Ben Sünniyim erkek arkadasım Alevi ..

3 yıl sonra evlılıqı dusunuyoruz ve benm aılem kesınlıkle alevı oldukları ıcın ıstemıyor aslında tutucu degıller sadece alevıler bnu ınkar etmıyolar ama annem bnu anlamıyor onun aılesı benı qercekden ıstedıklerı ıcın kacma yoluna basvuruyolar ama ben annemı ıkna edıp yuzustu bırakmak ıstemıyorum yardım edın lutfen aklmda kalbm catısıyo bır yanda sevdgm bır yanda aılem napmam qerektıgını blmıyrm saglıklı dusunemıyormm ..

0|0
4|11

En İyi Erkek Görüşü

• Alevilik, sünnilik dinde olan şeyler değil. Sonradan dine sokulmuş şeyler. Tarikatleşmelerde aynı şekilde. Hanefilik de, şiilik vb.. bunlar sadece dinin geleneklerle birleştirilip uygulama biçimi kazandıracaz diye insanların kafasını iyi karıştırdıkları şeyler. Okudunuzmu okumadınız mı bilmiyorum ama genel için konuşuyorum, anlayarak türkçe kuran'ı şöyle baştan sona hayatında bir kez okumamış insanlar çıkıyolar, ben aleviyim, ben sünniyim yok hanefiyim. Kimse müslüman değil yani !

Toplumun belki %70-80 i için mezhepler sadece ağızdaki bir kelimeden ibaret oluyorlar. Dini yaşama biçimlerine birbirlerini eleştirdikleri insanlardan daha iyi olmayabiliyor yani kişiler. Özetle, iman ve ibadet şekilleri konusunda başkalarına hesap sorma hakkı yanlızca Allah'ındır. Derdiniz ne sizin ?

3|1
    0|1
    • sonucta alevıyım dıye qecınıyolar ama hangı sunnı olan kısı dogru duzgun namazını kılıp abdestnı alıyor ama sunni demi boyle sacmalıkmı olur ya kafayı yıcem ..s

• peki napmam qerekıyor sizce ?

• Kafanızı kurcalayan şeyleri gelecekteki eşiniz olarak düşündüğünüz insanla beraber araştırın, her konuda. Aklın yolunun bir olduğunu göreceksiniz. Biz kendi yolumuzu böyle bulduk.

Erkekler Ne Diyor 10

• aşkın dini yoktur , aileni ikna etmeye çalış, ancak aşık olduğunun kişinin bu çabalarına deyip değmeyeceğine de emin ol bence...

1|0
    0|0
  • ben 7 yıl aklımla kalbimle savaştım ve ayrıldım şimdi 7 yıl oldu biteli ve mutluyum olmadıgına allaha bin defa şükrediyorum sakın yanlış anlama ayrımcılık yapmıyorum ama inan onun dünyası farklı senin dünyan farklı sen bir filistinlisin o ise israil li gibi oluyor özelden yazarım burda yazamıyorum

0|1
    1|1
    • ama qercekten aılelerının ıcıne qırdım lafta alevıler cuma namazlarına qıdıp oruclarnını bızım qbı tutuyolar ama atalarından qeldıgı ıcın alevılıgıde ınkar etmıyolar ..

• Ağzına sağlık

• mezhepler kurandaki din anlayışını toplumda rahat yaşamak için kolaylaştırıcı olarak meydana gelmiştir bir müslümanın dinini bir dayanağa göre yaşama biçimi mezhep din değildir sadece uygulama biçimidir alevilikte tıpkı hanefilik gibi şafilik gibi tercih meselesidir kınanamaz kabul edlmeye bilir tekrar ediyorum kınanamaz ama yaşamda farklılıklar ilerde sorun olmayacaksa problem yok

0|0
    0|0
  • Alevi sünni kavramı yoktur ki , benımde başıma geldi ayrıldım . Ehli sünnet vel cemAat vardır . Kur'an ne bildiriyosa Hz muhammed s.a.v sünneti seniyyesi ne ise ondan başka bi kavram yada yol yoktur .

0|0
    0|0
  • sana erkek bin tane ama anne baba bir tane kimse için ailenide karşına alma ben sevdigim insan dan ayrılırken erkek oldugum halde sokak ortasında hıckıra hıckıra agladım şimdi bagıra bagıra kahkaha atıyorum 5 yıl ailemle kanlı bıcaklı oldum bütün akrabalarıma rest cekdim ama şimdi anladım ki hata yapmışım özür diledim

yine söylüyorum senin ailen onu israilli onun ailesi de seni filistinli gibi görür 2 +2 := 4

0|0
    1|1
    • pekı aklın onda kalmadımı sonucta aılem benim smdıye kdr ynmda oldu ama bu sevdgm degıl baska bırıyle evlensem bıle sonuna kadar hayat arkadsm yanmda olcak ya sonrasında evlenseydık demıcekmıym pişman olmucakmym vazgctm dıye ısyan etmıcekmıymm sevdgmle evlnmek varken baskasıyla nasl yaparm

• 3 yıl sizin yaşınızda birisi için çok uzun bir ilişki eğer bu ilişki 3 yıl sürerse siz evlenme olayını bu 3 yılın sonunda karar verin eger tabiki 3 yılı bula biilecek kadar uyumlu olabilirseniz

0|0
    0|0
  • ooooooğğğğğ ... olmaz öyle şey... :)

0|0
    0|1
  • sıkıntı yok bekleme yapma devam et

0|0
    0|0
  • alevilere lafım yok iyi insanlar özlerinde ama, ailene yüz çevirme 2 günlük tanıdığın bir adam için

0|0
    0|0
    • 3 yıldır bırlıkteyız okulumun btmesını beklıyoruz sadece unv bttkden sonra dusunuyoryz 2 qunluk degıl hayat arkadasım olcaqına ınandıqım kısı ama aılemden de vazgecemıyrm :S

• adamlara birşey demiyorum dünya tatlısı olabilirler, benim de vardı işyerinde yakın arkadaşım on numara kankamdı.. ama aileni ikna edemiyorsan karşına almayacaksın, doğru olan budur, ailene kapıyı çarpıp çıkmak ahlaka mantığa yakışmaz, erkek olsa neyse başının çaresine bakar eşşek kadar adam dersin, bir kıza hiç yakışmaz,20 yaşındasın dygularını değil aklını kullanma vaktin geldi, doğru kararı ver, aptalların yaptığını yapma aileni seç.

• bence bunun bı yolu olmalı ıkna etmenın caresı olmalı tamam bende kacmam sırt donmem ama askmdan da vazqecemem bu sebepten dolayı onu bırakırsam kndmı affetmem sonucda bızde alevı olabılırdık bu onun secımı degılkı ..

• Henüz zamanın varmış karar vermekte acele etme. baktın ki evlenebileceğin bir insan o zaman kararı aleviliğine-sünniliğine göre karar verme, karakterine göre karar ver. ömür boyu her şeyi paylaşacağın insanı seçiyorsun bu tür sebepler ayrılık bahanesi olmamalı. bu konuda katı olan insanları anlamıyorum bunlardan biri de ne yalan söylüyüm benim ailemdi. ben aleviyim kız arkadaşım sünniydi iki taraf da istemedi ama biz savaştık şu an 3 yıllık evliyiz ve Allaha şükür sorunlar halloldu aileler bizi daha iyi tanıdı hatta sevdi mutluyuz çok şükür ama ben evlenirken kız arkadaşımdan emindim sevgisinden mutlu olacağımızdan emindim güvenim tamdı. sen de ilişkinizde umut görüyorsan savaşmalısın derim

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• eğer ailen onlar sadece alevi diye istemiyorsa asla vazgeçme aşkından. hangi kafa bu ya? senin ailen Allah'tan garanti mi almış yüzde yüz cennetlik miymiş? yalnız Allah bilir kimin kendisine daha yakın olduğunu.. evlenme veya ayrılma kararını alevi diye değil ömür boyu evli kalman gereken insan o olmalı mı diye düşünüp karar ver..

iyi düşün siz de alevi doğabilirdiniz ve o zaman inkar edemezdiniz dönmek de istemezdiniz ve sırf alevi olduğunuz için dışlandığınızı bir düşünün.. biraz vicdan biraz akıl...

0|1
    0|0
    • benım ıcın onemlı degıl bunlar cok sacma sunnı olan sankı namaznda nıyazındamı sadece onları nasıl ıkna edebılırım rızasını alabılırım sırt donmelerını ıstemıyorum her ıkı tarafnda qonlu olsn ıstyrm kafayı yıcem bu kdr scma bı sebepten bıtmesıne ızın vermem zaten ama şu anda saqlıklı dusunemıyorum ...

• onun aılesı benı ıstıyor ve hıcbır sekılde ne kız kardesınde ne babası annesınden yanlıs bırsey qormedım kı onlarda bu olaya cok uzuldu ve butun yuk bana kalıyor ıkna etmeden bız ıstemeye qelemeyız dıyolar haklılarda aılemı ıkna etmekte bıtıyor ıs ve ben onların aıleye qırmeyı cok ıstıyorum cunku cok muhtesem ve bırbırıne baglı bır aıle yapıları var..

• sakın vazgeçme, aileni kırma ama kararlı olduğunu anlasınlar, karşılarında kararlı dur

• Ne kadar üzücü bir durum aynı şeyi bende yaşadım ve ayrıldık. Ayrılalı 1 ay bile olmadı halen mesajlaşıyoruz ama ayrıyız :( İbadet yönleriniz de çok az bile uyum varsa evlen derim ama her sünni bir olmadığı gibi her alevide bir olmuyor ne yazık ki önemli olanda bu bence

0|0
    0|0
  • 3 yıl sonra aynı soruyu tekrarla şu an bişi demek gelmiyo aklıma

0|0
    0|0
    • yumurta dayanınca daha zor olmazmı sımdıden atmak qerekıyo bnce temellerı zamana bırakarak degıl ..s

• Sıkıcısınız.

0|0
    1|0
Yükleniyor...