Sizce bilim ile din çelişir mi?

İnaçlarınızı , inandıklarınızı hiç sorguladınız mı? Bilime- gerçekliğe mi inanırsınız yoksa dinin kabul ettiklerine mi? Bu konuya bakış açınız nedir?

0|0
7|26

En İyi Kız Görüşü

• Birbiriyle çelişen noktaları var, hem bilimci hem dindar olunmaz !

2|1
    1|1
    • evet benimde tam değinmek istediğim nokta buydu

Erkekler Ne Diyor 26

• din, bütün soruların cevabını önümüze sunmuştur. biz inansak da inanmasak da inananlar tarafından söylenenlerin doğruluğu iddia edilir. bilim yeniliklere her zaman açıktır; kesin olsa bile hiç bir şeyin doğruluğu dayatılmaz. din, cevaplar zaten verilmiş olduğu için itiraz kabul etmez. bilim sürekli gelişebilir, itirazlara açıktır. her zaman yeni sorular ve yeni cevaplar bulma arayışında olmakla beraber..bence din ile bilim arasında çelişki yoktur.. aksine bilim geliştikçe allahın varlığına işaret etmektedir...

3|0
    0|0
    • çelişki derken söyle çelişki ; mesela dine göre en basit örnegi vereyim ; butun insanlık adem ve havvadan üremistir ama bilime gore butun insanlık tek bir kadın ve erkekten üreyemeyez çünkü genler çeşitlilik gösterir bunu kastettim çelişki derken.

• doğru ilk bakışta öyle görünüyor ama.. bizim anladığımız manadan değil...derinde bir mesele bizimde dini bigimiz yettiği kadar.. Allah şöyle buyuruyor: "...Allah insanı başlangıçta çamurdan yarattı. Sonra onun soyunu bayağı bir sıvıdan var etti." (Secde, 8) Görüldüğü gibi bu ayetler, yüce Allah'ın yasası, bu insan neslinin devam etmesi için meniyi sebep kıldığına ama onun ilk ortaya çıkışının topraktan yaratılması biçiminde gerçekleştiğine şahitlik ediyor.

• Bilim denilen zaten Allah'ın kontrolü altındadır ve dinimiz mantık dinidir. Bilim tarhini araştırırsanız zaten bugün modern adı altında yıllardır ayak yapan Batı'ya birçok alandaki çalışmalar hep İslam toplumlarından kaymıştır. Hatta bazı bilimsel gerçekler daha teknolojik gelişmeler yokken Kur'an da bildirilimiştir. Mesela şu ayete bakın :

Enam Suresi 125. Ayet: İlah kimi doğru yola iletmek isterse onun kalbini İslam’a açar; kimi de saptırmak isterse göğe çıkıyormuş gibi kalbini iyice daraltır. Allah inanmayanların üstüne işte böyle murdarlık verir.

"Burada göğe çıkıyormuş gibi kalbini daraltır" ayetini ele alalım. Göğe çıkan kişinin nefesi nasıl daralır ? Oksijen olmadığından. Peki 1400 sene evvel uçak ya da bir araç mı vardı da insanlar göklere çıkacaktı ? O zaman Arabistan zaten düz ovalıktı. Demek ki bilim zaten islam'dadır.

Casiye Suresi 5. ayet: Gecenin ve gündüzün değişmesinde, Allah'ın gökten indirmiş olduğu rızıkta( yağmurda ) ve ölümden sonra yeri onula diriltmesinde, rüzgarları değişik yönleden estirmesinde, aklını kullanan toplum için dersler vardır.

5|1
    0|3
    • şunu demek istedim, bazı konularda bilim ile din ters düşüyor , çelişiyor mu sizce ? bunu hic dusunuzmu sorguladınız mı diye sordum

• Tamam da yüce Allah Hz Adem'i yaratırken tek bir topraktan değil, dünyanın çeşitli topraklarından yaratmıştır. İnsanların farklılıkları bundan kaynaklanmaktadır.

• Din ile bilim asla çelişmez aksine birbirinin teyididir. İslam bilginleri çok iyi bir şekilde yetiştirilirler di, her ilmin tahsilini ihtisasını yaparlardı. İbrahim hakkı hazretlerinin "marifetname" sini okuyan lar bilirler orada matematikten fiziğe astronomiye aklınıza gelecek her ilme ait derin bilgiler vardır. Halen o kitapta yazılanların bir kısmını insanlar hayata geçireme mişler bile.

5|0
    0|1
  • din şimşekleri çakan zeus der bilim hayır şimşeklerin çakması elektirik boşalması ile olur der. din güneşin doğmasını sağlayan horus der bilim ise hayır dünya güneşin etrafında dönmesinden der. din dünya sabit güneş dünyanın etrafında dönüyor der bilim ise hayır dünya güneşin etrafında dönüyor der, din dünya düzdür der bilim ise hayır dünya geoit bir yapıya sahiptir der, din bu kadar canlı birden bire oluverdi der, bilim ise hayır bu canlılar belli bir değişim sürecinden geçerek buraya geldi der.

din her şey yok tan var oldu der... bilim ise enerjinin korunumu prensibinden asla evrende enerji kaybolmaz, sadece birbirlerine dönüşür der. yani yoktan şıp diye var oldu demez..

tonlarca örnek mevcuttur. din ve bilimin gelişmesine engel olan şeydir.

son olarak dindar arkadaşlar biliyorum kabullenmesi zordur. eminim bu cevaba bir cevaplar vereceksiniz. amacınız sadece cevap vererek kendinizi tatmin etmeniz olucaktır, çünkü verdiğiniz cevapların mantıklı olduğuna sizde inanmayacaksınız sadece cevap verdim, karşılık oldu oh iyi oldu diye kendinizi kandıracaksınız.

1|1
    0|0

• en basitinden arapça bilen ne diyor Elmal Mealine bakalım;

'Biz Göğü Kudretimizle Bina ettik,hiç şüphesiz biz çokk genişlik ve kudret sahibiyiz'

Bunlarda ingilizce Meal;

'We have built the Firmament with might,and we indeed have vast power'

'Biz göğü kudretle bina ettik ve aslında geniş kudret sahibiyiz'

"musiune" genişleme anlamını yükleyemzsin,genişleme anlamına gelmez.

Diyanetin Kamuran Yıldırım'a çevirttiği 1983 basımı kuranda zariyat 47 ye verilen anlam şöyle.

GÖĞÜ GÜCÜMÜZLE BİZ KURDUK, ŞÜPHESİZ BİZ GENİŞ KUDRET(GÜÇ) SAHİBİYİZ.

*Diyanet şimdiki mealini ''modaya ''uyarak şöyle çevirmiş

GÖĞÜ KENDİ ELİMİZLE BİZ KURDUK VE BİZ ONU (ELBETTE)GENİŞLETİCİYİZ.

,En namuslu çeviriyi yapan Abdul Baki Gölpınarlıdır. Onun çeviriside şöyle

Ve biz, gökleri kurduk kudretle, onlardan daha üstününü, daha büyüğünü kurmaya da gücümüz yeter.

Ne oldu da birden kuran değişti ?

İslamcılar, arapçadan hiç anlamayan ''mankurtlarına'' olur da ,kamusa bakarlar diye '' mus'' kelimesinin ''vüs'' kelimesinden türediğini anlatırlar ki ,külliyen yalandır(genişleme manası)...

1|0
    0|1
    • MUSİUNE'ye ( ) genişlemek anlamında değildir.

Bakalım; genişlemek * ; genişlemek; daha da büyümek; (bir şeyi) geniş veya büyük saymak.

genişlemek * ; ferah olmak; genişlemek; [vakit] yeterince olmak.

genişletmek * ; a ( ) (bir şeyi) büyütmek; genişletmek.

genişlemek * ; u ( , ); geniş olmak; genişlemek.

genişletmek * ; (bir şeyi) genişletmek; açmak; (birine) sövme.

genişletmek * ; ( i) açmak; genişletmek.

• evet aynen :D

• İlim çindede olsa gidip alınız diyen bir peygamberin dininin evlatları olarak kendi dinim islamın bilimle bire bir örtüştüğünü biliyor ve gözlemliyorum..Mahalle baskısıyla gelen inancın insana hiç bir faydası olmaz inanç araştırılmalı sorgulanmalı ve akıl yoluyla gerçeğe ulaşılmalıdır..Bundan 1400 yıl önce yer yüzüne inen kuranda demir elementinin dünyaya göktaşı düştükten sonra geldiğini göktaşı düşmeden önce dünyada demir elementinin olmadığı yazar gel gelelim bilim adamları bu gerçeği 1930 lu yıllarda ancak keşfedebilmiştir..Yine dna rna insan genetik şifresinin kuranda 1400 yıl önceden belirtilmiş olduğunu bilim adamlarının ise bunu yakın tarihte ortaya çıkardığını insan gözündeki akıl almaz sistemin kuranda anlatıldığını bunun gibi bir çok bilimsel verinin kuranda müslümanlara anlatıldığını var saydığımızda islamiyetle bilimin ne kadar bitişik olduğunu görmüş oluyoruz...

2|0
    0|1
  • bilimle din celismemistir ama cahil bir adama sorsaniz celisir. cunku cahil ya dini bilmiyordur yani din cahilidir yada bilimi bilmiyordur bilim cahili olur..

bir biyolog canlilara bakar onlarin harika dizayn edildiklerini gorur ve der ki; bunu boyle dizayn eden biri olmali, herseyin bir sahibi varsa bunun da sahibi olmali deyip Allah'i buluyorsa neden celissin.?

bir kimyager kimyadaki maddelerin oksijenin hidrojenin gaz oldugu halde ikisinin nasil yada kim tarafindan birlestigini sorgulayip suyun bu iki gazdan elde edildigini gorup bu harika dizayn ve duzen ve formul karsisinda secdeye kapaniyosa niye celissin?

mesela celisen birsey soyleyin?

2|0
    0|2
    • Birşeylerin cevabını bulamayınca allah yarattı veya allah bunu bir araya getirdi diye bir düsünce mevcut.

• Kuranda genişliyor yazmaz, geniş kudret sahibiyiz yazar. Ne zaman ki bilim durağan evren modelini bırakıp genişleyen evren modelini ispatladı,o zaman genişleticilerz diiye yazmaya başlandı.

Ayrıca o patlama, patlama öncesi karsit atomların notrlize olması sonucu oldu.casimir deneyi.

Yani evren yoktan da var olmadı,patlama öncesi enerji vardı.allah patlatmadı.

• hicbir meale bakmadan sadece kelimelerin anlamlarina bak!..

Ves sem�e beneyn�h� bi eydin ve inn� le m�si�n(m�si�ne).

1. ve es sem�e : ve sema, gökyüzü

2. beneyn�-h� : onu biz bina ettik

3. bi eydin : bir kudretle, büyük bir kuvvetle

4. ve inn� : ve muhakkak ki biz

5. le : elbette

6. m�si�ne : genişletici olan

simdi burda genisligi niye kullanmis o zaman bu ayette..

• Dinle bilim farklı şeylerdir, karşılaştırılması yapılamaz.

1|2
    0|0
  • Dinde olanları ve kuran ın yazdıklarını , bilim yeni yeni bulmaya başladı , hatta amerikalı bir bilim adamı herşeyin kuran da mevcut oldugunu söylemişti. Kuran dili ve dna sını bilmekte bunun sırrı

3|0
    0|0
  • celişir cünkü bilime göre hersey bir sebep sonuc ilişkisine dayanır bundan dolayı dinle arası pek yoktur.

1|1
    1|0
  • din ile biilim çelişmez ancak şöyle bir durum var.. dinin öngörülerine bilim şimdilik cevap veremiyebilir.. o yüzden sorgularken bu küçük ayrıntı gözden kaçırmamak gerek.. zaman içinde geliştikçe bilim destekler

2|0
    0|1
  • bilim ile din( islam) çelişmemesi gerekir. ama bilim eğer vicdanlı ve insaflı ise yani gerçekten bilim ise sorun olmaz. ama bilimin tarafsızlığı konusunda maalesef çok şüphe vardır. o yüzden din ile bilim çelişir ise benim yolum dindir. örnek galapagos adası ile ilgili çarpıtılan gerçekler, ya da maymun insan bulundu yalanları gibi.

2|0
    0|0
  • bilimin geliştiği yerde din geriler.

bu tarihin her zaman diliminde ve dünyanın her yerinde böyledir.

1|1
    1|0
  • bilim bazen objektif bazen öznel fakat din hiçç bir şey değiştirilemez bir kabul ile objektiftir arasındaki fark bu

2|0
    0|0
  • hergün düşünürüm bu konuyu çokta araştırdım bilim dini destekler bile burda sana bintane örnek verebilirim hatta

2|0
    0|0
    • tabiki yazarsanız memnun olurum

• Bilimin gerçekliğine inanırım , ama bu ateist olduğum anlamına gelmesin... Dinin insanları iyiye yönlendirdiğini düşünüyorum . Dünyada hiçbir dinde yalana, ihanete, kötülüğe,haksız kazanca, riyaya yer yoktur. Bilim ise insanları iyiye yöneltmez, insan hayatını kolaylaştırır ve iyileştirir... birbiryle bağdaşmadığı konusuna da tamamen katılıyorum...

1|0
    0|0
    • bir insanın iyiye yönelmesi icin dine ihtiyacı varmıdır ki? bu tamamen vicdanla ilgili degil mi? bir insan hırsızlıgın kötü oldugnu dine inanmadanda kendi vicdanıyla bulamaz mı?

• Bir insan hırsızlığın kötü olduğunu bilir ancak yakalanmadığı sürece yaptırımsız kalacağını düşünür. Ancak bu insan dininine bağlı ise yakalanmasa bile bunun bir gün hesabının sorulacağını düşünür. Bu yüzden kötülükten uzak durur. Böylece din de misyonunu gerçekleştirmiş olur... Bilmem anlatabildim mi ?

• illaki birisinin seni görmesi veya ilerde cezalandırılacagın dusuncesimi seni kötülüklerden uzaklastırabilir? bu olmadan da insan vicdanıyla düsünceleriyle dogruyu yanlısı ayırt edebilir, tesekkurler yorumunuz icin

• din ile bilim içicedir

4|0
    0|2
  • Dinle Bilim birbirine paralel şeyler..

Her iki olaydada birşeyleri düşünüyor ve araştırıyorsun ve daha iyisini yapabilmek için elinden geleni yapıyorsun..

1|0
    0|0
  • Hayatın kökeni madde mi ruh mu, çatışma noktası o. Bilim madde diyor, din ruh diyor. Uzlaşmaları tabii ki mümkün değil

1|0
    0|0
  • ikisini ayrı düşünceksin. din inançtır, yani birşeye inanırsın kanıt aramazsın. bilim kanıt arar, ispatlamaya çalışır. ikisi aynı kefeye koyulacak şeyler değil.

1|0
    0|0
  • bilimle din farklı kulvarlar pek çelişecek bir yan göremiyorum.

1|0
    1|0
  • Dinimiz bilimi teşvik eder ve çelişmez

2|0
    0|1
  • din>=bilim...bilim gücünü dinden alıyor..

2|0
    0|1
  • Aynı kulvarda olan şeyler çelişir.İkisinin de kulvarları farklı olduğu için sorun yok.

1|1
    1|1
  • yerine göre değişir, misal bilim adamları dine inanmış ve ruhun varlığını kabul etmiştir, bunun sonucunda da yaptıkları çalışmalar neticesinde ruhun ortalama ağırlığının 10 gram olduğunu belirlemişlerdir

1|0
    0|0
  • bilim. bilim . yine bilim

1|0
    2|0

Kızlar Ne Diyor 6

• dinimiz ztn bilimi destekliyor. çelişmiyorlar.

4|3
    0|1
  • Aslında çelişmez.Birbirlerinin zıttı değillerdir.Çünkü aynı kulvarda değillerdir.

2|0
    1|1
  • bilim ile dinin arasında herhangi bir ilişki olamaz din sorgulamadan kabul edılir hiç birşeyi sorgulayamaz yargılaymazsın kutsal kitapta ole yazılmıstır ole olması gerekır ama bilimde herseyın ıspatı ve mantıklı bır acıklaması vardır ..

1|0
    1|0
  • dine inanırım ama bilim ile dinin çeliştiğini düşünmüyorum

1|0
    0|0
    • bilime inanan bir insan dini goruslerdeki mantıksızlıgı ve tutarsızlıgı gorecektir, bilime inanan derken gercekten bilimle ugrasan -

• Kuran-ı Kerim de bilimle ilgili ayetleri okuyorum bu yüzden buna katılmıyorum

Bilimin de her zaman doğru olduğuna inanmıyorum mesela hergün sağlıkla ilgili haberler okuyoruz yıllar önce bilimin zararlı dediği şeyler yıllar sonra yararlı olarak karşımıza çıkıyor

tamam bilimin ilerlememiz için gerekli olduğunu bende kabul ediyorum ve zaten İslam dini ilmi çalışmaları destekler nitelikte hiçbir ilmi çalışmayı engelleyici nitelikte değil

• "Bilimin ortaya çıkardıkları Kuranda yazıyordu" palavradan başka bir şey değil. Bilim ve din çelişir. Kuranda "oku" yerine "araştır,düşün" yazsaydı belki,biraz paralel olabilirlerdi ama bu şekilde kesinlikle paralel değiller.

1|1
    1|0
    • evet aynen, ben bilimin bir dalını okudum ne yazıyor kuranda? hic okuduklarımı bulamadım, din mantıksızdır, hayal ürünü olabilcek masallarla doludur, bir kuşun ağzında taş tasıyıp filleri öldürmesine veya bir kertenkelenin ateşe körük tasıdıgına inanmaktır:D bunlar mantık dısı hayal urunu seyler mantıklı dusunen bunların olamayacagını anlar

• çelişmez. farklı seyler

2|0
    0|0
Yükleniyor...