ABD'deki özgürlük anıtının Osmanlı tarafından yaptırılması hakkında yorumlarınız neler?

Bu anıtı Süveyş Kanalı için Mısır Hıdivi Said Paşa ısmarlamıştır. Ve Sultan Abdülaziz tarafından peşinatı ödenmiş olmasına rağmen Kavalalı soyundan İsmail Paşa, uğursuzluk yaratacak put saydığı için anıtın dikimine izin vermemiş ve Frederic Auguste Bartholdi’nin yaptığı heykel Paris’te depoya kaldırılmıştır.

Sonra, ABD’ye hediye olarak 350 parçaya ayrılıp 214 sandığa yerleştirilerek New York’a götürülüp bugünkü yerinde parçalar birleştirilip konulmuştur.

link biliyormuydunuz? Ve yorumunuz nedir?

0|0
0|8

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlı tarafından yaptırılmadı, osmanlıya yapıldı.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• İlk defa duydum.

0|0
    0|0
  • Face'te bir aralar videosu geziyordu ama dediğin gibi tam olarka ayrıntısını bilmiyorum. Ben de Özgürlük Anıtı'nın Osmanlı tarafından yapıldığını duymuştum. Güzel bir paylaşımdı teşekkür ederim ama yanlış kategori mi olmuş ne? Osmanlı biizm bizim sevgilimiz diyorsun aslında anladım ben seni ;)

0|0
    0|0
  • İlk defa duyuyorum, Neden Türkiyeye dikmemişler.

0|0
    0|0
  • Biliyordum. Her zamanki gibi tarihimize sahip çıkamamız.. Beyaz piramitler Çin tarafından ağaçlandırma ile saklanmaya çalışılıyor. Biz hala oturuyoruz. Devlet baba uyan !

0|0
    0|0
  • ben bunu sanırım ilk okul 4'e giderken öğrenmiştim :D

0|0
    0|0
  • bilmiyorum.

0|0
    0|0
  • ben sadece 1 tuğlası burdan gitmiş diye duymuştum dostluk göstergesi olarak

0|0
    0|0
    • Hayır Osmanlı için yaptırılmış bir heykeldir.Anacak put olarak tabir edildiği için İsmail Paşa dikimine izin vermemiştir.Bunun üzerine heykel Paris'te depoya kaldırılmış daha sonra ise fransa tarafından ABD'ye hediye edilmiştir.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...