Anlamadığı bir şeyden tatmin olmak sizce bir erdem midir? Değil midir? Nedir?

Anlamadığı bir şeyi anlamış gibi kabul etmek bir erdem midir? Değil midir? Nedir?

Anlamadığı bir şeyi anlamış gibi kabul etmek bir erdem midir? Nedir?

"One of the truly bad effects of religion is that it teaches us that it is a virtue to be satisfied with not understanding.”

Dinin gerçekten en kötü etkilerinden biri de şudur ki, bize anlamadığımız birşeyle tatmin olmanın bir erdem olduğunu öğretir.

"Do not indoctrinate your children. Teach them how to think for themselves, how to evaluate evidence, and how to disagree with you."

Çocuklarınızın beynini yıkamayın. (ç.n.: :) telkinde bulunmayın, doktrinler aşılamayın) Kendileri için düşünmeyi, kanıtları değerlendirmeyi ve sizin fikrinize katılmamayı öğretin.

"Isaac Asimov's remark about the infantilism of pseudoscience is just as applicable to religion: 'Inspect every piece of pseudoscience and you will find a security blanket, a thumb to suck, a skirt to hold.' It is astonishing, moreover, how many people are unable to understand that 'X is comforting' does not imply 'X is true'.”

Isaac Asimov'un sözdebilimin çocuksuluğuyla ilgili görüşleri din için de uyarlanabilir.

"Sözdebilimin tüm parçalarını inceleyin, sığınacak bir battaniye, emilecek bir parmak ve çekiştirilecek bir etek bulacaksınız". Daha da hayret verici olansa,

"X'in rahatlatıcı olması" nın "X'in gerçek olması" anlamına

gelmediğinin ne kadar fazla insan tarafından anlaşılamamasıdır.

Son olarak,

There is no such thing as a Christian child: only a child of Christian parents.”

Hristiyan çocuk diye bir şey yoktur, sadece ebeveynleri Hristiyan olan çocuk vardır.

Ben katılıyorum. Bununla biraz ilintili geçenlerde bir soru daha sormuştum, bugün bunları okudum, beğendim. Paylaşmak istedim.

Ne diyorsunuz bu görüşler için?

Çocuğunuzu nasıl yetiştireceksiniz?

P.S. Orijinallerini de yazdım anlam karmaşası olmasın diye, çevirisini beğenmeyen varsa, benden bu kadar, çevirsin biz faydalanalım.

Soru 283224

0|0
6|11

En İyi Erkek Görüşü

• 7 yaşına kadar yapılan mühürlerin kırılması çok zordur. Hatta neredeyse atomu parçalamak kadar zordur. İmkansız değil ama zor.. Örneği bu siteden vereyim. Bu konuyu irdeleyen bir soru sormuştum, ''din eğitimi kaç yaşından itibaren verilmeli?'' diye.

Naçizane bir halt eyleyip, çalıştığım, tecrübeler edindiğim, uzmanlarla sabahlanan geceler ve günlerin demini aldığım, uzun deneylerde gerektiğinde hastalanmamın özetlerini ''bilgi'' olarak alıp, böyle bir soru sordum.. Gelen cevaplarda ''sen kendini çok akıllı sanıyorsun ama değilsin'' gibi cevaplar çıktı. :)

Adam onun dinini yok etmek istediğimi algıladı bütün bu her şeyden. Yapacak bir şey yok ki, onun mührü böyle. Daha küçük bir çocukken bu mühür ona yapıştırıldı. Yapabileceğim tek şey kınamak, aklını kullanmaya davet etmek ve olmuyorsa da lütfen uzakta kal kendi kalıbında sana mutluluklar demek. Farkında değil ki umrumda olan, bir şeyi yıkıp ya da yok etmek değil, umrumda olan insanlar. Şimdiye kadar sadece dogmalarla ve vahşilikle dinler karşılaştırması yapıldı. Hayır o devir bitti. Artık bilim de var. Hem de binlerce koluyla birlikte var. Ben bunu insanın daha iyi, daha uzun vadede ''İnsan gibi'' hayatta kalmasını ve ilerlemesini sağlamak için kullanırım arkadaş. Bu eğer uç noktada dindar olmayı gerektiriyorsa aynen öyle olurum ve çok sıkı bir dindar olurum ama dini yıkmayı gerektiriyorsa yıkarım. Yola çıkarken keskin belirli amaçların olamaz ki bilimde. Sorgulama vardır, karşılaştırma, deney yapma, çalışma, ilerleme ve iyileştirme vardır.

Ne demiştik? Mühürler kırılmaz. İşte dinlerin gücü buradan gelir. Başka hiçbir şeyden değil. Bu da her şekilde ispatlanabilir. Yok sorgulanır, yok iyidir, yok ıvır zıvırdır bunlar hep boş. Metro 2033 romanından çok komik bir şey aklıma geldi ''dev solucan dini'' diye bir şey. Ha bu bir romancının hayal gücü ama o kadar doğru ki gerçekleşme biçimi. Aynen öyle olur. İnsan böyledir. Bir yere kapat, üresinler, başlarına idare sağlayacak ve toplumu pekiştirecek birini koy. O da çevrenin koşullarına göre önce ulaşılamayacak bir ilah ardından onun kuralları ve bu sistem dışındakileri de ötekileştir, tamamdır işte al sana mühürlü çocuklar. Evet aynen bu kadar da basittir. Beni 100 çocukla bir adaya atın. İki tane de yardımcı verin. Size 50 yıl sonra dünyanın en inançlı ve yıkamayacağınız, değiştiremeyeceğiniz muazzam bir topluluk yaratayım. Size söz veriyorum bu çocuklar ve o çocukların birleşerek kuracağı yeni nesil ''Kuark Tanrı'' denen atom altı parçacıklarının birleşerek meydana getirdiği ilaha tapacak. Bunu da öldürseniz de yıkamayacaksınız. Gerekirse kendilerini öldürecekler. İnandırmak için intihar bombacısı da olacaklar. Evet bunu 50 yıl gibi çok kısa bir sürede yaparım. Anladınız mı meseleyi? Bu kadar basittir.

0|0
    0|0
    • O soruyu hatırlıyorum, verilmemeli demiştim o zaman. Hemen her zamanki gibi çok güzel özetlemişsin abs teşekkür ederim. Altındaki ve üzerindeki cevaplardan mühürlü ya da kompleksli insanların böyle bir sorudan ne anladığını da görebiliyoruz yine.

Kızlar Ne Diyor 6

• şimdi kendi çocukluğumu ve ailemin yetiştirme tarzını düşünüyorum...hiç bir şekilde bir zorlama yapmadılar hiç bir konuda..bir dayatma ile karşılaşmadım..kendi yönümü kendim tayin ettim ..bu küçük yaşlardan beri böyle oldu..onları örnek aldığım noktalar olduğu gibi onlardan bağımsız düşünüp ele aldığım durumlar da var..bu sebeple yer yer fikir çatışması yaşarız..ama yine de orta yollarımız var..bu bence çocukta ve sonra bireyde fikir çeşitliliği sağlıyor..

belli bir yönelme ve dayatmaya tabii tutulan kişilerde bakarsak zaten çift kişilik dediğimiz durumlar,yaşamlarında tutarsızlıklar daha çok gözlemleniyor..bu açılardan bakarsak da ben de ailemin bende izlediği çocuk yetiştirme politikasını belki eksik yönlerini tamamlayarak ve geliştirerek kendim uygulamak isterim...

0|1
    0|0
  • çocuğun olmaması tercihimdir ama olduysa serbest bırakırım.

inanç deyince bir şeye sıkı sıkıya bağlanmak geliyor benim aklıma. bir an da bir gerçeği farketti diyelim birisi. ve bu da siyah bir renk olsun. şimdi bu kişi tutup gözlüklerini gerçek o diye siyaha boyayıp ben artık her zaman gerçeğin farkındayım demesi kadar saçma inanmak.

anlamadığı şeyi kabul etmenin bi şeyliği yok bana göre. anlamıyorsa anlamıyor. pekala da kişi kendini bilinmezliğe bırakabilir. bu inanmaktan farklıdır.

0|1
    0|0
    • tabi ben burada anlamadığım şey din diye demedim. mesela hayatı anlamadım ama kendimi bırakıyorum hayata. gerçi bırakamıyorum da hani bırakmak en iyisi.

• Anlaşılmayan bir şeyi anlaşılmış gibi kabul etmek, beyninin mantık bölümünü kapatmaktır.Düğmeye basıp kapatıyorsun.Erdem falan değildir.Sadece erdem olduğunu sanmamızı isterler..

0|0
    0|0
  • Aslina kisaca cocuklara inandiginiz dini ogretmeyin..kendileri isteeikleri dini secme ozgurlugu olsun dior..yoksa ben mi yanlis anladim..

Yasadiyim yerde bole var..hiristiyan ailelerden..cokuklari ozgur birakiolar inanclariyla ve cogu cocuk dinsiz oluor..

0|1
    0|0
  • Doğa ananın getirdiği halinden fazla uzaklaştırmadan yetiştireceğimi biliyorum özbenliği ve kişiliği açısından.

Kendime hiçbir dayatma yapılmadı, ben de yapmam.

Çevresindeki opsiyonları görür bilir ve isterse seçer, burada babanın rolü de işin içine giriyor. Tek birey ben olmayacağım hayatında.

Ve erdem denilen şey bilinmezliktir çoğu zaman. Bildiğini sandığın, ama nöronlarının öğütemeyip üste beyaz pudra olarak serpiştirdiği.

0|1
    0|1
    • beynin kendi kendine sugar coating yapması mı yani bitter

• ok aynen :)

sadece az önce verdiğin lyrics içindi o ;)

• owww çapraz referans. tamam : ) umarım ya da ne fark eder hani bilemiyoruz öyle : )

• çocuğumu eğitmeycem.

Erdemler kıçınızda şrak şrak diye patlasın da görün gününüzü diyeceğim ama olmuyore görmüyorsunuz.

0|1
    1|0
    • sen eğitme la zaten

• sanane yea:/

• doğru bana ne la

Erkekler Ne Diyor 10

• Hristiyanlık, kabuller ile oluşturulmuş bir dindir.

İslamiyet öyle değil. Ha arap örfü, yahudi, hristiyan öğretileri ile oluşturulmuş 'ılımlı islam' denen bir sokak dini var, ayrı konu. Kur'an anlaşılmayan, anlaşılmadan kabul edilmesi gereken bir kitap değil. Aksine ilk emri okuyun olan ve 275 ayetinde aklınızı çalıştırın diyen kitap.

Ha, dini bilmeyenler arapça okuyup sevap kazandığını düşünüyor, onların kulağına birileri öyle fısıldamış çünkü, saçmalık gerçekten. Ama onların Kur'an ayetlerine karşı gelerek yaptığı ahmaklığı, dinin gerçeğine aykırı işleri, dine mal edemezsin. En azından Kur'an'a.

Ayrıca erdem ne demek onu bilmiyorsun. Yani bilen kişi boyle soru sormaz.

Anlamadığı şeyi, çoğunluk kabul ediyor/inanıyor diye kabul etmek kaypaklıktır,erdem değil.

Asıl anlamadığını, aklına yatmayanı, çoğunluk kabul etse de kabul etmemek, red etmek, baskılara boyun eğmeden kendi bildiğini okumak erdemdir.

1|1
    1|1
  • Din bir inanç meselesidir, öğretilecek yada kanıtlanacak bir mesele değildir.

İnanırsın yada inanmazsın tamamen bireyseldir.

Ben kendi çocuğuma her hangi bir dini "ezberletmeyeceğim."

Belirli bir yaşa geldiğinde dinin bir inanç olayı olduğunu anlatacak ve hangi dine inanacağını kendisine bırakacağım veyahut inanmama hakkı olduğunu da anlatacağım.

Birisinin çocuğuna zorla inandığı dini ezberletmesi ve bir inanç olayını bilimsel bir olay gibi ispatlamaya çalışması ne kadar yanlışsa bir ateistin çocuğuna dinsizlik aşılaması aynı derecede yanlıştır.

Doğrusu yanlışı ile her birey kendi yolunu, inançlarını kendisi seçmelidir.

0|1
    0|0
    • kendimden örnek vereyim. evde Türkçe Kuran ve hatta diğer iki kitap mealleri de Turan Dursun kitapları da bulunurdu. İlk TD kitabını okuduğumda 12 yaşındaydım. diğerlerini de okumaya çalıştım ama sonuna kadar okuyamamıştım mesela, sonuçta ben kendi kararımı kendim verdim. geniş olarak bakıldığında ailemde çok farklı görüşler var ama bizim çekirdekte kimse kimseye karışmamıştır, o nedenle şanslı bir azınlıktanım bence.

• Bu yazdığını arapça harflerle yazsan altına "tekbirrrrrrrrrrrrrrr" diye gaza gelecek bir yığın insan var.

Bilgisizlik, sorgusuz itaati getirir.

• katılıyorum herdaim, herdaim :)

• Din vaattir... Daha önce hiç görmediğimiz cennet ile mükafatlandırılacağımız söylenir. Eğer dine göre iyi bir insan olmazsak egoist bir tanrının bizi irinli suda kaynatacağı şeklinde korkutuluruz ve bu gibi korkunç masallar ile büyürüz.

Bu bize normal gelir, anlamaya çalışmayız bir süre sonra. Çünkü doğduğumuzdan beri bize gösterilen budur ve bir zaman sonra normalleşir hatta hayatın değişmez normlarından biri olarak görülür.

Fakat dinin özünde o dine göre iyi olmak ve karşılığında cennet ile mükafatlandırılmak vardır. Bir şeyi anlamak için onu bilmek gerekir. Fakat din ise bilinmezlerle dolu "inanç" kategorisine soktuğumuz bir olgudur genelde. İnanmak ve bilmek arasında çok büyük fark var. İnanan insan anlamaz, anlamamıştır sadece onun normalidir o. Yani bana göre din tamamen anlamadığımız bir şeyden tatmin olmak eylemidir...

Bu bana göre insanların mankurtlaşmasını sağlar. Hayatımızda çoğu zaman rasyonel adımlar atılmalı, özellikle yaşam stilimizi belirleyen düşünce kesinlikle rasyonel olmalıdır.

0|2
    0|0
  • Yazıcak pek bir şey bırakmamışsın. Din öyledir.

Lafta, sorgulanmaya açıktır ama hep şu uyarı kapıda asılıdır, fazla sorgulamayın bir yerde kabul etmeniz gerekir. Bunları çok düşünürseniz aklınızı yitirebilirsiniz vs.

Çocuğum olursa nasıl yetiştiririm kısmı ise bulanık. Bir soru sorduğunda -ölüm sonrası- bir şey yok dersem çocuk yaşta ateizmi aşılamış olurum yine onun kendi kararı olmaz. Bir cevap da vermek gerekiyor. Bu durumda ailen neyse sen de o olursun ta ki sorgulayana kadar.

Sorgulayınca da ne kadar ileri gittiğin mesele, kendi sorup kendi cevaplayan insan yeterince sorgulamamış olur ki inananların en büyük hatalarından biridir. Kendisi haricinde bir şeyi okumaz hatta günah olarak görür. İstisnalar her zaman vardır ki lanet olsun bu sitede hemen sazanlamasınlar diye bu açıklamayı her yerde yapmak gerekiyor.

0|1
    0|0
  • "Religion is reality for ordinary people, it is lie for intellectuals, useful for governence" Roman Seneca ("Din sıradan insanlar için gerçek aydınlar için yalan iktidarlar içinse kullanışlıdır" Romalı Seneca)

çeviriyi kendim yaptım ama umarım doğrudur

0|1
    0|0
    • evet bu söz güzeldir, katılmamak elde değil

• hmmm yok, üniversiteleri bir böbürlenme konusu olarak görmem zaten, yanlış da anlamam. severim düşünmeyi öyle diyelim. çok çeşitli background lardan bu tipler çıkabiliyor, biraz içinde meyil olmalı sanki

• tabii aslında haklısın meyil de olmalı bir yerde ve gerçekleri anlamaya çalışma çabası...

• İçeriğini bilmeden içtiğim içkinin verdiği haz=x. Diğer tarafta ise anlaşılamamış bir dinin herhangi bir şekilde verdiği haz=y.

Benim için x=y'dir. Kafa yapmanın pek çok yolu var vesselam. Kim demiş yanlış diye?

Çocuk işine gelirsek ben yemini suyunu veririm ne çıkarsa bahtıma.

1|1
    0|1
  • Müslüman bir ebeveyn isen, dinini evladına telkin edeceksin. Bu her ebeveynin görevidir. Sen kefilsindir. Velakin, mahşer günü musallat olur.

1|1
    0|0
  • evet

0|1
    1|0
  • "Çocuklarınızın beynini yıkamayın. telkinde bulunmayın, doktrinler aşılamayın." çoğunluğunun böyle çocuklar olduğu bir sitede, boş yere uzun bir yazı ele alıp yorulmamak için link bu video ile eşlik etmek istiyorum.

0|0
    0|0
    • güzelmiş, sonuna kadar izledim. biraz da henüz tam etkilenmemişler varsa merak etsinler diye sordum zaten. bu arada video uğurlu geldi dosto, fener gol attı bir tane :)))

• Ben artık gidiyorum mirim; kürek mahkumiyetim bitti.

• üzüldüm la dosto. yolun açık olsun, bro

• tamam anladık inglizce biliyosun.

0|0
    1|1
Yükleniyor...