Sosyalizme kötü bakılmasının sebepleri?

Soru gayet açık... Sosyalizm deyince milletin aklına niyeyse George Orwell gibi kiralık yazarlar geliyor. Kaç kişi Karl Marx'ın eserlerini okudu da komünizm eleştirisine kalkıştı, merak içindeyim. Komünizm fikri, eşitlik, zenginle fakirin eşitlenmesi insanları neden rahatsız ediyor ki? Siyaset yapmıyorum, sadece neden bu kadar korkulduğunu soruyorum

0|0
6|13

En İyi Erkek Görüşü

• bu kadar büyütmeye, öcü gibi görmeye gerek yok bence. bi yönetim fikri aslında sosyalizm. bunun taraftarları olabilir tabii ki. her yönetim biçiminde olduğu gibi bunun da artıları ve eksikleri de olabilir. niye kötü bakılıyo, çünkü emperyalist amerika böyle olmasını istiyo. adamlar tüm kalkınma planını bunun üzerine yapıyorlar. onların mevcudiyetinin bir numaralı düşmanı olan 'kamusallaştırma ilkesi', sosyalizmin ilk sıradaki doktrinleri arasındadır da ondan. bu yüzden dünyanın süper gücü olan amerika emperyal akciğerlerini temiz tutabilmek adna, sosyalizm karşıtı kampanya yürütecektir. inanmak isteyen de inanacaktır. farklı alternatiflerin de olma ihtimalini düşünme zahmetine girecek olanlar açıp iki kitap okuyup kendi düşünce sistemlerini geliştireceklerdir.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Arkadaşlar düşüncelerimin büyük bir çoğunluğunu açıkladığı için,başka bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.Düşünsel anlamda sosyalizmi destekleyen biriyim.Fakat George Orwell'ın kiralık bir yazar olduğunu düşünmüyorum.Mesela Hayvan Çiftliği'nde,Sovyet Rusya ve Stalin yönetiminin eksikliklerini ve işleyişini dile getirmiştir.Düşüncesi bizden farklı diye George Orwell küçümsenecek ya da "kiralık" statüsüne sokulacak bir yazar değildir.

1984'e gelince,Orwell o çok kıyaslandığı Huxley'e yenilmiştir.Cesur Yeni Dünya kazanmıştır.Bizler özgürlük denizi içinde denetleniyoruz.

Karl Marx'ın eserlerini okuyan yok elbet.Birincisi,sistem buna izin vermiyor.80 öncesinde yasaktı bu tarz kitaplar.Çünkü sistem tehlike altındaydı.Şimdi ise serbest.Huxley'in dediği gibi özgürlük denizi içinde,seçilmeyen bir serbestlik içersinde Marx. Ayrıca Marx anlamak zordur.Marx'ı bize düzgün şekilde anlatacak yazarları tercih edebiliriz.

Marx'ı anlamak için,iktisat ve siyaset bilimlerine hakimiyet gerekir.Hegel,Kant ve Alman idealizmi güzelce sindirilmelidir.İşte o zaman "tez-antitez-sentez" üçgeninde bir fikire varılabilinir.

0|0
    0|0
    • Lütfen Avrupa'da ve ABD'de Rockefeller gibi kapitalistlerce kurulan vakıfları, sanat derneklerini, çıkartılan dergileri kitapları araştıralım, Stalin Rusyası'na iftiralarla dolu kitapları yazan "aydınları"n kazandığı para ve şöhreti araştıralım. "Kiralık" derken boşuna yazmadım, saygılar

• george orwell kiralık yazar değil..önce onu düzeltelim..ana soru çok fazla yönlendirme içerdiğinden cevaplamayı red ediyorum..

yan sorunuza cevap:siyaset yapmıyorsunuz, bu tutum ile yapmanız güç zaten ayrıca çok subjektifsiniz..

0|1
    0|1
    • Düzeltilecek bir şey yok. Buraya belgeler koymak lazım sanırım, Avrupa'da kurulmuş vakıfları biliyor musunuz? Fonlar ayrılıp SSCB'yi kötüleyen "solcu" kitaplar yazıldığını? Sanmıyorum. Klişelerle yazıyorsunuz

• george orwell hayvan çiftliğini okursan aslında rusya ve aslında ne kadar gerçek olduğunu anlarsın bu bir arkadaşa katılıyorum

• Hayvanlar Çiftliği'ni referans alacak kadar düşmedim

• Hangi liberal robin hood'u sever ki?

1|1
    0|0
  • keske herkes esit olabilse ama komunizmin de kotu taraflari var tabiki,

Karl Marx okumadim okadarini bilemem ama cin yazarlarini cok severim ve Mao zamaninda yasananlar hic de hos değildi aslinda

0|1
    1|1
  • Komunizm ile sosyalizmi de soruda ayrıştıralım lutven!1 :(

Şimdi komunizme giden her yol sosyalizm değil :(

meh :(( tum sorularini gizliye almissin

0|0
    0|0
  • belki kendini sosyalist diye ilan eden insanlardan dolayıdır. ve din olayı çok önemlidir.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• sorun çok acayip çok karışık biraz dökük... ben karl marxı okudum ne tümden reddebildim nede tümden kabul edebildim... komünizm sadece zenginleri korkutur fakirleri korkutmaz...ve bu ilginç soruna cevabı şöyle devam edelim evrim en zayıfı elemek ve ezmek üzerinden var olagelmiştir insanlığın evrimi boyunca hep böyle devam edip gidecek anladığın üzere insanlığını ruhuna ters bireylerin toplumdan bağımsızlığına ters komist bir yaşamın gerekliği olduğu yer ve zamanlarda vardır ama geçicid savaş durumları mesela ama sosyalizm daha farklı daha yumuşatılmıştır ama yinde de liberal yapıya zerre yaklaşamaz alt gelir grupları için sosyalizm şarttır ki ben bunu destklerim ama orta ve üst sınıf için kesinlikle kapitalist ruh gerekli ki bu da insanlığın daha ileri aşamaya götürmesi içindir. bu kavramları salt olarak birbirinden ayıramazsın birbirleri arasında geçişler olabilir o konjukterde hangi durum müsaitse leninin rusyası fair olduğu için sosyalist oldu ama abd de bu durum hiç yaşanmadı ki abd sosyalist olsun sanırım bişeyleri anlatabilimişimdir.

1|0
    0|0
  • sosyalizmden korkmuyorum. sosyalizmden korkup, dünyadaki zengin kapitalistlerin ekmeğine yağ süremem ben kardeşim.

2|2
    0|0
  • Komünizmle işim olmadığı için o tarz kitaplar okumadım.

Sen çok çalışsan,dişini tırnağına taksan,aç kalsan,açıkta kalsan ve uğraşıp iyi kazanç sahibi olup halini vaktini düzeltsen, sonra biri çıksa 'bu malda mülkte benim de hakkım var' dese ne cevap verirsin¿ (delikanlı gibi cevap ver)

Komünizm belli bir kitle için belki tutunacak bir dal olabilir,ona birşey diyemem ama ben karşıyım.

(zengin değilim)

0|1
    0|0
    • Bu senin dediğin şimdiki sistemde olan bir şey

• Yinede ütopik bir düşünceden öteye gitmiyor.

Tüm insanların istemesi gerekli,sen istiyorsun ama ben istemiyorum ne olacak?

Anarşi hakim olacak

• Tamam zaten bu iş birden olmuyor ki. Örgütlü bilinçli toplum lazım. Zaman gerektiren bir şey. Ama o da hiç ilerlemiyor çünkü insanlar korkuyor. Komünizm deyince herkesin aklına vahşet geliyor, Adolf Hitler ile Stalin bir tutuluyor falan. Yunanistan'da insanlar en ufak haksızlıkta sokağa dökülür, biz korkuyoruz

• Sevgili kardeşim marxın eserlerini okuyan marxı tanıyan biri sosyalizme karşı çıkmaz zaten fakat marxın fikirlerini benimsediğini iddia eden lenin stalin mao zetung gibi bir kaç siyasetçi sosyalizm ve marxizm adı altında insanların inançlarına saldırdılar inançlarından ötürü öldürdüler hak dinlere karşı çıktılar halbuki sosyalist bir kişi din ve vicdan özgürlüğünden yanadır öyle olmalıdır yani sosyalizm akımı yanlış ellerin altında lekelendi ve insanların bilinçaltında kötü bir akım olarak kaldı..Gel gelelim kominizm farklı bir akımdır zzenginle fakirin eşitlenmesi gibi bişey olamaz fakiri orta sınıfa çekersin bir millet zenginsiz yaşayamaz senin bi işin var para kazanıyorsun ama daha fazlasını kazanma şansın ve yolun varsa atılıma yatırıma devam edersin olduğun yerde sayamazsın fakir bana yetişsin diye..Kavramlar güzel kavramlar ama iyi değerlendirmek lazım o kavramları hemen rüyalara kapılmamak lazım..

0|0
    0|1
    • Dinler serbest ekonomiyi canlandırır. Ayrıcı kişinin inancına saygısızlık yoktur. Devletin dini olmaz, kişinin olur. Birey istediği inancı gerçekleştirsin , ama devlet yapamaz. İşte bu yüzden.

• Kardeşim ben amerikancı falan değilim türküm türk milliyetçisiyim amerikanında moskocanında canı cehenneme ayrıca savaş sanatıylada ilgilenen savaş sanatına dair bir çok kitap okuyan savaşları araştıran biriyim..Sen ne sosyalizmi biliyorsun ne sscb yi biliyorsun ne stalini biliyorsun ne hitleri biliyorsun hiç bişey bilmiyorsun takmışsın gözüne kızıl renkte çekiç desenli at gözlüğünü ha bire saçmalıyorsun seninle fikir teatisi yapılmaz biraz birikim birazda beyin lazım sana selametle..

• profil resmin kadar konuş

• valla ben okudum kardeşim karşı olmamın sebebi de komunizimde ilerleme diye birşey yok sen ne kadar çalışmayı seversen ve ne kadar kazanmak istersen iste yaptığın herşey devlete gidecek ve böyle bir motivasyonda sence kim araştırma yapar kim kendini geliştirmeye çalışır. dünya bugune kadar komünizimle yönetilseydi ve yapılan bütün icatlar devlete ait sayılsaydı sence kaç bilim adamı sürekli icat yapmak için uğraşırdı

ve zenginle fakir eşitlenmesi diyorsunda buda saçma o sistemde zengin sadece devleti yönetenlerdir sınıf dardır ama halkla arasında büyük bir uçurum vardır

0|0
    0|0
  • sosyalizmin devamı kominizim dir. evet anlayış olarak zengin ve fakirin eşitlenmesi çok güzel bir düşünce. ama ne zaman kominizm dinin ve inancın insanlar için bir uyuşturucu anlayışını terkederse ancak etkili olabilir.

0|1
    0|1
  • komünizmde herkes eşit ama herkes aynı işi yapmıyor,benim daha fazla yeteneklerim var daha eğitimliyim vs ama aynı kazanıyorum vs ..neresini seveyim bunun

0|1
    0|1
    • Kol gücü, beyin gücü ayrımı var zaten.

• yanlışın var kanka adamlar çalışıyor mücade ediyor..almayanın üstünden tüm dünya geçti yinede adamları dize getiremediler akıllı adamlar

• Tamam, kendi aralarında da rekabet ediyorlar işte. Dünya 9-10 ülkenin denetiminde ve onlar da birbirlerini ezmeye çalışıyor. Doğal kaynaklara sahip olma yarışı

• Pratikte pek de tutmamış bir uygulama olması antipati topluyor. Kambocyada kolunda saat bulunan insanları bunlar blgilidir şimdi devrim felan yaparlar diyerek öldüren bir düşünce sisteminden bahsediyoruz. Bu gün bir hafta rusyada yaşayan her insan sosyalizmden nefret eder mantık gereği etmelidir.

0|0
    0|0
  • Sorunun cevabı çok kolay."Okumadılar ve kapitalist dünyanın düşüncelerini benimsediler."

0|1
    0|0
    • Tabi Sosyalizm'in bir etap sonrası olan Komunizm'in kötü yanları yok mu ? Var, tabiki de.Bunları da okuyarak öğrensinler.

• Bu yorumun ile itici oldun.Sorun güzeldi ama bu açıdan bakıp da Komunizm'in kötü yanlarını saymaman olmadı.Komunizm'in şu anın insanları için kötü yanlarını görünce ya da bilmene rağmen gizlemeyince yeniden konuşalım.

• Komünizmin teoride hiçbir kötü bir yanı yok. Pratikte uzun soluklu olamadı, içeriden dışarıdan sağdan soldan her yönden saldırıldığı için çöktü. Binlerce yılın pisliğini 50 yılda temizleyemezsin değil mi? Yanlışlar tabii ki oldu, yönetici kadrolar dört dörtlük değildi, sorunlar çoktu, baskılar çoktu. Ama kapitalist dünyanın anlattığı kadar da vahşet, zulüm, baskı yoktu. İnsanların bunlara gözü kapalı inanması komik

• kominizm bence adil bi sistem değil bikere çok çalışan ve az çalışan aynı ücrete sahip olması ya da doktor ve çöpçünün aynı ücreti alması aynı haklara sahip olması savunuyor o zmn kimse 6 sene okuyup doktor olur mu insanları tembelliğe itmez mi sence bu gelişmenin önünü tıkamaz mı yeni adaletsizlikler yaratmaz mı benim düşüncem böyleçok çalışanla azçalışan aynı parayı aldı mı orda sorun oluşur

0|0
    1|0
    • sosyalizmde herkes aynı parayı almaz ne kadar çok çalışırsan o kadar çok kazanırsın bir madenci bir doktordan daha fazla maaş alabilir çıkardığı hamadeye bağlı mesala usta ile kalfa aynı ücreti almazlar usta üst rütbe olduğu için o daha fazla para alıcakdır. sosyalizm en iyi yanları da ülkede hiç işsiz evsiz olmıyacak eğitim sağlık herşey ücretsiz olucakdır. Komünizm suana kadar hiç gerçekleşmemiştir çünkü komüzim olsa devlet ve sınırlar olmazdu tüm dünyaya sosyalizm rejimi uygulanırsa komünizm olur. Sosyalizmin alfabesi okursan sosyalizmin nasıl bir sistem olduğunu iyi yanlarını kötü yanlarını anlayabilirsin kolaylıkla

• küba her sene geri kalmış ülkere sağlık alanında büyük yardılar yapar. O çok sevdiğin kapitalizm neden bunu yapamaz? neden parası olmayan insan iyi eğitim iyi sağlık hizmeti alamıyor? ve en önemliside işsizlik kapitalizm buna bu çözüm bulucakmı sanıyosun HAYIR ASLA çünkü burjava her zaman bir işsiz insan ordusuna ihtiyaç duyar çünki çalıştırdığı işçileri daha ucuza çalıştırmak için. yane

• Bundan 70 yıl önce de insanlar kötü biliyordu , şimdi de kötü biliniyor, gelecek zamanda kötü bilemicekler çünkü dünya diye birşey kalmayacak.

1|1
    0|0
    • sence insanlık geriye mi gidiyor?

• bence herşeyin içine stalin ve mao sıçtı yapdıkları bütün cinayetlere komüzizm kılıfı uydurdular. Stalin savaşlarda kendi askerlerine kurşun sıkacak kadar çıldırmış bir herifdir herkes bu adamdan korkardı hatta odasından 3 gün boyunca çıkmayım etrafında insanlar tarafından kendisini öldü zannettrip ölümüne sevinenleri öldürmüştür. Böyle büssürü delilikleri vardır.

0|0
    0|0
Yükleniyor...