0
    0|0
  • neden neyse bilmiyorum

kadın erkek

0|0
    0|0
  • kadınlar bana göre erkekten daha güçlü,zeki ve üstündür. (bu yanıtı buradki kadınları etkilemek amacıyla yazmadım bana laf atmaya çalışacak erkeklerin bilgisine)

0|0
    0|0
  • Anaerkil düzende Yaradan kadın diye düşünülürdü, şimdi erkek imajı var. Ataerkil düzen üstüne paragraf yazmayalım, sıkılırsınız. Tarih öncesini ve M.Ö.5000'li yılları araştıran cevabı bulur

0|0
    0|0
  • buna inanıyormusun gerçekten erkeklerin ön planda olmaları sadece bedensel güç ve kuvvet onun dışında her erkeğin arkasında,üstünlüğünde bir kadının imzası var...

0|0
    0|0
  • Günümüz dünyasında bence kadın daha ön planda.Giyim sektörü full kadınlar için.İş başvurularında öncelik bayanların.Askerlik yapmak zorunda değiller.Cuma namazlarına gitmiyorlar.Seçme seçilme hakkı sonuna kadar var.Daha ne istiyorsunuz?

0|0
    0|0
  • hadi bakalım ateistler bunuda açıklayın.

0|1
    0|0
  • işte budur..

klasiklere dönüş :)))

1|0
    0|0
  • Doğurganlık kimde ise Süleyman odur benim gözümde.

1|0
    0|1
  • ablacım cevap ney buldunmu cevabı?

0|0
    0|0
  • Yumurtamı tavuktan çıkar tavukmu yumurtadan cevabı belli değilmi seni biraz tatmin eder.

0|0
    0|0

• bunu sen mi sordun?

oww may goad

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 9

• Çözersen banada haber yolla.Dün burda bir soru vardı sizinle yatan hatunla evlenir misiniz diye 21 erkek yorumu vardı yüzde doksanı olmaz evlenmemm açılmamış gonca varken açılanı ne yapayım diye yorumlar vardı.Bu erkekleri bizim hakkımızda böyle düşünmeye ve kendini bir halt zannetmeye iten sebep biz olmayalım.Önce anneyle başlar erkeğin el üstünde tutulması sonra kız kardeşlerle ve sonra ortama gelin olacak hatun girer sonuç erkek 3 karının ortasında kalmıştır.Annesi,kız kardeşi ve ona aşık olan kız.Şimdi soruyorum erkeğin g.tü kalkmasında benim mi g.tüm kalksın ben mi ön planda olayım:D:D

0|2
    0|2
  • Allah benim gözumde kadın düşmanıdır kadını erkek icin cinsel obje olarak yaratmış kadın zayıf kadın namus evden çıkmasın kadın akılsız cogu cehennemlik size itaat etmezse dövün şahitliği pek kabul gormez kocasından izinsiz bisey yapamaz araba kullanamaz mirası yarım bunların bahaneleri var sorgulamaktan aciz insanları kandırmak icin en kotusude bunları normal gorup kabul eden kadınların olması uyanın uyanında biraz allahın size verdigi degeri gorun cok sevdiginiz sahabe cariyelere tecavuz ediyodu obur taraftada hurileri sıraya dizecekler onuda unutmamak lazım.

0|0
    0|0
  • avcı toplayıcı döneme bakmak yeterli olacaktır.hazırdaki besin kaynakları tükendiğinde,hamilelikten dolayı avlanamayan kadın besin için hamile olmayan kadınların ve erkeklerin avlarını beklemek durumunda kalmıştır.sonra av işi sadece erkek işi olmuş,dolayısıyla iş olmuş,kadının işi görünmez hale gelmiş.en önemli ihtiyaç beslenmek.bu durumun modern dünyada kendini güçlendirmesi kapitalizmin atağa kalkmasıyla oldu.neden neden neden ler yerine pratik çözümlere gitmek ve örgütlenmek daha faydalı bence."yaratan erkek miydi.." :D

0|0
    0|0
    • korkaklık, alınganlık, bedensel güçsüzlük (aklıma şuan bunlar geldiği için) yazdım, yonradan kazanılan olumsuzluklarmı yani kadın erkekten daha güçlüyken bedenen şartlar mı bu hale getirdi diyorsun:) ben nedenini biliyorum aslında yada kendimce nedenlerim var da genel yapı ne düşünüyor merak bu yöndeydi. teşekkür ediyorum:)

• eşitlik ve adalet yanlış anlaşılan kavramlar diyorum.kadın olarak erkek dünyasının erkek cümleleriyle var olmayı adil bulmuyorum.orjin diye de bir şey var.

• Allah kadını erkeğe eş diye yaratmıştır.Zarif,narin diye nitelendirilmiştir.

0|2
    0|2
    • neden tersi olmamış ki sorduğumda bu prensesim:)

• Bu şuna benzedi ben neden erkek olarak doğmadım gibi bişey zannedersem.Ohooo bunları irdeleyeceksek biz ölelim daha makbul olur.:))

• :) yok ya ölmeyin yaşayın. bende sorgu bitmez:) teşekkür ederim:)

• kadinlar fiziksel anlamda daha ustundur aslinda. nereden cikarttigimi da soyleyeyim. ne kadar dogru, ne kadar yanlis bilmem ama bazi universitelerin yaptigi arastirmalara gore Y kromozomu kisalmakta. hadi bu yalan diyelim. kadinda XX kromozomu vardir. dogal olarak kadin daha gucludur. neden mi? cunku bir taraftaki dnada hata varsa diger taraftaki isler. ayrica erkeklerde bir cok hastalik babadan direk ogula gecer. Y kromozumunda tasinanlar elbette. eh kadinda da bu kromozom olmadigina gore ona gecme sansi yoktur.

simdi bunlari gozonune alarak tanrinin bir cok seyden haberdar olmadigini bile soyleyebilirim. haberdar olsa sanirim erkeksiz bir dunya icin bir ureme sekli bulurdu. ama bulmamis. ne aci :-).

ah bir sey daha. erkekler kadinlardan once olur. bu bilimsel olarak kanitlanmis bir sey. ve hadim olan erkekler digerlerine nazaran 10 sene daha fazla yasar. ahaha.

oturup simdi dusunelim kim kimden ustun?

0|0
    0|1
    • :) nedesem şimdi kahlo :) çookkk konuşulur tezin çok :)

• :) yaparmıyız yaparız:)

• yapariz tabe :D.

• kadınların birinci planda olduğu yıllar çoğunlukludur tarihe bakarsak daha sonra ataerkil toplumda da erkek birinci sırada olsa bile beyin kadın erkek görüntü olmuştur yönetimde kadınların payı büyüktür şuanda bazı ülkelerde devam etmektedir

0|0
    0|0
  • Neden aslan kartaldan daha büyük? Aslan kutsal hayvan mı? Ormanın kralı aslan nasıl olurda kendisinden çok daha küçük yılan tarafından yutuluyor peki.

Kadınlar fiziksel güç olarak daha güçsüz erkeklerden. Erkekleri bize koruyucu göndermiş. Kadınlarla erkekler arasında bir alışveriş mevcut. Biri sert yapılıyken biri narin. Birbirlerine eş yaratmış böylece. Kadınların gözyaşları bazen en büyük silahtır. Bizler içinde verdiği nimetler böyle sayılabilir.

0|1
    0|1
    • söylediklerinin hepsine katılıyorum ancak neden tersi değil bunun. merakım burada.

• İlk insan neden yaratıldıya düzgün bir cevap veremem. O konuda fikirlerime güvenmiyorum :]

• :) tamam canım kendini zorlama cevabı yok bu sorunun :)

• yoo yok ölr birşey .toplumsal dayatmanın bir sonucu .kuranda kadınlar hep korunmuştur iyice okuyup araştırırsan

0|0
    0|0
    • canımcım düşün birkere, kadın kaburga kemiğinden yaratılmış neden erkek değil, kadın bedenen güçsüz, erkek değil, aile reisliği erkeğin kadının değil, kadın narin naif, korkak erkek degil nedeeennnnn:):):)

• şu kaburga kemiği nerde geçiyo arkadaşım adres göster bana

• kendi aranızda sohpet ha :) hadi bakalım:)

• Bu sorgulamalar güzel eğer, mantıklı ve gerçekten tarafsız araştırırsan güzel sonuçlar alırsın..

0|0
    0|0
    • umuyorum zedim umuyorum:)

• senin istediğini ima etmemiştim düşündüğü yazmıştım...

Yükleniyor...