Bir suda iki kez yıkanılmaz sözü size neyi ifade ediyor?

Bu kelime size neyi ifade ediyor ? Derin bi mana arıyorum sizce ?

0|0
6|21

En İyi Erkek Görüşü

• Heraklitos isimli filozofun söylediği bir sözdü sanırsam. "Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz" diyordu. Buradaki temel düşünce her şeyin hareket halinde olduğu fe asla durağanlık olmadığıdır. Yani su da sürekli akıp gider nehirde ya da açık olan bir muslukta. Evet, yıkandığın su gene aynıdır ancak her zaman aktığı için bir saniye önce kullandığın, su bir saniye sonraki değildir. Bir başka ifadeyle değişimin asla kesilmediğini vurgulamaktadır bu söz. Eğer nehirde akan suyu takip edersen, yer değişmiş olur. Başka zaman girersen, zaman değişmiştir. Onu da geçelim hiç bir şey olmazsa sen değişmişsindir. Aslında burada anlatılan diyalektiğin temel ilkelerinde biridir. Hiçbir şeyin sonsuza kadar varolmayacağı ve her şeyin kendi içinde uzlaşmaz bir zıtlık barındırdığı ve bunun sonucunda yıkım ve yeniden oluşumun gerçekleşeceği ve her şeyin birbiri ile ilintili olduğu vurgulanmak istiyor. Buna en basit örnek canlılardır. Her canlı doğasında ölümü barındırır. Neyse konuyu dağıtmayayım ve burada keseyim. Ayrıntılı konuşmak istersen ve yanlış anlamazsan ekleyeblirsin. :)) Saygılar. Güzel soru.

3|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 20

• yani evet suyun derinligine gore degisir. eger su yeterince derinse hemen oyle kirlenmez. iliskiler de oyledir, cikmaya baslarsin bi sure sonra cok derinlesir iliski. ayrilinca yine geri donmek istersin hatta donersin. dolayisiyla bu atasozunu curutmus olduk. su derinse yeterince iki kez de uc kez de yikanilir. hatta bilemedin bes alti

0|0
    0|0
  • döte giren şemşiye açılmaz demiş herakleitos

0|0
    0|0
  • bıktım senden demekte olabilir

0|0
    0|0
  • o : "bir derede 2 defa yıkanılmaz"

derenin akıp gittiğini gibi, zamanın geçtiğini bazı şeyleri geri döndüremeyeceğini ifade eder.

0|1
    0|0
  • aynı yu kastetmez . sureklı akan suyu ifade eder.. su degıl deredır... tabı musluk dus alırkende gecerlı olablır .. :)

0|0
    0|0
  • musluman bir delikten iki kere sokulmaz.

dünün güneşiyle bugunun çamasırı kurumaz,

papaz 2 kere pilav yemez...

sür eşeğini niğdeye ayarında bir laf-ı kelamdır.

0|0
    0|0
  • herakleitos / bir nehirde iki kez yıkanamazsınız. su akar aynı noktada değildir, siz değişmissinizdir, örneğin su vücudunuzu aşındırmıştır, havadaki nem oranı yada karbondioksit oranı değişmiştir vs vs vs. ve sonu şuraya varır. MUTLAK BİLGİ YOKTUR, OLSA DA BİLİNEMEZ, BİLİNSE DE AKTARILAMAZ, AKTARILSA DA DOĞRU AKTARILMAZ...

0|0
    0|0
  • ben sana bunu bir örnekle açıklamak isterim tabi arzu edersen söz gelimi ben kumar oynadım

ve hayatımı yıktım yumdum,ve hiçbir şeyim kalmadı ve tekrar yıkılan hayatımı kumar oynayarak düzeltmek istiyorum olay bu bir suda iki kez böyle yıkanmaz.

0|0
    0|0
  • aynı suda iki kez yıkanılmayacağı, aynada aynı yüzü iki kez göremeyeceğimizi de açıklayan, herşeyin kökünün değişime dayalı olduğunu gösteren bir felsefenin ürünüdür.

0|0
    0|0
  • "Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir." ile aynı mantık.

0|0
    0|0
  • Aha bugünkü hukuk vize sınav sorum. :)

0|0
    0|0
  • ilk olmak gerektiğini...

0|0
    0|0
  • thales diyorsun thales okumalısın

herşey akar.

0|0
    0|0
  • Her yöne çekebilirsin; ama en geneli bir hata iki kere yapılmaz anlamına gelir benim nazarımda...

0|0
    0|0
  • "Tükürdüğünü yalamak" deyiminin yanından geçmiş bir söz.

0|0
    0|0
  • ben yıkanırım.

0|0
    0|0
  • klasik olarak değişmeyen tek şey değişimdir.

0|0
    0|0
  • denenmişi deneme,yaşanmışı yaşama,eskiye dönme işte...

0|0
    0|0
  • nerde soyunduysan orda giyin gibi bişe herhalde sana uzun ince bir yol vermiş

0|0
    0|0
  • aşk bitince sözler bahane olur boşver anlamını

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• bir insanla 2 kez sevgili olunmaz. bitten bitmiştir. geriye bakıp didiklemenin anlamı yok.

1|2
    0|0
  • Bu dediğin kısıtlanmış bir durum bence...Denize 2 değil binlerce kez giriliyor..

Yani temizlenmesi mümkün olmayan suya ikinci kez girme...

Deniz kendini temizler ama belli ölçüde olan belli bir kapta olan su temizlenemez kolya kolay

Demek oluyorki aynı sularda gezme.Bittiyse bitmiştir.

0|0
    0|0
  • Bu aynı nehirde iki kere yıkanılmaz diye bir söz vardı onunla aynı. Aynı suda/ nehirde iki kere yıkanılmaz çünkü ne akan su aynıdır. Ne de suda yıkanan kişinin düşünceleri aynıdır. Her ikiside değişken olduğundan söylenmiş.

0|0
    0|0
  • aynı suya iki kere girilmez, girilirse de cıkılmaz.

0|0
    0|0
  • aynı kitap iki kez okunmaz derler hani birisi gitmişse bitmişse ayrıldıysanız barışsanızda ilk zamanki gibi olmaz hiç birşey bir suda iki kez yıkanılmaz da öyledir su kirlenmiştir ilişkinin büyüsü bozulmuştur artık olumlu sonuç olmaz

0|0
    0|0
  • Aynı kitap ikinci kez okunmazla akrabalardır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...