Çok eşlilik hakkında ne düşünüyorsunuz, Türkiye bunu kaldırabilir mi?

Hani Sibel Üresin diye bir hatun vardı.

Çok eşliliğin resmileşmesini savunan, en yakın arkadaşını eşine önerdiği için tepki çeken islami yazar (bu tanımlama kendisine aittir) Peki siz ne düşünüyorsunuz çok eşlilik konusunda, Türkiye bunu kaldırabilir mi? yoksa zaten gizliden gizliye yaşanılan birşeymi?

0|0
10|15

En İyi Kız Görüşü

• sibel gibiler üremesin bunun islamla bile ilgisi yok güvenip evine gelen bir arkadaşını eşine önermen kadar hastalıklı bir ruh olabilir mi?

1|0
    0|0
    • Allah bu hakkı vermiş erkeğe, ozaman kanunlar ne anlam ifade ediyor ki diye düşünülüyor. Bu teklif çok normal geliyor Sibel hanım a

Erkekler Ne Diyor 15

• Zaten gizliden gizliye yaşanılan bir şey. Evliler üzerine Türkiye'de bir istatistik yapılmış ve zaten %30'u eşlerini aldatıyorlarmış. Ancak İslam belirli bir kısım erkeklere bu hakkı veriyor. Şimdi kalkıp da kadın saçmalıyor, salak, mal vs. gibi saydıran İslama saydırmış olur. Çünkü Allah hak verdim diyor. ( Bakınız Nisa Suresi 3. Ayet... )

Not : Müslüman olup da desteksiz sokak ağzıyla yzı yazmayın. Aksini iddia eden ayet ya da hadis varsa buyrun tartışalım. Onun dışındakiler yazmasın. Eksiyi verip geçsin!

2|0
    4|2
    • Allahın emri bu ve uygulanmalı diyorsunuz doğru anladım sanırım.

• Rica ederim efendim. :)

• "Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size hel�l olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır." (Nisa Suresi / 3)

• İşte Sibel Üresin ile ilgili düşüncelerimi yansıtan bir yazı. Umarım okursun. link

0|0
    0|0
    • Okudum. Yazı size mi ait merak ettim.

• :) haksız olduğunuzu söyleyemem kendi düşünce sistemimde.

• Aklın yolu bir.

• dünyada 1 kadın başına 1 erkek düşüyor. çok eşlilik olursa eşcinsellik de olur. hatta eskisi gibi kölelik falan olur, mesela bir ülkeye girerler bütün erkekleri öldürüp kadınları köle yaparlar. baştan sakat yani.

2|0
    0|1
    • Türkiye çerçevesin de düşünürsek peki?

• :) teşekkür ediyorum.

• rica ederim :)

• ben bir eşi bulayımda çok eşlilik kusur kalsın:D günaydın bu arada

1|0
    0|0

• eline geçse yolacaksın sanırım:D

1|0
    0|0
    • :) bilemedim. Yolarmıydım ki bir düşüneyim:)

• :):):) karşınızda ki benim. kolay inanmam sadece inanmış görünürüm. ikna olmam sadece olmuş görünürüm. sorgulamadan duramam sadece bunu içimde yaparım:) unutmayın inanmam zordur.:) ama peki inandım neslin devamı kısmına:P

• çok güzel br soru... Şuanda insanlarımızın %60 ı zaten arayış içinde çift evliliği nasıl kurar nasıl yürütürüm diye... yalnız bunu açıktan yapamadığı için secret takılıyorlar... ve bu rakam da gün geçtikçe artıyor... öyle kadınlar gördüm ki; arkadaşına benim var bi tane sanada yapalım bi erkek arkadaş gizliden diyor... ve ikinci bir telefon numarası almakla başlıyor herşey... Allah muhafaza :(

0|0
    0|0
    • Zaten aldatma üzerine kurulu herşey diyorsunuz.

• evet aynen öyle diyorum.. maalesef insanlarımızın %60'ı kaba bir tabirle; mutlu bir evliliği yada ilişkisi var ama kırık arıyor kendine... ve bu manyak bir rakam... arayış içerisindeyiz nedense... bu bastıramadığımız duygulardan öte geliyor... etik kurallar daha ağır bastığı için saman altından su yürütme gayreti içindeyiz... şuna baksana kimse güvendiği bir arkadaşıyla oturup özel bişeyler konuşamıyor... ayıp çünki... sonrada 4 lvl olunca cinsellik kategorisine koşuyor :)))

• walla su son 5 10 yıl ıcınde turkıye okdar karstı okadar karıstı kı...kımın elı kımın cebınde bellı degıl..bırde baskıcı bı hukumet de ısın ıcıne gırınce..ısler ıyıce cıgrından cıktı bnce..bu saaten sonra bu ulkede bole geldı bole gıder havası baakı kalır

0|0
    0|0
  • sibel üresin başına bağladığı eşarbıyla nasıl gündeme geleceğini iyi bellemiş.Türkiyenin doğusun da oldukça fazla zaten çok eşlilik kaldırılamayacak bir durum söz konusu değil..

0|0
    0|0
    • evet haklısınız ancak resmileşmesi demek batıda da bunun yaygınlaşacağı anlamına gelir. kaldırabilir mi? sorum burada devreye giriyor.

• örnekleri var zaten. hiç gizliden gizliye de değil.. toplumumuzda hoş karşılanmayacağı için teşhir etmemeleri anlaşılabilir.

0|0
    0|0
  • emine şenlikoğlu olacağına sibel üresin olsun..

nedense kendimi daha yakın hissettim hatuna :)

1|0
    0|0
  • çok eşlilik zaten var...

0|0
    0|0
  • İslami yazarmıymış pehh... İslamda çok eşliliğin sebepleri var ve hepside haklı sebepler..

0|0
    0|0
    • Herkes aynı düşünmüyor.

• Aşağıda süvarinin yaptığı yorumlara bakarsanız farklı şeyler çıkıyor aslında.

• "İki zevcesi olup da birine tamamen meyledip diğerini ihmal eden kimse, kıyamet gününde, bir yanı felçli olarak gelir." (Hadis-i Şerif; İbn-i Mace, Nikah, 47; Mişk�tü’l-mesabih, 2/196)

• türkiyede resmileşip kanunlaşsada benim harcım değil çok eşlilik...

0|0
    0|0
  • Biz bir taneyi bulamıyoruz millet çok eşliliğin peşinde:S Kim hakkımı yiyorsa haram zıkkım olsun:D

0|0
    0|0
    • :):) varya sabah sabah güldürdün. Kriterleri düşürmen gerekiyor biraz:)

• Hayır, kriter falan yüksek tutma değil de işimin olmasını bekliyorum. Biraz torpil lazım o işin olması içinde:S Zaten iş olursa hayırlı bir eş de bulurum diye tahmin ediyorum. O kadar abartılı isteklerimde yok genel olarak klasik şeyler yani. Düğünüme davet edeceğim seni he gelmezsen kırılırım şimdiden söylüyorum sana:) Pardon nikahıma:)

• :) kısmetse inşallah diyelim. önce iş sonra nişan vs biraz süre var daha gibi. :) inşallah kısmetse diyelim:)

• ben kadın olsam eşimin benden baska karısı olmasını istemezdim mesela..

0|0
    0|0
    • peki kendi adına ne düşünüyorsun.

• yani bende tek bi kişi olsun bence diyorum..mesela bizim binada vardı trabzonlu bi adam var bi eşi trabzonda kendiside ankarada moldovalı bi kadınla yaşıyor..1 hafta trabzona gidiyo 1 hafta ankaraya..o trabzona gittiğinde moldovalı çıkıyo dışarda geziyo...sen yaparsan kadında yapabilir günahını almayım o yapıyo demiyorum çok iyi birisi moldovalı ama baskası yapabilir...

Kızlar Ne Diyor 9

• Kimsenin yatak odasında yaşadığı şeyleri.Yada şuan şu saat-dk-sn. ye kimin kimle ne yaptığını kimin kimin karısıyla adamıyla ne yaptığını bilebilemediğimize göre.Seks varoldukça tek eşlilikte olacak çok eşlilikte.Bu Türkiye diye ayrıt edemeyiz..Neler neler oluyor bizim bilmememize imkan yok.Ama işte biri söyledimi gerçekleri tepki toplar her zaman olduğu gibi

0|0
    0|0
    • sizin düşünceniz nedir?

• teşekkür ederim.

• bunu sapıkça birşey olarak nitelendiremezsiz. insanlığın tarihsel sürecini iyi takip edersen tek eşliliğin ezel ve ebed olmadığını görürsün. binlerce yıldır farklı ilişki şekilleri gelişmiştir ve bu doğrudan üretim ilişkileriyle alakalıdır. grup evlilikleri, kadınların çok eşlilikleri, erkeklerin çok eşlilikleri vs vs vs... bu doğal ve yaşanmış süreçleri ahlaksızca nitelendirmek insanlık tarihine karşı ayıp olmazmı

• bence hatun normalini yapmis. yani islami mevzulara gore. dort es serbest nasilsa. cariye falan da alsin diyebilirdi. neyse onu dememis. abartmamis hani.

1|0
    1|0
    • makul çerçevede diyorsun:) e sen de haklısın.

• destek konusunda hiç şüphem yok. hayırlısı bakalım. Teşekkür ediyorum:)

• reca :-).

• Üremesin o kadın, ondan bi tane daha fazla gelir.Ayrıca tamam bazı erkekler eşlerini sevgililerini aldatıyor ama en azından kabahatlerini bildiklerinden gizli saklı yaşamayı terciih ediyorlar, çok eşlilik resmileştirilirse insanlar da etik denilen bi davranış kalmaz, o kadının amacı erkeğinin gözünde fedakar kadın olmaktır, bak ben seni başkasıyla sevecek kadar paylaşıyorum diyebilmektir ki zaten kendisi de aynı şeyi söylüyor ama herkes kendi adına konuşsun, ne bi başkasına kayar gözüm, ne de kocamı başkasıyla paylaşırım

0|0
    0|0
    • İslami çerçeveden düşünürsek aslında bu hak verilmiş erkekler.

• Sadece düşkün kadınlara sahip çıkmak adına verilmiş bu hak, hepsiyle beraber olsun diye değil. Ahzab 52. ayete bakabilirsin

• yine sonuç islamiyetin yada dinin kendimize göre yorumlanmasına dayanıyor sanırım.

• soy ismi düşüncelerini bir nebze olsun yansıtmış..latife bir yana , hayatımızdan artıok eğitim seviyesi her ne olsursa olsun cins olarak da fark etmiyor, zaten bir şekilde çok eşlilik durumu söz konusu...

kadınsal duygulara sahip hiç bir kadının, böyle bir şeyi kaldıracağını düşünmüyorum açıkçası...

0|0
    0|0
  • o kadını sallıyormusunuz yaa .saçma sapan ne dediği belli olmayan bir paçavrayı kafasına geçirmiş millete müslümanlık dersi vermeye çalışan biri .hayır anlamadığım nokta çıkıp islamda cinsellik flan sürekli konuşması .yani başında örtü varken bu kadar rahat nasıl konuşuyor .

0|0
    0|0
    • İslami yazar ve alim olarak tanımlıyor kendini:)

• sana demedim zaten bu kadını dinleyenlere diyorum ya bir kadın başında bez parçası varken cinsellik konuşuyorsa bu bilgilendirme amaçlıda olsa itici değil mi yani ona mı kaldı bunları söylemek .bide buna islamcı yazar diyolar pehh

• türkiyeyi bilmem de ben kaldıramam... sibel üresin diye bir hatun varsada kaşısında biz varızz çıkıp show yapmakla olmuo bu işlerr.. anca konuşurrlar..

0|0
    0|0
  • Dinimizde böyle birşey vardır ama sözde de olsa eşit bir ülkede yaşıyoruz.Eğer erkeklere yasal olarak böyle bir hak tanınanacaksa, kadınlara aynı hak tanınmalı-ki bu çok saçma.Tek eşlilik asla değişmeyecek!

0|0
    0|0
    • :) umarım diyeceğim ancak millet vekillerine baktığınız da zaten imam nikahı adı altında yaşanılıyor ve eşler de sorun çıkarmıyor. kabullenilmiş gizliden gizliye sanki.

• Onlar bizi ilgilendirmez.Bizi kendi hayatımız ilgilendirir.Eşler kabullenmezse yasalar onlara sahip çıkar.Bu tamamen eşlerin sorunu.

• evet iş kadınlara düşüyor.

• soyada bak , allahını :D

0|0
    0|0
  • Mide meselesi. En kısa zamanda dahiliyeye gitmeli.

0|0
    0|1
Yükleniyor...