Bazı insanlar neden bu adaletsizlik ile doğar?

Bazı insanlar sakat doğuyor peki ama Allah neden böyle bir şey yapıyor? Allah adaletli biriyse niye bütün insanları sağlıklı yaratmıyor?

0|0
6|27

En İyi Erkek Görüşü

• işte bunu öğrenmek lazım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 26

• Bilmiyorum sitede din konusunda kurallar nelerdir fakat ben kendi inancımdan bahsedeyim. Sadece kendi inancımı anlatıyor olduğumdan, diğer dinlere hakaret ya da küçümseme durumu olmaz. Bir görüş sonuçta. Deizm.

Deizm, bir Tanrı'nın varlığına inanır ama dinleri reddeder. Tanrı'nın, her şeyi yaratıp sonrasında bir şeye karışmadığına inanır. Bu yaratış, belki bir hücreden evrimle insanlaşmadır, belki de direkt Adem-Havva olarak yaratılmadır. Yani evrime karşı değildir ama kabul de etmez. Tanrı'nın olaylara karışmaması durumu da gayet mantıklıdır. Çünkü dediğin gibi, sakat, aç, fakir doğanlar, genç yaşta ölenler vb. dinlerdeki Tanrılar'ın adaletini sorgulatır insana. Deizm'de ise, Tanrı bunlara karışmadığından, olayların gidişatı yaşanır.

Dinler olmadığı için cennet cehennem kavramı da yoktur. İnsanların öldükten sonra, doğmadan önce olduğu şeye döner. Ve bir görüşe göre reankarnasyon tarzı, yaşanılan hayattaki iyilik ve kötülük durumuna göre tekrar dünyaya gelir. Cehennem tarzı bir cezalandırılma yerine, fakir ya da sakat biri olarak dünyaya tekrar gelmek gibi yani.

Dinlerde ve kutsal kitaplardaki çelişkiler (ya da insanlara çelişki gibi gelen olgular) insanları deizm ya da ateizme yaklaştırır çünkü insanı ayıran özellik akıl-mantıktır ve kendine mantıklı gelmediği için dinleri reddeder. Ateizm buradan gelir. Ama bir yaratıcının varolma gerekliliği düşüncesi ya da inancı, Deizm görüşünü getirir. Buradan ayrıntılı bilgi alabilirsin:

link

0|0
    0|0
  • Valla Kur'an da bazı günahkarlar için "onları gözleri olmadan haşredeceğiz" der.

"Onlar eskiden de görmüyorlardı zaten" denilir...

Kur'an da reenkarnasyona işaret eden bazı ayetler de bulunur.

Kesin vardır yada yoktur diyemeyiz. Ama belki de bu Allah'ın kişileri önceki hayatında yaptıkları için cezalandırma şeklidir. Kıyamet kopana kadar cennet ve cehennemin bu dünyadaki yaşam şekilleri şeklinde vücut bulamayacağını kim iddia edebilir?

0|0
    3|2
    • puhaha zuhaha rearkarnasyona işaret var he :D hangi imamdan duydun böyle birşeyi katiyen islamiyette öyle bir şey yok olayın özeti şöyle allah ruhlarımızı yarattı imtihan olsun diye bizi dünyaya gönderdi en sonda kıyamet kopucak ölenler şuan kıyameti bekliyor

• Ben Kur'anı 10 kere okudum. Sende okusaydın gözlerinle görürdün. Bir ayette 2 defa ölmekten bahsedilir. Şimdi yaşıyoruz, sonra öleceğiz ve kıyamatte dirileceğiz. Peki 2. ölüm nerede o zaman? Haşa Kur'an yalan mı söylüyor? Yoksa bilip bilmeden konuşan sen misin?

İşte Allah'ın ilk emri "OKU". Sen ise hemen hangi imamdan duydun diye atlamışsın. Benim dinimin kaynağı Kur'an. Ben ondan öğrendim dinimi. Onun bunun ağzından "sokak dini" öğrenmedik çok şükür!

• engellı dogan yada sonradan kazara engellı olan kardeslerımıze ALLAH kolaylık ve sabır versın . biz kendımızı saglam gören ınsanlar o kardeslerımızı gördukce şükretmeli ve onlara yardımcı olmalıyız bu hem onlar ıcın hem bızım ıcın bır sınavdır . bizi yaratan Rabbim onlara bu sıkıntıyı verdıgıne göre bir hesabı vardır ve ınanıyorum bunun karşılıgını ahirette fazlasıyla alacaklardır ,

adalet bu dünyada olmayacaktır ben buna inanıyorum.

0|0
    0|0
  • Her insanın kendine göre sınavı vardır...ve her insana ALLAH C.C kaldıramıyacağından fazla yük vermez...Her şeyde bir hayır vardır ve herşeyde bir terazi...ALLAH C.C öylesine adaletidir ki herşeyde ne bir eksik ne de bir fazlalık vardır...

Ne çok şey söylenir sabırla ilgili; “Sabrım taştı”, “Ben sabır taşı mıyım?”, “Sabır taşı bile bu durumda çatlar"... Oysa sabır tahammül değildir; yaşananlar karşısında dişlerini sıkmak değildir.. Sabır, zorluk geldiğinde Yüce Allah’ı hatırlamaktır. Ardından gelecek kolaylığı beklemektir. İmtihanımızda Allah’ı görürsek, o zaman imtihanı severiz. İmtihan olmamız, Allah’ın Kendisini hatırlatmasıdır, bizi unutmadığının hişaretidir. Ne kadar zorluk isabet ederse, Allah’a o kadar yakınlaşırız. Çünkü “Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.” (Bakara Suresi, 153)

0|1
    0|0
  • Allahın insanlara karşı taksiminden sual olmaz o ne dilediğine verir dilediğinden alır

tam adaleti bu dünyaya değil ahirete bırakmıştır

2|2
    0|1
  • İmtihan meselesi olduğunu imanı olan herkes bilir zaten.

imtihan sadece sakat doğan bir kimse için değildir.

anne,baba,karde,abi,abla...vs

Allah'ın yarattığı her türlüsüne rağzı gelirsen,ona asi olmazsan sırf çocuğum abim kardeşim sakat diye bu senin güzelliğinedir elbet.

sakat doğan bir kimse şükürdeyse şayet zaten onun mükafatı bambaşkadır.

insanlar hep tek tip imtihan ile sınanmaz.

fakirlik - zenginlik gibi...

Yaratan mevla güzellik bahşettiğinde şükredersin de...musibetine neden asi olursun ki ?

ya sakat değil de daha kötüsüne tabi tutsaydı ?

beterin beterine şükredene selam olsun

0|0
    0|0
  • Yaşamın kendisi tamamen adaletsizlikler üzerine kurulu çünkü.

Kimi canlar dünyaya solucan olarak geliyor, kimi ördek olarak geliyor kimi de insan olarak geliyor.

Bir can solucan olarak dünyaya gelirken diğerinin insan olarak gelmesi adalet mi?

Yaratıcı falan bunlar hikaye.

0|0
    0|1
  • ya onun nedenini bilmiyorum ama o adeletsiz doğanların ahirette mertebeleri daha daha yüksek olucak diye ayet veya hadis vardı

1|0
    0|1
  • ibadetten muaf olsunlar deyü :((

0|0
    0|1
  • Allah herkese tasiyabilecegi kadar yuk vermistir bu dunyada zulme ugrayan zorluk cekenler obur dunyada mukafatlandirlacaktir yada hesaplari daha kolay olacaktir denir

1|1
    0|1
  • peki niye hepimiz zengin değiliz ...ya da eşit değiliz... ya da renklerimiz farklı... ya da senin sahip olamadığın gözler bir başkasında var ...bunlar bitmez ve bunların cevaplarını da biz bilemeyiz ...

0|0
    0|0
  • kafasına göre takılıyor işte

0|2
    3|3
  • allahın işine sual olunmaz şükür de kötünün kötüsü var

0|1
    0|0
  • O biri değildir ALlah tır , adaletide sorgulanmaz boyun eğilir

1|1
    0|1
  • Kimse sakat doğmasa sen sağlık olmanın değerini nasıl anlayacaktın peki...

0|2
    1|1
  • Ben duyduğuma göre bu Akraba ilişkisi yüzünden böyle oluyormuş.

0|0
    0|0
  • Allah elbette adaletlidir. bu dünya da olmassa ahirette illaki çektiği eziyetin karsılığını alacaklardır şükretmesini bilsin yeter. " isyanlardaydı, Hayır! imtihandaydı şükretseydi kurtulacaktı. "

0|0
    0|0
  • Allah o kulunu bu dünyada daha ağır bir imtihana sunuyorsa ahirette elbet bizden çok daha şanslı olacaklardır bundan eminim.

0|0
    0|0
  • Herkes aynı şeylerle sınanmaz.

2|0
    0|1
  • Allah ın adeletini tartışmak haşa bize düşmez ama islamda her soruya bir cevap vardır saçma ya da degil

0|0
    0|1
  • islamda eşitlik yoktur allah 5 parmağı bile eşit yaratmamıştır.inancın varsa biraz araştırıp öğrenebilirsin detayları

0|0
    1|1
  • ahiret inancın varsa bu konu üzerinde fazla kafa yormana gerek yok.

0|1
    0|0
  • herkesin imtihanı farklıdır .

1|0
    0|1
  • İslam'da adalet yok.Kadın, erkek ya da diğer insanlar eşit değil.Adalet istiyorsan başka yerde ara.

0|0
    1|1
  • Tarzı bu.

0|0
    3|2
  • Bu sorunuzu bir engelli olarak cevaplamak istedim. Herhangi bir sebep sonucu (doktor hatası, ilaç kullanımı vs..) bazı insanlar engelli olarak dünyaya gelirler. Lakin bu konuda insanlar her ne kadar bir engelliyi anlamak istesede ne kadar çabalasada normal bir insanın başına gelmediği sürece bir engelliyi anlaması mümkün değildir. Herkes söyler işte her insan engelli adayıdır onlara iyi bakmamız lazım ders çıkarmamız lazım falan filan bir sürü şey söylerler ama ben bunları artık o kadar klasik buluyorum ki bunlar bana tamamen samimiyetsiz geliyor.. Bir örnek vermem gerekirse kız yada erkek farketmez bir engelli size gelip birşey sorduğu zaman yada söylediği zaman vereceğiniz tepki o kadar değerlidir ki bizim için o kadar önemlidir ki söylediğiniz her sözün her kelimenin arkasındaki gerçek duyguyu ne kadar saklamaya çalışsanızda biz bunu görüyoruz bu samimiyetsizliği bu acıma duygusunu çok rahat görebiliyor hissedebiliyoruz. Siz öyle düşünmüyor olabilirsiniz öyle hissetmiyor olabilirsiniz ama normal bir insan olarak yetiştirildiğiniz için bunu birebir yaşamadığınız için belli bir önyargıya sahip oluyorsunuz. Ve bu önyargı sayesinde de o verdiğiniz tepkinin ardındaki gerçek duygularınız gerçek düşünceleriniz siz istemesenizde siz bunu düşünmesenizde gün gibi ortaya çıkıyor. Bu nedenle siz buna adaletsizlik diyorsunuz kullandığınız kelime zaten bir acıma duygusu olduğunu ciddi bir biçimde ortaya atıyor.. Ben islam dinine inanan birisiyim ve İslam dini derki Allah katında herkes eşit yaratılmıştır ve eşit değerlendirilecektir. Bu sebeple adaletsizlik, acımanız, engelli, sakat yada özürlü istediğiniz ayrımı yada değerlendirmeyi yapmanızın benim açımdan hiç bir değeri yok. Benim değer verdiğim tek nokta bahsettiğim ilk intibanızdaki dürüst yaklaşımınız. Bunu doğru yaparsanız benim baştacım dostum ve arkadaşım olursunuz. Yapmazsanızda Allah yolunuzu açık etsin der ve yoluma devam ederim... İyi günler.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• imtihan aynı şekilde olsaydı imtihan olur muydu?

kiminde önceden olmaz,kimi vardır kaybeder,kimi vardır kıymetini bile anlayamaz...

1|1
    1|1
  • eglence anlayisi degisiktir.

0|2
    5|2
  • geneli imtihan dimiiş =/ mümkündür

0|0
    1|0
  • İmtihan dünyası gizli sen Allah ı yargılayamazsın.

0|0
    0|0
  • O zaman herkes zengin olsun, herkes sağlıklı olsun, herkes mutlu olsun, herkesin sevdikleri yanında olsun vs. vs. vs. ne anlamı kaldı o zaman bu dünyaya gelme amacımızın?

0|2
    1|1
  • bazılarıda beyınden sakat oluyo o neolacak

1|1
    1|0
Yükleniyor...