Alın yazısı, kader, elimizde mi?

Ben kafama silah dayayip intihar etsem.. kader derler alin yazisi oyleymis, intihar etmesem yine kader derler. Peki kader benim elimde mi? Istesem kendi kaderimi degistirebilir miyim? Mademki degistiremiyorum o zaman Allah bile bile bana Gunah mi isletiyor? Bana Raki/Sarap iciren Allah mi? Bu da kaderimde yazili ddegilmi?

Aslinda bu konuyu en guzel sorgulayan kisi Omer Hayyamdir.

Ömer Hayyam'ın kader eleştirisi:

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!

Ne yapacağımı da yazmışın önceden.

Demek ki günah işleten de sensin bana:

Öyleyse nedir o cennet cehennem?

Öldürmek de, yaşatmak da senin işin;

Bu dünyayı gönlünce düzenleyen sensin.

Ben kötüyüm diyelim, kimde kabahat?

Beni böyle yaratan sen değil misin?

------------------------------------------------------------------------------------

Dini bilgi.

Alın yazısı, daha doğmadan önce insanın başına gelecek şeylerin Cenâb-ı Allah tarafından takdir edilmesi, insanın başına gelecek şeylerdir. Buna kader de denir.

Dinî literatürde gerçekten anlına yazılmış yazı anlamında bir “alın yazısı”ndan söz edilemez. Ancak biz Türkçe’de bu ifadeyi kader manasında kullanıyoruz. Kader ise, Allah’ın ilminin bir nevidir. Allah’ın olmuş, olmakta olan ve olacak olan her şeyi önceden bilmesi “kader”dir.

Allah’ın her şeyi önceden bilmesi, İlahlığın olmazsa olmaz şartıdır. Aksi takdirde Allah’ın -haşa- bazı konularda cahil olması gerekir. Böyle bir düşünce küfrü gerektirir.

Güncellemeler:
Lutfen yaziyi okuyupta yorum yapiniz... Hem dinimizde kader ne onu okuyun hem Ömer Hayyam'ın kader elestirisini okuyarak yorum yaparsaniz daha guzel olur :)

0|1
6|2

En İyi Kız Görüşü

• kader dediğimiz kavram asında genelde büyüklerimiz hep kaderimiz de varmış alın yazısı dye sylediler biz de byle öğrendik ama aslında öyle değil niz dğmadan öncce allh bizim ne zaman nasıl ölecceğimizi bliyo ama bunu kendisi yazmıyo ( yani şu kulum şu trihte şu şekilde ölsün demiyo )...genel de yaralandığımız zamn felan hep şey derler kaderim de varmış dye ama aslında byle bşey yoktur biz o kaza snucunda yaralanıyossak bunun sebebi bizim dikkatsizliğimizdir yani bunlarda benim öğrencilik bilgilerim ...ewt kaderini değiştirebilirsin bu bizim elimiz de .

0|2
    0|1
    • yani Allah ben bu dunyaya geldigimde/dogdugumda benim ne zaman ve nasil olecegimi de biliyor. Eger Allah benim intihar edecegimi de biliyorsa o zaman ben bu kaderi degistiremem ki?! O zaman benim bu dunyada ne isim var? Allah benim bu sinavi nasil bitirecegimi biliyor.. neden direk cehenneme gitmiyorum? :D

• Alın yazısı, daha doğmadan önce insanın başına gelecek şeylerin Cen�b-ı Allah tarafından takdir edilmesi, insanın başına gelecek şeylerdir. Buna kader de denir.

Lutfen yaziyi okuyupta yorum yapiniz...

• ya tamm ama bunları allh yazmıyo allh sadece biliyo snuçta bende bunları araştırıyorum öğretmenlerimden yani

Kızlar Ne Diyor 5

• Küllive cüziirade deiye bir kavram var, size yollar gösterilir, muhakeme edmeniz beklenir, hayır ve şer.Siz elinize silahalıpta tetiğe basarsanız bunu kadere isnat edemzsiniz, ohalde derslere hiç çalışmayın sonra kalınca kader deyin, olurmu,? Veya şöyle düşünelim,hiç bir tedbir önlem almadan hazırbulunşluk durumuna geçelim,saçma.

0|0
    0|1
    • """Kader ise, Allah’ın ilminin bir nevidir. Allah’ın olmuş, olmakta olan ve olacak olan her şeyi önceden bilmesi “kader”dir.

Allah’ın her şeyi önceden bilmesi, İlahlığın olmazsa olmaz şartıdır. Aksi takdirde Allah’ın -haşa- bazı konularda cahil olması gerekir. Böyle bir düşünce küfrü gerektirir."""

• "Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık." ayetiyle de bildirildiği gibi dünyadaki her varlığın bir kaderi vardır. (Kamer Suresi, 49) Evinizdeki eşyadan yolda gördüğünüz bir taş parçasına, kuru bir ota ya da meyva veren bir daldan tutun da bakkalda rafta duran kavanoza kadar evrendeki canlı cansız tüm varlıkların Allah katında belirlenmiş bir kaderleri vardır. Ve her eşya ya da her canlı varlık için yaratılan kader, sonsuz akıl sahibi Allah tarafından belirlenmiştir.

• kader önlem almadanhayatın akışına sere serpe kendinizi kaptırmak değildir. Kaderkonusunu, küll ve cüzi irade şekl,nde araştırırsanız okursunuz daha sağlıklı anşlayabilmeniz için. Anahtar kelimelerküli ve cüzi irade.

• insanlara herşeye kaderiimmiş diyor sinir oluyorum benim düşüncem doğuşumuz anamız babamız evleneceğimiz kişi ve ölüşümüz evet alın yazısı ama diğerleri değilll adam öldürüyo hırsızlık yapıyo hapse giriyo kaderimmiş diyo ne alakası varr km sana yap dedii herşey insanın elinde

0|0
    0|1
  • tabiki elimizde

0|0
    0|2
  • evlılık falan nasıp ısı buna ınanırım ama kötü şeyler yapıp kadere yukleyen kısılerden nefret edıyorum allah akıl vermıs dogru yolu yanlıs yolu sec dıye

0|1
    0|1
  • senın bu soruyu soracagında kader:D

0|0
    0|2
    • kaderden kacinilmaz, yapacak bir sey yok :D

Erkekler Ne Diyor 2

• kader insanın cüzi iradesiyle değiştiremeyeceği durumdur. babanı seçmek aileni seçmek sağlıklı doğup doğmadığını seçmek , nerde doğacağını seçmek bunları yapamazsın bunlar kaderindir.

Ama yaşayacağın hayatı sen belirlersin elindeki imkanlar dahilinde. yani alkol almak senin kişisel tercihindir nefis şeytan ve sen arasında yaşanan kıyasıya mücadelenin sonucudur.

Değiştirebileceğin şeyler Yaratıcının seni sınava tabi tuttuğu iradeni doğru kullandığında mükafatını cennet ile alacağın davranışlardır.

Diğerleri ise KAderdir.

0|0
    0|1
    • yani Allah ben bu dunyaya geldigimde/dogdugumda benim ne zaman ve nasil olecegimi de biliyor. Eger Allah benim intihar edecegimi de biliyorsa o zaman ben bu kaderi degistiremem ki?! O zaman benim bu dunyada ne isim var? Allah benim bu sinavi nasil bitirecegimi biliyor.. neden direk cehenneme gitmiyorum? :D

• bi daha oku :)

"Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık." ayetiyle de bildirildiği gibi dünyadaki her varlığın bir kaderi vardır. (Kamer Suresi, 49) Evinizdeki eşyadan yolda gördüğünüz bir taş parçasına, kuru bir ota ya da meyva veren bir daldan tutun da bakkalda rafta duran kavanoza kadar evrendeki canlı cansız tüm varlıkların Allah katında belirlenmiş bir kaderleri vardır. Ve her eşya ya da her canlı varlık için yaratılan kader, sonsuz akıl sahibi Allah tarafından belirlenmiştir.

• Kader Allahın bilmesidir. Allahın bilmesi senin kararını etkilemez diyorum. sen bilmiyorsun sonuçta ne yapacağını sonunu.

• nasip

0|0
    0|2
Yükleniyor...