Protein tozlarının vücuda -özellikle kalbe- zararı var mı?

Merhaba arkadaşlar,

Sorum özellikle bu sporu uzun yıllardır -5 ve 15 yıl arası- yapan kişileredir. Vücut geliştirme sporuna başladım. 3 aydır yapıyorum bu sporu. Her sabah 3 yumurta, peynir ve süt tüketiyorum -anlayacağınız protein miktarı bol olan yiyecekler- Öğle ve akşam yemeklerinde de mümkün olduğunca et tüketiyorum -kırmızı ve beyaz et-. Fakat vücudumun günlük protein ihtiyacını karşılamak için protein tozuna başlamak istiyorum. Araştırdığım bir kaç iyi marka var. Fakat vücuda zararlı mıdır onu bilmiyorum. İnternette araştırdım kimisi "hiç bir zararı yok" yazmış, kimisi "sindirimi zor olduğu için karaciğeri yorar ve kalpte büyüme yapar" falan demiş. Aklım karıştı. Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa çok memnun kalacağım.

Şimdiden teşekkürler.

0|0
1|5

En İyi Erkek Görüşü

• Böbrekleri yorması dışında zararı yok

beslenmen yeterli değilse kullan, bunlar zaten gıda takviyesidir hiç bir zaman doğal besinlerin yerini tutmaz ikame etmez

0|1
    0|0
    • Zaten ana öğün yerine asla kullanmam. Kaldı ki haftada üç gün, tek ölçek, antrenmandan sonra kullanmayı düşünüyorum. Böbrekleri yormaması için bol su tüketsem bir faydası olur mu?

• Tabi bol su gerekli

• Tamam teşekkürler.

Kızlar Ne Diyor 1

• geregi yok. sevgilim protein tozu kullanmiyor. kafam kadar kolu var yane. hicbir zaman da kullanmamis.

0|1
    0|0
    • Günde 30 yumurta, 100 gr tavuk falan yiyor sanırım. :) Benim o kadarını yapmaya bütçem yetmez. :D Bu arada cevabınız için teşekkürler.

• ahaha yok yok. senelerce calismanin verdigi dogal hormonsuz kollar onlar :-).

Erkekler Ne Diyor 4

• Yazılmış ama söyleyeyim 3 ay biraz kısa bir süre. Vücudun ve metabolizman iyice açılsın, destekleyici olarak kullanmada sıkıntı yok. Protein alacağım diye saçma şeyler yemekten kurtulursun.

Bu arada Buğday Ruşeymi diye bir ürün keşfettim.Sabahları onu da yiyorum.Ciddi protein kaynağı+sağlıklı karbonhidrat veriyor. Tozun yanı sıra böyle yiyecekleri de araştır, ara bul.

Çok fazla süt ve peynir fazla kalsiyum demek ki onun da fazlası zarar. Aman dikkat.

Sağlıklı yaşamlar..

0|1
    0|0
  • ben 4 aydır yapıyorum, akıl verecek tecrübem yok ama çok araştırdığım için yazıyorum

fazla protein alımı(ha tozdan olmuş ha doğal) normal insanlara göre vücudu daha çok yorar... bu bir gerçek... fakat bu sporun beslenmesi çok sağlıklı, şahsen benim eski beslenmem 10 kat daha kötüydü.

burda asıl konu yeni başlarken bu protein işini abartmanın gereği yok

2 yıldır agırlık çalışan birinin diyetini alıp yeni başlayanın kullanması gereksiz protein alımıdır

0|1
    0|0
    • Haftanın üç günü sadece antrenmanlardan sonra tek ölçek Whey protein kullanmayı düşünüyorum. Fazla abartı bir miktar olmasa gerek.

• antreman sonrası whey i su ile iç, süt çok daha yavaş sindirilir bu sebeple antreamn sonrası tavsiye edilmez... su ile içemiyorsanda üstüne bol su iç... ben haftada minimum 5 ölçek alıyorum. 10 a çıkarmam lazım aslında ama tadını sevmediiğim için içmiorum

• yediklerin yeterli..ne gerek var dışardan almaya..

protein tozu zaten peynir altı suyudur..

sen bunu tüketiyosun..

gerek yok kardeşim.

0|1
    0|0
  • Daha 3 ay olmuş başlayalı bence şimdilik protein kullanman gereksiz.

0|1
    0|0
Yükleniyor...