Yakışıklı erkekler ve güzel kadınlar, daha özgüvenli, popüler ve mutlularmış. Çirkinler şanssız mı doğuyor?

ABDde yapılan bazı araştırmalara göre, insanlar güzel bireylerin, başkalarına göre daha dışadönük, daha popüler ve daha mutlu insanlar oldukları varsayımını yapıyorlar.

Bu konudaki ilginç araştırmalara bir örnek verelim. Araştırma, yalnızca erkeklerden oluşan iki katılımcı grubu üzerinde yapılmış. Her iki gruptaki katılımcılara da, başka bir katılımcıya ait olduğu söylenen birer kadının fotoğrafı gösterilmiş ve bu kadınla birer telefon görüşmesi yapacakları bildirilmiş. Katılımcıların bir grubuna dış görünüş bakımından çekici bir kadının, ikinci grubaysa çekici olmayan bir kadının fotoğrafı gösterilmiş. Geçekteyse, katılımcıların hiçbirinin, telefonda daha önceden fotoğrafını gördükleri kadınlarla konuşmadığını belirtelim. Araştırmacılar, telefonda çekici bir kadınla konuştuklarını düşünen birinci gruptaki katılımcıların tavırlarının, ikinci gruptakilere göre çok daha sıcak ve kibar olduğunu gözlemişler. Dahası, telefondaki kadınların konuşma biçimlerinin de konuştukları erkek katılımcıların tavırlarına göre değiştiği görülmüş.

Aynı araştırma, kadınlarla erkeklerin rolleri değiştirilerek yeniden yapıldığında, kadınların da çekici olduğunu düşündükleri erkeklerle konuşurken daha sıcak ve kibar oldukları görülmüş.

Psikologlara göre, güzel insanların iyi de oldukları konusundaki önyargı, başka insanların onlara, bu yargının doğrulanmasını sağlayacak biçimde yaklaşmasına neden oluyor. Dış görünüş bakımından şanslı insanlar, küçüklüklerinden başlayarak çevrelerindekilerden hep olumlu ve sıcak mesajlar alıyorlar ve bu da toplumsal becerilerinin gelişmesine neden oluyor. Ancak yine de güzelliğin bakanın gözünde olduğu özdeyişini anımsamakta yarar var.

0|0
7|4

En İyi Kız Görüşü

• bizim halkın deyimi ya yanlış ya abd yanılıyor bu durumda. çirkin şansı diye birşey yok o zaman :)

1|2
    0|0
    • Çirkin doğanlarında ebedi şanssız olacağını, güzellerin de ebedi şanslı olacağını düşünmüyorum. Çirkinliğin tek başına bir şanssızlık olduğunu düşünüyorum.

• ben de senin gibi düşünüyorum. şöyle birşey de var mesela mankenler allah vergisi güzellik, boy, fizik var. okumalarına bile gerek yok çünkü daha doğuştan meslekleri belli. topmodel de olunca oooh kendi yaptıkları hiçbir çaba yok. güzellik onlara hem para hem ün hem çevrelerine bir çok kişiyi bayan/erkek getiriyor. bu şanstır işte.

Kızlar Ne Diyor 6

• Açıklamayı okumaya fırsatım yok ama doğruluk payı yüksek ...

0|0
    0|0
  • Olabilitesi yüksek

0|0
    0|0
  • olabilir ama güzel insanların iyi olduğuna katılmıyorum ben .yakışıklı erkekler mesela çapkın oluyor kimseyi beğenmiyor vs

0|0
    0|0
    • Çirkin erkekler beğenilse onlar da çapkın olurdu.

• çirkin erkeklerde çapkın oluyor ki zatan bazıları ama yakışıklı boylu posluysa erkek kimseyi beğenmiyor falan kendini çok yükseklerde görüyor sonrada çirkinin önden gidenine kalıyor ama ilahi adalet

• Evet yakışıklı bir erkek ve güzel bir kız her zaman dikkat çeker.Ama zekada önemli bir faktördir güzel ama salak ya da yakışıklı ama salak kimse olmak istemez..

0|0
    0|1
    • Toplumun çoğunluğu normal zekanın altında değil. Dolayısıyla, burada zeka faktörü önemli bir etken olmasa gerek. Yakışıklıların veya güzellerin çirkinlerden daha aptal olduğunu da söyleyemeyiz ayrıca. Zeki ama çirkin insanların daha mutlu olduğunu kanıtlayan bir araştırma da yok maalesef.

• Yazışmanın bir cilvesi! Bazen, yazılanlar yanlış anlaşılabiliyor. İltifat için teşekkürler... Bana en iyi yaptığın şey ne diye sorulsa "ikna kabiliyetim" derdim. Ben de, insanları tanıma yeteneğinize şapka çıkarıyorum.

• Evet bende burdaa insan gördüğüme şaşırdım pek az insan çıkar.Tşk.

• güzellik aslında bir şansdır..çirkin şansı olsaydı sanırım güzel doğardı.

0|0
    0|0
  • Çirkin şansı diye birşey duymadın mı? Ahh kahretsin, güzelliğim yetmiyoer .p

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 4

• büyük oranda katılıyorum

0|0
    0|0
  • güzellik çirkinlik görecelidir. sırf çok güzel diye başta ilgi çekici olan kadın 2. aşamada yani tanıştıktan sonra çuvallayabilir. görece çirkin bir kadın, kurduğu ilişkide daha başarılı sonuçlar alabilir, ilişki dış görünüş üzerine kurullamıştır çünkü.

0|0
    0|0
    • Çirkinliğin veya güzelliğin o kadar da göreceli olduğunu düşünmüyorum.

• şöyle söyliyim zayıf, küçük göğüslü, dar kalçalı kadınlar bana çekici gelir, bazı erkeklere göre de bu kadınlar çirkindir onlara göre etine dolgun kadınlar güzeldir. yüz güzelliği de buna benzer. bakım ve giyim kuşam bu güzelliği tamamlar. dağınık saçlı kötü -eski moda- giyimli bir kadına daha az saygı duyulur. o araştırmada kullanılan fotoğrafları görebilsem daha net konuşabilirdim, ama bana göre böyle.

• Güzelliğin bir şablonu yok elbette. Farklı zevkler olabilir ama yine de ben, insanlar arasında güzellik kavramı üzerinde o denli büyük bir fikir ayrılığı olacağını düşünmüyorum.

• sonunda anafikri vermişik zaten!

0|0
    0|0
  • bu arastırmaları yapanlar hep normal bildiğin doktora öğrencileriymiş..asistanlarmış..ben o yüzden doğruluğuna inanmıyom...benim amcamın oğlu da amerikada doktora yapıyo ve bu şekilde arastırmalar yapıyolarmıs ve sadece 4 5 kişi üstünde yapıp genelliyolarmış ordan biliyom..

0|0
    0|0
    • Bu eklediğim yazı Tübitak Bilim ve Teknik Dergisinde yayınlandı ki, çok ciddi bir dergidir. Ciddi olmayan çalışmaları yayınlamazlar.

Yükleniyor...