Bayan vs. Kadın. neden Kadın yerine Bayan demeyi tercih ediyorsunuz?

Bayan sözcüğünü neden Kadın sözcüğü yerine kullanıyorsunuz? Özellikle de kadınlar cevap verirse sevinirim? Bay ve Bayan bir hitap şekli, Kadın ve Erkek de 2 cinisyeti gösteriyor. Bay sözü pek kullanılmaz ama ısrarla Bayan sözü cinsiyet anlatmak için kullanılır. Neden?

Sorunun benzer versiyonları daha önce sorulmuş ama yine de sormak istedim.

0|0
3|3

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 2

• otur bayan mı demek daha iyi

otur kadın mı

0|0
    0|1
  • kadın daha kaba ve argo geliyor

0|0
    0|1
    • dünyada kadın ve erkek diye 2 cinsiyet var. senin cinsin da kadın, bayan diye bir cinsiyet yok. bunun nesi kaba?

• bence sen o uzun yazının altındaki Başak adlı kadının yorumu oku.

benim derdim bu konunun doğrusu budur, bayan denmemeli kadın denmeli fikrini empoze etmek değil. bu konudaki kendi düşüncemi aktarıp, farklı düşünenlerin fikirlerini almak. - kendi fikirlerini -

• kendi fikrimi yazdım ve bunu destekleyen bir link attım sana

Erkekler Ne Diyor 3

• Türkçemizin bir oyunu... kadın deyince kız olmayan anlamına geliyor ve kaba bulunuyor ve karşıdakine "nerden biliyorsun kadın olduğumu" sorusu için fırsat veriliyor. ayrıca bay ve bayan pek kullanılmaz onun yerine hanım ve bey kullanılır ki cümle içerisinde kullanırken "filiz hanım" mı daha cazip yoksa "filiz kadın" mı?

0|0
    0|1
    • ısrarla aynı seyi yazıyorsunuz. filiz kadın diye bir tabir yok. hitap şekillerinden bahsetmiyorum. diğer cevaplayan yazdığım cümleyi yazayım. Erkekler mavi rengi bayanlarsa kırmızı rengi daha çok sever." gibi mesela.

Konu bir şekilde bekaretle ilişkilendiriliyor, bunu özellikle yazmadım sorumda. bayan sözünün kadın sözü yerine kullanılmasını bir tür ayrımcılık olarak görüyorum ben.

• bende bu düşünceleri öğrenmek istiyordum zaten. medeni bir şekilde herkesin kendi düşüncesini aktarması çok güzel. teşekkürler.

• rica ederim dostum güzel sorulara her zaman ciddi cevap veririm. sorun güzeldi...

• ben genelde hanım demeyi tercih ediyorum bazen arada kadın dediğim de oluyor bayan kullanmıyorum diyebilirim

0|0
    0|1
    • hanımın karşığı da bey. biri hanım hanımcık, vur ensesine al lokmayı diğeri ise bey... efendi...

• Hiç muhabbetin yoksa: Pardon bayan...

Ünvanını veya ismini biliyorsan: Aylin Hanım, Doktor Hanım...

Aynı şekilde Pardon beyfendi. Okan Bey, Avukat Bey.

Neden tuhaf gelir ki bu?

0|0
    0|1
    • gayet doğal hitap şekilleri :))

• kadın/erkek, bayan/bay bunların birbirine karşılığı var. adam genel bir tabir. adam'ın böyle bir karşığı yok.

• Kız, erkek, oğlan, kadın, adam, bay, bayan karıştır kullan kardeşim.

Yükleniyor...