İslamın doğuşu için arap yarım adasının seçilmesinin sırrı nedir?

İslamiyetin arap yarım adasında doğmasın sebebi nedir? Neden Allah İslam gibi üstün bir davanın arapların eliyle yükselmesini istemiştir? Neden bu mes'ale nin diğer milletlerin eliyle değil de arapların eliyle tutuşmasını arzulamıştır? Bundaki hikmeti iahiyye nedir? değerli görüşlerinizi bekliyorum

0|0
6|6

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle böyle bir soru sorduğunuz için teşekkür ederim..

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle o dönemde ki Arap yarımadasının yerine bakmak gerekir. O dönemde dünyaya hakim olan şimdiki tabirle süper güç olan süper devlet olan ülkeler vardı.Bunlar bizans ve İran dı.

Cahiliyye dönemi diye adlandırılan bu dönemde gayri ahlaki herşey mübah sayılıyordu. Herşeyin en zirvesi yaşanıyordu günah anlamında, Bu dönemde İranın kendi medeniyetleri vardı. İnsanlığa bunu empoze etmeye çalışıyorlar dı.

Diğer yönden arap yarımadası coğrafî konumuna nisbetle bu milletlerin arasında orta noktada yer almaktadır.

Allah'u Teala Mekke ve Medineyi kutsal belde emin belde ilan ederek daha önceki peygamberlerin tarihini ve bir kısım mucizelerinin de burada gerçekleştiğini unutmamak lazım.

Kur'an-ı Kerim'in Arapça olmasıda bu konu ile bağlantılıdır. Daha bir çok sebepler var ama özelte böyledir.

1|0
    0|1
    • verdiğiniz cavaba tamamıyla katılmakla birlikte bir ekleme de bulunmak istiyorum: o zamanın süper gücü olan bizans ve iran felsefi şüpheler içinde boğuşmaktaydı.hz peygamber komşu devletlerin uygarlıklarına hakim olsa şüphesiz insanların kalplerine şüphe girerdi.

• Teşekkürler.

• bende teşekkür edrim

Kızlar Ne Diyor 6

• "Dinde zorlama yoktur, herkes özgürdür elbette. İsteyen dünyada pişer, isteyen ahirette..

2|3
    1|1
    • sorduğum soru ile verdiğiniz cevap arasında bir bağ kuramadım.

• İsteyen dünya da pişer isteyen ahirette.. mantıklı +1

• o dönemlerde içler acısı bir ahlaki bir çöküş varmış(çarpık ilişkiler gibi)..bunun önüne geçmek için en bataklık yerde islamiyet güneş gibi üzerlerine doğsun ki hidayet olsunlar diye..

1|0
    0|0
    • güzel bir yaklaşım. teşekkürler

• Tanrı bilir...

0|0
    0|0
  • Adem ile Havva'nın indikleri yer olmasından dolayı bence ama Rab orayı neden seçti bilemicem.

0|0
    0|1
    • güzel bir noktaya değindiniz. ilk peygamberin geldiği yer olması sebebiyle son peygamberinde ordan doğmuş olmasını isteyebilir. teşekkürler

• aslında tüm dinler o topraklarda doğmamış mı? bunun sadece islama özgü bir şey olduğunu düşünmüyorum

0|0
    0|0
    • bir çok peygamber o topraklarda gönderilmekle birlikte tüm dinlerin o topraklarda doğduğuna dair elimizde bir kanıt yok. adını dahi duymadığımız binlerce peygamber gönderilmiştir.

• peki sen ne düşünüyorsun? neden olabilir?

• çok hikmeti olabilir.islamiyetin doğduğu yıllarda dünyada 2 süper güç vardı biri iran diğeri bizans. her ikiside felsefi ve fikri bunalımlar içindeydi. iranda bir kimsenin kendi annesiyle kardeşiyle babasıyla evlenmesi üstün bir davranş olarak kabul edilirdi. araplar ise her nekadar tevhit dininden uzaklaşsa da onlar hala temiz fıtrat üzereydiler.fikri bunalımda değillerdi. peygamberin felsefi bakımdan gelişmiş bir toplum içinden gönderilmesi onunda bu fikirlerden etkilendiği vehmini uyandırırdı

• hep masonlarin isi hep.

0|0
    0|2

Erkekler Ne Diyor 5

• Arap'lar bu işi beceremeyen bir ırkmış gibi sordun soruyu. Avrupa'lılara verseydi yine aynısını soracaktın. Bu soru kıyamete kadar uzar, gider. Bunun hikmetinden bir tanesi şu olabilir :

Bir defa insanlığın ilk atası olan Hz. Adem, Havva validemizle bugün Mekke yakınlarındaki Arafat Dağı yakınlarında buluşmuşlardır. İnsan neslinin çoğalması da yine bu civarda başlamıştır.

Diğer peygamberler de hep bu civarda gelmişlerdir. Zaten peygamberler insanlara ve insanlığın toplu olarak bulunduğu bölgelere gönderilmiştir. Çünkü, insanlık hep bu bölgelerde yaşıyordu.

1|0
    1|1
    • o devirde araplardan daha kalabalık topluluklarda vardı. iran bizans yunanlar hindular.

• Arkadaşım, ilk insan Hz Adem'di diyorum sen daha kalabalık topluluklar vardı diyorsun. :)

• Sanırım ateşin yandığı insanın insana gaddarca zulmettiği topraklarda bulundukları için sadece bir fikir.

0|0
    0|0
  • Bunda ilahi bir sebep sonuç ilişkisi yok. Arap yarım adasında allahtan önce , al-ilah vardı.Al-ilah dişiydi ve kendisi mezopotamyanın ay tanrıçası Sin'di. Araplar tarafından daha sonra, Sin benimsenerek arap yarım adasında al-ilah yada diğer adıyla hübel ismini aldı. O kabe, putperest işidir. En başta al ilah ve 3 kızı olmak üzere 300 put vardı. Daha sonra islam kuruldu ve al ilah yerini allah a bıraktı. Hatta muhammed uzun bir dönem araplara, rahman ismini söyletmek istediyse de başarılı olamadı. Etimolojik kökende değişen bir te "i" harfi olarak kaldı.

Hepsi tarihi bir süreç.İlahi değil.

1|0
    2|1
    • (+1) kesinlikle çok doğru ; allah ismi kabedeki put olan al-ilah'dan gelir

• Tamam siz kabul edin ben etmiyorum.

• Etmek zorunda degilsin zaten "adamım".

• sırrı avrupa seçilmediği için

0|0
    0|0
  • en azgın toplum 300 tanrıları diri diri kız cocuklarını gömmelerini sebep olarak gösteriliyor islam kaynaklarınca

ve kötülüğü kaynağından yok etmek mantıgı sanırım çok iyi bilgisi olan bir tanıdıgıma sormuştum verdiği cevap bu oldu

0|0
    0|0
Yükleniyor...