Günümüzdeki meselelerin hiç birini bilmiyorum. Neler okumalıyım?

Yakın tarihteki, günümüzdeki siyasi meselelerin hiçbirini bilmiyorum, anlamıyorum. Hiçbir bilgim, fikrim yok. Yakın tarihi, günümüz olaylarını anlamamı sağlayacak hangi kitapları okumalıyım?

0|0
2|6

En İyi Erkek Görüşü

• Yakın tarih ve günümüz siyasetini anlayabilmen için kuruluş mutabakatı olan Lozan Konferansını bilmen gerekir. Lozanı doğru anlayabilirsen sağlam bir temel oluşturabilirsin. Ali Naci Karacan'ın Lozan kitabını tavsiye edebilirim hatırat şeklinde yazılmış olduğundan sıkıcı gelebilir... Bunun dışında Yapı Kredi Yayınlarının Lozan Konferansındaki tüm zabıtları içeren bir baskısı var latin harfleri ile Lozan zabıtlarını bulabileceğin tek kaynak... Ama kısa yoldan RADİKAL birinden dinleyeyim diyorsan Kadir Mısıroğlu'nun Lozanı anlattığı kitabını tavsiye edebilirim yahut kısa yoldan youtube da 3,5 saatlik Lozan ı anlattığı sohbetini dinleyebilirsin... Günümüz siyasetini tam olarak anlaman en iyi ihtimalle bundan 15-20 sene sonra mümkün olabilecektir umudunu kırmak istemezdim ama malesef gerçek bu...

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Bu işler zorla olacak şeyler değil. Merak lazım biraz. Yoksa olmuyor işkence oluyor. Mesela ben tarih meraklısıyım. Üzerine 4 kitap okumama ragmen 12 Eylül olayını tam olarak çözemedim. Cunku ne okuduysam herkes kendı tarafından anlatmıs. birde açıp belgeselini izleyeyim dedim. Yani demek istediğim merak işi. Merak olmayınca olmuyor. Hea ama diyorsanki hangi kitap. yakın tarihi en iyi anlatan bana göre Turgut Özakman'dır.

1|1
    0|0
    • Kitap isimleri verebilir misin? Yorum değil de olayları anlatan. Tarafsız şekilde sanırım yok ama... Tarafsıza en yakın diyebileceğin Turgut Özakman mı. Hangi kitapları okudun hangi belgeselleri izledin? 12 Eylül Belgeseli'ni izlemem günümüz siyasetini anlamama yeter mi ki?

• O kadar araştırdım ettim anladığım tel şey şu. Siyaseti hiçbir zaman anlayamazsın. Çünkü baştaki yöneten adamlarda anlayamamıştır. Siyaset zaten anlayışa göre değil şartlara göre yapılır. O dönemin şartları neyse taşlar ona göre oynanır... Mesela tavsiye edebileceğim Osman Pamukoğlu'nun kitaplarını okumaya başlayabilirsin. Tarafsız sayılır en açık şekilde o anlatır... Siyaset'in ne kadar saçma sapan birşey olduğunu anlayacaksın.

• Derin devlet diye yasaklanan bir kitap var emekli bir albayin yazdigi korsanlarda el altindan satiliyor onu okusan yeter

1|0
    0|0
  • hergün haberleri izle ama farklı kanallara bak. bir siyasi görüşü savunan kanallardan uzak dur diyecem de öyle bir kanal yok herkes taraflı haber yapıyor malesef. yakın tarihten kastın nedir son 5 - 10 yıl mı , 50 -100 yıl mı ?

1|0
    0|0
    • 50-100 yıl. Evde televizyon yok. İnternetten izleyebilirim sanırım. Belgesel-kitap önerebilir misin? Önemli olayları anlatan.

• İsim verebilir misin?

• ben kitaptan ziyade internetten ve belgesel kanallarından takip ediyorum

link

• günlük haberleri izle ve gazete oku

2|0
    0|0
  • Dertsiz başına dert mi araıyorsun yahu..boşver meseleleri zaten hepsi seni aşar...

0|0
    2|0

Kızlar Ne Diyor 2

• İyi bir takipçi ve araştırmacı olman lazım.

1|0
    0|0
  • Gündemi düzenli bir şekilde takip etmeye çalış,uğur mumcu'nun kitaplarını okumaya başla.

1|0
    0|0
Yükleniyor...