1929 Dünya Ekonomik Bunalımının 2. dünya savaşının çıkışındaki rolü nedir?

arkadaşlar tamamlamam gereken bir ödev yardımcı olursanız sevinirim...

0|0
08

En İyi Erkek Görüşü

• Bunalım Sonrasında Almanya

Depresyonu yenerek tam istihdama ulaşan ilk sanayi ülkesi, Almanya'dır. Almanya, enflasyonsuz orijinal finansman yöntemleriyle iç piyasayı canlandırmayı başarmıştır. Ancak dünya pazarları Almanya' nın ihracatına açık değildi. Alman fabrikalarına sürüm alanları temin etmek ve hammadde bulmak gerekiyordu. Güney Amerika, Orta Avrupa, Balkanlar ve Türkiye serbest dövizle mal almakta ve satmakta güçlük çekiyorlardı. Almanya,direkt serbest döviz transferi olmaksızın malın malla mübadelesini gerçekleştirmek imkânını sağlayan bir counter-trading modelini benimsedi serbest döviz piyasalarında ihracat mallarına uygun fiyatla alıcı bulamayan memleketlerin müşterisi durumuna geçti. Tarım ekonomilerinin ihracat mallarını yüksek bedelle satın aldı ve onlara kendi sanayi ürünlerini sattı. Planlama ve benzeri yöntemlere başvuran ABD ile Fransa gibi demokrasiler ılımlı çözümlere yönelirken, Almanya'da işsizler nazi totalitarizminin çılgınlıklarına kapıldılar. Böylece bunalım, II. Dünya Savaşı'nın başlıca nedeni olacaktı.

0|0
    0|1

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 7

• ekonomik çıkmaz büyük ülkelerin yeni pazarlar aramasına neden oldu

link

0|0
    0|0
  • Kısacası :

Önceleri piyasalarda Klasikçilerin düşünceleri geçerliydi. Klasikçilerin temel düşüncesi '' bırakınız yapsınlar bırakınız geçşinler'' Yani devlet hiçbir şekilde ekonomiye müdahale etmemeli , özel sektör teşvik edilmelidir. Ücret, fiyat, ve faizin esnek olduğunu dolayısıyla ekonominin kendi kendini dengeleyeceğini söylerler. Onlara göre müdahale gereksizdir. Sonuçta müdahale edilmedi üretim arttı , ancak müdahale olmadığı için ücretler düştü halk fakirleşti alım gücü azaldı.Sonuçta söyle bir sonuç çıktı

Üretilen ürün çok fazla fakat alım gücü olmadığından talep yetersiz. Yani ; toplam arz> toplam talep sonucu kriz patlak verdi ve Klasik dikotominin aslında işe yaramadığını anlaşıldı.

Bu sırada J.M.Keynes ortaya çıktı ve piyasaya müdahale etmesi gerektiğini savundu ona göre piyasa tam istihdamda değil eksik istihdamdaydı. İşsizlik mevcuttu , ve aşılması için müdahale gerekirdi bu bunalımdan çıkılması için toplam talebi arttırıcı politikalar izlenmeliydi Büyük buhrandan çııkışı sağlayan şey Toplam talebi arttırıcı politika izlemektir Buda kamu harcamalarini arttırarak oldu

2. dünya savaşına etkisi

Üretim çok , talep yok talep yetersiz. Stok çok fazla. Dönemde milletçi akımları artmaya başlamıştı Durgun olan ekonomiyi canlandırmak hem üretim hem tüketim hareketlenmeliydi. Bunu en iyi sağalayacak olan savaştı. Ee milletçilik akımlarıda hazırdı ozaman savaçılacaktı. Nitekim öyle oldu . ABD nin buhrandan kurtulmasını sağlayan önemli bir faktör

0|0
    0|0
  • link Bir defa buradaki oranları yazına ekle.. Ekonomi yazısı demek oran vermek demektir.. Diğer ekler için otoriter bakış açısının yerleşmesi ve tam serbest piyasa yapısından müdahaleci politikaya geçiş.. Ekonomi yönetiminde keynesyen teoriye geçiş kaynaklarına bakman lazım.. Bence buhran denildiğinde aklına gelecek ilk şey olan bu keynesyen yaklaşımdır yazına dahil et derim..

0|0
    0|0
  • bu bunalımı atlattıran kişi keynes olmuştur.üretim istenilen seviyededir ancak malları alan yok.nedeni insanlarda para yok.yani istihdam mevcut değil(dünyanın gereksimi olan)bunun da çözümünü ekonomiye devlet müdahalesi ile keynes vermiştir.günümüzden bir örnek sana.türkiyede en büyük işveren devlet.devlet 3 milyon kişye iş vermeseydi sence mallara olan talep bu kadar fazla olabilirmiydi?kısaca 29 krizinn nedeni talep ve istihdam yetersizliğidir.

0|0
    0|0
  • 29 bunaliminin temel nedeni istihdamdaki yetersizliktir. Bunu heryer yazman sonraki nedenleride kıt kaynak arayışı

0|0
    0|0
  • bati da ne zaman kriz olsa sonucunda bi savas cikar. buyukler daha buyuk olur. bazi ulkeler ezilir. ama ben 2. dunya savasinin daha buyuk amaclari oldugunu dusunuyorum. bence asil amac gucler dengesini amerikanin lehine degistirmekti ve oldu da. amerika o zamandan beri dunyanin en buyugu.

soruna gelirsek, bence 1 etken degil ama etkisi var bir olcude.

0|0
    0|0
  • "Büyük Buhran" diye arat binlerce kaynak bulursun.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...