Düşük maaşla çalışanların hayattan beklentileri ve hayalleri?

Dileğim doğru dürüst cevaplar alabilmek. Ondan gizli olarakta cevap verebilirsiniz. Bazen üzülüyorum insanların bu hallerini görünce, herkese aynı cömertlikte davanmıyor hayat. Özellikle satış danışmanları, kuryeler, kasiyerler, sekreteler, ofis elemanları, öğretmenler, vb.. çok geniş bir kitleyi kapsayan insanların gelecekten beklentisi ve hayalleri neler oluyor? Bu kişilerin psikolojileri ne alemde? Bayramda çalışma, hafta sonları çalışma vs. gibi olumsuz etkenleri göz ardı edebiliyorlar mı? Bu kitle nispeten gençlerden oluşsada ileride aynı şartlar devam ettiği müddetçe, bir aile kuramayacaklarının kursalar bile çok zorlanacaklarının farkındalar mı, hem ekonomik hem manevi olarak?

0|0
8|19

En İyi Erkek Görüşü

• Maaşa göre hayat kalitesi ve yaşam standartları değişir aslında. Ben düşük maaş alır ve basit bir yerde çalışırsam şanslı değilsem orta model bir Ford araç kullanırım, eğer yüksek maaş alır ve uçuk paralar döndürürsem son model Lamborghini, Ferrari vs. alırım. Bunun gibi bir durum. Şu anda öğrenciyim ve çalışma şartlarımdan memnunum. Gerçekten kurumsal bir firmada ofis içerisinde kadrolu olarak görevliyim ve eğitim durumuma, yaşıma, yaptığım işe göre iyi bir ücret aldığımı düşünüyorum sokaklarda gezip bütün gün anketörlük yapan üniversite mezunu benden büyük gençler varken. Şirket içerisinde motivasyonumuzu en yüksek seviyede tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını düşünüyorum ve herhangi bir şekilde stres olmuyorum ya da çok az oluyor. Zaten bu konuda da rahat bir insanım. Gelecekte yükselme gibi bir durumum olduğu için bu konuda umutluyum ve aile için çok erken olduğunu düşünüyorum..

0|1
    0|0
    • Gelecek vaad eden işler, ya da potansiyel kapılar açabilecek işler müstesna söylediklerimden :) Zamanla kazandığı deneyimle orantılı olarak insanlar bazı pozisyonlarda yükselme ve mevcut durumlarından kurtulma şansı oluyor ama bazende mümkün olmuyor bazı durumlarda.

• Evet, bu da biraz geleceği görebilmek ile ilgili aslında. İş buldum diye atlamamak lazım bilinmeyen bir şeye. Sana sağlayacağı katkıyı, CV'de ne kadar hacim oluşturacağını, gelecekte ne olacağını, hep böyle mi devam edeceğini öngörebilmek lazım. Yeteneğe göre değişebilen bir durum aslında.. Bu arada soruya 5 yıldız :)

Kızlar Ne Diyor 8

• Hayatta mutlu olabilmeyi bilenler için maddiyatın çokta önemi yoktur.Mutsuzluk varsa ilk sebep olarak maddiyat öne sürülür.

1|1
    0|0
    • Para olmadan ne yazık ki maneviyatla mutlu olabilmek çok zor. Mutlu olabilmeyi bilmek yetmeyebiliyor mutluluk sadece bireysel değil, dış etkenlerede bağlı ne yazık ki. Yeterli paraya sahip olmayan kişi, ne beslenebilir doğru düzgün, ne sağlık ihtiyaçlarını, ne eğitim ihtiyaçlarını, ne sosyal ihtiyçalarını karşılayabilir. Acı ama gerçek bunlar. Ardından maneviyatla bir yere kadar gidiyor insanlar ardından cinnet geçiriyorlar haberlere bir ara çok sık çıkıyordu bu durumlar :\

• Bu insanların kaçışı.Eskiiden insanların parasımı vardı ? Hayır.Ama onlar birbirleri için savaşırlardı.Bir sorunları varsa konuşarak hallederlerdi.Sorunu tamir ederlerdi.Şimdiki gibi kaçıp mutsuz insanlara dönüşmezlerdi..

• kariyer! vaadeden bir işteyim ama düşük maas alıyorum,kıt kanaat geçiniyorum senin bakîs açınla.fakat hıc bır seyın garantısı yok ve anlık yasıyoruz bılmem farkında mısın?herkesın bır umudu var ama ıyı ama kötü.olmasa kımse o zor sartlara göğüs geremez.para pulu olan mutlu değıl zaten.

0|2
    0|0
    • Bu bir Türkiye gerçeği ne yazık ki, çok az kişi insanca yaşamaya belirli bir refah düzeyinde hayat standardına sahip olabiliyor ülkemizde. Anlık yaşayanlar çoğunlukta olsa da, ben etrafımda hiç anlık yaşayan kişi görmüyorum, arkadaşlarım evini alıyor arabasını alıyor, birikimin yapıyor, yurtiçi yurtdışı geziyor tozuyor dengeyi kuruyor. Geleceğe yönelik orta ve uzun vadeli planlar yapıyorlar insanlar.

• Türkiye de ama genelde dediğin gibi günü kurtarmaya yönelik anlık mutluluklar ve hazlar arasında geçiyor ömür. Elbette insanlar umutlarını kaybetmemeli ama gerçekçi hayaller peşinde koşsalar sanki daha iyi olmaz mı? Kesinlikle haklısın umutla besleniyor insanlar, hem iyi büyük bir özveri gerektirdiğinden hemde kötü sonuç alınamayacağından. Para pulu olan kişiler de dediğinin aksine oldukça mutlular.

• Hayattan beklenti maaşa değil de kişiliğe bakar bence.

0|1
    0|0
    • İnsanın hayattan beklentilerini gerçekleştirebilmesi için paraya ihtiyacı var kişilikle sadece şöyle bir bağlantısı olabilir azimli biriyse gerçekleştirme şansı daha yüksektir diyebiliriz, parasız birşey olmuyor ne yazık ki.

• Herkes de zengin olmuyor

• Aileden bir zenginlik yoksa zenginleşmek imkansız gibi birşey. İyi bir maaş alabilecek biri olmak için iyi bir eğitim almak gerekiyor, belirli kurslara, seminerlere, kongrelere katılmak gerekiyor ve bunların hepsi içinde para gerekiyor parası olmayan birinin bazı şeyleri b aşarması parası olan kişilere göre çok daha zor.

• Hayaller insanın en büyük zenginliğidir. Çok büyük kaliteli hayaller kurarsın ve onları cebine göre harcarsın. Aç kalma olasılığı daha yüksek tabii :)

0|1
    0|0
    • Bu istatistikle büyük kesim aç dedin yani..

• Katılıyorum...Yaşamak için çalışanlar, çalışmak için yaşayanlar ve birde benim gibi hayal kurup ama gerçeklerde yaşayanlar var...sonuç itibariyle yaşıyorum ama :))

• En güzeli insanın hayallerini koruması ve gerçekleştiremeye çabalaması, gerçekleri inkar etmeden :)

• Ne kadar az para o kadar az hesap bu açıdan bakıyorum ben

0|1
    0|0
    • Farklı bir bakış açısı.

• çok küçük düşünüyorsunuz. neden o fazla para sizde olmasın. insanlara darda kalanlara yetimlere yardım ederek dünyanın ve ahiretin en mutlusu olursunuz .bence gerçek mutluluk başkalarını mutlu etmektir. katılmıyorum size

• istiyorum ki finanse edileyim, çalışmayaım bohem ve sanat dolu yaşayayım :(8

0|0
    0|0
    • Tanıdık bir eleman var. Para içinde yüzüyor. Önce Latin dili edebiyatı bilirdi, şimdi Farsça son sınıfta. Sınava girip bu sefer de felsefe okumayı planlıyor. Sanat, müzik, eğlence desen gırla. Kıskanıyorum mütemadiyen :(

• :((88 yha neden ben çalışıyorum hoş ben de bu yaşa dek okudum hakkım yok söylenmeye ama sırf çalışıp hiç okumamak sıkıcıymış

• asgari ücretle bile çalışabilsem şuan çok şey yapabilirdim o 705tl ile

0|1
    0|0
    • Muhtemelen ama o parayı alıyoriken ve o şartlarda çalışıyorken emin ol ki emeğinin karşılığıın o para olmadığını anlayabilirdin, çok yetersiz bir ücret.

• bayanlar sanırım hemen evleneyim kurtulayım derdinde olabilir, ama erkekler icin cok zor. Kasiyer ,kurye olan bir erkekler surekli sıkıntılı stresli olabilir , ailemi gecindirecegim derdinden bence baska birsey dusunebileceklerini sanmıyorum, bazenleyin bende farkediyorum cok stresli ve sinirli oluyorlar artık bıkmıslar bi isyan var iclerinde , gercekten cok kotu bir durum geçim sıkıntısında olmak

0|1
    0|0
    • Ne yazık ki öyle kız içinde erkek içinde zor bir durum. İnsan psikolojisi çok olumsuz etkileniyor çalışma şartları ve koşulları. Hayatını insanların sürdürmeleri olanaksız ücretlerle çalışmaları üzücü insanların, ama ne yazık ki birşey yapılamıyor.

Erkekler Ne Diyor 18

• Çok spesifik bir konu...

Bunun tek cevabı, realist bir şekilde bakarsak günü kurtarma amaçları var. Yani karnı doyuyorsa bir sorun yoktur ve onun için o günde güzel geçmiştir. Şükürler olsun vesaire bilmem ne... Ama realist olmayan ve belkide hiç elde edemeyecekleri çalışmadan rahatça yaşamak gibi beyhude hayalleri de her zaman vardır.

Çünkü az maaş alıp, üstelik zorlu, ayak altı bir işte çalışan bir insanın hayali her zaman o keşmekeşin içinden sıyrılıp kurtulmak, adeta onları uzaktan rahatça izlemektir. Çünkü o güne kadar çektikleri çilenin mükafatının olmasını gerektiğini hissederler. İç güdüsel olarak tabi.

Bu, bu sınıf insanların ortak hayali ve düşüncesidir. Sadece iç güdüsel olarak, istem dışı...

0|1
    0|0
    • İnsanlar uzun vadeli yaklaşım sergilemiyorlar seninde belirttiğin gibi. Geleceğe yönelik beklentileri genelde bu tip insanların ulaşılamaz şeyler oluyor.

• ben mühendislik okuyorum. annem öğretmen, babam ise annem kadar maaş alan bi teknik müdür. şimdiye kadar hep mezun olduğumda annem ve babamdan daha fazla maaşla çalışmak istedim. mezun olduğumda aldığım parayla hayatımı yaşayabilmek istedim. geçenlerde bir yerde şirketlerin verdiği maaşları gördüm. ve bu isteğimi gerçekleştirmenin burda mümkün olmadığına karar verdim. şimdi tek umudum kendi işimi kurmak. onuda hangi sermaye ile yapıcağımı bilmiyorum. büyük bi hayal kırıklığı yaşıyorum açıkçası. ama aileme sorarsan hiç bi hayal kırıklıkları yok. çünkü ailem bulgaristanda sovyetler zamanında en kıymetli şeyi öğrenerek büyümüşler. mutlu yaşamayı.

0|1
    0|0
    • Türkiye şartların da iyi bir meslek sahibi olmak bile yetersiz olabiliyor çok yüksek işsiz enflasyonu belirli meslek grupları yine kötünün iyisini kazanırken daha alt katmanları toplumun çok uzak ücretler alıyorlar yaşanılabilir hayat standartlarını sağlayabilecek ücretlerden.

• Aile kuramayacakları konusuna katılmıyorum, kiminin ihtiyacı bir lokma ve bir hırkadır ve bununla yetinende dahada mutludur. Ama bazılarında hayalleri bence büyüktür.

0|1
    0|0
    • Ne yazık ki aile kurmak para gerektiriyor düşük maaş alan iki kişinin ev kirasıydı ev masrafıydı altından kalkmaları çok zor gibime geliyor, ancak ailelerinin yanbında yaşarlarsa sürdürülebilir belki. Ne yazık ki dediğin şey sözde oluyor genelde, ayrılıkların temeli yapılan araştırmalara göre genelde ekonomik nedenlerden kaynaklanan anlaşmazlıklar oluyormuş.

• tebrik ederim iyi konu çalışma standartlarını yukarı çekip insan maaşlarını kişi başı 720 tl veriliyor ülkemde diyor başbakanım 3 çocuk yap en basit pano imalatı yapan iş yerlerinde akşam 6 7 kadar ayakta çalışıyorlar ne sosyal hak nede başka hakları var 720 tl bu adam bırak evlenmeyi ilerisi için birikim yapamaz nasıl evlenebilir ev kiraları İstanbul da en ucuz 450 lira kalır geriye kalanla eve yiyecekmi üst başmı doğalgazmı elektrik su derken nasıl yapabilir yeni bir yasa lazım asgari ücretin en az 1200 tl olması gerekir benim görüşüm manevi olayına girmiyorum ülkemde 2500 tl alan polis bile intihar ederken

0|1
    0|0
    • Ücretlendirme sisteminde sorun var. İş gücü arttıkça ücretler düşüyor, başkanımızda 3 çocuk diyor demesinede bu çocuklar nasıl okuyacak, nasıl yaşam standartlarına sahip olacak hiç düşünmüyor. Asgeri ücret için 1200 tl de yetersiz, yoksulluk sınırı ayda bir ailer için 3100 tl civarıyken 700 tl ler nedir, 2000 tl gibi olsa zar zor geçinebilir insanlar çok üzücü.

• ben 1200 dedim benimde görüşüm 2500 olması ama 1200 bile mutlu eder insanlarımızı ondan 1200 yazdım

• mutlu eder tabiki ama bu mutluluk bir süreliğine var olur ardından yine yetmez

• Parası olan da ben bu parayla ne yapacağım diye dertleniyor merak etmeyin :) Varlığı da yokluğu da dert, aynı kadınlar gibi ;)

0|1
    0|0
  • parayı kazanmak kadar harcamasını bilmek de önemli. parayı zevkle harcayacaksın. saçarak değil zevkle. o yüzden kıt kanaat geçinenlerin daha iyi harcadığını düşünüyorum. ama bu cevabım soruna hitap etmiyor sanırım.

0|1
    0|0
    • Az kazannalar elbette daha çok hesaplayarak daha özenli ve dikkatli harcıyor ve daha çok düşünmek zorunda kalıyor bir şey için para harcarken.

• parayı kazanmak değil, harcamasını bilmek önemlidir. İyi kazanıp harcamasını da biliyorsan, maddi konuda dünyanın en mutlususundur:)

0|1
    0|0
    • İyi kazananın harcadıklarıyla aldıklarıyla bir derdi olmuyor genelde bu tip sıkıntıları kazanamayan ya da az kazanan yaşıyor :)

• usta herşey paramı ki..?

0|1
    0|0
    • Parasız hayat daha yaşanılabilir bir yer olmuyor, para hayatı kolaylaştırıyor herşey para değil ama para olmazsa olmazlardan ne yazık ki.

• asgari ucret 1300 tl olmali agi 150 olmali yemek ucreti 300 olmali yol ucreti 200 olmali yani elimize 1950 gecmeli 4 ayda bir ikramiye yakacak parasi cocuk yardim ucreti

0|1
    0|0
    • Olmalı ama özel sektörde belirttiğin ekler var daha kalifiye kişiler için mesela şuan büyük firmaların çoğu 12 maaş + 4 maaş ikramiye + 1-3 maaş arası performans primi veriyorlar mühendisler için, bununla ek bayram parası vs gibi eklerde oluyor.

• lidyalılardan öncede insanlar yaşıyordu sonrada yaşıyor, aradaki fark usulün değişmesi

0|1
    0|0
  • çıtanı bilirsen sorun yok

0|1
    0|0
  • bunada şükür demeye devam etsinler...

0|1
    0|0
  • kutunun dibindeki yani umuttur bence.

başka birşey de olamaz zaten.

0|1
    0|0
  • arkadaşlar her şeyden önce saglık ama parasızda olmuyor be kabul edin burada atıp tutması kolay.. çok şükür allah canını almayacagı kulunun rıskını asla kesmez aylarca parasız kalsanızda muhakkak yiyecek birşeyler sunar bunu çok yaşadım ama para çok gerekli en azından sevdiklerinize , çaresizlere yardım etmek için bile olsa , insanlar önce para kazanmak için saglıgını harcar. sonra saglıgını kazanmak için paralarını harcar. önemli olantek şey bu dengeye çok dikkat etmektir yoksa gerisi yalan

0|0
    0|0
    • Fazla parayı bulan insanların nerede tamamına yakını kendini kaybediyor bu yüzden küçük düşünüyorum ben

• sen görmek istedigini görüyorsan .yapacak birşey yok..

• beklentileri olduğunu sanmam maksat günü kurtarmak

0|1
    0|0
  • bide hiç çalışmayanlar var benim gibi yaş 23 oldu sadece 1-2 hafta calısabildim hayatımda aöf okuyorum iyi kötü derdimi anlatacak derecede ingilizce biliyorum ofis programlarına hakımım sertifikalarım var ehlıyetım var vs. ama bana verdikleri işler markette reyon dizmek, koli taşımak magazada ayak işlerini, getir götür yapmak, patrona sigara almak gibi herhangi bir tahsili olmayan insanların da rahatlıkla yapabilecegi işler. e o zaman ben ne anladım bu okul işinden? boşu boşuna maddi manevi yıllarımızı verdik iyi yerlere geliriz diye! keşke hiç okumayıp bi yere cırak olarak girseydik zamanında simdi en azından 3-5 sene sigortamız ödenmişti! yahu dandik bir şirkete cagrı merkezi için basvuruyorum, hangisine basvursaydım biz sizi sonra ararız diyolar aramıyorlar ya anlamıyorum arkadaş benim bilmedigim bi hastalıgım mı var özürlü yada şizofren filanımda ailem mi benden saklıyor bi türlü anlamadım gitti anasını satayım...

0|1
    0|0
    • İşsizlik öyle bir hal aldıki satış danışmanı pozisyonları için tercihen lisans ya da yüksek lisans mezunu yazan komik teknoloji firmaları bile var :)) ondan yaşadıkların çok normal :\

• Bol bol loto oynarlar

0|1
    0|0
  • ben güvenlik görevlisiyim bir şirkette aldığım maaş tek başıma bana yetmezken evlendiğimde nasıl yetecek diye düşünmeden edemiyorum yaş kemale erdi fakat nasıl olacak diye düşünüyorum bazen öyle korkuyorum ki ya altından kalkamazsam ailemi zor durumda bırakırsam diyorum ALLAH,a her gün dua ediyorum dilerim beni hayatım boyunca hiç kimseye hiç birşey muhtaç etmez

0|1
    0|0
    • Paylaşımın için teşekkürler, demek istediğimde tam olarak buydu, hayat zor ve belirli bir kitle için daha zor, Allah yardımcın olsun.

• amin arkadaşım amin cümlemizin yardımcısı olsun rabbim

• amin hocam evet sırf bu yuzden evlenmyırum

Yükleniyor...