Tanrı kendini öldürebilir mi?

Soruyu açayım Tanrı kendini öldürebilir mi ? Eğer tanrı kendini öldürebilirse Tanrı sonsuzdur yargısı zedeleniyor eğer Tanrı kendini öldüremiyorsa bu seferde Tanrının gücü sınırsızdır yargısı zedeleniyor bu konudaki düşünceleriniz neler ? soruyu sorma amacım inanç zedelemek değil sadece bu sorunun cevabını bulmak ,başkaları nasıl düşünüyor öğrenmek istedim ateizm avukatlığı yapmıyorum altını çize çize söylüyorum sadece aklımı karıştırıyor bu düşünce cevap arıyorum

0|0
15|15

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 14

• ''Tanrı kendini öldüremiyorsa'' demişsiniz ''gücü sınırsızdır yargısı '' v.s iyide Tanrı neden öldüremesin isterse? Onun her şeye gücü yeter. Ama kendisini öldürüp öldürmemeside kendi takdirindedirki böyle bir şey yine kendi külli iradesinde gizlidir. Kısacası zamandan mekandan münezzeh olan biri istese yoku var edebiliyorsa ölüm çok daha kolay olmazmı?

0|0
    1|0
    • Tanrı kendini öldürebilir dersek Tanrının gücü sınırsızdır yargısı çürütülmüş olur sıkıntı olan bir yerde burası

• hayor çürütülmüş olmaz, öyle takdir ediyordur deriz. İradesindedir her şey.

• ölmek nedir bilmekten aciz yazarımsı zırvası. şimdi efendim ölmek eylemi bedenler için geçerlidir, ruhlar ölmez. hemen bir antiparantez açıyorum, insan zekası allah'ı kavramaktan acizdir. yalnızca onun sıfatlarını bilebiliriz. bu durumda hem doğrulmamış, hemde doğurmamış (çocuğu yok manasında) olan ve bir yeryüzünde bir bedene sahip olmadığını da bildiğimiz allah kendini nasıl öldürsün?

0|3
    1|0
  • hayal gucune ve soruna hayran olmamak elde degıl:)kırl yıl dusunsem böyle bır soru gelmezdı aklıma tanrı kendını neden oldursun ılk once bunun cevabını aramalısın bence bu sacma olmaz mı yoksa bu duzenı kım ıdare edecek tanrı kendını oldurmuyor dıye gucu sınırsız mı oluyor söyle dusun bakman gereken ınsanlar var sorumluluğu sana ait senden ısteyen nefes almaları sana bağlı sen kendını oldururmuydun bu durumda o ınsanları o duzenı dusunmeden ee sen kendını oldurmuyorsun dıye gucunden suphe mı duyardın ınancın ne bılmıyorum ama bızım ınancımız da tanrı yerıne allah derız o merhametlıdır bızı bırakmaz bızı bırakmayacagıda onun gucunun sınırlı olduğu anlamına gelmez

0|0
    0|0
    • Tamam Tanrı olmasın Allah kendini öldürebilir ama niye öldürsünki diyorsun .. iste burada sorunun ikinci kısmı devreye giriyor Allah kendini öldürebilirse Allah sonsuzdur yargısı sıkıntıya girmezmi

• anladım bana da bıldırırsen sevınırım cevabını...

• inceledikten sonra paylaşacağım sizinle

• Üf iyice zıvanadan çıktınız.

1|0
    2|0
  • Süvari gelsin de sana cevap versin , gör gününü ...

0|0
    0|1
  • Allah her şeyi gücü yeten bir varlık olduğunu kabul ediyoruz..

Buna göre Allah kendini yok edebilir ve yok ettiği gibi tekrardan da meydana gelebilir..Yani kısacası Allah hep var olabilir ama ölümlü insanlar için bu durum aynı değil.

1|1
    0|0
  • sen istersen öldürebilirsin

0|2
    1|0
  • tanrı ne ya

Allah tanrının belasını versin demiş çok sayn Necip Fazıl... ne de güzel demiş

1|2
    1|3
    • necip fazılın yobazlıgını herkes bilir.Tanrı Turkcedir..Göktürk dilindeki "Tengri" kelımesınden gelmıstır.Allah ise arabın dılınden gelmıstır..

• hayal00 istediğini söyle hiç umrumda değil tekrar tekrar söylüyorum bu kadar ilericisin madem kelime yobazlığına karşısın geç göktürk alfabesine , latin alfabesiyle alfabe yobazlığı yapma tamammı , bu ülkedede senin gibi yobazlara yer yok , ayrıca lostrider hristiyanlar tanrı diyor doğru ama hristiyanlar diyor iste sizin mantığınıza göre hristiyanlıkla müslümanlık bire bir örtüşüyor sanırım

• tabii ki de hristiyanlıkla müslümanlık bir olamaz, ama unutma kuranda hristiyan ve yahudilerin arasında da iyi insanlar olduğunu ve onların da cennete gideceği geçer, onlar da aynı allahın kulu yani.

ayrıca herhangi biri allah yerine tanrı dedim diye günaha gireceğimi veya dinden çıkacağımı söyleyebilir mi? senin kimseye allahı tanımlama şekli için yargılamaya hakkın var mı? kuranda bununla ilgili bir hüküm yokkken, sen tutup allah adına çatabilir misin birine. yanlış şeylere odaklanmayalım.

• tanrı, sonsuzluk, güç, varlık, yokluk kavramları karışık duruyor.

tanrıyı tanımlamaya, özelliklerini açıklamaya çalışmak sıkıntılı.

0|0
    0|0
  • Saygını yitirdiysen, sevgini de paket yap. Giderken yolda yersin.

1|1
    0|2
  • Hönk

Cevap cok kisa

0|0
    1|1
  • süvari konun gelmiş

0|0
    2|1
  • Allahın mahiyeti bizim mahiyetimizden farklıdır. Allahın kudreti zati olduğu gibi varlığıda zatidir. Yani Allah kendi kudretiyle kendi varlığını yok edebilir diye bir düşünce ortaya atmak, bir insanın aklıyla hayal gücünü yok etmesine veya öfke kuvvetiyle, sevme kuvvetini iptal etmesine benzer. Halbuki insan ve ruhu bunların toplamından oluşan bir cevherdir. Bir kısım özellikleriyle bir kısmını yok etmesini düşünmek bile gülünç olur. -Haşa- Allah kendini yok etme esnasında yok etmeyi isteme kuvvetini de yok etmektedir. Yani hem yok eden hem de yok olan aynı varlık olur ki bu muhal ve imkansızdır. Tasavvur bile edilemez. Bu ve benzeri sorular mantık hatasıdır.

İlave bilgi için tıklayınız.

1|1
    0|1
    • ilave bilgi kısmını kopyalarken gözden kaçırmışsınız sanırım:)

• tıkladım ama bısey gelmedi?

• kopyala gorersin

• Tanri diye bisey yok ,olum diye de bisey yok. Her seyi en bastan almamiz gerekebilir seninle. :(

0|2
    6|3
    • ölümsüzmüsünüz peki?

• Eksileyenler ne bicim muslumansiniz siz ya ? Tanri mi var yani ? Allah a tanri diyorsunuz oyle mi ?

• Senin bildigin anlamda olmuyorum.. olmek yok olmak demek degil.. sadece madde bedenden mikrodalga bedene gecis. Boyut ve ortam degisimi..

Erkekler Ne Diyor 15

• Allahin gucu snrsizdir ayrica o ölumsuzdur ve daimdir inanirsin inanmazsin sana kalmis bisey ama onun sonsuzlugunu yuceligini tartismak insanoglunun ne haddidir nede oyle bir kapasitesi vardir

3|3
    0|1
  • Allahü Teala zamandan mekandan ölümden münezzehtir sonsuz güç sahibidir böyle şeyler sorgulanmaz ..

2|2
    0|1
  • ölüm bizim için geçerlidir. yani canlılar için. yani yaratılmışlar içindir. yaratan için ölüm gibi bir konu söz konusu değildir. bu şuna benzer. masayı yapan adamın masaya benzemesi gerekmez. Yaratan da yarattıklarına benzemez. yarattıkları ölümlü ama ölüm, zaman vb. kavramlar yaratan için geçerli değildir.

0|1
    0|1
  • tanrı ne ederse etsin:D öyle bir şey yoktur. Allah vardır.

insan kendisine bir çok objeyi yüzyıllardır tanrı edinmiştir.

0|2
    0|2
  • Evet Allahın gücü her şeye yeter ama Allah bazı şeyleri kendine haram kılmıştır. Bunlar yeme uyuma öldürme vb. gibi şeylerdir. Bir gün Hz. Musa Allahu Teale sorar Rabbim uyumadan nasıl duruyorsun? Rabbim de ya Musa 2 tane kristal al ve uyumadan onları iki elinde tut Hz Musa alır uyumadan tutmaya çalışır ama Utkusu gelince elindeki kristaller düşer ve parçalanır. Rabbim de eğer ben de uyursam kanattaki her şey böyle parçalanır. Başka bir hadise Hz süleyman as. Allah sorar zengin bir peygamber mi hükümdar bir peygamber mi yoksa alim bir peygamber mi olmak istersin diye sorar. Hz. Süleyman a. s. da alim bir peygamber der ve Rabbim onun bu isteğiyle birlikte ger üçünüde verir. Ama zengin ya da hükümdar bir peygamber olmayı tercih etseydi sadece birini elde edecekti. İlim yönünden zayıf olarak böyle meselelerle meşgul olmak şeytanın ekmeğine yağ çalmak gibi olur insanda Allaha sığınırız. Mesele inşaallah anlaşılmış ve faydalı olunmuştur temennisiyle.

0|0
    0|0
  • Mayaların kehaneti doğru mu?Peki Tanrı varsa, Tanrıyı kim yarattı?Evren sonsuzsa, neyin içinde sonsuz?Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?

0|2
    0|0
  • şu an ki beyinlerimizle, insanoğlu bu sorulara cevap bulamaz.

1|0
    0|0
  • Bu sorunun tek bir açıklaması vardır o da şudur; "Tanrı, allah, yaratıcı vs. diye bir şey yoktur. Onu var eden de biziz ve istediğimiz zaman yok edecek olan da. Kendi kurduğumuz zincirden bizi bizden başka çıkartacak kimse yoktur."

0|0
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • Tanrı'nın canlı olmadığı varsayıldığına göre kendini öldürmesi de mümkün değildir.

1|0
    0|1
  • bi bitin ateyizler size sesleniyorum

1|0
    1|1
  • lan olm bu saçma soruları cokmu düşünüyosunuz

0|0
    0|2
    • insanlığın bugünlere gelmeni sağlayan filizoflarada kendi yaşadıkları zamanda işsiz boş insan gözüyle bakarlardı

• soru mantık hatası olduğu için yukarda sağda solda saçmalayan arkadaşlar var yok öldürür geri dirilir felan :D komik şeyler bunlar neyse sıkıntı şurada diyelim ki senin bir arkadaşın erkek olanından :) hamile olabilirmi olamaz neden çünkü erkekler de o hamilelik vasfı sıfatı neyse işte o yok allah içinde ölmek dirilmek yok bu kadar basit.

0|0
    0|0
  • Ben de bu konuya su acıdan yaklasarak,farklı bir bakıs acısı getirmek istiyorum: Tanrı ateist midir?

0|0
    0|0
    • beyin error. dostum bu cidden çok saçmaydı

• saygı duyarım mantıksal kurgu kurduysan kendi söyleminde hayran kalırım ama ben söylemimde kurgumu kurdum saçma olabilir ama kime göre neye göre saçma , sana göre saçma bana göre değil aynı sistem senin sorundada geçerli sana göre mantıksal kurgu var bana göre yok hayatta zaten zıtlıklar bütünüdür zıt kutuplar birbirini çeker Dünya bir bütün olur aynı kutuplar birbirini iter yaşam biter tek tip insan tipi olmaz düşünceler çelişir karşıt olur sonsuz bilgiye ulaşılır değilmi :D

• evet cok dogru:)

• Bunlar insan aklının cevap bulamıyacağı şeyler. Yaratıcının bunun cevabını bilecek aklı bize vermediğinide düşünürsek bilememek gayet normal. Ama sorgulamanda bir gariplik yok, sonuçta seni yaratan böyle şeyleri sorgulamanı istemeseydi sana böyle bir akıl vermezdi.

Sende mürekkeple kitaba yazılmış yada yıllar öncesinden kulaktan kulağa gelen şeylere inanmak yerine benim gibi sorgulamayı seçenlerdensin, bunda bir gariplik veya saygısızlık yok.

0|0
    0|0
    • God gave us reason, not religion.

• katılıyorum sana bir şeye inanıyorsak bunu sonuna kadar sorgulayıp sonuna kadar inancı anlayıp benimsememiz lazım sırf böyle şeyleri düşünüyorum diye çok küfür yedim

• Kesinlikle. Milletin senin aklını bastırmalarına izin verme ve bırak cahiller küfür etmeye devam etsin. Ben bir yaratıcının olduğuna inanmıyor değilim. Her nasıl bir telefonu veya bilgisayarı bir mühendis yaptıysa, kainatı ve yaşam enerjisi olan varlıklarıda birşey yarattı ki bunun bile bir kesinliği yok.

Ve zaten o yaratıcı senin bu düşündüklerinin kötü olduğunu veya düşünmeni istemeydi o kudretiyle bu aklı sana vermezdi. Hayatım deism'i tanıdıktan sonra çok daha iyi yönde değişti.

Yükleniyor...