Organ bağışına onay verir misiniz? Bu durum kimsenin başına gelmez umarım ama gelse ne yapardınız?

bir yakınınız ağır bir kaza geçirmiş, beyin ölümü gerçekleşmiş varsayalım. tıbbi destekle makinaya bağlı olarak yaşamına bir kaç gün daha devam edecek. doktorlar size yakınınızın organları için uygun hastalar olduğunu söylüyor, organ bağışına onay verir misiniz?

diyelim onay vermediniz. bir adet tıbbi destek ünitesinin boşuna işgal edilmemesi için yakınınızın üniteden ayrılmasına onay verir misiniz? çünkü bu ünite belki de dolu olduğu için gelen bir kişi yer olmadığı için geri çevrilecek belki de bu zaman kaybı yüzünden ölecek. bu ihtimalleri düşünür müsünüz yoksa benim yakınımın yaşama dönme şansı olmasa bile destek devam etsin ben böyle bir kararı veremem mi dersiniz?

Güncellemeler:
güncelleme işini sevmiyorum ama ikinci durum için şunu söyleyeyim beyin ölümü olduğunda kişinin geri dönüşü söz konusu değil kesinlikle. 4-5 gün organlar tıbbi destekle canlılığını sürdürür ama bu durumda kişiye canlı demek yanlış olur aslında. tabi bı bahsettiğim durum bitkisel yaşam değil, onda geri dönüş olasılığı her zaman var.

0|0
7|4

En İyi Kız Görüşü

• organ nakline hep evet derim zannederdim ama diyemedim.şuan örnekte olmak istemem ama o an psikoljisi ve oluşan şartlar elvermedi ..üniteden ayrılmasını da kesinlikle istemezdim.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• ikiaradabirderede bu olsa gerek:)yakınımın kim olduğuna bağlı,insan o durumda annesi,babası,kardeşiyse bencilce davranıp başkalarını düşünmeyebilir,yaşamadan bilinmez,allah o durumu yaşatmasın kimseye.

0|1
    0|0
  • organ bağışına olumlu bakmışımdır hatta anneme ble söyledım bna bısey olursa organlarımı bağışlayın dye çünkü okdar değerliki toprağın altında çürüyeceğine başka bi insanda hayat buluyor. öbür konuya gelınce bosuna yer ısgal etmem eğer sonuc değişmeyecekse

0|1
    0|0
  • organ bagisina evet

ama digerini yapamazdim. acik söylemek gerekirse sevdigim yakinimin bosalacigi yer hayat kurtarirmi kurtarmaz mi kim ölmek üzereymis vs hic ama hic umrumda dahi olmazdi.

beni ilgilendir tek sey sevdigimin makinaya bagli da olsa hala nefes aliyor olmasi olurdu.

0|0
    0|0
  • Organ naklini desteklerim

2. soru içinse eğer öleceği kesinse ve bir başkasının yaşama şansı varsa tam bilemiyorum ya emin olamadım bunda Canı veren Allah o ne zaman alacağını bilir çok kararsız kaldım

0|0
    0|0
  • Fiş falan çektirmezdim, gittiği yere kadar giderdi böyle. Allah'tan ümit kesilmez.

0|0
    0|0
  • zorda olsa unıteden ayrılmasına onay verırım ama organ bagısına onay vermem

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Beyin ölümü gerçekleşmiş bir insanın bitkiden farkı yoktur arkadaşım doktorlarada sorabilirsiniz bu dediğimi onaylıyacaklardır ayrıca ben böyle bir durumda kalsaydım en yakınımda olsa organ bağışı için onay verirdim hiç düşünmedende destek ünitesinin fişinin çekilmesini isterdim bu size belki acımasızlık gibi gelebilir ama yaşamak bir makinaya bağlı soluk alıp vermek değildir beyin bitmişse filmin sonu geldi demektir benim için...

1|2
    1|0
    • Aynı fikirdeyim

• soluk alıp verme işlevini makinanın sağlaması nefes almaması anlamına mı gelir arkadaşım yani sizin dediğiniz durumda sadece beyin değil bütün organlar ölür zaten o zamanda sorunuz anlamını yitirir sizle niye anlaşamadık çözemedim beyin bitmişse kalbin çarpması yaşamak anlamına gelmiyor diyorum ben...

• tercih olarak ben de seninle aynı tercihi yapardım diye düşünüyorum aslında. yaşamadan tam olarak bilemesem de organ bağışını da fişin çekilmesine de onay verirdim diye düşünüyorum. zaten ölü aslında o makinaya bağlı olan insan onu anlatmaya çalışıyorum sadece kalbi de atmıyor nefes de almıyor makina sadece organların bir süre daha canlılığını sürdürüyor o kadar.

• şimdi ne kadar tabi bağışlarım organlarını beyin ölümü gerçekleşmiş zaten fişini çektiririm desem de yakınımın başına gelince durum hiçte böyle olmayacağından eminim. İnsanın o anki psikolojisi çok farklı oluyor. dayanabildiği kadar makineye bağlı kalmasını isteyip organlarını bağışlamayacağımı düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • sağlığında o kişinin organ bağışlamayı istediğinden yüzde bilmilyar emin bile olsam bu onayı zor veririm. eğer birince dereceden yakınım ise malesef onay vermem.

0|0
    0|0
  • organ bağışı konusunda şüpheliyim doktorlara güvenmiyorum türkiyedekilere hiç

0|0
    0|0
Yükleniyor...