Kendine aydın diyen insanların özgürlük lafı altında manevi değerlere saldırmalarını nasıl buluyorsunuz?

çevremizde görüyoruz manevi değerlerimize gelenek ve göreneklerimize sözde "aydınlık" kisvesi altında saldırmak, aşağılamak ve bu şekilde medeni ve çağdaş olduklarını idda eden insanlar var ülkemizde.. bu tip insanlar hakkındaki düşünceleriniz nedir?

0|0
6|22

En İyi Erkek Görüşü

• Gerçek aydın toplumu ile bütünleşebilen insandır.Avrupa tarihini incelersen görürsün ki aydınlar hep zamanlarındaki toplumlarının sorunlarına çözüm üretmeye çalışan insanlar olmjuştur ama biz de milli ve manevi ne kadar değer varsa hepsine saldırmayı aydınlığın şartlarından zanneden zihniyetler var maalesef

0|1
    1|2

Erkekler Ne Diyor 21

• Medeniyeti bize öğreten avrupa,

duyda kulak ver çağrıma

senin aydın diye yetiştirdin avrupada

g*tünü yıkamayı bizden öğrendi bundan daha büyük ne olabilirki

Medeniyette!

hay yaşa koca Mustafa! der geçerim anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az..

0|2
    1|1
  • Nihat Genç'in orhan pamuk'u yerin dibine soktuğu bi programı vardı, aynen öyle düşünüyorum. işte : link

0|3
    0|1
  • buradaki asıl sorun birbirimizi "bu tipler" diyerek başkalaştırmamızdır...

herkes bir diğerinden " bu tipler" şeklinde bahsettiği sürece , bir arpa boyu yol gidemeyiz..

1|1
    0|0
  • Bu aydın lafına oldum olası uyuz olmuşumdur. Belli bir gurup kendilerini aydın sayıyorlar neye göre aydın kime göre aydın belli değil. Ama hepside aynı parti aynı fragmanın adamı. Çünkü hiç bir zaman diğer partililerden birine aydın dediklerini duymadım. Bu tamamıyle bir gurup insanın kendini üstün görme cabası. Aydın ya bu arkadaşlar her dedikleri doğru olacak nede olsa

0|0
    0|0
    • tamamen katılıyorum aydın olmak keşke bu kadar kolay olsa gerçek aydın yapmaya çalışır yıkmaya çalışmaz..

• Ya aydınlar kulübüne nasıl giriliyor bir bilsem. Bir tanede farklı partiden aydın göstersinler bana tamam diğerleride aydındır diyeyim.

Bu arada güzel bir konuya değinmişsin tebrik ederim bende amma doluymuşum :)

• teşekkür ederim .. biz gerçek demokrasi yolunda ilerledikçe bu tip insanların marjinalleşmesi kaçınılmaz.. bi süre sonra onları dinleyen kimse kalmıyacak zaten..

• o şerrefsizler kendilerini akıllı zannediyor bu tip insanlar; felsefik sözler söyleyip karşısındakini etkileyip kendine çekmeye çalışır,dini,milli,ahlaki ve kültürel değerleri aşağılamayı bir bok sanar,Atatürkü anlamadan Atatürkçülük yaptığını sanır, bunlar sovyet veya batı hayranı olur genelde, kendinden başkalarını aydın olarak görmezler ve che, castro, lenin, marks kadar Atatürkü ve diğer Türk büyüklerini araştırmazlar! Ama Türk çocuğu atasını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. Elin yavurlarını değil

0|0
    0|1
  • geberesiceler ! ! !

1|1
    1|2
  • Sözünüz Avrupa özentisi Orhan Pamuk gibi liberallere ise katılıyorum, topluma ilkel kabile gözüyle bakıp kendilerini yüceltiyorlar. Balolarla, gökdelen dikmelerle, Avrupalı gibi giyinmekle modernlik olmuyor. Ama sol görüşlü insanları eleştiriyorsanız hiç katılmıyorum. O tür aydınlar toplumu aşağılamıyor, daha iyi olmasını istiyor. Ayrıca "manevi değerler"den kasıt, tarih öncesinden kalma dogmalar ve tabularsa onların eleştirilmesi gereklidir. "Kutsal" diye bir şey yoktur

0|1
    0|0
  • Bir kere toplumun manevi değerleri olması ne kadar saçma

manevi şeyler bireyseldir sırf sayıca yüksek kesimler bir şeyi önemsiyor diye kişisel değerler yaratan zavallılara acıyorum

1|2
    1|0
    • bu kadar basit.

• Ben sadece zeki insanlarla tartışırım

• tartışma stilinden senin o bahsettiğin zeki insanların arasında olmadığın belli..

• Her doğru konuşanı vatan haini ilan etme huyundan vazgeçmedikçe, at gözlüğünden kurtulmadıkça, jokeyler istediği yere yönlendirecek bu halkı. Halkın da çoğu cahil olunca durum bu işte.

1|2
    1|0
  • Ciddiye almıorum. hitap ettiği kitle yüzde 5 değil. zaten ortak düşman dolayısı ile ciddiye alınıp dinleniyorlar. gördüğümde kanal değiştiriyorum.

0|1
    1|0
    • gerçekten çok az bu insanların sayısı ama sesleri çok çıkıyor..

• sesleri çok çıkıyor olması çok güçlü olduklarını göstermez. üzerinde konuştukça değer kazandırırsın bunlara bence konu diye açıp konuşulacak kadar değerleri yok.

• biri benden mi bahsediyor ? nedir o gelenek görenekler vs. töre cinayetler? bekaret takıntıları? sokakta el ele tutuşan sevgililerin linç edilmesi ? biraz daha açarmısın şu gelenek göreneklerini?

2|1
    0|1
    • mesela çarşaf giyen insanlara yıllarca kara fatma diyen zihniyetten bahsediyorum. üstüne alındıysan yapacak bişey yok..

• keşke önyargısız okusaydın o zaman belki gerçekten anlardın..

• Böyle saçma soru olmaz. Kimlerden bahsettiğin belli değil ki. Sen direk bütün aydınları karıştırıyorsun -ki böyle bir şey mümkün değil. Mesela ben sana aydınları en kolay nasıl ayırt ederim onu söyleyeyim. 2010 referandumuna bak ve evet diyen, hayır diyen tanınmış isimleri ayır. Evet diyenler halkın yararını düşünmeyen aydınlar senin bahsettiklerinden ve bunların çoğusu hükümet yalakası tiplerdir. Hayır diyenler tamamen cebini değil halkını düşünen insanlardır. En basit yol budur bence.

0|0
    0|0
    • peki sen örnek ver bakalım bu insanlar hayır diyerek halkına ne gibi bi katkı sağlamış.. demokratik bi anayasa istememenin aydın olmakla uzaktan yakından ilgisi olmadığı belli. bu sadece bağnazlıktır..

• saçmalama lütfen ya hükümet zaten istesede tek başına yapamaz anayasayı mecliste o çoğunluğa sahip değil ondan bundan duyduklarını yazacağına biraz araştırda rezil olma bari..

• ahahaha :D:D: şaka mı yapıyosun canım? bu anayasa yapılırken hükümet kime sordu hangi muhalefetten fikir aldı? mecliste o çoğunluğa sahip olmadığı için referandum yaptılar zaten çok zeki arkadaşım. gerçekten beni çok kötü rezil ettin bidaha siteye giremeyeceğim ahaha :D:D:D:

• Onlar insan değil ki

İnsan suretine girmiş şeytanlar

Normal insan ,

Hiç bir fikre ve inanca

Saygısızlık etmez.

Merak etme

Şeytana da kıyamet gününe kadar

Süre verildi

O da biliyor başına gelecekleri

Son çırpınışları.

0|0
    1|2
  • Kimine göre medeniyet özünü inkar edip

Yaşama tarzları bozuk ama elektronik eşyaları saglam yaşamak

0|1
    0|0
  • Çok yanlış şeyler söylüyorsa dahi dinlemeyi bileceksin.. Benimsemek zorunda değilsin.. Gelişmiş toplumların tümünde bu iş böyledir..

1|0
    0|0
    • aslında dinleyebilmek konu değil burada bu şekilde bişeyleri insanların gözünde küçültmeye çalışıyorlar özelliklede gençlerin. bu yeri geliyor din oluyor yeri geliyor insanların yaşayış biçimleri oluyor.. bunu hep yaptılar ve bu şekilde gerçekten çok şeye saygımızı kaybettik..

• haklısın aslında ben genel bişeyden bahsediyorum.. ama şu malumki bu ülkede uğraşılan özelliklede bir kesim için bahsediyorum en çok din oldu ama genel olarak bu milleti küçümseme gibi bir huy edinmiş bi kesim.. insanlar birbirinin hayat tarzına ve değerlerine saygılı olmamalılar.. bu çok klişe gibi görünebilir ama çokta doğru bir söz..

• Evet senin karşıdakine duyduğun saygı karşısı içinde geçerli.. Özgürlüğün dahi ilkeleri var..

• sırf düşünceleri yüzünden ceza evin de yatan 5 bine yakın profesör asker gazeteciye ne dersin

1|1
    0|1
  • Çok aptalca buluyorum.. artık gelişim gösteriyor ülke.. safsatalara inanmıyor...

0|0
    0|0
  • Aydın insan yanlış olan gelenek-görenek bile olsa bunu sorgulayan, doğrularını söylemekten kaçınmayan ve topluma örnek olan insandır.

Kim mesela bu insanlar, örnek ver bakalım?

0|0
    0|0
  • manevi kesim in onları uçuk ve dinsiz gibi görmeleri aydın dediğin kesimin ise manevi kesimi geri ve öcü olarak görmesi deyişme si gerekir unutmayalım ki dinimiz ilm çok büyük önem vermiştir

0|0
    0|1

• yavşaklar

0|2
    1|2
  • O tip insanlar haklı ama o tip insanları anlayamayan cahil insanlar haksız.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Bu konuda ben de çok sıkıntılıyım. Ekranlarda görünüp, özgür düşünceli olduğunu ifade edebilmek için başka insanların değerlerine hakaret edenlerin samimi olduğuna inanmıyorum. Kendi ününe katkı sağlamak için, ortaya çıkabilmek için bunu yapıyorlar. Gerçekten de izleyin, belirli bir süre sonra, ya bir televizyon programı sunmaya başlarlar ya da kitap yazarlar.

Aynı şekilde, manevi değerleri savunur vaziyette görünüp, yobazlığın alasını sergileyenler de var. Amaç hep aynı..Kafa bulandırmak, ünlü olmak.

0|1
    0|0
  • Ordan burdan arakladığın klişe başlığınla bir yere varamazsın.

1|1
    1|1
  • Toplum etti , toplum buldu...

Tabulardan dolayı kişiler bastırıldı ve en ufak serbestlikte şuanda dediğin durum meydana geldi...Hiçbir şey dayatılmasaydı böyle olmazdı.

0|1
    0|0
  • Aşağılık kompleksinden. Aynaya baktıklarını sanmıyorum.

0|0
    0|0
  • örnek verebilirmisin

0|1
    1|0
    • mesela fazıl say

• sen bu ülkede yaşamıyorsun demekki sadece sana söyliyebileceğim eğer etrafına bakabilseydin tabii objektif bi şekilde bu insanların tacizine uğramış onlarca kişiyi görebilirdin..

• bu ülkede yaşıyorum örnek istememin bir sebebi vardı bunu anlamanı beklerdim fazıl say çok başarılıdır ve örnek aldığım kişilerdendir ilerde onun kadar iyi bir piyanist olabilirim umarım

• 0|1
    1|1
Yükleniyor...