Entellektüel, aydın insan size göre kimdir?

sizde aydın insan nasıl olur tanımını yaparmısınız? sırf okumakla aydın olunabilir mi yada gençliğe yeni adım atmış olanlar özenerek entellektüel olduğuna mı inanıyor? o zaman ünivdeki tüm proflar doç.lar hepsi aydın mı oluyir

0|0
6|11

En İyi Kız Görüşü

• esnek olabilen, herhangi bir sey hakkında yanlıs bir fikri varsa degistirmekten korkmayan,

düsüncesini acıklayan, tartısan ama baskasına diretmeyen, öyle düsündügü için suclamayan,

her tür bilgiyle kendini besleyendir.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Aydın olmak için okumak gerekir bence ama sadece okumak da yeterli değil.Farklı bakış açılarından bakabilen,durumu değerlendirmesini bilen,şartları olayları algılayabilen,kültür düzeyi yüksek,algısı kuvvetli insandır aydın,benim gözümde.Profesör olmuş ama okumuyor,yenilikleri takip etmiyor,eski düşüncelerde eski şeylerde çağın gerisinde takılı kalıyorsa,ben ona aydın demem.

0|0
    0|0
  • zombie lusa vardı mühendis.

0|0
    1|2
  • benim gibi frank sinatra nın arkasından ismail yk dinlemeyen adam aydındır

hiyerarşi takıntısı olmadan bilgi depolayanlara da hastayım

0|0
    0|0
  • tek aydın, kuşum aydın :D

0|1
    0|0
  • unabomber gözümde aydındır

bi de pakize vardi bi tane aydın nerde o ya

0|0
    0|0
    • yasin kacti merak ettim

• yöö hiç değilim

• bana oyle geldi yoksa baris cubugu uzatayim :)

Erkekler Ne Diyor 11

• İnsan vardır sırtında kütüphane taşır, kitap istedin mi veremez, ne taşıdığının farkında değildir.

Aydınlatana aydın derim. Amacı kuru bilgiyi aktarmak olana demem zira google onlardan daha iyi iş yapıyor. Kendi fikrini beynime çivilemeye çalışana demem.

Ben biliyorum ben şuyum ben buyum havalarında dolaşmaz, biraz konuşunca sen ne olduğunu anlarsın. Böyle insana aydın derim.O kendine entel demiş dantel demiş, onun bileceği iş.

0|1
    0|0
  • Entellektüel birikim olmadan aydın olunmaz ki? Çünkü aydın olmanın gerektirdiği ince düşünme işi birikimlerin bir hediyesidir karaktere.

1|1
    0|0
    • o da olagan tabi

• O birikim de tabi herkeste olmuyor.Estetik düşünme,empati yapabilme (ki bu çok elzem) ve egoyu susturabilme gibi yeteneklerle doğmak lazım.Ben 3 yaşında da 25 yaşımda da empati yapıyordum o yüzden şükrederim mesela.Estetik düşünme sanatı reddetmemekten,hor görmemekten beslenir.Ego ise benliğin en büyük düşmanıdır.Hepimizde vardır zaten olması da lazım bir nebze;ama seçimlerimizin önüne geçerse işte o zaman durrr diyebilmek lazım.

Entellektüellik için bunlar şart bence.

• guzel aynen bende bunu dusunuyorum

• "Bir ayağımız sabit diğer ayağımız ise yetmiş iki buçuk millet içinde olmalı"

Sanırım Mevlanaya ait bu söz ve özettir soruna bana göre

0|1
    0|0
  • okumak

gezmek

halkın içinde olmak

sorgulamak...

0|0
    0|0
  • Entellektual birikimim ve sofistike yasam tarzimla tum ks kizlarina selam ederim

1|0
    0|1
  • Lusacan vardi muhendis

1|0
    0|1
  • aydın adı üzerinde kendini aydınlatabilen çağın aydınlık koridorlarında gezen ve bu aydınca bakış açılarını bir aydın gibi etrafına saçabilendir aydındır benim gözümde topluma düşünce bazında önderlik edebilmelidir aydın...

0|0
    0|0
  • Temele sormuşlar

entel mi olmak istersin i*nemi

temel i*ne olurum demiş

peki neden demişler şaşırak

el cevap : o kadar kitabı kafama sokacagıma kıcama sokarım daha iyi demiş.

0|0
    0|0
  • yok onların hepsi aydın değil.zaten gıcık olurum böyle laflara da.kendini toplumdan soyutlamaktan başka bir halta da yaramaz

0|0
    0|0
  • aydın boysan. adam rakı konusunda bir milleti aydınlattı be. ismiyle müsemma aydın amca

0|0
    0|0
  • Gevezelikten başka birşey değil

0|0
    1|1
Yükleniyor...