"Seni arkadaş olarak görüyorum" samimiyetsizliği nedir?

ekşi sözlük'te takılırken denk geldi birşeyler paylaştım, burda da bu konu üzerine bir soru sormak istedim.

Bana göre bu durum karşı tarafa doğuştan eklenmiş bir özellik gibi geliyor. Bizim için hiç hoş değil hatta berbat bir durum. Hani erkek tarafından da bikere bile duymadım; tamam, arkadaş olalım cevabını ama ısrarla günümüz Türkiye'sinde bu lafı duymak endişe verici ki, bu lafı duyan adamların %99'u da eyvallah der çekip gider. Sonrasında arkadaş taklidi yapmalar felan sinir bozucu bir süreç gerçekten. Çin işkencesi gibi...

Şimdi diyeceksiniz ki, karşımdakini kırmamak adına yapıyorum, ediyorum, söylüyorum.

Zikretmeniz gereken cümleler örnek olarak veiyorum;

-kusura bakma aynı şekilde hissetmiyorum,

-senden hoşlanmıyorum,

-seninle ilgilenmiyorum

demek yerine;

-seni arkadaşım/dostum görüyorum,

-ama seni kaybetmek istemem,

-sen çok iyi bir insansın

gibi artık kitsch sayılabilecek kalıplaşmış zırvaları sayıklamayı kibarlık addediyorsunuz. . Eğer derdiniz karşınızdakini, onu da kendinizi de üzmeden kopartmaksa, açık yüreklilikle çıkıp ilgilenmediğinizi söylemeniz lazım. Yani cesaret gösterip sorunun sizde değil basbayağı onda olduğunu söylemeniz lazım. Bu o kişinin kusurunu yüzüne vurmak anlamına gelmez. Bir şekilde ikinizin uyum sağlayacağınıza inanmadığınızın dile getirilmesi olacaktır, ki zaten esas olan budur.

Ha tabii asıl amacınız kopartmak değil de kancayı takıp ciğerlerini deşmekse, bu söylemden daha etkilisini de ömür billah bulamazsınız.

Kısacası, karşı tarafın bu konu hakkındaki acizliği, korkaklığı ve samimiyetsiliği erkekleri bezdirdi!

0|0
10|6

En İyi Kız Görüşü

• Hadi yaa :)) ben bezdirenlerden değilim demek ki .

Açık açık senin bu huyundan rahatsızım ve herhangi bir değişim görmedim derim ki uyarmama ve beklememe rağmen .Bir daha görüşmek istemiyorum seninle

- arkadaş kalamazmıyız

Arkadaş kalabilecek kadar anlaşıyorsam neden ayrılayım , madem ayrıldım neden göreyim .

Her zaman dedim yine diyorum ayıdan post eski sevgiliden ve kocadan dost olmaz.

0|1
    0|0
    • Sen ayrılmazsın ama karşı taraf köprüleri atar büyük ihtimal :)

Son lafına katılıyorum.

• Üzgünüm dediğini anlayamadım ...

• Kısacası haklısın.

Kızlar Ne Diyor 9

• sondan başlayayım :)

1-karşı tarafın ciğerleri filan sökülmüyor oda şansını denediği için bu olmadı deyip hemen hedef değiştiriyor.hatta günümüz erkekleri arkadaş kalalım sözünü duymadan önce kadının soğuk davranmasıyla hemen başka birini yedeğe alıyor.yani erkekler de öyle duygusal takılan tipler değil biraz özeleştiri.

2-arkadaş kalalım demek zaten açıkyüreklilik.çünkü seni sevgilim gibi düşünemem o derece etkilenmedim hoşlanmadım demek.ki erkekler bu kelimenin bu anlama geldiğini bildikleri için (sen bilmiyormuş gibi sormuşsun ama) nasıl yani diye bir soru yöneltmiyorlar.yöneltseler emin ol kadın yani senden hoşlanmadım cevabını verir hiç çekinmez.

3-kabul etmelisin ehr erkekle/kadınla sevgili olunmaz.bu insanın iyiliğine bağlı değil iyilik dışında birçok kriteri var herkesin.yüreğinin güzel olduğunu anladığı halde tipini beğenmediği için o kadınla birlikte olmayıp arkadaş kalan erkekler de var.yani iyisin ama senle sevgili olamam kelimesi pekala olabilecek muhtemel birşey.zaten erkek cephesinde de bu aynı.tek fark kızların birçoğu erkekler gibi açılmadığından red cevabı almıyorlar.platonik takılıyorlar.

4-bu sözü zikreden erkekler de var sanırım sen rastlamamışsın.

5-bu doğuştan gelen bir özellik olamaz kimse her teklif edenden etkilenmek zorunda değil cinsiyet ayrımcılığı yapma.

0|2
    0|0
    • Güzel tespit. +1

• ben erkeklere duygusuz romantizmden gram nasibini almamış demedim bu olayın romantizmle alakası yok zaten nasıl kuruyorsun anlamıyorum.demek istediğim açık aslında erkekler illa bu kız olsun demiyor ki pek çok erkeğin seçiciliği yüksek değil.bunuda göremeyecek kadar kör olamazsın.dediğim gibi hoşlanıyor yaklaşıyor aynı karşılığı alamıyor uzaklaşıyor.durum bundan ibaret.o kızı kafasına bile takmıyor.bunu özellikle gözlemliyorum ben.geneli bu hepsi değil.arkadaş kalalım demek reddin nazik halidir.

• Herkesin kendine göre realiteleri ya da daha doğrusu kendine özgü telakkileri varmış o yüzden fazla uzatmayacağım :)) Ayrıca seçiciliğim yüzünden evde kalma tehlikem bile var. Sonuç olarak aykırıyım.

Teşekkürler.

• Aynen Aynen hemcinslerim bunu çok yapıyor ben dobralıktan yanayım bazen kırıcı olabiliyorum ama asla yanlış anlaşılmalarıda neden olmuyorum. Arkadaş olarak görüyorum demek yada seni kaybetmek istemek demek sen bir köşede dur olmassa düşünürüz dermiş gibime geliyor bana çevreme baktıgımdada hep böyle oluyor nedense . İstemiyorum kardeşim zorlamı de olsun bitsin ((:

0|1
    0|0
  • "sen ve ben ayrı dünyaların insanıyız".. geyiği varya birde, o nasıl oluyor ki laa biri marslı öbürü karslımı ki ne...

0|1
    0|0
  • Sonrada yüksek egonuzla kıza saldıran ,samımyetsızlerı ne yapacagız.

0|2
    0|0
    • O tamamen ayrı bir seviyesizlik. Onları kaldırıp camdan atsan yeridir.

• tipim degilsin en etkili cözümdür bunu söylediginde bir ikinci kez teklif de bulunmaz.

0|1
    0|0
  • Şu haline bak tipsiz gelmişin utanmadan sevgilimi olmak istiyorsun demek yerine , nezaketen sen daha iyilerine layıksin gibi zırvalıklardan bahsediyoruz.

Aslında şöyle bir bakarsak sizin iyiliğiniz için ruh sağlığınızı bozmak istemeyiz.

0|0
    0|2
    • Tüm erkekleri patates suratlı olarak niteleyen birinden nezaket lafını duymak şaşırtıcı :) Sen istediğin gibi davranabilirsin, farketmez.

• Sert kayaya çarptım sanırım :)))))

• hadi be ben snnle mi çıkıcam çirkin şey demenin kibar ve karşı tarafı incitmeyen yolu :D

0|0
    0|0
    • İstersen kibarlıktan kırıl. O arkadaşlık o andan itibaren bitmiştir.

• kibar olmak isteyen taraf bu şekilde reddeder.

0|1
    0|0
    • Bu kibarlık olayları farklı yöne saptırır. Tipim değilsin de gitsin.. Kibarlık size birşey kazandırmayacak.

• bende tipim değilsini tercih ederim ama erdemli olmakta gerekir

• tek taraflı baktığını görüyorum.

benim çok iyi muhabbet ettiğim, güvendiğim birşeyler paylaştığım bir erkek arkadaşım benden hoşlanmaya başlarsa, bu çok gerilimli bir durum yaratır. ondan hoşlanmıyorsam durum çok fena çünkü bana açılması demek, arkadaşlığımızın sona ermesi anlamına gelir. sonuçta senin de dediğin gibi, erkek arkadaşım gelip bana açılıyor, ben reddediyorum, sonrasında yanyana durmamız tuhaf hale gelecektir. eskisi gibi olamaycaktır. ve ben bir arkadaş kaybedeceğimdir. eskisi gibi paylaşım yapamayacağız anlamına geliyor. bu yüzden bu durumda bir kız için emin ol çok sinir bozucu birşey bu. seni arkadaşım olarak görüyorum cümlesinde yanlış bir taraf yok. bu cümlenin söyleniş amacı şu:

kız fazla yakın davrandığını ve yanlış mesaj verdiğini düşünür erkeğe, arkadaşlık ederken, ve erkeğin davranışlarını yanlış anladığı sonucunu çıkartır. bu durumu düzeltmek için de "benim davranışlarım o manada değil" demek için seni arkadaşım olarak görüyorum der ve tabi ki de kaybetme korkusu yaşadığı için "seni kaybetmek istemiyorum der".

bundan daha doğal birşey göremiyorum. bundan rahatsız olan, bence gereksiz fazla hassas, başkasına kızacağına kendini sorgulamalı.

0|0
    0|0
    • Ben gayet geniş açıdan bakıyorum. Yorumların teorikte nesnel ama iş uygulamaya gelince siz de tutuk kalıyorsunuz. Sizin tabirinizle kibarca reddettiğiniz bir erkekle mümkün mertebe ne yüz yüze gelmek, ne de dialoga girmek istersiniz.

(Bugün kimi götürürüm kafasıyla gezenler hariç) Erkeklerin hepsi hassas o zaman. :))

Erkekler Ne Diyor 6

• tamamen katılıyorum... dürüstlük herşeyden önce gelir ama bir insanın gözünün içine bakarak da senden artık hoşlanmıyorum gibi laflar etmek de kolay değildir. o yüzden bir savunma mekanizması geliştirilmiş insanlar tarafından... yumuşatma taktiği diyelim. art niyetsiz, geçmişe saygı duyarak...

0|0
    0|0
  • sevgili olmak istemeyen .ama arkadaşlığınıda kaybetmek istemeyen kızın dürüst cevabı samimiyetsizlik görülmesin artık.arkadaşken bize gösterdiği samimiyeti tamam arkadaşlığımız artık aşk olur demek onun sammiyetini kullanmaktır bana göre.sorarsın cevabını alırsın .

0|0
    0|0
    • Peki dediğin gibi olsun. Nezaket olayını da geç. Karşı taraf bu tümceyi kullanınca herşey eski haline geri mi dönüyor.

Yani sonuç olarak, bu lafı duyan erkeklerin %99'u tribe girip bir daha o kızla konuşmuyor.

• 2 kere hislerini sordum benden hoşlanmadığını duysamda bende kurtulsam diye ama seni arkadas olarak görüyorum ne demek öldür daha iyi arafta kaldım bişey yapasım gelmiyo hayattan soğudum resmen

0|0
    0|0
  • ya senin baya canın yanmış galiba:D ama haklısın. ben de gıcık olurum öyle diyene.

0|0
    0|0
  • "Her şey çok süper ama seni cinsel olarak çekici bulmuyorum." anlamına gelir genelde.

0|0
    0|0
  • bazısı da romantik bir ilişki istemez ama ilgi görmek hala ister. bu tarz bir davranış da olabilir tabi. sen asıl niyeti anlıyorsan boşver işte politik cevap versin dursun. büyütülecek bişey degil, erkekler de yapıyor aynısını.

0|0
    0|0
    • Sorun etseem telkinde bulunmazdım.

"Seni kaybetmek istemiyorum ne demek?" Bu lafın söyledikten sonra herşey eski, normal haline mi dönecek?

Yükleniyor...