Bir kadının vefat eden eşini yıkaması caiz midir?

Bir kadın vefat eden eşini yıkayabilir mi ? Sebebini açıklar mısınız ?

Güncellemeler:
Bir kadın vefat eden kocasını yıkayabilir. Çünkü kadın iddet bekleyecektir. Bu iddet çıkmadıkça evlilik devam ediyor sayılır.

Fakat koca, ölmüş karısını yıkayamaz !. Çünkü erkeğin iddet beklemesi gerekmez, karısı ölünce aralarındaki evlilik bağı kalkmış olur. Ancak yıkayacak kimse bulunmadığı takdirde, koca karısına teyemmüm verir.

KAYNAK Diyanet İşleri Başkanlığı...

link

0|0
6|5

En İyi Erkek Görüşü

• bu konu beni aşar hocam :/ cevaplara bakıp bilgi edineceğim

güzel soru 5 yıldızını verdim..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Kadını kadın,erkeği erkek yıkar diye biliyorum ben

0|0
    0|0
  • hayır kişi ölünce kadın yada erkek nikah düşer bırak yıkamayı bakamaz bile

0|0
    0|0
  • Nikah düşüyor. Eşi öldükten sonra ona bakması bile uygun değil.

0|0
    0|0
  • Öldüğü an nikah düşüyor. Yıkayamaz yani.

1|0
    0|0
  • hayır yıkayamaz çünkü o artık ona namehremdir

0|0
    0|0
  • Yıkayabilir elbette cenaze yıkatırken belediyelerin cenaze hizmetlerinde eşler de girebiliyor.

0|0
    0|0
    • Sorumuz dini hüküm niteliğindedir dinen sakınca varmıdır ?

• Beni ilgilendirmedikleri için veremem. Bunun dışında sen de cevabını diyanetten alacağın soruları burda insanlara sorarak en başından yeterince komik oldun zaten açıkcası tutup biri ölünce kimsenin ay ille ben de yıkıycam dediğini duymadım bugün dağın başında da ölse birisi mevcut ulaşım sistemi gayet ona ulaşır uygun kişilere yıkatır durumda zaten ha ben ya nolcak kim yıkarsa yıkasın oluyorsam bu da benim sorunum olur senin değil. Sen kendine bak kendi ölüne sanane ben kime yıkatıyorum?

• Bend e kendi kendime kusura bakma diyorum suraya gelip de mal gibi cevap yazdığım ana lanet olsun! Yeter artık

Erkekler Ne Diyor 4

• Evlilik ölümle birlikte sonlanır. Şayet yıkayabilecek başka biri varsa yıkamaması doğru olur.

0|0
    0|1
  • diyanet vermiş zaten fetvayı. kurcalamanın ne alemi var. o fetvayı verenlerin ihtisas alanıdır ve eminim K.S sayfası üyelerinden daha iyi biliyorlardır.

0|0
    0|0
  • Cevap: link

0|0
    0|0
  • amannnn saglında yıkamışsın birde ölüncedemi yıkayacaksın :))

0|0
    0|0
Yükleniyor...