Squat yapan var mı bişey sorucam?

ben yeni başladım daha 1 hafta oldu ilk iki gün falan yeni olduğu için bacaklarım çok ağrıdı normaldir dedim squat bacakları ve kalçayı çalıştırıyor diye biliyordum ama yaptıktan sonra sadece bacaklarımın ön kısmında hafif ağrı oluyor arka tarafı yan tarafları ve kalçada bir ağrı yok doğru yaptığıma da eminim neden böyle oluyor ki ?

1|0
1016

En İyi Erkek Görüşü

• Sguatta kalçaların ağrımaması doğaldır, çünkü squat bilinenin aksine kalçaları çalıştırmaz. Bu hareket daha çok alt bacak ile üst bacağı çalıştıran bir harekettir. Nitekim squat çalışan kadınların ya da erkeklerin bacaklarına bakarsan bacaklarda ön tarafta genişleme ve buna bağlı olarak yana doğru genişleme vardır. Kalça kaslarının çalışması için kalçalarının şişirilmesi gerekir, tıpkı ön kol kası için bileklerin bükülerek kol kasının şişirilmesi gibi. Kas kemiklerle beraber hareket ederse çalışmaz. Kalça için şu hareket uygundur; spormalzemeler.files.wordpress.com/.../...leti.jpg

0|0
    0|0
    • peki sadece squat yaparak kalçaları toparlanıp şekle giren kadınlar?

• Spor salonunda zaten bacak hareketleri için makineler vardır. Kalça için en uygunu yukarıda paylaştığım hareket. Evde yapmayı planlıyorsan doğrudan kalça çalıştırmak biraz zor olur, çünkü kalça için diğer bölgelerden farklı olarak makineye gerek var. Belki lastik düşünülebilir.

• Ben amatör futbolcuyum kalca bacak önemli futbolda ben halterle squad yapıyorum bacaklarım gelişik oldugu icin kalcada agrı oluyor halterle denemeni bir tavsiye ederim

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 15

• ilk defa yaptığın içim kas ağrıları dayanılmaz derecede fazla olur ve zorlamadan yapmalısın hatta yapmaya b aşlamadan ısınma hareketleri ile kaslarını ısıtmalısın çalışmanı bitirdiğin zaman da ısınma hareketleri ile bitirmelisin

squat çalışırken eğilip kalkarken yani sırtının düz bir biçimde olmasını sağlamalısın ayak parmak uçları karşıya bakacak bacaklar da omuz hizasında açılacak olabildigince çömelmelisin popo kaslarının çalışması için hareketi nizami yapmadığın için kalçadan verim alamadın sanırım

0|0
    0|0
    • işte ben de tam dediğin gibi yapıyorum 30 günlük squat programına göre yapıyorum setleri arttırsam mı daha iyi olur yoksa sayıları arttırsam mı?

• sayıyı arttırın ve iyice alıştıgınız zaman ise ağırlık kullanarak çalışın daha çok verim alırsınız

• Squat zaten quadriceps kasını çalıştırır, yani senin demen ile ön taraftaki kası :) Kalçanın da çalışmasını istiyorsan tam çömelmen gerekiyor. Ama dikkat et eğildiğin zaman dizlerin parmak uçlarını geçmesin. Aksi halde dizlerine yük biner ve sakatlanabilirsin.

0|0
    0|0
  • Çok normal.. İlk günler olacaktır.. Ha devam ederse doktora gitmende fayda var.. Ya da squat videoları izle ve doğru yap.. Kireçlenme olabiliyor gibi bir şey okumuştum ama unuttum :D

0|0
    0|0
  • Doğru yapmıyosun öyleyse.

0|0
    0|0
  • tuvalette musluktan yardım alınır genelde...:) evet çok zor ama son derece faydalı bir egzersiz çeşidi... he bir de doğru bir şekilde yapamazsan popo hariç dediğin gibi bacakların özellikle ön tarafı çok ağru yapar..

0|0
    0|0
    • araştırdım o kadar ama kalçada bir ağrı olmuyor doğru yapıyorum

• peki teşekkür ederim :)

• reca ederim...

• Squat bacaklari etkiler yapiş şeklinle alakali ellerin onde kalkik sekilde yere yarim otur kalk bende dun antremanimda yaptim kalcama kdr agriyor

0|0
    0|0
    • kollarımı öne doğru uzatıp yapıyorum ama tam değil yarım çömeliyorum ben

• yanlış yazdım pardon yarım değil tam olarak çömeliyorum

• Tam çömelme yerlere aranda bir 30 cm mesafe olsun

• Çömelirken kalçalarını dışarı çıkart arka bacaklar ve kalçalar da etkilenir

0|0
    0|0
  • Ben her gün asrı yapıyorum. Buyrun sorun yardimci olabilirsem ne mutlu bana.

0|0
    0|0
  • Böyle gereksiz şeylere neden para verirsiniz anlamam

0|0
    0|0
  • Kalça zaten ağırmaz bacaklarının ağırması çok doğal

0|0
    0|0
  • Ne gerek var sanki erkekler squait yapio

0|0
    0|0
    • erkeklerden daha çok var yapan hem ne alakası var bunun erkeklerle

• Ne biliyim hersey erkeklerle kiyaslanir ya bazi kadinlar vucut kilina bile erkekleri kiyaslaniyor

• yok ben hiçbir konuda kıyaslamam ne yaparsam da kendim için yaparım zaten

• Tam olarak hedefin ne?

0|0
    0|0
    • bacaklarım sıkılaşsın kalça da biraz toparlansın istiyorum

• o zaman bende 2 parmak kalınlığında rahat bir topuklu giyerim :)

• Dene bakalim arka bacaklarinda kasilma olucak mi. Ic bacaklar icinse sumo squat dedigim gibi. Instagram kullaniyosan takip et elifgunngor yardimci olduysam ne mutlu bana.

• Squad çok zor hiç bulaşma daha basit haraketleri dene bence...

0|0
    0|0
    • o kadar zor değil bence yapabilirim yani

• Tamam sen bilirsin :)

• Kaldirdiginiz ağırlık ve squatin hangi şekilde yaptiginiza göre değişiyor. Ama şunu belirtim bacakları çalıştırdığı kadar kalcalara etkisi pek faydası olmaz. arka baldır ve bacak kaslarını çalıştıracak alette çok rahat hem arka bacak kaslarinizi hemde kalça sikilastirilmasini yapabilirsiniz. Evde çalışacaksınız squatin öncelikle on üst bacak ve yan bacak kaslarını mi çalıştıracak yoksa üst bacak iç kaslar ile ön üst bacak ve üst yan kasları mi çalıştıracaksiniz? Ilk dedim kaslar için bacak aralık acısı birbirine paralel ayaklar düz ileriye baktığınız yönde olmalı. Diğerinde ise bacaklar ve ayaklar 30 derece açık hafif v şeklinde olmalı.
      Kalça ve bacak için en iyi hareket barbelli alın ense kısmınız ile omuz arasına yerleştirip bir adım mesafesi one doğru düzgün adım diğer ayak yere değecek şekilde ve adım attığınız bacak 90 derece acı ile ileriden yavaşça ilk pozisyonunuza alacak şekilde bacaginizi cekeceksiniz. Sonra diğer bacaginizi aynı şekilde adım atıp cekeceksiniz.

• Ya sayiyi arttir ya da bir agirlikla yap

0|0
    0|0
    • 30 günlük squat programına göre yapıyorum o iyi mi sence

• Program iyidir ama kendine gorede yap az geliyorsa arttira bilirsin

• Senin amacın güzel kalcami birazda olsa

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 10

• Kalçada ağrı olmaz daha kolay kolay bacaklar ağrır. İlerleyen gelişme aşamasında kalçalar.
    Şimdi ağırlık ile çalışıyorum ağrı olmuyor.

0|0
    0|0
    • ben şimdilik ağırlıksız çalışıyorum bu şekilde de faydası olmaz mı?

• Olur tabiki de. Özellikle yeniysen ağırlık yasak. Bacakların alışsın 30 gün sonunda iki kg ile yaparsın.

• peki o zaman teşekkürler :)

• Ön taraftaki kaslar daha çok çalıştığı için ağrıyı orası yapar , şimdiye kadar hiç bacağının arkası ağrıdı mı?
    Tabii ki hayır.

0|0
    0|0
    • sadece ön kısmı ağrıdı ama kalçada da ağrı yok ki

• Kalça büyük bir yağ tabakasından oluşur kas oranı çok azdır.

• Zaten amacı o yağların bir kısmını kasa çevirip yağların sikilastirilmasini sağlamak. Nasıl yok kalçalar da kas elbette bal gibi vardır. Yağ oranını kasla orantilarsaniz zaten amaca ulasirsiniz. Yukarıda tarif ettiğim şekilde çalışırsanız daha kısa sürede daha iyi sonuç elde edersiniz. .

• Ben yaklaşık 1 senesie yapiyorum ilk zamanda oyle agri olmasi cok daha hatta iyi bir sey calismalaya baslamis vucudun kendini motive etmek istiyorsan soyle yapmanı denerim yeni basladiysan dar bir sey giyip bacaklarinin fotografini cek, ve yaptığın her ay sonunda cek farki gozle goruceksin her hangi bir sorun olursada yazabilirsin :)

0|0
    0|0
    • peki teşekkür ederim sende bir etkisi oldu mu :)

• tabikide popoyu toparlayıp kaldırıyor incelip sıkılaşıyoe bacak kasların ve kalçan

• Dogru yapmiyo olablirsin ve yeteri kadar agir cakismiyo olabilirsin. Ben calistktan sonra yururken bile bir tuhaf oluyo

0|0
    0|0
    • ne zamandır çalışıyosun bir de her çalıştığıda aynı mı oluyor?

• Ben 5 6 yildr cakisiyorum canım ilk zamanlardaki kadar cok agrimasada agriyo tabiki

• Doğru yapyorsundur zaten kolay hareketler squatta. Olabilir etkilerini hemen göremezsin zaten süreç gerektiriyor sen yapmaya devam ett

0|0
    0|0
  • çok normaldir. İlk günler düz yolda bile yürüyemiyordum hatta aşağıda bir arkadaş demiş merdiven çıkamayan duydum diye. İşte o beniimmmm

0|0
    0|0
    • benim şikayetim ağrılardan değil ki ağrı olmamasından şikayetçiyim ben :D

• Bacaklarda agri olması çok normal merdiven cikamayanlari bile duydum

0|0
    0|0
    • Merdiven çıkmak sorun değil , merdiven inmek sorun.

• ben o ağrılardan şikayetçi değilim ilk 2-3 gün bende çıkıp inemiyordum ama kalçada ağrı olmuyor hiç

• Hmm pozisyonundan emin ol bence o zaman. Demek ki kalcani calistiramiyorsun

• ilk zamanlar agriyor ama sonra cerez.

0|0
    0|0
  • O bende de oluyor oturup kalkamiyorum agridan

0|0
    0|0
    • benim o kadar değil artık yaparken bacakların ön kısmında hafif ağrı oluyor ama kalçada ağrı yok bir şeyleri yanlış mı yapıyorum bilmiyorum ki

• yanlış yapıyor olabilir mi ki

• Yok doğru yapıyor

• Squat gunde kac defa yapilmali yapan varsa bilgi verebilir mi

0|0
    0|0
Yükleniyor...