Beşir Fuad ölümün deneyini yapan bir sanatçı.

Evet edebi akımların ortaya çıktığı dönemde natüralizmin Türk Edebiyatında kurucularından biri bu sanatçı. Natüralizm deney gözlem ve bilime dayalı bir akım ve adam ölümün deneyini yapıyor. Kendini bir odaya kapatıp damarlarını kesiyor ve hissettiklerini yazıyor ölüm anına kadar. Hatta kimse engellemesin diye kapıyı da kilitliyor. Açıkvası bana çok garip geldi ki ama kitabının başına da insanlığa faydam olsun ki demiş. Bunu biliyor muydunuz ? Ayrıntılı bilen eserlerini okuyan yada görüşü olan ?

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• babam rahatsızdı o su bile içemiyordu , annem baş ucunda dudaklarına pamukla su veriyordu kurumuş dudaklarına .

yatıyordu yerde ailemin hepsi başında. annemin , kardeşlerimin gözü dolmuş hafiften ağlıyor

çünkü babam abime şunu demiş

ya bana biri geliyor elinde su ile demiş

bende antalya ya gidecektim söz vermiştim

abim ısrar etti dedi ki gitme ben dedim söz verdim

abim dedi ki tamam ben karşılayayım ama şimdi gitme

ben yine söz verdiğimi tekrarladım sonra abimin gözleri iyice doldu ve bana kızgın bir ifade ile

babam ölecek dedi

yalnız ikimizde o kırma kapının dibinde idik kapı kapalı babam o odada

bende dedim ki

bak abi dedim ben sizden daha iyi tanırım babamı dedim babamı ona ne şartlarda çalıştıgını o sogukları iyi dirim dedim onunla birlikte yaşadık dedim

babamı az biraz tanıyorsam o adamın elindeki suyu alır adamın kafasına çarpar dedim

ailedeki herkes bana kızgın sırt cantamı aldım ben gidiyorum dediğimde babamın ne dedi dediğini duydum

ve gittim

şükür ki babam halen yaşıyor

ölüm anında o gelen suyu veren imanını isteyen ( şeytandır)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• O dediğin adam ateistin tekidir o işi yapmadaki amacı da yaratıcının olmadığını kanıtlamaktır güya o ana kadar hissettiklerini yazarak tanrı diye birşeyin olmadığını kanıtlayacak.islamiyete göre azrail gelir can alır falan filan o azraili görmemiş olacak sanki azrail geldiğinde onda yazı yazacak derman kalacakmış gibi

0|1
    0|0
  • bilmiyordum, enteresan geldi, teşekkür ederim ayrıca da. güzel bir paylaşım bence

sanata düşkünümdür biraz ama Beşir de insanoğlu beşer elbet şaşar misali, gerçi bu beşirmiş ama şaşmış biraz, malmış onu da belirtmeden geçemeyeceğim.

0|1
    0|0
  • Edebi yönden nasıl bi sanatçı bilmiyorum ama zeka açısından sıkıntıları varmış belli ki.

0|0
    0|0
  • çok değerli bir sanatçıydı beşir fuad

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• BEŞİR FUAD

İntihar Mektubu;

5 Şubat 1887:''Ameliyatımı icra ettim,hiçbir ağrı duymadım.Kan aktıkça biraz sızlıyor.Kanım akarken baldızım aşağıya indi.Yazı yazıyorum,kapıyı kapadım,diyerek geri savdım.Bereket versin içeri girmedi.Bundan daha tatlı bir ölüm tasavvur edemiyorum.Kan aksın diye hiddetle kolumu kaldırdım.Baygınlık gelmeye başladı''...

sunu buldum. bu kadar degildir, degil mi? bilgin var mı ölüme yaklasırken yazdıkları hakkında?

0|0
    0|0
  • +5 bilmiyordum öğrendim

0|0
    0|0
Yükleniyor...