Önyargılı olduğunuzu siz de farkettiniz mi?

anlatacağım olay gibi bir durumla karşılaştınız mı?

lise yıllarımda otobüs durağına bir adam yaklaştı 50 yaşlarında. etrafta bizden başka kimse yoktu. adam sallana-yalpalana gelirken işte al başına belayı akşam akşam diye düşündüm. adam geldi beklemeye başladık. 5 dakika sonra düştü kaldı yere. sarhoş olduğunu sandığım için yanına gitmedim. adamı yerde gören bir araç durdu, 2 kişi yanına gittiler. meğer adam hastaymış. hastaneye götürmemiz lazım dediler. yerde yatan adamın yanında sağlam genç birisi dikiliyor öyle. bana baktılar... adamların yargılayan bakışları içime oturdu. insanlık ölmüş der gibilerdi. abi ben sarhoş sandım onu yoksa niye yardım etmeyim, öyle kötü biri değilim aslında demek anlamsız olacağından sustum. yüzüm kızardı boş boş baktım arabaya adamı bindirip gitmelerine.

uzun lafın kısası, sizinde önyargılı olduğunuz bir durumda haksız çıktığınız böyle bir olay oldu mu?

soru çok uzun oldu kusura bakmayın. durumun anlaşılması için yazdım.

0|0
3|2

En İyi Kız Görüşü

• Ben ön yargılı değilim. Zaten korkusuz da olduğum için senin yerinde olsam yardım ederdim... Aslında kötü niyetli olabilecekleri aklıma da gelmezdi...

0|0
    0|0
    • normalde bende önyargılı değilim, sarhoş insanlardan korkulacak bir durumda yok özellikle erkekler için. daha önce 1-2 defa daha yolda belde bulaştıkları olmıştu. ya komik ya kızgınlık verici olaylar. (hep beni bulurlar)

o anki tepkiydi sadece.

Kızlar Ne Diyor 2

• ben o adamlara da güvenmezdim

0|0
    0|0
  • Seninkinin bir değişik versiyonunu yaşadım.

Hala düşündükçe kendime kızarım.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Evet oldu sanırım her insanın başına da geliyordur.

Bir akşam eve geç vakitte dönerken bakkal gibi ufak bir yerde durdum sigara aldım ve tekrar arabaya döndüm. Aşağıdan üstü başı yırtık yüzünde lekeler olan bir adam bana el sallayarak koşuyordu, çok telaşlandım adamın başıma bela olacağını zannettim dilenci gibi bir tipi vardı. Arabamda şans eseri çalışmadı kapımın önüne kadar geldi abi lütfen yardım et gibi bir yakarış yapıyordu ama ben dinlemeden sadece arabayı çalıştırıp gitmeye bakıyordum. Araba çalışınca biraz daha rahatladım yüzüne baktım çocuğun (bunların hepsi 5-10 sn içinde oluyor.) yüzü temiz gayet güzel bir sakal kesimi ve saç kesimi olan bir gençti, camı hafif araladım ne oldu dedim... Çocuk durumu hızlıca anlattı ve bir yandan da beni çekiştirdi koşarak gittik... Çocuk tiyatrocuymuş kız arkadaşıyla birlikte oyundan dönüyorlarmış, kız arkadaşına araba çarpmış ve çarpan kişide kaçmış, bulunduğumuz sokak ıssız bir yerdi ve taksi bile geçmiyordu. Kızı alıp hastaneye yetiştirdik, şimdi hala ikisiyle de görüşürüm ara sıra. Gerçi benimki biraz zorunlu ön yargı oldu çocuğun kostümünden dolayı ama :) ön yargı ön yargıdır.

2|0
    0|0
  • bence çok iyi bir noktaya değindin,elbette oldu..ama bilemessin ki be hocam altından ne çıkacağını..sonuna kadar dinlmek konusunda hem fikirim 2.şans vermek iydir bilirsin..

0|0
    0|0
Yükleniyor...