Kadınların çalışma hayatı ve çalışan anneler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kadının çalışma hayatına hızla girişi, annelik rolünü değiştirmemesine rağmen, kadının ve annenin algılanışını değiştirmiştir. Kadının çalışma hayatındaki yeri ve çalışan anne ile ilgili düşüncelerinizi paylaşalım istedim.

0|0
4|6

En İyi Kız Görüşü

• Evet, kadından mükemmel olması beklenmektedir ne yazık ki. Hem evine baksın, hem çocuğuna, hem kariyeri, hem çok güzel olacak. Resmen insanüstü birşey olması bekleniyor kadından. Evde erkeğin destek olmaması geçtim, kariyer hayatı da destek olmuyor, kariyer yaşamı tamamen erkeklere göre düzenlenmiş, hani kadın çalışıyor diye hakkın aldı zannediyorlar, gerçek hak o ortamın kadına göre de düzenlenmesidir, bunun için de işyerinde kreş şarttır. artık birçok gelişmiş ülkede kreş uygulaması var, ama yetersiz. kadın çocuğundan ayrılmak zorunda değil, bakıcılara güvenmek para vermek zorunda değil, sadece bu temel hakkı elde etmek zorunda. erkekler bu tip haklara ucube gibi bakıyor çünkü yaşamın kadına göre düzenlenmesinin ne demek olduğunun şuurunda bile değiller.

bunun dışında kadın, yine iş yaşamına uyum sağlamak için rekabetçi olmak zorunda kalıyor ki bana göre kadın doğasında rekabet değil uyum vardır. teklik değil grup çalışması vardır. bunlar kadının uzmanlık alanları. ama kadın sürekli rekabetçi olmaya zorlanıyor yani yine erkek kuralları. bu şekilde çalışan kadınların doğurganlığının azaldığı tespit edilmiş. çünkü rekabet erkeklik hormonundan gelen bir özellik.

birçok kadın sisteme uyum sağlamaya çalışmaya uğraşırken çocuklarını ihmal ettiklerini düşünerek suçluluk duygusu hissediyor. böyle olmak zorunda olmadığı halde.

kadın yaratıcı ve üretici işler yapmak zorunda, tek varoluş amacı kesinlikle doğurmak değil ama bu işleri yaparkenki ortamı anneliğine de izin verecek şekilde düzenlenmelidir.

3|0
    0|0
    • alkış:)+1süper cevap bence kadın gözüyle bakış

• teşekkür ederim. bu arada bu kadar uzun olduğunun da hiç farkına varmamışım, heyecana gelmişim:P

• Teşekkür ederim, bence de kadının çalışma hayatında olması ve uygun koşulların oluşturulması gerekiyor gelişmiş ülkelerde olduğu gibi.

Erkekler Ne Diyor 6

• Artıları eksileri tartışılır fakat dikkatimi çeken noktalardan biri çalışan kadınların çocukları daha fazla sorumluluk sahibi oluyolar.

1|0
    0|0
  • Yeni doğmuş bir bebeğin anneye olan şiddetli bir ihtiyacı vardır Annenin bebeği bundan mahrum etmeye hakkı yoktur.Asla ama asla iyi olmaz bebeğin anneden ayrı büyümesi.Belirli yaşa geldikten sonra çalışabilir elbette eve çift maaşın girmesi o bebek için de iyi olacaktır :)

0|0
    0|0
  • onların işleri herkesinkinden daha zor...

sadece çalışan anne değillerki; evide idare eden kişiler aynı zamanda...

0|0
    0|0
  • Kariyer diye iş hayatına ağırlık vereceği belliyse uzak durmak gereklı. Sadece iş hayatına ağırlık verebılcegınden Eşini, çocuklarını ihmal edebilir. Hem çalışıp hem ev kadınlıgı oldukca zor. Ama kısmen de başarabılır.

0|0
    0|0
  • çocuğun sevgiye aç olduğunu düşünürsek( ki anne sevgisine ihtiyaç daha fazladır)... bence gelişimini tamamlayana kadar bir annenin çocucuğunun yanında olması gerekir... okul çağına geldiğinde işine devam edebilir...

0|0
    0|0
  • ekstra yorgunluk ama hala daha konuşmadan ödün vermemek

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• ah biz kadinlarin isi cok zor be bacim :))

bende calisiyorum ,hem hala okuyorum. birde ileride cocuk olursa...zor bence. hem ev hayatina bakmak hem cocuk yetistirmek. bizim ALLAHA BIN SÜKÜRLER OLSUN maddi durumumuz iyi.yani sirf kocam calissada olur. o yüzden cocuk varken öyle yapacagiz .

ben cok rahat calismadan durabilirim erkegim benide besledigi sürece. bunu asagilayici gibi görmüyorum yani.

ama icimde belki tekrar calisma istegi olusabilirmi onu bilemiyorum iste. insan bir rahata gelince biraz zor bu durumu terk ediyorda... :) ama cok enteresan bir soru olmus

0|0
    0|0
  • mesela benim annem çalışır hem evi hem işi bi arada yürütür okuldan geldiğimde karnımı aç bırakmaz :)

1|0
    0|0
  • Gerçekten çok zor ya. Ben şu anda çalışıyorum hem evde anneme yardım etmeye çalışıyorum ama araya koca ve çocuk girince ne olur bilmem. Yemek ütü çamaşır temizlik çocuk olursa yemeği altı bezlemesi sonra okulu off anam evlenmiyorum ben :):)

0|0
    0|0
Yükleniyor...