En yakın arkadaşınız Ateist olsa ne yapardınız ?

en yakın arkadaşınızın Ateist oldugunu düşünün ama sonradan ögrendiniz yani siz onu müslüman biliyorsunuz ama o Ateist olmuş

tepkiniz ne olurdu onunla iletişimi kesermiydiniz yoksa arkadaşlıga devammı ederdiniz

bu soruyu kendim için soruyorum arkadaşıma Ateist oldugumu söylemek istiyorum ama bi yandanda onu kaybetmekten korkuyorum :(

Güncellemeler:
Ben Ateistim arkadasım Müslüman soruyu yanlıs okumayın lütfen.

0|0
14|28

En İyi Erkek Görüşü

• Ben bir müslümanım ve insanları inancına göre yargılamam. Zamanında eş adayı olarak karşıma başka inanca sahip birisi çıksa evlenirmiydim; hayır çünkü ne kadar birbirinize saygılı olsanız da evlilikte sorun çıkma ihtimalinden korkarım. Ancak arkadaşlık konusunda hiç sorun yapmaya gerek yok, aynen devam.

Tüm cevaplara baktım ve şaşırdım. Çünkü bazı arkadaşların Nisa Süresi 144'üncü ayetinin mealini yazmış olacağını düşünmüştüm. Bu ayet yorumlara göre müslümanların inanmayanlarla dost olmasını yasaklıyor.

link

Her ne kadar ayet böyle dese de ki inanıyorum, ben arkadaşlık etmeye devam ediyorum. Çünkü müslümanları bırakıp hepten inanmayanları dost edinmiyorum. Günahı boynuma. Artık ahirette savunmamı yaparım. Gerekirse arkadaşım için yanarım da. :)

0|0
    1|1
    • evlilik konusunda haklısınız uyuşmazlıklar olacaktır çocugun dini inancı konusundada anlaşmazlıklar olacaktır ama arkadaşlık konusunda gerçekten saçma olur

• Teşekkür ederim.

Erkekler Ne Diyor 27

• hoşgörümün sınırlarını zorlamadıkça problem olmaz.Ama kendimce yardımcı olmak isterdim

1|0
    0|0
  • Böyle bir şey için biri benden uzaklaşacaksa her türlü güle güle. Benim fikrime, aklıma, seçimlerime saygı duymayan biri zaten ''dost'' değildir. Ha başka bir şey için bağlantı kopmasın istiyorsan, zaten o çıkar meselesine girer yine dost değildir, o halde doğruyu söylemek de gerekmez.

1|0
    1|0
    • aslında dogru söylüyorsun umarım anlayışla karşılar beni :/

• Vardı lisede,kesmedım musluman oldu cocuk,neden keseyımkı? benım dedelerim benım oturdugum yerde asırlarca yaşamıs gayet doğal İNSANLIK DİNİ OLMAZ İNSAN OLMAK ÖNEMLİ BİZİ BİZ YAPAN İNSAN OLMAMIZ..

2|0
    0|0
  • En yakın arkadaşım ateist olsa çok mutlu olurdum çünkü bende ateistim.

Senin durumuna gelirsek, o gerçekten en yakın arkadaşın ise, ne tepki vereceğini bilmen gerek

1|1
    0|0
  • Benimde bir arkadaşım vejeteryan olmuş.Neredeyse kesecektim.

1|0
    0|0
  • İnsan olması önemli. Gelen vahiylerde '' Herkes kendi dinini seçme özgürlüğüne sahiptir. '' denmektedir. Buna kimse karışamaz, el atamaz. Çok gördüm ben kendini tescilli müslüman diye gösterip de arkadan dönme dolaplar çeviren insanları... Bana kalırsa hiç önemli değildir... Sevgili Glsrn...

1|0
    0|0
  • Birilerini kaybetmek için korkma onu aldattığın yalan söylediğin için kork herkesin inancı kendine ama şunuda uzun uzun düşün lütfen o korkuyu içinde barındıran seni o kişiye yakınlaştıran biraz düşün nefesini tut nekadar tuta bilirsin ki demek ki o nefesi sana aldıran seni yaradan ALLAH var bence söyle arkadaşına

0|0
    3|1
    • Arkadaşım müslüman ben Ateistim karştırdın sen

ama şöyle düşün ben diyelimki inancsız bi ailede dogdum hristiyan bir ailenin çocuguyum mesela hristiyan bi aile ile büyüdügüm için hristiyan olcm dinimi değiştirmem %1 gibi bişey birde müslüman ailesinde dogan bi çocuk düşün o çocugun müslüman olma ihtimali %99

Tanrı o halde haksızlık ediyor ibadet ve inanca göre cehenneme cennete kişileri yollayamaz.

tanrının varlıgına inanmıyorum.

• iyi okursan sana yazdım arkadaşına değil zaten senin olduğunu biliyorum ikincisi inancın konusunda seninle tartışamam herkesin inancı kendine üçüncüsü anlatmak istediğim konu inancınla ilgili değil müslüman ol hıristiyan ol yada ataist önemli olan arkadaşından bunu saklamış olman dürüst ol doruyu söyle sonuçta sen ondan gizliyorsun bunu dimi o senin müslüman olduğunu sanıyor doğrumu sence değil işde burda dürüstlükle ilgili bahsediyordum ama neyse yanlış anlaşılmış sorundeğil

• sen orda Allahın varlıgını bana savunmuşsun o yüzden bende sana düşündüklerimi söyledim

o korkuyu içinde barındıran nefes almanı saglayan Allah falan demişsin

Arkadaşıma söylemek istiyorum zaten vicdanım rahat değil nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum :/

• Olsun farketmez ensesine vuruyom biri var nbr lan Allahsız ehehehe diyom

1|0
    0|0
  • Keşke benimde bir arkadaşım ateist olsa:/

1|0
    0|0
    • Ben şahsen Tanrıya inanırım. Karşımdaki insanın tanrıya inanıp inanması beni ilgilendirmez... İnsan, İnsan olmadıktan sonra isterse "aziz/azize" olsa ne yazar.

• kesinlikle haklısın

• Ona hakikati ve doğruyu öğretmen için elimden geleni yapar, irfan ile hidayete erdirmek için ekmeğe çikolata sürüp yedirirdim. Çok güzel gidiyordum ama sonlara doğru herhalde ateist oldum.

1|0
    0|0
  • hihahaha :D en yakın arkadaşımın ateist olduğunu yaklaşık 8-9 ay önce öğrenmiştim.çok uğraştım döndürmeye ama ben almayım demişti :D İlişkiyi kesmedim.çünkü gerçekten çok akıllı ve iyi birisiydi.ama bana sorarsan şahsen ben ciddi düşündüğüm kızın inançlı (islam tabikide,ve islamı yaşayan) biri olmasını isterim..

1|0
    0|1
    • Arkadaşım sevgilim değil kız arkadaşım :D

söyle bişey var kız birde inançlı namaz falanda kılıyor oruç namaz kapanacak yakında ne zaman dini konular açılsa ben uzaklaşıyorum konuşamıyorum sırf onu kaybederim diye birçok arkadaşımı kaybettim onuda kaybetmek istemiyorum saklamakta istemiyorum kafam çok karıştı :/

• Kötüledin Diyen mi var Ablacım :) Sende Benim Gibi Bir İnsansın ve Seninde Düşüncelerine Saygı Duymalıyım.belki değiştirebilirim diye düşünmültüm düşüncelerini ama seninkinide değiştiremedim..Canım Sıkıldı Yine..Ben Dersime Çalışıyım Abla Hadi İyi Geceler Sana..

• teşekür ederim sanada tatlım

kolay gelsn memnun oldum saygılı hoşgörülü ve güzel bir konuşmaydı :)

• Aslında her koyun kendi bacağından asılır tabiri caizse bence etrafınla paylaşabileceğin veya paylaşmak zorunda hissettiğin bir konuda değil bu ''iki kişinin bildiği sır değildir'' ve ayaklı gazete çok bizim toplumumuzda. Başkaları da öğrenince sen rahatsız olursun seni müslümanlığa yöneltmek haddim değil hiçkimseye dinini sormam sorana da kolay kolay anlatmam müslüman olmaya çalışıyorum. Ama şu an gece vakti gökyüzüne bir baksan bu kadar çok yıldız ve gezegen sence hangi olasılık hesabı ya da şans ile bu kadar sistemli bir şekilde bir araya gelebilir, Dünyanın Güneşe mesafesi 1 mil uzak ya da yakın olsa Dünyada hayat olmaz yada bir yaprak al eline ondaki ihtişamın düzenin yansıması evrendir ve bir Yaradan olmadan bu nasıl gerçekleşebilir ? Din ve bilim çoğu noktada paralel akıllı bir insan olmasan irdeleme ve seçme yapamazsın akıllı bir insansın sanırım bu yüzden aklını bir de bu konularda yorsan iyi olur bence...

0|0
    0|0
    • Bütün bunları düşündüm Hristiyanık gerçekten saçma geliyor zaten daha öncesinde deisttim deizm ile daha alakalıym ama Ateismde mantıklı gelmiyor değil

zaten ben Deist olsamda Müslüman olsamda Hristiyan olsamda birşey değiştirmezki insan gibi yaşadıktan sonra inan bunların önemi yok ama ne olursam olayım en son inanacagım din Hristiyanlık ve Müslümanlıktır.

çünkü ikiside karşı dinlere karşı hoşgorusuz ve bana göre mantık dışı

Deizm çok çok mantıklı geliyor bilmiyorum

• zaten çogu kişi biliyor faceden falan biliyorlar yelizde onlardan duymadan ben söylemek istiyorum

• O zaman tamam haklısın diyorum...Diyecek başka bir şey yok ama ileride umarım güzel fırsatlar çıkar ve fikirlerin değişir.

• Sorun olmaz.İnsan olup olmaması önemli.Kişilerin seçimine saygı duymak lazım bazı istisnalar haricinde.Karakteri sağlam kültürlü bir ateist arkadaşı karakteri bozuk ikiyüzlü bir müslümana tercih ederim.

1|0
    0|0
    • bunu söyleyebiliyorsun helal olsun ne yazıkkli herkes farklı düşünüyor inancın farklı diye hep ayrıyorlar seni inancımdan dolayı hep çevremdki insanları kaybettim :(

• İnsanoğlu her zaman farklılıklardan korkmuştur.Genetik bir şey sanırım o yüzden alışman lazım yalnızlığa böylesi senin için daha kolay olur.Fakat illa ki karşına istediğin kafa yapısında insanlar çıkar , tabii onları doğru yerde araman gerekiyor.

• Ateistliği bir aşağılanma ismi olarak kullanıyorsunuz ya sizin gibi arkadaşlarım olsa ne yapardım diye düşünmedim değil...

0|0
    0|0
    • ya ateist olan benm neden aşşagılayım ?

• Ne kadar güzel.

Mikroplar etrafından kendi kendine gidiyor.

İnsanı insan yapan inancı değil kendisidir.

bunu idrak edememiş insanların gitmesine sevinmen gerek.

• Kesinlikle önemli olan kalbin temizliği değilmidir hem ben iyilik yaparsam sırf cennet cehennem kavramı için yapmıyorum kalbimi temiz tutmak için elimden geleni yapıyorum bu daha önemlidir benm için

• ben bu tür insanlara daha çok tebessüm ederim daha çok yanlarında otururum onlara doğruyu göstermeye çalışırım onların ilgiye daha çok ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum düzelmiyor mu olsun o da sonuçta bi insan herkezin kendi tercihi zorlama olmaz mesala ben günahkara değil günaha karşıyım

0|0
    0|0
  • ilişkiyi keserdim ben. "bana arkadaşını söyel san kim olduğunu söyleyeyim"

0|0
    1|0
  • saçma muhabetler açmazsa sorun yok

1|0
    0|0
    • açmam canım neden durduk yere Ateizmi savunayım ona

herkesn inancı kendine

• bir skıntıntısı olmaz.

kendi tercihi

ateist olduda banamı oldu :D

1|0
    0|0
  • Artık onunla cuma'ya gitmezdim :/

1|0
    0|0
  • Seninle en yakın arkadaşın olma aşamasında da ateistse sorun yok bence.

1|0
    0|0
    • ateist olan benm

o beni hep müslüman bildi haberi yok hala müslüman sanıyor :/

• ahahaha öyle sorsana soruyu.Arkadaşını tanımıyorum.Yobazın tekiyse, senden soğuyabilir.Ben kendi adıma konuşayım, arkadaşım satanist olsa bile tuhaf karşılamazdım.Ona bakışımda en ufak bir değişme olmazdı.

• en az 10 arkadaşım ataist yapacak birşey yok takıl

1|0
    0|0
    • ama onun en 10 arkadaşı Ateist değil ilki ben olcm sanırım :/

• bende böyle düşünüyorumda birçok arkadaşımı kaybettim inancım yüzünden onuda kaybetmek istemiyorum bi taraftanda saklamak istemiyorum :/

• bende aynı evde bulunduğum arkadaşlara söylemiyorum ya neyse başının çaresine bak

• hadi ateistler açıklayın bunuda

1|0
    0|0
  • Yaa birsey olmaz ben derdim ona odun durdugu yerde gemi olurmu? Hayir, ehh sen durdugun yerden insan olmadin yaa durdugun yerden beynin olmazyaa herseyin bir yaraticisi verdir

0|0
    2|1
    • Arkadaşım Ateist olan benm yanlış yere yazdın heralde :/

• İste bazi inAnlari sora düsüren bu, allah yaratilmamistir o yaratmisdir herkezi bizim beynimiz yetmez onu düsünmeye biz saadeve allahin yücelini düsünleim sizin sorulariniza youtube da cevap vardir,

• bak işte bu soruya gelince herkes bi anda böyle sersemliyor yanlış anlama hakaret olarak söylemiyorum gerçekten insan böyle bi sarsılıyor

nasıl yaratılmamıştır o nasıl varoldu o zaman ?

• Her koyun kendi bacağından asılır derler ateistsen o senin inancın ama Müslümanlıkta doğru yola yönlendirme diye bir şey vardır eğer ben sana gerçekten değer veriyorsam Allahın var olduğunu sana açıklarım senin inancını tekrar kazanmada yardımcı olurum ...

0|0
    0|0
  • ALLAHI DİNİ BİLMEYEN HERKESTEN KORKULUR ARKADAŞLIGINI KES KIM OLURSA OLSUN SEVGILIM Ateist olsun cok sevsem bıle bırakırım .

0|0
    1|2
    • Ateist olan benm Arkadaşım müslüman neden korkulsunki insanları neden inancına göre sınıflandırıyorsunuz ?

• senın ınancın yokkı sınıflandırıyım senı ALLAH AKIL FİKİR VERSIN DE IMANA ULAŞIRSIN diyim baska ne dıyım .D gıt sole

• ahlak erdem gibi önemli şeyler var ama bunları dini inanca bağlamak eksik kalır..sonuçta müslüman ya da ateist eğer bi değer taşımıyorsa içindeyse ya da taşıdığı inancın ne olduğunu bilmiyorsa hangi dine mensup olduğu fark etmez..benim arkadaşım da ateistti hem de dostum..çok saygılıydı dine benim yanımda ben de ona..fikirler apayrı ama ikmizde çok karakterli insanlardık :D sıkma canını.. ama seni ateistliğe sürükleyen sebepleri düşünebilirsin

1|0
    0|0
    • bende öyleyim ama gerçekten insanlar Ateistim dediğimde bana bir başka bakıyor sanki böyle hep günah işleme peşinde olan şeytan gibi görüyorlar bizleri.

• Deizm'de mantıklı geliyor Ateizm ve Deizm arasında kaldım dogrusu

Deizme göre Tanrı var ama insanları yaratmış ve evrene birdaha müdahale etmemiştir ve yoktan hiçbirşey varolmaz diyor iyide evreni Tanrı yarattıysa Tanrıyı kim yarattı ?

gerçekten insan aklının dışında konular bunlar

• seni anlıyorum içine düştüğün durumu..ama yine de araştırman gerçekten güzel..seninle bu konuda sohbet etmek isterdim :) çünkü ben de çok kafayı takmıştım bi ara..yanlış anlama seni ikna etmek gibi bi düşüncem olmaz senin için en iyisi olsun : )

• çarpılacan ya la derdim :D

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• ev arkadaşım ateistti, herkesn inancı kendisini bağlar

1|0
    0|0
  • Yine aynı samimiyetle arkadaşlığımıza devam ederim. Böyle şeyler sorun değil.

1|0
    0|0
    • anlayışına hayranım umarım oda bu şekilde anlayışlı davranır

• Emin ol öyle olur :) Sonuçta arkadaşsınız ateist olman onu ilgilendirmez ki.

• Dini beni ilgilendirmez. Önemli olan aramızdaki bağdır ~

1|0
    0|0
  • insanların neye inandıkları beni hiç bir zaman ilgilendirmedi. ne arkadaşlarıma ne çevreme inançlarını sormam bunlar beni ilgilendirmez. herkesin kendi seçimidir.inançları benim onlara karşı olan sevgimi düşüncelerimi değiştirmez çünkü ben insanları inançları ile değil ne kadar insan oldukları ile ilgilenirim

0|0
    0|0
  • Din meselesi için arkadaşımı asla bırakmazdım. Bu konuda herkes özgürdür.

1|0
    0|0
  • Önemli değil, benim için pek bi şey değişmez.

1|1
    0|0
    • Umarım oda aynı cevabı verir :(

• Bişey olmaz merak etme, eğer saçma salak ben gidiyorum ayakları yaparsa bırak gitsin.

• zaten bir yıl sonra yollarımız ayrılacak asıl sorun ben igdaşta stajyerim ordan birisi ögrense valla stajım yanar :/

• yanımda ateistlik konularını açmazsa sorun yok

1|0
    0|0
    • Umarım bu kadar anlayışlı olur :/

• iyi fikir aslında sorsam iyi olur hatta ben diyimki benm bi arkadaşım var Ateist kız şaka gibi dinini değiştirmiş haberim yok öğrendim yooları ayırdım tabi dogrumu yapmışım sen olsan ne yapardın alan diyim

• tam aklmdan o geçiyo :) bencede öyle yap

• pagan yaparım <7

0|1
    0|0
  • Kuran hediye ederim, yola gelsin okuyup.

0|1
    0|0
  • afadersin ama azından öperim.

0|1
    1|1
  • Kendi dini görüşü kendine. Saygı duyarım. Arkadaşlığımı devam ettiririm.. Sorun çıkmaz.

0|0
    0|0
  • arkadaşlımı bitiririm

0|0
    1|0
  • bi arkadaşım ataistti(miş) daha doğrusu... ve ben bunu 3 yılın sonunda öğrendim tamamen şans eseri biri o ataist dedi allahı tamamen kabul etmeyen biri yok ya dedim sen karıştırıyon olum! her ramazan 1 ay oruç tuttum ben onla :) geçtim arkadaşıma anlatıyorum lan varya o salak böyle dedi die bide gülüyorum evt dedi ben ataistim onların bütün aile öyleydi şoka girdim o an nasıl kıvırıcam bu alaylı ifadeyi die düşündüm ya hık mık ettim utandım sıkıldım nie söylemedin dedim ne bileyim arkadaşlığımı istemessen die düşündüm dedi 3 yıl her ramazan benle oruç tutarmış gibi yaptı düşünebiliyomusun. benim bozulduğum tek şey bana söylememesi oldu ama inancı değil beni yoldan çıkartmadığı sürece her koyun kendi bacağından asılır

0|0
    0|0
    • 3 yıldır arkadaşız ama ben dinden hep uzak oldugum için oruç falan tutmadım tutuyorumda demedim

ama bende sakladım ailem ateist değil ama ben ateist deist arası birşeyim yani bilmiyorum artık söylemem lazım ona yalan söylemek istemiyorm artık :(

• bak arkadaşım seni severim seni kaybetmekte istemem ama senden bunu daha fazla saklayamayacam ben ATEİSTİM ... (((((diyemedim ya la ))))) :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...