Kokuşmuş Türk erkek futbolu mu, göğsümüzü kabartan diğer spor dalları mı?

Türkiye'deki spor medyası erkek egemenliğinde ve neredeyse sadece futboldan ibaret olarak kavgaların, şikelerin, başarısızlıkların, finansal krizlerin, yanlış yönetimlerin batağında her geçen gün daha da utandırıcı hale gelmekteyken diğer spor dallarında kısıtlı olanaklarla, medyada pek haber edilmediğinden halkın ilgisinden de uzakta büyük başarılar elde edilmekte. Bunun en son örneği kadın voleybolunda yaşandı:

Eczacıbaşı'nın 35 yıl sonra gelen Avrupa Şampiyonlar Ligi Kupası. Bu kupayı son 5 yılda 4 Türk takımı kazandı. Hem de farklı 3 takım: Vakıfbank, Fenerbahçe ve Eczacıbaşı. Bu sene son 4 takıma 3-4 Türk takımı bile çıkabilecek gucteydi ancak kurallar gereği sadece 2 takımımız çıkabildi ve Eczacıbaşı'nın şampiyon olduğu kupada Vakıfbank da 3. oldu. Ayrıca 2012 yılında Olimpiyatlar'da takım sporlarında finale kalabilen tek Türk takımıydı.

Bu; Türk kadınına güvenin, yatırımın haklı ve gururlu sonucudur. Bu gurur tüm kadınlarındır.

Artık her gün başka bir rezaletin yaşandığı Türk futbol dünyasında ve erkek spor adamlarının hegamonyasından kurtulup halkımıza tüm sporların bilincini aşılama zamanı gelmedi mi? Sizlerin düşüncesi nedir bu konuda?

0|1
0|10

En İyi Erkek Görüşü

• Her ülkede bir spor diğerlerinden daha popülerdir. Amerika NBA gibi bir lige sahip olmasına rağmen orada Amerikan futbolu en fazla izlenen spor dalı. NBA, Amerika'da spor dalları arasında %13 gibi komik sayılabilecek izlenme payına sahip. Şu bildiğimiz NBA :)
    Bizim ülkemizde de futbol böyle. İstediği kadar kötü bir lige sahip olsakta yerleşmiş bir kültürü yıkmak veya başka alanlara kaydırmak imkansız gibi. Sürekli manşetlerden verilse de diğer branşlardaki başarılar, değişen bir şey olmayacak. Sayfanın %90'lık kısmını başka branşlara, kalan kısmı futbola ayır gidip yine futbol kısmını okuruz. Diğerlerine branşlar içinse sadece bir helal olsun der geçeriz :) İş diğer takımlarla sidik yarıştırmaya gelince o zaman aklımıza gelir diğer branşlar :)
    Bu böyle gelmiş böyle gider :) Daha fazla uzatmayayım :)

0|0
    0|0
    • Benim görüşümce değişen çok şey olacak. Bu kadar kolayca kestirip atmayınız bu durumu.

Ben çocukluğumda hatırlıyorum; mesela atletizm çok ilgi gören bir spor dalıydı. Bunun en önemli etmeni ise TRT'nin futbol dışındaki sporlara verdiği önem ve ayırdığı haber zamanıydı. Çünkü TRT, bir "devlet resmi kanalı" olarak özel kanallardan ziyade ve onlardan öte bir misyona sahip:
      Halkı bilinçlendirmek, bilgilendirmek.

Kar amacı gütmek özel sektörün birinci görevidir, devlet-kamu iktisadi teşekküllerinin değil. O zamanların özel kanalları Magic Box (Star TV), HBB, Teleon, Cine5, Show TV, Kanal 6 gibi kanallar elbette kendi patronlarının cebini düşünerek yayınlar yapacak ama TRT'nin bugünkü acınacak hali gibi özel kanallarla kar yarışı yapmak olmamalı! Aynı şey yazılı basın için de geçerli.

• Ancak endüstri haline gelen ve artık ticari şirket haline gelmiş spor kulüplerinin en büyük para döndürdüğü dal olan futbol da kapitalizm çarklarına takılıp bir diğer sömürü malzemesi olarak insanlara sunulmakta.

"Böyle gelmiş, böyle gider" diye diye sadece sporda değil, hayatımızın her alanında ruhunu dahi satabilecek duruma gelen insanların utanılası hallerinin sorumluluğunu ve günahını ben almıyorum. Siz alın. Çünkü ben en azından bilgilendirme ve ufuk açma görevini elimden geldiğince yerine getiriyorum.

• Siz beni yanlış anlamışsınız :) Ben 5 yıl basketbol, 2 yılda masa tenisi oynadım ve bu durumdan memnun değilim fakat önceki yorumumda söylediğim gibi yerleşmiş bir zevk anlayışımı dersiniz veya her demek isterseniz onu kırmak zor hatta imkansız.
      TRT'nin diğer sporları tanıttığından o zaman insanların ilgi gösterdiğinden bahsetmişsiniz fakat o zaman insanların seçme şansı pek yoktu. Bu kadar çok alternatif yoktu ve insanlar birazda mecburiyetten izlemek zorunda kalıyorlardı. O sporu gerçekten sevip, benimsese bir insan illaki takip edecek bir şeyler bulur.
      Ayrıca Türkiye Basketbol Ligi, Amerikan Basketbol Ligi (NBA), voleybol ligleri, hemen hemen bütün büyük tenis turnuvaları vs. 4-5 yıl öncesine kadar açık kanaldan veriliyordu. Birçok kanal bu projelerden istediklerini alamadılar, zarar ettiler. Çünkü izlemiyoruz. Çünkü futbol bana yeter diyor halkımızın büyük çoğunluğu.

Erkekler Ne Diyor 9

• Son zamanlarda gördüğüm en güzel sorulardan mantıklı düşünen birileri varmış demekki türkiyenin voleybol alanındaki başarıları medyada hiç yer bulmuyor oysaki futboldaki şampiyonlar ligi kupasını biz kazanıyoruz avrupanın en büyük kupasını bizim takımlarımız alıyor.

1|0
    0|0
  • Arz talep meselesi derim. Buna bağlı olarak bahsettiğin eczacıbaşı takımının sporcularının hepsinin bir yılda kazandığını, ortalama üstü bir futbolcu bir yılda kazanıyor. Bu da aradaki farkı gösteriyor. Ben kulüplerin gerekli önemi verdiğini düşünüyorum fakat insanımızın ilgisini yeterince çekmiyor. Sorunun içinde fazlasıyla feministlik sezdim ve hoşuma gitmedi bu durum.

0|0
    0|0
    • Beyefendi;
      Siz beni çok çok çok yanlış anlamışsınız, zira feminizme bizzat karşı olan bir kişi olarak benim şu yukarıda yazdıklarımdan bile feminizim havası sezebilip bir de bunun hoşunuza gitmemiş olması dahi sizin hayat görüşünüzdeki kadının toplum arasında olması gereken yeri ve öneminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin biricik kanıtıdır.

Ayrıca bu durumu arz-talep meselesi olarak kestirip atmak, işin kolayına kaçıp ezbere yaşamaktır. Yani sizin mantığınızla toplumda yolunda gitmeyen sistemler, bireye ve aileye psikolojik zarar veren TV programları, hatta fiziksel zararlar içeren uyuşturucular dahi kişilerce talebi halen olduğu için arzına devam edilmesi gereken metalar mıdır? Abarttığımı veya demagoji yaptığımı düşünmeyin lütfen. Sizin mantığınızla bunların tümü mümkün.

[Karakter sınırlamasından ötürü geri kalanı bir sonraki yorumda yazacağım.]

• Madem ki Galatasaray örneği üzerinden gittik, bende bu yoldan yürüyeyim. Galatasaray Spor Kulübü olarak geçer ve yurt dışındaki çoğu takım gibi Futbol Kulübü olarak sınırlandırılmamıştır. Bunun yanında tüm spor dalları (24 dal) Galatasaray Sportif Anonim Şirketinin altında toplanmıştır. İşin içine şirketleşme girdiği zaman konu tamamen arz talep konusuna dönüşür. Şirketlerin hepsinde zaman zaman küçülmelere gidilebilir, bu yönetim kurulunun mali kongrede aldığı bir karardır.

Futbol dışındaki spor dallarının sevdirmek ve bu spor dallarına yöneltmek o spora gönül verenlerin elindedir. Ben futbolu seviyorum ve bir tek maçı bile kaçırmıyorum. Ben bu maçı izlemeye giderken küçük yeğenlerimi de alıp götürüyorum ve onları buna yöneltiyorum. Eğer diğer spor dallarının futbol kadar değer görmemesinden şikayetçiyseniz benim yaptığım gibi küçüklükten teşvik edebilirsiniz etrafınızdakileri.

• Vergi konusuna ise hiç girmeyelim, ülkemizde ayaklı vergi bürosu olan oto galeriler, benzin istasyonları, tekel bayileri var. Futbolcudan ve kulüplerden %10 ile %35 arasında değişen oranlarda vergi alınmasını doğru bulmuyorum. Anadolu kulüplerinin belini büken de bu tür olumsuzluklar.

Sonuç olarak kim ne söylerse söylesin futbol ile erkeklerin arasında sizin anlayamayacağınız bir bağ vardır. Memnun muyuz mevcut Türk futbolunda alınan kararlardan? Hayır. Ama bu futbola olan aşkımızı engellemiyor. Feminist yaklaştığını düşündüren sebep ise 'Kokuşmuş Türk erkek futbolu, spor medyası erkek egemenliğinde' gibi cümleler kurduğun içindir.

• gerçekten görüdügm en mantıklı soru ve yorum bu türk futbolu dünyanın en başarısız federasyonudur

1|0
    0|0
  • en çok sevdiğimiz spor dalı futbol dışında her dalda başarılı sayılırız. haklısın şuku verilse verirdim

1|0
    0|0
  • kadın basketbolunda da var avrupa şampiyonumuz.

0|0
    0|0
  • ben futbol ile basket ile diğer spor dalları ile uğraşmıyorum. sadece haftada 20 km yürüyorum. sütümü içip yatıyorum.

0|0
    0|0
  • Kokuşmamış göğüs kabartan İngiliz evrensel futbolu..

0|0
    0|0
  • voleybol basketbol bu sporlarda başarı çok, ancak kalıpları yıkmak çok zor

0|0
    0|0
  • türkiyede düzgün olan birşey yok ki futbol düzgün olsun.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...