Sanat, halk için mi yapılmalı yoksa sanat için mi?

Sanat dünyasını her daim ikiye bölen bir tartışmadır aslında. Kimisi sanat halka göre yapılmaz der. Halkın genel olarak eğitim seviyesi baz... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Farklı bir örnekle açıklayacağım.

Henry Ford (bir nevi arabayı icat eden adam) şunu demiş. "Müşterilerimi dinleseydim onlara daha hızlı bir at arabası yapardım"

Halka göre iş yapmak bu sonucu doğurur. Ek olarak sanat kişinin halka göre yapması gereken birşey değildir. Sanat esas olarak kendini ifade etmektir. Kendi yaptığın resim senin kendini ifade etmeni sağlamışsa bu da bir kazanımdır. Bu resmi "ifade etmek istediğin kişiler" anlıyorsa yine kazanımdır.

Ayrıca sanat matematik formülü de değildir. "Ressam burada X'i betimlemiştir." Mamafih ben başka betimleme görmüş olabilirim ve bunda yanlış birşey yok.

İnsanın sanattan beklentisi zihin açması olmalıdır. Zihin açma tembeli insanların "halka göre sanat yapın" dediğini görüyoruz. (*) Her insanın metodu farklıdır, herkes sanat gurusu olmak zorunda değil. Resim seni cezbetmiyorsa bakmak zorunda değil insan, ama kapalı algıyla bakıp aşağılamak saçmalık.

Ha bir de ne yaptığı belli olmayıp "halk beni anlamıyor" diyenler var ayrı konu.