Devrimden önce İran'ın nasıl bir imparatorluk olduğunu bilmeyen var mı?

1979 yılı öncesi ve sonrasını bugün yaşadığım bir olay üzerine hala bilmeyenler olduğunu gördüm belki siz biliyorsunuzdur ama bilmeyenler çoğunluğu oluşturuyor.3 dakikalık videoyu lütfen izleyin link

İsteyen gizli yazabilir daha önce bilmeyen şimdi öğrenen varmı?

Başörtüsünü ilk yasaklayan ülke de irandır.

Wiki: link

0|0
44

En İyi Kız Görüşü

• İran gibi bir devlete bugünkü halini hiç yakıştırmıyorum. Gelir ve eğitim seviyesi bizden yüksekte olan bir ülke. Öyle edebiyat ve sanat eserleri çıkarmış bir ülkenin bugünkü hali çok acınası. Çok zengin ve aydın kesimi geniş olan bir ülkedir. Bir çok azınlığın ve farklı mezhebin bir arada yaşadığı bir coğrafya.

1900lü yıllarda İranlılar bize çok özenirdi. Çünkü özgürlük mücadelesini kazanmış, demokratik ve özgür bir ortadoğu toprağıydık.

Şah da Atatürk'ü taklit etmeye çalıştı. Ülkesini çok geliştirdi. Çok yatırımlar yaptı. Sonra bir ara, bir grup 'bu aile koltukta çok kaldı, değişsin' dedi, bütün sistem değişti.

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Tarih ve edebiyatla aram iyidir. Hala babama gider sorarım Ayetullah kimdi, neydi diye. O kadar devletten, tarihini ve siyasetini en karmaşık bulduğum ülkelerden biri.

Kendisi de bir İranlı olan dönem mağdurlarında Marjane Satrapi'nin Persepolis (ödüllü) animasyonunu izlemenizi tavsiye ederim.

bu site de takip edilebilir link

1|2
    0|0
    • bu kız benim arkadaşım :) +1

• Yo, inan biz en güçlü Ortadoğu toprağıyız.Halkın kenetlenmesi ve devlet duygusu, İran'da ideolojileri sahiplenir insanlar genelde, İran'da hiçbir zaman olmadığı gibi mevcut bizde.Her dinden ve görüşten insan en olumsuz zamanda bile sahiplenir birbirini.Türkiye devletine çok haksızlık edliyr,Cumhuriyet kurldğuneden beri halk ile yönetim arasına mesafe konmya çalışılyr.Sıradan bir vatndaşa düşen,komşu ülkede neler oluyor,aynı zamanda Türk medyasında nler oluyor,neler 'eşzamanlı' gelşiyrDiyeDüşünmk.

• bence bunu en ıyı cevap olarak secmelısıın

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• Bilmiyordum. Peki neler olduğunu anlatan bi video var mı?

0|1
    0|0
    • En altta verdiğim wikipedia linki bütün olayları anlatıyor

• su anda ıse ıranda acıklık yasagı var

1|1
    0|0
    • Turnusol kağıdına batırınca ikisi arasında bir fark kalır mı acaba :)

• rahat mı batmış da devrim yapmışlar ?

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 4

• Senin amacın ne şimdi sevgili kardeşim? İnsanları İslam'dan soğutmak mı ? Zaten İran'daki şeriatı desteklemiyoruz ve Kur'anla çelişen onlarca şeyler mevcut ancak bunları burada anlatmamın amacı yok. Çünkü videoyu yarıdan sonra kapattım. Siz daha takke ve sakalın sünnet olduğunu bile bilmiyorsunuz. Ben size Şia Şeriat'ını anlatsam çok uzak kalacak. Çünkü Kur'andaki emir ve yasaklar daha oturmamış ki! Bırakın böyle tehlikeli sularda yüzmeyi...

Not :Eksiyi verin geçin, kahve ağzıyla konuşmanıza tahammül edemeyeceğim.

0|1
    1|1
    • Ben islamı kötülemedim dikkatli okursan bu durumu bilmeyen varmı diye sordum.

• Sen kültürden çık alfabetik sıraya göre göz at kategorilere :) maşallah ne ararsan var

• Orası öyle ama yine de genellememek lazım. İmanın kimde olduğu bilinmez.

• İran Şeriat Öncesi ve Sonrası mı demiştiniz? Buyrun Birde Burdan Yakın

http://www.youtube.com/watch?v=35j_orTFn_Q

Bu da benden sana karşı argüman olsun...

0|0
    0|0
  • o ülkede gerçek şeriat yok.bu yüzden o ülke zalimdir.şia yönetimi de açıktan açığa sünnileri ezmektedir.

0|0
    0|0
  • vay be, bugunku Turkiyeden bile daha modernmisler :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...