Kızınızın sevgilisinin olmasına nasıl bakarsınız?

Normal böyle şeyler mi dersiniz yoksa kesinlikle olamaz mı dersiniz?Normal derseniz kaç yaşından sonra olmasını doğru bulursunuz?

0|0
37|42

En İyi Kız Görüşü

• böyle seyler hic bir zaman normal olamaz. 13 yasinda sevgili yapmasina izin verenlerede görgüsüzden tak sapik bile denir. sevgili ne dir? düsünsene bir. sevgili. ask yasadigi cinsel ihtiyaclarini yani ruhunu bedenini paylastigi bir insan aliyor hayatina onunla takiliyor geziyor. hayir ileri derecede olmuyor zaten demesin kimse cünkü ister 13 ister 50 yasinda olsun bir kiz ve bir erkek sürekli gezip yanliz kalip hic bir sey yapmadan durmazlar. genelde bu yüzdn 15inde hamile kaliyor kizlar zaten. kiz dursa erkek durmaz. zavalli cocuklar iste o yasta o kadar sorumluluk almak zorunda kaliyorlar. neden? toplumun sacma anlayisindan dolayi. sevgili dünyanin sorumlulugunu getirir. ruhu yorulur insanin. bunu cocuklarina yapmaya hakki yok anne babalarin. 15-16 yasinda olsa yinede evlenecek degiller. ne olur? ayrilik vsvs. bu sekilde büyüyen bir cocuk güvenmeyi güven vermeyi unutur resmen.hoslanir birilerinden annesiyle ablasiyla babasiyla paylasir. cocuksu bir sey kalir o baska. ama ciddi ciddi sevgili yapip cikmaya baslarsalar bu insan ruhuna eziyet olur. hic farketmeden piskolojisi bozulur ergen cocugun. ve bu hic düzelmez. hep anne babayi suclarlar. normal algilayin diyen insanlari da anlamiyorum. neden benim cocuguma ihtiyaci olan sevgiyi ben vermiyorum da elin cocugu verecek. ki onun ki gecici ve kendi istekleri üzeirne kurulu. benim sevgim sonsuz. insanlar cocuklariyla iletisim kuramayinca sevgilerini gösteremeyince disarida sevgi ve ilgi arayisina girer cocuklar. hele kizlar babalari tarafindan yeterince takdir edilmemisse bu bosluk cok daha büyük olur. babalar bu yüzden sürekli 'kizim bu elbise sana cok yakismis cok begendim' gibi iltifatlarda bulunup gönüllerini sevgiye doyurmali. cünkü bir erkegin demesi bir kadinin demesinden farklidir. sevgili olmanin ne kadar sorumluluk gerektirdigini biz büyükler biliyoruz degilmi? onlar böyle ciddi olamazlar iliskileri hep cocuksu ama yapilan seyler öyle degil maalesef. ve hayir bu kontrol edilemiyor.ergen bir kiz ve bir erkek bir yerde basbasa kalsalar yapacaklari ilk is 100de 99 öpüsmek ve gerisi. benim kizim olsa onu iyi bir anlayista yetistirmek icin elimden geldigince caba gösteririm.sonra yasi gelir 20yi gecer ciddi iliski aramasini hos karsilarim. ama sonu evlilik olmayacak bir iliski kadar gereksiz bir sey yoktur bence. yani bu konular anne babalari en cok ugrastirmasi gereken konular iken aslinda zor geldigi icin saliverip amaaan olsa ne olur diye bosveriliyor. cocuklarimiza yazik. onlar gelecekte ki toplum olacak.onlarda cocuk yetistirecek. ne ruhunu ne zihnini yormaya gerek yok. saf ve cocuksu kalmalari gerek taa ki ciddi anlamda evlilige iliski kurmaya sorumluluk almaya hazir olacaklari zamana kadar. bunlar da benim düsüncelerim.farkli düsünenler olabilir tabi

10|16
    9|3
    • hiç üşenmeden yazdığn için +1 verdim okuyamadım ama güzel yazdığını düşünüyorum.. Saygılar

• Doğru düşünceler bunlar...+1 Tabi bütün bunlar sadece senin düşüncende kalmamalı eğer bir gün kızın olursa bütün bu düşünceleri onunla da paylaşman gerekir. Eğer sadece "Hayır erkek arkadaş olmamalı, duymayım böyle şeyler" dersen iş inada biner. Ama nedenini büyük bir ciddiyet ve açıklıkla anlatırsan inşallah o zaman seni anlayacak ve daha bilinçli olacaktır... Neyse iyi günler..

• Bence dogru kisimlarida var ama geneline katilmiyorum. Cunku ergenlik bazi hormanlarin yogun olarak salgilandigi bazi seylere ozel isteklerin duyuldugu (ozellikle karsi cinse) bir donemdir ve bu tur duygulari anne, babalar tam olarak karsilayamaz ve cocuk dogal olarak karsi cinsle vakit gecirir. cunku kendi yasiti bir kisinin ona iltifat edip onunla vakit gecirmesi onun icin degerlidir. Bence bu gayet de dogal bir surec. Bu sekilde onun onunu keserseniz 20 yasina kadar genel olarak cocuk yalana basvurur ve size herseyini anlatabilicekken herseyini saklar ve cocukla ebeveyn arasinda guven sorunu yasanir. Bunu onlemek icinde herseyi dogal surecine birakmak gereklidir bence. Tabi ufak kotrollerle beraber. Mesela belli saat araliklari belli yerler ya da telefonla aradabir kontrol etmek gibi. Bu sekilde eminim daha saglikli bir iliski olur diye dusunuyorum.

Kızlar Ne Diyor 36

• kızım da olsa oğlum da olsa farketmez, küçük yaşta sevgilisi olmasını istemem. 18-20ye kadar benim için küçüklerdir. tabi ki ergenlik döneminde hoşlandıkları olacak, çevrelerinde sevgilisi olan arkadaşları olacak. burada önemli olan bence ailenin çocuğuyla olan yakınlığı ve arkadaşlığı. sevgilisi olunca kesinlikle ayrıl demekten ziyade fikrimi söylerim ve seçimi ona bırakmış gibi gösteririm. eğer sevgimi değerimi arkadaşlığımı öncesinde doğru iletebilmişsem o da benim tavsiyelerimi anlayacaktır.

tabi burada ne dersek diyelim ne yazarsak yazalım, insanlar öyle şeyler yaşıyor ki başa gelmeden bilinmez bu tarz şeyler. herşeyin hayırlısı

0|1
    0|0
  • 16-17 yaşında falan olursa normal karşılarım tabiki sevgiliside kendi yaşlarında olacak. oyle 22 -23 yaşlarında adamlarla olmaz. pedofiliye girer.

1|0
    0|1
  • platonik olsa daha iyi ayrıca bende kızların şımartılmasında yanayım başkalarında bulamayacağını bilsin o imkanları.sürekli gözetimde tutarım fazla çaktırmadan.lise bitince olsa daha iyi olur umarım inek bi kızım olur :D çalış demeden çalışan:D

0|1
    0|0
  • Kendi hayatı kendi yolunu kendisi bulmalı.Ben ancak ona rehberlik edebilirim.

Kuş gibi altın kafesin içine sokamam çocuğumu.

0|0
    0|1
  • Bilimsel olarak normal olduğuna göre hayır diyerek kendim anormal olmasını sağlamış olmak istemem. Olmamasının anormal olduğunu düşünürüm.

0|0
    0|0
  • Hz. Ömere "Gel kızımı al" diyen peygamber efendimiz şu aşağıdakilerden daha medeni..

Arkadaşım bu kız evlenmeyecek mi turşusunu mu kuracaksın?

Senin baba olarak yapman gereken hata yapmamasını sağlamak..

Sevginle ve ilginle kızına yapacağın en büyük iyilik erkeğin hasını ona göstermektir..

Sen kızına iyi bir baba ol bakalım iti kopuğu eve getirecek mi..

Bu ülkede yanlış seçim yapan kızların büyük çoğunluğunun müsebbibi babalarıdır..

Ya çok sıkarlar, ya hiç umursamazlar..

adam kızının başını okşamazsa asarım kesrim hepsi boş okşayan çok olur!

0|0
    0|0
    • iş kızın aile ortamında bulamadığı şeyleri dışarıda aramasında bitiyor sanırım

• eğer bi kızım olursa onu yargılamıcak olmayı o doğar doğmaz beynime yerleştiricem . ondanda tek bişey isteyeceğim bana her zaman açık olmasını . arkadaşından öte arkadaşı olmaya çalışıcam .

0|1
    0|0
  • kızım yok ama olsaydı da muhtemelen lisedeyken olurdu. tabi ben 18-19 da olmasından yana olurdum ama o ayrı tabi

0|1
    0|0
  • 18 den sonra sevgilisiyle tanımam ve efendi birinin oldugu kanısına varmam sartıyla tepkim olumlu olurdu

0|0
    0|0
  • Normal tabiki. 18den sonra olabilir ama gözetimim altında olur tabi. Takipte olurum öyle başıboş bırakmam

0|0
    0|0
  • 15 yaslarında olması normal ama en iyisi tabi 18 yaş ve üstü...

1|0
    0|0
  • 20 sine qelmeden olmasını istemem ama 17-18 iken birini qerçekten sewerse çocuquma kızıp baqırmak yerine sewdiqi kişiyi tanımak isterim en azından benim bilqim dahilinde olursan yanlış bişeyler olmasını önlerim

0|1
    0|0
  • bnce yaşı yerini bulunca izin vermek lazım çnkü izin vermz karşı çıkar üzerine gelinirse o arkanızdn daha btr sşeyler yapabilir en iyisi sizinde onayınızı alıp düzenli iyi saglam bir ilşkisi olsun gözünz görür kulagınız duyar endişe içinde yaşamazsınız ama yaşı küçük olmamalı

0|0
    0|0
  • benim cocugum olmayacak, cok mutluyum. kizi olan insanlara sabir diliyorum burdan, bence cok zor birseylerden biri. ben mesela, benim gibi bir kizim olsa kizimi evlatliktan red bile edebilirdim. bazen cocuklar yaptigi seylerle ailelerine zarar verebiliyorlar :(

0|0
    1|1
  • en az 19 yaşında gerçekten ciddi düşünüyorsa ve seviyorsa ve sevgilisi düzgün birisiyse

tanıştır derim :)

1|0
    0|1
  • Kız kardeşim onaylamadığım bir adamla sevgili.Ama birşey demiyorum.Sonuçta işinde,gücünde, kocaman kız.Kız kardeşim dünyada en çok sevdiğim insandır.Çocuğum olsa en çok sevdiğim insan çocuğum olur.Belli bir yaşa geldiğinde ister kız ister erkek olsun hiç birşeyine karışmam.Uyuşturucu gibi maddeler kullanması hariç.

0|0
    0|0
  • valla buyuk konusmayayımda once cokkızardım tabıkı, yas onemlı sonra sevdıgını tanımak ısterdım ,kesınlıle olmaz dememzdım yasaklar tatlıdır

1|0
    0|0
  • eğer küçük yaşta böyle bişey olursa döverim.

1|2
    0|0
  • olamaz dersem beni dinleyecek mi? gizli gizli bir şeyler yaşamasındansa anlayış gösteririm, her şeyini bana anlatmasını sağlarım böylece kontrolümde olmadan sevgilisi olacağına kontrolüm dahilinde sevgilisi olur

0|0
    0|0
  • Bana anlatması şartıyla olumlu bakabilirim.

0|0
    0|0
  • normal böyle şeyler diyemem..çünkü insanoğluna ne kadar taviz verirsen o kadar sınırları zorluyor ...belli bir yaşa kadar olgunlaşmasını beklerim bu işlerin eğlenilecek şeyler olmadığını bildiği zaman zaman sindirdiği zaman doğru düşünebilirim.

0|1
    0|0
  • 17 den sonra olabilir ama arkadaşlık çapında hoşlanmak gibi ama evlilik 30lu yaşlarda olmalı.. kızımızla bu konuları arkadaş gibi konuşmalıyız bence keşke benim ailemde benimle konuşsaydı.

0|0
    0|0
  • kızıma güvenirsem olabilir yada bilmiyorum zor ya

0|0
    0|0
  • ben 17 yaşındayım ve sevglmden ailemn haberi vr bnce olumsuzlukla karşılamayın ona güzel bir dille anlatmaya çalışın ve bence kıznızı sıkmayın ve bnce sevglsi onn istmdgı sylri ypmz

0|0
    0|1
  • özelikle kız çocuklarını korumak gerek..sıkmadan bunaltmadan onu anlayarak uzaktan takip gerek..görüyoruz başlarına gelenleri..yaş sınırı koyamadım ama 18 i doldurmalı..hatta 20..

0|0
    0|0
  • Babam hep olabilir zaten olmaması anormal der. Bence de yaşayıp öğrensinler ama çok erken yaşta olursa da karşı çıkarım heralde. Gerçi daha bir çocuğum yok ama ben çocuğumu sıkma taraftarı değilim.

0|0
    0|1
  • aile ilişkilerini derslerini etkilemediği sürece izin veririm.. tabi 15 yaşından sonra ve kendi yaşıtlarıyla

0|0
    0|1
  • Izin vermem ama olursa gizlemesini istemem gizlerse daha kötü olur ona destek olmayi tercih ederim

0|0
    0|0
  • bir kızım yok ama olsaydı şayet derslerini etkilemediği sürece normal durumlar

0|0
    0|0
  • 18den sonra ciddi olmasna izin veririm tanimak isterim hemen

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    6

Erkekler Ne Diyor 42

• Öncelikle bir kızım olmadığını belirteyim :) yazacaklarım teoriden ibaret

Kızımızın sevgilisi olması gayet normal. Burada dikkat edilmesi gereken normal bir sevgilisi olması. Yani diğer kötülüklerden uzak tutma isteğimiz gibi kötü niyetli erkeklerden de çocuğu korumakla mükellefiz. Bu durumda baba ile kız çocuğunun iletişiminin kilit rol üstlendiğini düşünüyorum. Kızların babalarını erkek arkadaş adaylarında rol model aldıklarını düşünürsek, babanın da kızına olan sevgisi,saygısı,iletişimi çok üst düzeyde olmalı ki kızımız da öyle basit bir erkeğe kolay kolay tav olmasın :) Ayrıca kız çocuğunun aşırı şımartılması gerektiğini düşünüyorum. Her erkekte kolayca bulamayacağı imkanları aile ortamında bulması çok önemli. Bu şekilde erkeklere karşı daha seçici olacaktır. Özellikle 20'li yaşlarına kadar tam saha pres yakınında olmakta da fayda var.. Herşeyini size anlatacağı samimiyeti çok küçük yaşlardan itibaren yakalayabilmeniz lazım. Yoksa davulcuya ya da zurnacıya kaçabilir :)

1|1
    0|0
  • şimdi benim anlamadığım şu: bu tip ilişkilere normal bakan birisinin çelişkisini anlatacağım. hani diyorlar ya "medeni insanlarız sevgilisi olursa da farketmez benim için"

şimdi ben bu kişilere sormak istiyorum: senin kızın 15 yaşında ve 30 yaşındaki birine aşık oldu. çıkmak istiyor. izin verir misin? vermezsin. sebebi de sen o 30 yaşındaki adamın aklı başında olduğunu ve kızını kandırmak istediğini düşünürsün değil mi? olayı şimdi ters çevirelim. kızın kendi yaşıtından birini bulmak istiyor. e bu sefer de daha akılları tam olgunlaşmamışken ilişkiye girmesi normal mi? aklının kıt olduğunu düşünmüyor olsa idin kendinden büyüklerle yaşayacağıilişkiye soğuk bakmazdın. ne taraftan yakarsan yak bu alev seni götürür.

tutturmuş insan sevgili yapacağım diye. hayır olmasa ne olur? nefsine ihtiyaçlarına sahip. hayatta her istediğimizi yapabilecek durumda olsaydık neler olurdu? her şeyin bir ölçüsü vardır. ki şu da var sevgili olsan da yenisini değiştiriyorsun. kıyafet gibi... o zaman ne diye bir onun arabasına bi bunun arabasına biniyorsun? sonu ayrılıkla biten bir yola niye giriyorsunuz ki anlamıyorum. hayatta daha önemli şeyler var ;)

saygılar

0|0
    0|0
  • kızım olursa ileride ergenlikten sonra normal karşılarım, tabi ki o zamana kadar onu akıllı bir kız olarak yetiştiririm. yaşı ilerledikten sonra yavaş yavaş bir birey olacak ve hayatında verdiği kararlar onun kararı olacak. bana sadece destek olmak düşecek. her zaman onların arkasında olurum. ben onun için, hayatında karar veremem sadece ona akıl verebilirim. aynı şekilde erkek çocuk olursa da aynı karşılarım..

bence burada asıl mesele, çocuk yetiştirirken mantıklı kararlar verebilen, kültürlü, ne yapmasını bilen zeki bireyler yetiştirmek. böylece sadece ilişkilerinde değil hayatı boyunca mantıklı işler yapacaktır.

0|1
    0|0
  • Allah bana kız çocuğu nasip etmesin, edecekse önce erkek nasip etsinki sen nasıl abisin kardeşine dikkat etmiyorsun diye sulanabileyim. yksa kızın işi çok zor.

2|0
    0|0
  • mesleğini eline alsın sonra...sonuçta bizlerde birilerinin kardeşini kızını sevdik...benim kızımı kardeşimi kimse sevmesin ama ben seveyim yok böyle bişey...

ama tamamen serbestte bırakmamak gerek...zaman kötü...etraf yavşak dolu...adam akıllı yetiştirdikten sonra korkmaya gerek yok...

1|1
    0|0
  • Kızıma benim gençliğimi anlatır düşünki tüm bunlara rağmen en safı en temizi en iyi niyetlisi bendim git şimdi sevgili yapta göreyim idam ederim seni diye nazik biçimde uyarırım

0|0
    0|1
  • Kızımın cinselliği ön planda tutmayan biri ile birlikte olmasını isterim, bu da günümüzde çok zor. Zaten ben kızımı da bu yönde yetiştiririm. Kızımın sevgilisinin olmasına karşı çıkmayı geçtim, bunu isterim bile. Ancak gönül eğlendirme gibi şeyleri kesinlikle istmemem Dediğim gibi zaten benim kızım da akıllı olacağından dolayı kimin gerçekten ne düşündüğünü araştırıp, sorgulayıp ona göre kalbini ona açacaktır. Kızımın kalbini çalan erkekle tanışmak hoşuma bile gider doğrusu.

Şunu da belirtmek istiyorum özellikle erkeklere, günümüzde her ilişki cinsellik ve seks ile sürdürülmüyor. Cinselliği aklına bile getirmeyen o kadar çok ilişki var ki günümüzde, en çok da onlar mutlular biliyor musunuz? Bir erkek eğer hayatta olmaz istemem diyorsa bu kızına güvenmediğinin, onu tam anlamıyla yetiştiremediğinin ve bunun da farkında olduğu için bundan korktuğunun bir göstergesidir.

Unutmadan yaş konusunda ise 20'den sonra uygun görürüm. Bundan öncesi anlamsızdır.

0|0
    0|0
  • sevgilini seviyormusun derim evet derse getir tanışayım bende derim bakayım kimmiş kimlerdenmiş düzgün mü ahlaklı mı

1|1
    0|0
  • 18 inden sonra osun isterim çnkü bu zamana kadar çocuk..

Sonuçta ne kadar engellemye kalksanda olcak bu yüzden izin veririm napalım ..

Kızımın saygısını ve sevgisini kazanmak isterim

0|1
    0|0
  • her şeyi zamanında yaşadıktan sonra sorun yok.

0|1
    0|0
  • sevgili olmaya karsı değilim, fakat erkeğin niyeti ciddiyse ve evlenmek istiyorsa, en önemliside huyu ve karakteri düzgünse olumlu bakarım.

2|0
    0|0
    • evlenmeyi düsünmek icinde belli bir yasta olmali dimi? 15 yasinda sevgili yapip 10 yil beklemezler herhalde diye düsünüyorum :)

• 20 yasına kadar kıza iyi bakman lazım. toy zamanlarında cok yanlıslar yapabilir, bası boşta bırakmıcaksın. kız cocugu büyütmek zordur

• sevgılısı olmak zorunda.. karsı cınse hıslerı olmak zorunda. bu gelısımını bı parcası cunku..15-16 yası uygun ama bunun enınde sounda olacagını ıyıce anlayıp. annne mevcutsa anne aracılıgı ıle kıza ılıskıler uzerıne bılgıler(dogru) verılmelı. bılınclendırılmelı.. sevdılıyı ılla sex yapcak anlamı tanısmıyor ama flort surecı kadın veya erkek kısılık gelısmının bı parcasıdır daıma..

0|0
    0|0
  • Benim kızım kaç yaşında olursa olsun sevgilisi olabilir... Öle bir yetiştirilme tarzını başarabileceğimi ve her şeyin doğrusunu yapabileceğine inanıyorum. Ayrıca 18 yaşını geçtikten sonra zaten karışmam, karışamam sadece o da eğer isterse tavsiye verebilirim.

1|0
    0|0
  • Üniversite çağından önce kabul etmem. O çağda da evleneceği kişiyle evlendirirdim. Yıllarca sevgili olmak yok öyle.

0|2
    1|0
  • bel altı vuruyon arkadaşım.

0|0
    0|0
  • bu hayatta kimseye engel olmayacaksın engel olmak yasakların cazipleşmesine yol açar düşününki lezbiyen ve bayanlardan hoşlanıyor bu hayatın doğanın ona yüklediği anlam olur .. böyle şeyler psikolklarla dayaklarla yada hapsetmekle olcak işler değildir duygular bastırılmaz bu şekilde her yaşın aşkı başkadır bir baba isen onun ilk aşkı sen olmalısın ve herşeyi sen zorlamadan kendi isteği ile gelip seninle paylaşması konusunda çaba harcamalısın ..

0|0
    0|0
  • 20 yaşında bir kız kardeşim var ve ben onun bile erkek arkadaşı olmasından çok korkuyorum.Kızım olsa herhalde ödüm patlardı...

1|0
    1|0
  • sevgilisi olmayacak, ben yaşlandığımda bana bakacak kızım benim.

3|0
    1|1
    • evlenmesini de mi istemiyorsun

• yok umarım erkek cocuğum olur :)

• sağlıklı olsun da kız olsun be dostum ne olacak Allah kızın olmasını uygun görmüşse başımızın üstünde demek lazım

• 22 yaşını geçtikten sonra olumlu bakmaya çalışırım.

2|1
    0|0
    • ancak çalışırsın ama :) kız babası olmak zor değil mi :)

• çok zor tabi,ortalık miç kaynıyor..

• bence anne babalar 40inda bile olumlu bakmaz :) ben 22 oldum annem hala cantami karistiriyor acaba sevgilim varda söylemiyormuyum:) anne ne yapiyorsun dedigim de de beni kenara cekip nasil anlatiyor erkeklerden soguyorum sanki :):)

• Gebertirim ikisinide ..

0|0
    1|1
  • kız babası olduğumda sanırım şu an ki kadar medeni bir düşünceye sahip olmayacağım o yüzden buraya medeniyet fışkıran sözcükler yazmam anlamsız hale gelebilir :) duygular girince işin içine mantık afallar yaşayıp görmek gerek

1|0
    0|0
  • ''Şiddetle'' karşı gelirim :))

Eee sen zamanında sevgili olmadın mı diye soracak olanlara cevabım ben o ''Şiddeti'' göze almıştım ...

1|0
    0|0
    • şiddetle karşı gelirim derken bu karşı gelmenin şiddetli olacağı mı demek yoksa işin içine fiziksel şiddetin de gireceği mi demek :))

• Onu da sevgili okuyucuların hayal gücüne bırakıyorum :))

(Şiddet hiç bir şekilde kızıma değil yanlış anlaşılmasın o sevgili olacak çocuğa :)))

• *3 daha kızım yok sağlıksız yorum yaparım ama ben empati yaparım bu yüzden olabilir çaktırmadan kontrolüm altında

0|0
    0|0
  • 30 dan sonra uygun yoksa bacaklarını kırarım.

0|0
    0|0
  • buyuk konusmayayım ama pek hos karsılamam bu durumu ustunede gıtmemeye calısırım cunku ters teper

0|1
    0|0
  • ben okadarını normal karşılamam en azından belli bir yaşa kadar

0|0
    0|0
  • prezervatifi çantasına bizzat koyarım

1|0
    1|1
  • hmmm ben uyuz olurum, bu kesin :(

bir hollywood komedisi vardı 80 lerde adını unuttum oradaki gibi bir baba olurum kesin

0|0
    0|0
  • 19 dan sonra normal

1|0
    0|0
  • sevgilisine bakarım yumuşakçalardansa olmaz , ağır abiyse olabilir , gençkende aynısı aadam olsun tama dır

0|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    12
Yükleniyor...