Masaüstü bilgisayarımın işlemci fanı ses çıkarıyor

arkadaşlar bilgisayarımın işlemci fanı son zamanlarda ses çıkarmaya başladı

bilgisayarı açar açmaz fandan dııııırrrr diye bir ses geliyor

5 dakika sonra kendiliginden duruyor normale dönüyor yani

fanı yaglarsam bu sorun geçer mi.hangi yagı kullanacagım ve yag numarası ne olmalı

yardımlarınızı bekliyorum.

0|0
1|14

En İyi Erkek Görüşü

• En kökten çözüm fanı değiştir . Ben bilgisayarcıyım genelde fanlara yağ sürülmesini pek tavsiye etmem ayrıca daha iyi bir fan alıp işlemci ömürünü de uzatabilirisin çünkü eski bir fan işlemciyi iyi soğutmaz ve ömrünü yer.25-40 liraya güzel fanlar var.

0|1
    0|0
    • teşekkür ederim yorumun için

bu arada fanlarım eski degil zaten pc yi yeni aldım 6 aylık gibi bişey

peki önerecegin bir fan markası var mı iyi sogutan yelpazaleri büyük olanlardan

• link ben bunu kullanıyorum her bakımdan memnunum :)

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 13

• Tozdan olabilir. Elektrik süpürgesiyle 10-15 cm den tozları çekebilirsin. Sakın yağlamaya kalkma bilgisayardan olursun. Gerekirse fanı söküp değiştirebilirsin. Fan pahalı değildir.

0|1
    0|0
  • Dostum fanı yağlaman ve temizlemen sorununu çözecektir tabi ki ama bir süre sonra tekrar nüks edecek... Eğer makinen sağlamsa ve uzun süre değiştirmeyi düşünmüyorsan yeni salam bir fan almanı tavsiye ederim... İşlemci fanı kolay kolay ses çıkarmaz ama o kasa fanı yada powar funı olabilir onu bi kontrol et bence

0|1
    0|0
  • bilgisayarın tozunu al, yuklu programlar pc nın performansını etkiliyor olabilir. işlemci ne kadar zorlanırsa fan okadar cok calisir.

0|1
    0|0
    • anladım peki sagolun

sanırım biraz program silecegim :)

• CPU ya bak en cok hangisi yoruyo. gereksizse kaldır yormasın pc yi. tozunuda al işlemci temiz olması lazım

• yağlaya bilrisin tozdan yapar yada bi kablo deyiyor olabilir yada bi vidalarını kontrol et

0|1
    0|0
  • Kardeşim, bak güzel kardeşim fanların ömrü afedersin mıçsan 2 senedir. Ben tozunu aldım. Herşeyine baktım en fazla yağıyla 3 ay daha gider. Ama yinede yaranamadım.. Bilgisayar bir dönem içi toz tutar fanın bi kısmı kömürümsü örümcek ağı gibi siyah pis birşeyle kaplanır ve senin haberin olmaz. Bir müddet fanın dönüş çapı ve mekanizması fana eşit ağırlık dağıtılmadığı için yalpalamaya başlar ve etrafa sürter. Bu da ses çıkmasına sebebiyettir. Kasam fazla ısındığı için eski fanı değiştirdim yeni ve büyük bir fan taktırdım. Şuanda hiç bir sorun yok kedi hırlaması gibi bi uğultu yaratıyor sadece.. Yeni fanı alalı üstelik 6 ay, 1 seneye yakın oldu. Kısaca tek çözüm fan değişimi.

0|0
    0|0
  • Yağlamak sesi kesiyor ama belli bir süre sonra tekrar ses çıkmaya başlıyor. Tozunu almak daha mantıklı bence

0|0
    0|0
  • Tozlanma olabilir, Sök bir bak. Olmuyorsa yağ falan uğraşma yenisini takıver zaten 10 tl bile yoktur. Sallama bu konuyu sök mutlaka fanına bak soğutma tam olmazsa anakart veye kartların birini yakabilirsin.

0|0
    0|0
  • işlemci olduguna eminmisin bu genelde power fanından cıkar

0|0
    0|0
    • sesi dinledigim zaman ordan geliyor 5 dakika sonra kendiliginden kesiliyor

sorun power fanındaysa ne yapabilirim peki

• düzelmez bir kere woltage dalgalanmasından zarar gördyse böle gider sonunda anakartın yanar söylimde bence sen iyi bi power almaya bakk

• ozaman o yeni alacagım power da bu dalgalanmaya maruz kalacaktır

ama madem böyle bir sorun var şu anda pc sorunsuz çalışıyor

böyle bir voltaj düşüklügünde bu çalışma normal degil mi sizce

• çoğu zaman soğuktan oluyor o yazın öyle bişey olmaz neden yağlıyorsun git yenisini al en temizi yani 5 lira pahalı değil

0|0
    0|0
  • Yağ numarası falan gerek yok.. Bildiğin ayçiçekle yağla aynı işi görür.. (Neden görür: maks. 2 damla yeter) Zaten mıknatıslıdır o devre kısmını değil ortadaki rulmanı yağlayacaksın..

0|0
    0|0
  • aga ben yaglıyorum :d bildgin makine yagıyla 2 sene önce yagladım sıkıyosa bir daha ses çıkarsın :D

0|0
    0|0
  • degiştir ya da hava tut temizle

0|0
    0|0
  • önce fanı sök sonra üfleyerek yada saç kurutma makinesiyle tozları temizle hadi kolay gele :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...