'Kurban yasaklansın, ete değil eğitime ihtiyaç var!'

IMC TV'de Günsonu programında konuk olan Pelin Batu yine tartışma konusu olacak açıklamalar yaptı. Mustafa Kuleli'nin Kurban Bayramı ile ilgili sorularını yanıtlayan Batu, "keşke kurban kesmek yasaklansa" dedi.

Bana göre de Hz İbrahim oğlum olsun adak olarak rabbime keseceğim dedi sonra biz diğer insanlar neden kesiyoruz o İbrahim ile Allah arasında ki bir mesele. Ben desem araba alacağım adak adıyorum arabamı kurban edip yakacağım desem şimdi bütün dünya belirli bir günde arabalarını mı yaksın? Hz İbrahim de adak adamış ve oğlunu tam kesecekken koç indirilmiştir. Yani biz diğer insanlar olarak neden biz de kesiyoruz biz adak adamadık ki?

Güncellemeler:
"Şüphesiz biz, sana Kevser'i verdik.

Şu hâlde Rabbin için namaz kıl ve tekbir

alırken, namazda ellerini boğazına kadar kaldır. Doğrusu asıl soyu kesik olan, sana kin duyandır." kevser süresi meali

0|0
17|12

En İyi Kız Görüşü

• tamamen katılıyorum

1|2
    3|6
    • düşünmeden katılmak bu olsa gerek türkiyede bir kişini yıllık et tüketimi 7 kg bu da orta gelirli bir ailenin yıllık et tüketimi. Kırmızı ettin zihinsel gelişim için gereli olduğu tıbbi olarak kanıtlanmış birşey.Ama her kişi düzenli et yiyebilecek durumda değil malesef. Kurban bayramları da eti kendine ayırmak değil fakirlere paylaştırmak adına yapılır. Sosyal bir aktivitedir. zaten zihni yeterince gelişmiş olmayan birini eğitmeye kalkarsan acaba nasıl bir faydası olur merak ediyorum

• düşünüyorum ben rahat ol

• sen ne kadar düşünüyorsan ben o kadar rahatım

Kızlar Ne Diyor 16

• Siz kurbanın mantığını tam kavramamışsınız.Kurbanda esas amaç yardımlaşmadır.Bu memlekette evine yılda 1 kg et girmeyen insanlar var.Cenab ı Allah'ın kurbanın kanına ihtiyacı yok.Ama biz insanların yardımlaşmaya ihtiyacı var.Eğitim konusunda haklısınız.Gerçektende toplumumuzun daha iyi eğitime ihtiyacı var.Ama sizin bu yaklaşımınızla olmaz bu.Hele hele dini bir vecibeyi yasaklama gibi bir düşünce anlaşılır gibi değil.

2|5
    1|2
  • Bu mübarek günde Rabbimden en kısa zamanda akıl fıkır diliyorum bu ve bunun gibi düşünenlere.

1|5
    1|1
  • kendine göre haklı oldugu yanları var ama dinimiz bunu gerektiriyor bende istemiyorum kurban kesilmesini ama normal bir zamanda nasıl kurban kesilip et yeniliyorsa bunun ayrı bir günü olması ve bu günde maddi sıkıntıları olanlara kurban eti dağıtılması doğal.

1|2
    0|1
  • Pelin Batu zamanında " insanları kutucuklara koyma zihniyeti yıkılsın. " deyip baş örtüsü taktı...Şimdi de o kutucukları kendisinin yapması kişinin ne kadar tezat bir kişilik olduğunun göstergesidir.

Bir dine inanan insan , Yaradan'ın sınırsız güçleri olduğunu kabul eder ve hayvanı keserken acı çekmeyeceğini düşünür o yüzden bu bir katliam değildir.Çünkü emri veren Rabdır.

2|1
    0|1
  • Kur'an'da hz. İbrahimle alakalı bir çok hikaye veradı kurban meselesi sadece bunlardan biri. Hz. İbrahim'i sadece oğlunu kesme hikayesiyle biliyoruz, fakat hz. İbrahim profilini bütün halinde okuduğunuzda kurban ibadetinin anlamını kavranabilir...İbrahim'e sadece oğlunu kesmeye yeltenen biri gözüyle bakarsanız sapık bir adam görürsünüz...Ama İbrahim Allah'ı sınamış bir insandır.

0|1
    0|0
    • Kuran ı kerimde yazan herşey Allah'ın kedi kelamıdır ve hikaye demen çok yanlış.Ayrıca ne demek İbrahim Allah'ı sınamış demek?Haşa de,tövbe et.Cenab ı Allahımız İbrahim peygemberimizi sınamıştır

• SEN KENDİMİ PEYGAMBERLE BİR Mİ TUTUYORSUN? Bu Allah'ın emri kimse yasaklayamaz insanların dini inaç özgürlükleri vardır kesmeyene de kesene de kimse karışamaz her koyun kendi bacağından asılır.

2|3
    2|1
  • vay guzel sozmus. ete degil egitime.:) begendim.

2|3
    2|5
  • kurban bayramınn anlama şekli yanlı zaten milletin canı et yemek istemiş sözde yardımlaşma adamın ayağına giycek ayakkabı yok al sana işkembe çorba yap diyorsun anlamını bilmiyorlar ki yerine getirsinler hayvan katledince bayram oluyor kabile dini mantığı

0|0
    0|0
  • pelin batu neşet ertaş kim diyen biri :) yorum yapmak istemiyorum en güzel ibadetlerdendir kurban et yüzü görmeyen insanların tencelereleri tıkırdar ama bu onu ne bilsin

1|1
    0|0
  • bu araba mantığın çok alakasız,soruyu bir kez daha düşün ve güncelle derim!

1|1
    0|3
  • Ya nasıl bir örnek vermiş saçmalığa bak löp löp etleri götürmesini biliyorlar kurban kesmeye gelince ayaklanıyorlar nasıl bir iş ya

0|3
    1|0
  • :)) Güncellemeye yazdığın şey nasıl bir tercüme, hangi mealden aldın? Kur'anı anlayabilecek kadar bile olsa arapçan yok mu? Onu geçtim mealin ne olduğunu bilmiyor musun?

0|0
    0|0
  • kendini mübarek bir insan sanmış garibim!

1|3
    0|2
  • kevser suresinin anlamını oku.

pelin batu önemsiz bir kişilik(siz). yorum yapmaya gerek yok

0|0
    0|0
    • "Şüphesiz biz, sana Kevser'i verdik.

Şu h�lde Rabbin için namaz kıl ve tekbir

alırken, namazda ellerini boğazına kadar kaldır. Doğrusu asıl soyu kesik olan, sana kin duyandır." kever

• kevser kurbandan da bahseder

1. Şüphesiz biz sana Kevseri verdik.

2. O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.

3. Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

• bu sefer de beyni atmış hatunun

0|0
    1|0
  • mille t şikayet edin bu soruyu kımsenın inandıgına hakaret etmeye hakkın yok

1|2
    1|3

Erkekler Ne Diyor 12

• Kurban hadisesini bu kadar basite indirgemek ancak bir cahilin işidir.

Kurban, Hz. İbrahim'den önce de vardı.

Hz. Adem'in oğulları Habil ile Kabil de Allah'a kurban sunmuştur.

Kurban, Allah'a verdikleri nimetler için bir şükürdür.

Kurban, fakirleri hatırlamaktır, paylaşmaktır.

...

AYRICA her gün dünyanın her yerinde kasaplarda kesilen yüz binlerce hayvan görülmeyip, özellikle Kurban’a dil uzatılması, Allah’ın emrinin hayvan katliamı olarak gösterilmesi, art niyetin ürünüdür diye düşünüyorum.

0|2
    0|0
  • 108-KEVSER SURESİ

Kevser, çok nimet demektir; ayrıca cennette bir havuzun da adıdır. Âdiyât sûresinden sonra Mekke'de inen bu sûre 3 (üç) âyettir. Erkek çocukları yaşamadığı için Peygamberimize müşrikler, nesli kesik manasına "ebter" dediler. Sûrede buna cevap verilmiştir.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. (Resûlum!) Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik.

2. Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.

3. Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir.

1|0
    0|0

• Cahil kalmış insanların yorumları gerçekten komik oluyor :D insanalr onu sanki et için yapıyorlar dinin bir gereği olduğu için yapıyorlar tabi herkes kendi kafasına göre düşünüyor öyle algılıyor ve o kişinin algılamasına baktığımızda nasıl birisi olduğunu çok rahatça anlayabiliyoruz ;)

0|2
    1|2
  • oğlunu kesmek de ayrı manyaklık anam.

2|4
    1|4
  • Kurban Bayramı katliamdır ya da yasaklansın diyenleri tespit edip vallahi ömür boyu bir daha ne marketlerden ne de kasaplardan et-met vermeyeceksin. Zıkkımın kökünü yeyin diye ! Bütün pırasa doğrayın be !

0|2
    1|2
  • Sana tek kelime bir şey söyleyeyim, içinde insan olmayan elbise sin sen, bir şey daha çokta şerefsiz sin !

0|1
    1|1
  • yüzyıllardır gelmiş o kadar din alimi kurban derken bu arkadaş kendini alimden zannedip kur'an ayetlerini yeniden tefsir edip kurban'un meşruluğunu tartışmaya açıyor. Merak ediyorum sen kaç kere kur'an ı baştan sona okuyup ayetlerini tek tek inceledin. Bu tarz düşüncelerin arkasında genelde misyoner faliyetler yer alıyor tahminimce yoksa kimse gelipte kendi kitabını sorgulama ihtiyacı duymaz.

1|0
    0|0
  • 1|0
    1|0
  • Otur sıfır.

1|2
    1|2
  • Allah herkese aynı akıl fikiri vermiyor

1|3
    2|2
  • cahil cahil konuşuyorlar işte umursamamak lazım

0|1
    1|0
  • yardımlaşmanın başka yolu mu kalmadıda kan akıtıyosunuz?

0|3
    1|3
Yükleniyor...