"Öteki" hissetmenin inanılmaz gizli sancısı.

"normal" etiketi takılmış bir çok şeyden uzak bir beynim var. işleyişi bile bana kafayı yediriyor. zihin yatıştırıcı kullandım, kedi gibi gezindim ortalıkta. her şeyi nasılsa öyle görmeye başladım. mesela çok sıradan. masayı sıradan, duvarı sıradan bir şekilde. sonra ilacı bıraktım.

genel olarak görsel, hissel ve dokunsal olarak sürekli, hatta her gün beynim nesnelerin ve duyguların şekillerini, kokularını, etkilerini değiştiriyor.

bir tane kitapta şu yazıyor:

bazılarının "normal" olmak için harcadığı çabayı hiçkimse anlamıyor.

evet. resmen.

kendimi herhangi bir kalıba sokmadan nasıl sakinleştirebilirim?

mesela diğer insanların yaşadığı hayat, kurduğu cümleler, sorunları ve mutlulukları benim asla hissedemediğim ve en kötüsü "anlam veremediğim" bir şekilde.

içime kapandım galiba.

0|0
9|28

En İyi Erkek Görüşü

• bunun sebebi uyuşturucu, madde bağımlı olanlarda oluyor genelinde. Kendini farklı görmüyorsun başka insanların yaşam stili sana " komik " geliyor. Uçlarda sanmakla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çok sevilen insanlarda olabiliyor ya az konuştuğun için ve arada birşey söylediğinde alkış aldığın için ya çok sevecen olduğun için. Çıkmazlar olduğunda dışa vurmadığın ve kendini zorladığın için olabilir ve bazen insanları hayat okadar yorar'ki artık gülecek ve gülmeyecek şeyleri görür ve farklı çizgi çizmek ister buda olabilir. Fazla hayal kurma derim, kitap oku az'da olsa sosyal ol ve spor yap. En son ihtimal aşk acısı.

2|0
    0|0
    • tamamen.

kitap okuduğumda daha berbat oluyor, kitabın içinden çıkamıyorum. çıkmak istemiyorum. mesela arkadaşlarım salonda otururken, aa bir dakika diye kalkıp odama kitap okumaya gidiyorum. çünkü aklım, beynim ve karakterlerim odamda kalmış oluyor. bu yüzden çok fazla içime kapanmış gibi hissetmeye başladım. sosyal olan etkinlikleri de denedim, ne bileyim yeni insanlarla da tanıştım ama başka bir dil konuşsunlar ne olur diye dileklerde bulunurken, bir bakıyorum herkes aynı ağızla konuşuyor.

• tamam yukarıyı okudum homoseksüel mişsin bu konuda hiç yardımcı olamicam çünkü şimdi nasıl ve ne demem gerektiğini bilmiyorum. Allah kurtarsın ne diyimm.

• dilerim hetro olursun çünkü karşı cinsden birini sevmek gibisi yok. Bence sen Kuranı Kerim'i oku belki bazı şeyler kalır aklında.

Erkekler Ne Diyor 27

• Anlamazlar seni emin ol. Boş boş bakacaklar yüzüne hep, ne dediğini anlamaya çalışmadan ilaçlar dayayacaklar ve seni uyuşturacaklar baktılar olmuyor, en sonunda seni kendine zarar verebileceğin bahanesiyle yumuşak kaplı, kendine zarar verebileceğin eşyaların olmadığı bir yere koyacaklar. Bunların hepsini yaşadım, o yüzden sana tavsiyem; gördüklerini görmüyormuş gibi davran hepsini hayal ürünü kabul et ve diğerleri gibi normal yaşamaya çalış. Ayrılcalıklısın böyle bir mental farklılık, insanda başka bir yönün gelişmesine yol açıyor. Güçlü olduğun alanı keşfetmeye çalış ve onun üzerine yoğunlaş, böylece diğer her şeyi daha rahat normale çevirebiliyorsun. Enstrüman çalmaya ilgin varsa en iyi şekilde enstrüman öğren, matematiğe ilgin varsa denklemlerle uğraş, fizikle uğraş vb. Mesela insanların çoğunun aksine ben çok fazla çalışırım, yaklaşık olarak günde 15 saat çalışıyorum (çalışmaktan kastım derslere çalışmak, makale/tez okumak vb.) 4 saat uyuyorum genellikle (çoğu zaman 2 saat uyku bile yetiyor, 2 saat de yatakta yatarken bir şeyler okumaktan hoşlandığım için kitapla geçiyor). Psikoloji danışma al. Kimi zaman yardımcı olabiliyor. Tabi eğer tüm bu yazdıklarını madde bağımlılığı, sigara bağımlılığı veya herhangi bir bağımlılığın yoksa ve tamamen mental farklılığın varsa yapabilirsin.

1|0
    0|1
    • aslında bilgisayar programı yazarak zaman geçirmeye çalıştım bir süre ve yüzü aşkın program yazdım hepsi birbirinden farklı konularda, şaşırtıcı, sıkıcı, gerekli ve gereksiz olarak sınıflandırılabilir fakat sonra bir insan kodlayıp kodlayamayacağımı düşünerek ve bilgi anlamında yetersiz hissettiğim noktalara gelene kadar her şey iyiydi. sonra yine beynimi yedim. aslında bağımlılıklarım var ama bu bu şekilde biri olduğumu kabul ettikten sonra sakinleşmek için başvurduğum illegal bir yöntem.

• Kullandığın ilaçlar depresyon benzeri için kullanılanlarsa kendi kendini mutsuz etmenden dolayı vücudunda eksikliğe uğrayan maddeleri tamamlamaya yarıyor. Yalnız bir durum var bu ilaçları kullanmayı bıraktığında var olan sorun, durum hiç bir zaman düzelmediği için kendini eskisinden daha kötü hissedeceğini düşünüyorum. Aynı uyuşturucuda olduğu gibi.(Tahmin)

"Kendini kalıba sokma" ifadesi kullanmışsın. Herhangi bir durum veya kalıptan kurtulmak için önce kendi yarattığın döngüyü durdurmalısın. Bunun içinde döngüye sebeb olan herşeyi bırakmalısın. Yani oluruna bırakmak, olanı kabul etmek anlamında.

Ayrıca ben senin durumunu depresyonun bir çeşidi olarak yorumluyorum. Öyle anlıyorum ve tahmin ediyorum ki günümüzde bu gibi durumları yaşayan çok fazla kişi var. Buna ben de dahil(Kendimi ayırmayayım)

Ayrıca günümüzde düşünceme göre depresyonda olmak değil , olmamak bir suç.(Bu konuyu geçiyorum yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir.)

O anı kabullenen birisi olmak.(O anı kabullenmek demek sadece neredeysen orada olmak demek. Orada olan ve kabullenen birisi düşünemez. Yalnızmısın yalnızlığını içine gir. Onu kabul et. O an orada ne oluyorsa olması gereken ve psikolojik açıdan doğru olandır. Bir hayatı, insanları ve başka şeyleri düşünerek anlayamazsın. Gerçek düşüncenin olmadığı yerde. Mesela gerçek aşkta sözlerle konuşulmadığını düşünüyorum.

Olanı kabullenmek dünyayı kabullenmek demek.

O anda olan olayları kabullenmek demek.)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Sorgulamaların yanlışlığından ve gereksizliğinden Allah'a sığınmak.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Hayalden uzak durmak.

---------------------------------

Sadece şimdide olmak.(Sadece şimdide olunduğunda olan durumla başa çıkılabilir. Onun dışındakiler bize aşılması çok ağır yük olarak görünecektir.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Beklenti, istek ve arzu anlayışını değiştirmek.

(Beklenti olabilir ama bilindiği gibi değil--İstek olabilir ama bilindiği gibi değil--Arzu olabilir ama bilindiği, göründüğü gibi değil.)

Son olarak senin sanırım bir isteğin bir beklentin bir arzun var. Öylemi?

0|0
    0|0
    • dileklerim, arzularım ve hayata bakış açım, hayal gücüm fantastik bir kalıpta. bir türlü değiştiremiyorum ve işin aksine, hayatta her şeye realite gözüyle bakan da biriyim. çift hayatım varmış gibi, yani beynimdeki hiçbir şeyin realitesini sorgulamadan, sorgulayamadan kabulleniyormuşum ama hayata karşı bir çekingenliğim, sıradışılığım ve yabancılığım varmış gibi. hiçbir şeyi kalbiyle yargılamayan, asla anlık duygularına güvenilemeyecek ve ne zaman nerede olacağı belli olmayan biriyim aslında.

• Neredeyse senin bir sorunun yok diyeceğim(Yanlış anlaşılabileceğinden demiyorum)

Düşünceme göre depresyonun tanımı:(SEN HASTA, FARKLI DEĞİLSİN, SEN KENDİNİ HASTA, FARKLI YAPTIN)(Aynı zaman da kendimi öğretmek için yazıyorum)

• Ne kadar hayal kurarsan düşüncelerin o kadar değişir. Hayattan uzaklaşırsın. Nesneleri, cisimleri farklı görmeye başlarsın. Artık sözlerimi burada bitireyim...

• bak tatlım sana şunu söyleyim,

senin yaşındayken emin ol normal olmak için çabalardım ve kendimi çok farklı görürdüm , bir süre sorna yani yeterince acı çektikten sonra yani bir aptala döndükten sonrada içindeki acıları hafifletmek için başkası olmak istiyor insan

1|0
    0|0
    • başkası olmak istiyorum sadece biraz dinmek, katlanabilmek istiyorum ben.

• Şizofren olduğunu sanmıyorum. Zaten buradan iki cümleye bakıp tanı koymak saçma olur. Anlattıkların iki yönden değerlendirilebilir benim bildiğim kadarıyla. Birincisi bir tür duygu durum bozukluğuna benziyor.. İkincisi ise, olmaması gereken bir anomali, yani kozasını tamamlayamamış bir kelebek. Uçmayı bilmeyen ama kanatları olan, tırtılların arasında tırtıl olmaya çalışan bir kelebek. Keskin bir ayrımda olan bir konu. Kanatlarını incele bakalım.

0|0
    0|0
    • merdivenler altımdan çekilirken ve bütün dünya ayağımın altından kayarken, kanatlarıma güvenebileceğim için böyleyim gibi geliyor aslında. ama güzel örnek, düşündürücü.

• Bazen her şey çok basittir. Sadece anlamak gerekir. Negatiflikten uzak dur ki gerilmeden kavra. Bazen böyledir.

• bununla bir ömür geçirdim,

her günün her saatinde kimlik değiştirirmiş gibi hissetmeye başlamıştım,

o kadar fazla o kadar fazla düşünüyor istemsiz üretiyorduki beynim bisürü şeyi,

bazen kaybolup anti sosyal bi gün, hafta hatta ay geçirebiliyordum...

özelliklede arkadaşlarımın göremediği şeyleri görüp düşünüp bunlarla aklımı yiyordum,

bunu neden göremiyorlar diye...

şimdi bunu büyük oranda kontrol etmeyi,

bununla yaşamayı,

daha az sayıda derinlerde kaybolmayı,

bunun bana neden verildiğini düşünüp o faydayı sağlamayı,

öğrendim...

0|0
    0|0
  • belki alakası olmayacak hastalık durumun ama bir arkadaşım var epilepsi hastası. ara ara bayılma nöbetleri geçirir. onunla daha önceleri şimdiki kadar samimi değildim. tanıdıkça hem hlime şükrettim hem de onun hayata ve hastalığına karşı mücadelesine hayran kaldım. hayatı hep dışarda ve dolu yaşayarak geçiriyor. iyiki onu tanımışım ve sıkıcı bunaltıcı olan hayatım biraz hareketlendi. ara ara bisikletlerimizi alır tura çıkarız, bazen sırt çantalarımızı alıp dağa çıkarız, bazen yeni yerler keşfedip daha önce gittiğimiz yerlerin yemekleriyle kıyaslarız vesaire vesaire. bunun yanında hayvanlara bakıyor. kocaman bir akvaryumunda çeşit çeşit balık besliyor. (daha fazlası da var uzatmayayım) ona sorduğumuda nasıl bu kadar herşeye koşturabiliyorsun. o da bunları yapmazsam rahatsız olurum diyor. bence yap birşeyler sen de. uğraşı bul. hele bu bilgisayarlar ve televizyonlar ömrümüzü yedi bitirdi yahu :) umarım iyi olursun.

0|0
    0|0
    • mesela ben de köpek besledim, ona aşık oldum ama çok bağlanıyorum, seviyorum, konuşuyorum diye korkup bir başkasına verdim. bu tür duyguları bile yabancılayıp, sanki olmaması gereken bir şeymiş gibi görüp kaçıyorum. teşekkür ederim öneriler için.

• umarım bu durum daha ileri derecelere ulaşmaz ve iyi olursun. korkular, sanrılar hep beynimizin ürettiği şeylerdir. önce bir şekilde düşüncelerine net olacak şekilde yön vermelisin. arafta olma. ben bazen çok sıkılınca kitap okurum olmazsa arkadaşlarımla buluşurum son çare olarak bu da fayda vermez ise geceleri açar Kur'an okurum. ama bu sonuncusu bana cidden iyi geliyor. (tamam tamam sustum. biiyorum öyle çok öğüt verir durumları insanı sıkar. kusura bakma artık)

• verdiğim yönlerin kesinlikle bir çizgisi yok. zikzak seviyorum ve bunu kendi dünyama göre yapabildiğim için mutlu olabiliyorum, ama bazen çok üzülüyorum özellikle kaldıramayacağım şeyler olduğunda, onları atlattığımda ve hiçbir şekilde bilmeden, anlamadan bu kadar çok şey yaşadığımda. teşekkür ederim.

• Hayat pratiktir kitaptan yüzme öğrenip sudan canlı sıkana rastlanılmamıştır boş işleri bırakmalısın gezmeli görmelisin gök gürültüsünü defalarca duyabilirsin ama şişmek her zaman görülmez sürekli değişik işler peşinden koşmalısın tehlikesi olan işlere girmelisin biraz korkaksın..Bi kaç çözüm önerisi sert sporlar yapmalısın uzun seyahatler olabilir erkek gibi takılmaya çalışabilirsin kıyafet anlayışını değiştirebilirsin..Ama bence senin bi erkeğe ihtiyacın var onu bulmalısın..

1|0
    0|0
    • mm işin ilginç yanı kalbimin homoseksüel olması ve benim kendi dünyasında tanrıça olan bir kadını hayal edip onu bulacağıma inanmam. tüm bunları yapıyorum, korku konusunda sadece kendimle yüzleşirken bu kelimeye rastlıyorum. hayatım sürekli değişiklikten değişikliğe koşuyor, inan ki. deli cesareti denen olay sayesinde eğlenip, eğlendirebiliyorum ama sonra insan düşünüp duruyor: "insanlarla bu kadar keskin çizgileri olan bir hayatı nasıl yaşayabilirim?" diye.

• Cins bir insan olduğunu baştan beri biliyorum..Ama yalnız değilsin buraya şimdi yazdıklarının aynısını yazabilecek seninle aynı haleti ruhiyede olan insan/insanlar var vardır..Keskin çizgileri olan bir hayatı seven insanlarda vardır aykırısın tezatsında tek sen böylesin sanma senin gibileride var bu hayatta unutma..Tüm bunları yapıyorum derken mesela somut bir örnek ne yapıyorsun?

• Vaktin olduğunda Enneagram 5 ve 5 wing 4ü araştır derim. İngilizcen varsa daha iyi olur.

Şu anda enneagram nedir ne değildir anlatmak için müsait değilim. Soruyu görünce bir yazayım dedim.

0|0
    0|0
    • evet şu an araştırabilirim, çok teşekkürler bakalım neler çıkacak bu terimden.

• baktın mı

• evet inceledim, fakat henüz bağlantılayamadım kendimle yani birkaç ayrıntı tamamen yerine oturdu ama.

• bana cok esrarengiz ve cekici geldin simdi hea :) hepimiz benzer seyleri yasiyoruz ama sen biraz uctasin. bende bazi seyleri anlamiyodum. ve bi cok seyi yapmacik goruyodum. hala ayni durumdayim bi olcude ama onlarin oyununa gore oynuyorum gerektigi zaman :)

yapmacikliga sonuna kadar karsiyim ama bazi seyleri digerleri nasil yapiyorsa dogal akisi icerisinde digerleri gibi yapiyorum. boylece dislanma olmuyor :D

0|0
    0|0
  • bu aralar bende de var bu,şöyle rahatlayabilirsin, normallik diye bir şey yok aslında,kime göre normal? yorum farkı var sadece,hergün bir sürü tabumuz yıkılıyor,boşversene akışına bırak, google dan doğal yatıştırıcı otların özelliklerini oku,kaynat iç..film izle,çikolata ye iyi gelir..

1|0
    0|0
    • biliyorum, normal kelimesinden nefret ederim. kendimi kitaba, müziğe, mm ne bileyim yazı yazmaya, oda süslemeye, odaların dekorunu değiştirmeye verdim ama her seferinde oturup beynimi yerinden çıkartacak bir yol düşünesim geliyor.

• Bu kadar karmaşık ve hatta tez konusu olabilecek kadar kapsamlı bir konuyu buradaki insanların sana deva olabileceğini düşünerek sorman bile senin normların ne kadar dışında olduğunu gösteriyor zaten... Buradan biri soruna sana çare olabilecek bir cevap verebiliyorsa ona Fahri Doktor ünvanı vermek lazım ;)) Profesyonel destek al... Ama şunu unutma, dünyanın en profesyoneli hayattır...

0|0
    1|0
    • destek konusunda bilimsel anlamda dahi elimi uzatmadığım yer kalmadı ama bilirsin, hiç beklemediğin bir yerden hiç beklemediğin şeyler çıkabilir. (:

• çıktı mı?

• kitapta yazan doğruymuş.. anlayamıyorum.. sorununu..

0|0
    0|0
  • Sıyırmak üzeresin. Bu kadar detaylara takılma derim. Hayat basit, sadece yaşa ve yaşamdan zevk al.

0|0
    0|0
  • daha fazla cümle kur.. bir düzene oturt onları ve yayınla gelen tepkiler seni sakinleştirecektir.. yada içinden çıkamayacağın bir girdaba sürükleyecektir peki bu riske değmez mi?

0|0
    0|0
    • anlatmaya çalışırken doğru kelime bulamıyorum. bir sürü çevre değiştirdim, sadece insanlara alışabilmek için ve belki onlara "benzerim" diye. çok neşeli bir yapım var, seviliyorum ama sevemiyorum. çünkü anlamsız geliyor. sıradan geliyor ve nasıl diyeyim, benim uç noktalarım var ama onlar sadece çeşitli git-geller yaşıyormuş gibi geliyor.

• insanlar ruh halleri bu kadar değişkenken nasıl birbirine güvenebilir zaten?

• ruh hali değiştiğinde bile senin yanında olabiliyorsa neden güvenmeyesin ki?

• Malesef böyle gariplikler olabiliyor,ama sabıtrlı olmak gerek,sen ne yaparsan yap bazı kadın ya da erkekler senin farkında bile değiller,beni de çok üzen bir durumdur bu,senin canın çıkacak gibi olur,ama karşındaki insan,senin sevgini,saygını,aşkını,hiç bir şeyini bir türlü kavrayamaz,sanırım bunların aşk damarları kurumuş,bitkisel ilaçlarla bunlar tedavi edilebiliyor,çok araştırma yapmak gerek.selamlar

0|0
    0|0
  • balık burcumusun

1|0
    0|0
  • normal olmaktan kastın daha sosyal olmak sanırım eğer kendini düşünsel anlamda doyura biliyorsan çokta sosyal olmaya gerek yok kanımca

0|0
    0|0
  • kimsenin seni anlamasını beklemessen orun kendiliğinden çözlr,insan bağzen,anadolunun bir köynde sradan,ağacın altında,veya çeşme başında sigarasını tüttren bir köyl ne kadar istiyor degilmi

0|0
    0|0
  • buna farkında olmak deniyor.

0|0
    0|0
    • ve yüzleşme kısmı.

• toplumsal düzen insanları robotlaştırmış, kalıplara sokmuş, bu türkiyede çok daha ileri boyutta avrupaya göre, ki bu düzen her yerde belli oranda var. insanların gülüp eğlendiği şeyler garip gelir bazı insanlara, çözmesi zor gelir. sanki herkes bir tür büyünün etkisi altındadır. burada normal olan kim sorusu da akla gelir. çoğunluksa normal o zaman farklı düşünenler algılayanlar anormal olur. önemli bir konuda ayrıksı kişiler birbirlerini kolay bulamaz ama normal olanlar rahatça bulur birbirini.

• senin neyin var ki böyle şeyler yaşıyosun, bu bir hastalık mı merak ettim ?

0|0
    0|0
    • aslında bu değişken hastalıklara yol açıyor ama temeli bir hastalık değil. mesela birden paranoyak olabilirim birden histerik olabilirim birdenbire bir şizofren gibi davranabiliyorum. fiziksel olarak bunları dışa yansıtmamayı öğrendim ama içten içe bu hıza yetişemeyip mahvoluyorum ve üç farklı doktora gidip üçünden de sadece uyutucu bir ilaç yazdırıp dönmek benim moralimi bozdu.

• o zaman senin durumun çok farklı canım ya, psikolojik etkiler o kadar üst safhadaki duyularını etkiliyor.. bunun için daha profesyonel doktorlarla görüşmelisin bence,

• Dayıyorlar vatandaşa antony robins kitaplarını ondan sonra neden böyle oldu..

0|0
    0|0
  • normal olmak için çabalama. niye çabalıyorsun ?

0|0
    0|0
  • Aynen ben.. Gerçekten bak.. Ben herşeyi zamana bıraktım

0|0
    0|0
  • normal zaten neyin kimin normali ?

toplum kendinden olmayan tüm bireylere aynı dışlanmışlık hissini tattırırır.

0|0
    0|0
  • profil resim çok ilginç

0|0
    0|0
  • Burda nası bi Cvp arıyorsun ne dememizi bekliyorsun ?

0|0
    0|0
    • "at kafası mı lan bu?" falan olabilir bak. sadece yorum bekliyorum, yani bu durumun nasıl geçirileceği hakkında benim yapmadığım ama insanların aklına gelen bir çözüm olabilir mi diye.

• Ne dieyim dikkat et kendine bendede bole bişey var zaten onun yüzünden MS hastası oldum Doç. Durmadan bişey düşünme hiç bişeyi kafana takma hiçbirşeyi içine atma falan diyoda olmuyor psikologda gitmiyorum sonucda oda cvbı bende aricak takılıyoruz sürekli ilaçlarla

• Ben mi çok soğuk kanlıyım yoksa diğerleri mi fazla tepki veriyor diye düşünüyorum hep. Birisi ölüyor "Tamam" diyorum. Bu onaylayan tamam değil "Yani? Ne yapmalıyım?" Tamam'ı .

"Ölüyor, artık yok. Üzülmeyi dene."

"Tamam"

Çok tepkisizmişim ve çok duygusuzmuşum. Belki ruhsuz karar veremedim şimdi. Her şeyi normal mi karşılıyorum yoksa aşırı tepki vermek mi meşrulaşmış.

Süper kahraman değilim, hatta normal kahraman bile değilim. Ben sadece oyunumu oynuyorum, etrafı gözetmeksizin. İyi şeyler oluyorsa benimle ilgisi yok. Benim puzzle'ım insanların hayatlarıymış, önemli mi? Tabiki değil.

Epey senmerkezciydim ama şimdilerde kendim merkezciyim. Nasıl derler... "Benmerkezci" evet. Dedim ya "Ben kendi oyunumu oynuyorum sadece"

Değiştiremeyeceğiniz şeylerle vakit kaybetmeyin, değiştirebileceklerinize odaklanın...

falan filan...

2|0
    0|0
    • fantastik şeylerden odağımı bir çekebilsem.

teşekkür ederim.

• her yerde içimden geldiği gibiyim, internette de öyle. insanlara sevimli görünme veya ilgili görünmek gibi amacım yok. içimden geldiyse yazmışımdır, gülmüşümdür, umursamışımdır. televizyondaki bir ölüm haberine ağlayıp, en yakınlarımdan biri öldüğünde hiçbir tepki vermemişimdir. yapmacıklıkla suçlayabileceğin en son insanım. ama bundan sanane, değil mi?

• Bundan banane mi peki sence?

Kızlar Ne Diyor 9

• Kendini tanımaya çalış, kendi kendine ne istediğini sor, gerekirse bütün bunları kağıda yaz, kendinde bir şeylerin değişmesini istiyorsan önce kendini tanımalısın ve en önemlisi umutsuz bir vaka olduğunu düşünmeyeceksin "Olmayacak galiba" gibi cümleler kurma mesela, kendine acı çektirme, önce kendini tanı ki ne kadar normal olduğuna bir bak, belki de sen normalsindir, diğerleri anormaldir... Eğer ki iyi ve müthiş bir kişiliğin varsa kendini diğer insanların standartlarının kalıbına sığdırmaya çalışma, kendini kabullen ve değişmesi gerektiğini düşündüğün karakterlerini hesaba çek, vicdanına dokunmayan, insanlık dışı olmayan karakterlerini de korumaya çalış, ki kendin ol...

1|0
    0|0
    • sürekli içinden ne geliyorsa öyle yaşayan biriyim fakat hani iki yol vardır, sen birini seçmişsindir onun için mücadele etmekte bütün gücünle zorlanırsın, diğer yolu merak etmez misin? ben ediyorum. yani ya şöyle olsaydı? ya duygusal olsaydım? ya kader karşıma şu anda karşıma çıkan dertlerden daha azını çıkarsaydı ama ben şimdikinden daha kırılgan bir yapıyla yaklaşsaydım? bir şeyi de çözemeyeceğime inanıp umursarken, kimin yanımda olup olmadığına baksaydım? gibi gibi.

• Senin sorunun güvensizlik ve karasızlık gibi görülüyor, sen iki yoldan birisini seçersin, gerisini de Allah'a bırakırsın, seçeceğin her yolun hem meşakkati hem de güzellikleri vardır, Tabi kötü yol ile iyi yol açıkça farkedilebilir... Buna da senin ahlaki ve insani değer yargıların, yaşadığın ortam ve prensiplerin yön verir... Belli bir düşünce yapın ve belli bir prensipin olmazsa rüzgar nereye eserse oraya gitmek zorunda kalırsın, bu yüzden kendini iyi tanıyıp, kararlarını da kendine göre ver.

• yoo sende diger binlerce ks uyesi gibi "arkadaslarrr yaa beni niye kimse anlamiyo herkesler bana karsiii poff ne yapsam ya farkli olmak ne kadar zor" minvalinde biseyler sormussun bence abartma asprin al olmadi bi cilginlik yap majezik al gecer

0|0
    0|0
    • bu beni kimse anlamıyor cümlesinden daha çok "ben sizi neden anlamsız buluyorum" gibi bir söylem olabilir aslında yani siz tüm bunları yaşarken ve dertleriniz birbirine benzerken, düşünceleriniz uyum içinde olurken ve konuştuğunuz dil birbirinizin neredeyse aynısıyken ben bu çemberin neden dışındayım gibi ve bu sadece bir internet sitesinde değil, tüm hayatımı içine alan bir oluşum.

• bense diyorumki buraya gelip soru sorman bile ortak yönlerimiz olduğunu gösterir.

yani bak geldin soru sordun cevaplar aldın yorum yaptın falan hani demekki belki bizdensindir de farkında değilsindir:(

• bulundugun ortami degistir. arkadaslarini degistir. siradan olmamanin da bazi insanlar icin siradan oldugunu anlayabilecegin ortamlara gir. oteki hissetmenin asil sebebi, otekilerle iletisim kurmaman. kisacasi sosyallesmen lazim. insanlari dinlemen ve anlamaya calisman lazim. sen kimseyi gercekten dinleyip, anlamaya ugrasmadigin surece herkes sana siradan gelecektir. gayet normal.

1|0
    0|0
    • aslında sürekli değiştiriyorum tüm bunları ve en sonunda kaçıyorum. anlamakta sıkıntı yok herkes onları anlayabilen tek insan olduğumu düşünüyor ama ben anlamsız buluyorum. çok ironik yaşıyorum sanırım. (:

• her insanin digerinden farkli oldugunu anlayacagin vakit gelecek endise etme. cok insan yasiyor bunu. tamamen kafa yapinin uygun oldugu bir insan zaten yok dunyada. her seyini tek bir kisiyle paylasamazsin. bunu da zamanla tecrube ede ede ogreneceksin. bu tarz seyler genelde 30'una kadar yasanir. en fazla yani. bazilari erken asar. bazilari 30'una kadar kendi kendine cile cektirir. ha bunda senin psikolojik durumumun da payi var mi? elbette. bir rahatsizligin olabilir.

• Tıpta buna "şizofreni" diyorlar ve tedavisi var.

Normal insanlar gibi değiller, ince ve ayrıntılı düşünürler.

Bunun artıları varken, kimi zaman eksilerde doğurduğu söz konusu olabiliyor.

Özellikle aptal bi çevreye sahipsen, düşüncelerini de içine akıtmaya mahkumsun.

Aksi takdirde "şizofren ve gerizekalı" arasında ki o ince çizgide bulunmak pek tabii mümkün olabiliyor.

0|0
    0|1
    • aslında şizofreni başlangıcı tanısı kondu, sonra bu histerik olarak tanımlandı, sonra konversiyon bozukluğu, sonra manik depresiflik yani bir şekilde, bir tanıma uyup sadece o konuda tedavi olamadığım için, doktorlar da beni mahvetti diyebilirim. bazen bilime güvenmek kırıcı ve yorucu olabiliyor.

• sağlık bölümüne gir ve akciğer kanseriydi galiba,böyle bir hastalığı olma ihtimali olan biri varmış-2.soru galiba

ben korkularını ve hislerini okudum,etkilendim

sen de oku,farklı bir alternatif

acil şifalar:)

0|0
    0|0
  • aynı şey bendede var .bende ilaç kullanıyorum.herşeyden bi mana çıkarıyosun fazla düşünüüyosun ve zihin çok yoruluyo gün içinde bi ortama girdiğimde başım ağrır mesela çok fazla düşünmekten.

0|0
    0|0
  • bende de oluyo arasıra Allah yardımcın olsun ne diyeyim

0|0
    0|0
  • Okurken bile beynim bulandı sanırım 'normal' biriyim :))

1|0
    0|0
  • kendi kendine uraşmak debelenmek ok.. ama yine de sen ilaçlara devam et arkadaş..

0|0
    0|0
Yükleniyor...