Düğünlerde yapılan külfetli harcamalara karşı mısınız?

Şimdi bu düğünlerde geline altın alma on kere kuaföre getirme her eşyanın en iyisini alma büyük salonlara bir dunya para verme sonra düğünde yemek vermesi çalgıcı vs tarzı şeyler getirilmesi vs tarzı bir dünya harcamalar yapılıyor daha bunlar aklıma gelenler aklıma gelmeyen bir dünya şey var ve tahmini orta halli bir düğünün toplam bedeli 40-50 bin tl yi buluyor bu az bir para değil yeni evli çift bu para ile mini bir kobi bile oluşturabilir siz bu düğün saçmalığına ne diyorsunuz? Karşımısınız böyle harcamalara takılara?

Hiç düğün olmasın demiyorum sade bir törenlede evlenilebilir değilmi?

0|0
29|27

En İyi Kız Görüşü

• Sadece bir nikah yeterli bence yani bu masraflar gereksiz başkalarını hoş tutmak için neden o kadar masrafın altına girilir ki ..

4|3
    0|1
    • Bence de sence. +1

Kızlar, unutun artık düğün rüyalarını.

Köy yeri mi burası? Şehirde düğün angarya, saçmalık.

En fazla yıprananda daha yeni evli çiftler.

Öyle konu mankeni gibi...

Kızlar Ne Diyor 28

• Evet hem de çok karşıyım, düğüne yapılan angarya harcamalar yerine kuracakları yuvaya bir kaç tane fazladan eşya alıp eksiklerini tamamlayabilirler, ya da bir birikim olarak köşeye atabilirler. Israftır fazlası bana göre... Ama düğünde geline altın takmaya karşı değilim, ne de olsa yeni evlenenlere destektir o güzel bir gelenektir bence... Ama düğün için yani görsellik için fazla harcama ısrafa giriyor...

0|0
    0|0
  • Abartı masraf nispet yapmak gösteriş yapmak gibi durumlara karşıyım ama düğünsüz olmaz ama nasıl bir düğün istediğimde önemli.

-kesinlikle salon istemiyorum

-dışardan yemek filan istemiyorum köy usulü evde yapılsın yemekler

-sırf gösteriş için takı istemem düğünden sonra gerisin geri götürülüp kuyumcuya verilecek bir alyansım olsun yeter

-gelinliği almak gibi bir niyetim yok sıfır bir gelinlik kiralamak istiyorum

-nikah şekerlerimi kendim yapacağım

-davetiyemin tasarımını kendim yapacağım

-stüdyo fotoğrafı istemiyorum

ama düğünsüz salonda kuru bir nikahla geçiştirmek istemem mümkün olan en az masrafla doğal bir düğün istiyorum sevdiklerim yanımda olsun yeter.

0|0
    0|0
    • Alyans artik tum dunyada sembol olmus ben sahsen ona karsi degilim ama altin bir alyans olmasi sart degil bakir falanda olabilir sonucta oda sari oda sari

• pasta börek çörek bişi yok mu :D

• davet etmezsen küserim pastadan iki dilim yerim. midem açtır emme gönlüm hep tok gezerim :D anadolu ozanlarından free :DD:

• iki kisi sevisecek diye yüzlerce kisi göbek atiyor. mantiksiz.

2|3
    1|0
  • nefret ederim düğünlerden. her aşamasını saçma bulurum. hiç kimse gitmeyi sevmez. sırf gitmiş olmak için ayıp olmasın diye gider. boktan müzikler uyduruk yemeklere dünya para harcanır. iyi bişi yapmaya yeltensen zaten ne 40 ı 50 si... ne zaman biter bu saçma ritüel bilmiyorum bu memlekette... ama ben düğün müğün istemiyorum. hatta mümkünse gelinlik de istemiyorum. şık beyaz bir elbise ya da etek ceket giyer gidersin belediyede nikahını kıyarsın. sonra yakın arkadaş çevrene bi yemek verirsin. bitti.

1|0
    0|0
  • Hayatta sadece 1 kez yaşanılacak ortak bir hayatın başlangıcı...bence herkes kendi butçesine göre birşeyler ayarlayabilir , kendini özel hissedecegin bu önemli gün sade bir nikahla bitmemeli die düşünüyorum

1|0
    0|0
  • Kesinlikle katılıyorum,4-5 saatlik bir eğlence için onlarca lira harcanıyor ardından off'lar çekilip kara kara düşündükten sonra "Sıkıştık" deniliyor.E zaten biliyordun böyle olucağını..Aslında birazda toplum yüzünden böyle düşünüyoruz."Düğün yapmazsak ne derler,yemekli yapalımda misafirler memnun olsun" gibi düşünceler bizim istediğimizi değilde toplumun istediğini yaptırmaya zorluyor. Sade bir tören,kutlama yemeği ile kenara para atıp harika bi balayına çıkmak daha mantıklı.

1|0
    0|0
  • İsrafa son derece karşıyım..

0|0
    0|0
  • bence de evet fazlasıyla geereksız ıkı ınsanın mutlu olması deılmı temennı , evet bazı şeylerın olması gerekır ama ben fazla lux karşıyım bu kadar lux takıntsısı da genelde kadınlara mahsuutur hep bı gösterıs pesınde oluruz ama karsı tarafında düşüncelerının farkında olmak ben bıde neyı anlamıyorum ,sonucta en ıyısı de olsa kotu de olsa sıkıntı ıkı kısılık

0|0
    0|0
    • Bunu bir ustunluk gostergesi olarak goruyolar bu sadece dugun icin gecerli degil

• Katılıyorum sana. yok çiçeği yok böceği yok masanın kurdelesi yok annemin hediyesi. Tamamiyle işkence. Alırım eşimi giyerim gelinliğimi giderim nikahımı kıyarım yakın akrabalarım ve arkadaşlarımı alır yemekli ve müzikli eğlenceli ayarladığım yere özel arabalarla götürürüm. hem eğleniriz hem de konuklar memnun kalır. neden işkence edeyim ki kendime. sonra da alırım kocamı doğruu balayına !

0|0
    0|0
    • cicek dedinde aklima geldi ablam evlenmeden once tam 100 aile falan istemeye geldiydi 2-3 yil icinde ev cicekci ve cikolataci dukkanina donduydu hatta ticaretini yapmak bile gelmisti o zaman aklima neyse en sonunda biriyle evlendide cicek cikolata hic gelmez oldu simdi halen daha duruyor o ciceklerin cogu kiz istemeye falan gidersek ben kullanirim artik onlari

• Masallah nasil ablan varmis :D

• hayatımda bır kere yaşaycaksam en guzelı olsun ısterım ortak parayla ama mutcene gore nıkah yaparım sonrra aılece yemek yada arkadaslarla guzel bır gecede olabılır butceye gorede degısebılır

0|0
    0|0
    • Dugunun iyisi kotusumu olurmus hepsi dugun iste bence hic yapilmamali kiz gelinligi bir gun giyse ne olur giymese ne olur

• Herşeyin pahalisisa vardir normel fiyatdida yani ona göre ayarlana bilmeli ve o kadarda olu versin

0|0
    0|0
  • Gösteriş için yapılmadık şeyı bırakmayanlar var parası onların parası ılgılenmıyorum.İstedıklerını yapsınlar.

0|0
    0|0
  • tabıkı evlenılır neden evlenılmesın.bence kızın ve aılesının kaprısı hepsi

0|0
    0|0
  • Savurganlık resmen bir nikah yeterli

1|0
    0|0
  • Kim nasıl isterse onu yapsın...

0|0
    0|0
  • İki saatlik şey için gereksiz masraf. O parayla gezersin, tozarsın, eğlenirsin negzel.

1|0
    0|0
  • gereksiz seramoniler

1|0
    0|0
  • kesinlikle. ben nikah yapıp düğün parasıyla sicilya tatili yapmaktan yanayım.

0|0
    0|0
  • sade bi nikah ardından aile arası yemek yeter bence gösteriş budalası olmamak gerek

0|0
    0|0
  • Düğün gereksiz ya kokteyl olsun bitsin

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • karşi değilim

0|0
    0|0
  • bence de sence.

0|0
    0|0
  • mümkünse gizli nikah yapmak en iyisidir

0|0
    0|0
  • eskiden gereksiz diye düşünmüyordum. ama şimdi gerçekten bakınca çok boşa gitmiş bir harcama. davetiye bile 50 kuruşa varken gittim 2,5 tl lik yaptırdım. aptal gibi. yemekli düğün. noldu sonuç bi hiç...

0|0
    0|0
  • ben dini nikahı yaptırıcam ,resmi nikah da

sonra bi aile arası yemek olsun, hiç düğün müğün yapamam, elin heriflerinin yanında gögüslerimi acıp gelinlikle dolasacak diilim

kocamın yanında giyerim gelinligimi

bi tek o görsün

valla şok oluyorum, şu düğünlerde gördüğümüz gelinlere

ay her tarafları meydanda, gögüsler gelinlikten dügüne gelen adamların gözlerine dogru fıskırıyor

süsler o bicim

ayıp ya

sankı evlenırken de bi ele son gösterelim der gibi

püüü

bu şekil giyinen hiçbir kadın hanımefendi değil, hiçbir güzelligi de gelin olmayı da hakketmiyor bence

0|1
    2|0
    • Katılıyorum. Düzgün giyinip edebiyle oynayanlarda var.

• elin adamlarının önünde neden oryantal yapıyorlar kı?

orası da muamma, hz fatıma annemiz hz hatice milletin erkeklerinin önünde oynuyormuydu?

biraz onları ornek alalım milletin boğalarının onunde kıvırtmak da ne oluyor?şimdi kendini müslüman sanan gayrimüslimler ve fasıklar cok alınır bu yazıya hemen şikayet ederler

hadi kendinizi belli edin ahaha

• türklerde şöyle bir huyda vardır sade bir törenle evlenilirse acaba kız hamile mi kaldı hak etmiyor mu diye düşünülür ve bunu dile getirenleri biliyorum oluyor genellikle

1|0
    0|0
    • Allah oyle diyenlerin dilini yakar

• bende sinir oluyorum o dedikoduculara ama gerçekten çok var böyleleri=/

• başkalarını eğlendirmek için o kadar para dökülmesine karşıyım

gün benim günümse gider nikah salonunda nikahımı kıydırırım ondan sonra da düğüne harcayacağım parayla tatile giderim. elalemin keyfi umrumda değil.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 27

• Geline altın alma güzel bir adet yeni evlenen ve haliyle paraya çok ihtiyacı olan çiftlere katkıda bulunmak amacı ama açıktan değil gizliden bi torbaya falan atılmalı damadın amcasından bi bilezik diye bağırılmamalı çünkü o zaman sırf ayıp olmasın diye insanlar ekonomik gücünün üzerinde harcama yapıp sıkıntıya düşebiliyor.diğer saydıklarına gelince israf herşeyde olduğu gibi onda da çirkin tabi ama düğün bu bi kere oluyor rutin harcamaların üstünde bişeyler olacak elbette

0|1
    0|0
  • bizim hatunla bu kadar gereksizliğe karşıyız

sade mantıklı bişiler olsa yeterli

kalan parayla daha eve süper şeyler alıcaz ;)

1|0
    0|0
  • Gelinde bunları diğer kızlara söyleyin. düğünüme 15 gün kaldı sizce masraf kaç liradır?
    80 bini geçtik şu an itibariyle. herşey gösteriş. Yapılan anca erkeğin iflağını kesmek. kız: sen benim hayallerimi elimden alıyorsun dediğinde işte orada ipler kopuyor. Haberi yok düğünden sonra ekmeği elinden alınıyor. İki kişi burun kıvıracak diye altınlar bilezikler (20 tane 24 ayar 22 gram-bunlar bozdurulmayacak) düğün salonu (en lüksü kolonsuz olandan-yemekli) en lüks araba isteriz gelinlik 6000 abartısız vsvsvsvs.
    ALLAH SABIR VERSİN

0|0
    0|0
  • Kır düğünü hayalim var. Öyle düğün salonuna 10 bin lira vereceğime bi kır düğünü yemekli yapmak mantıklı.. Hem açlar doyar.

Sırf takı merasimi için yapılıyor zaten. Kır düğününde çocuklar için ayrı bölüm palyaçolu falan. büyükler otursun oynasın kim napıyorsa yapsın.

Kusura bakmayın öyle düğüne karşıyım diyenlerin hepsi düğn yapacak. Siz onu anca rüyanızda görürsünüz. Düğünsüz evlenemezsiniz. Sanki amerikada yaşıyorlar. Sade bir yemek falan :) kebapçıda mı evleniyorsunuz.

0|0
    0|0
  • Bende düğün yapmak istemiyordum ancak aileler işin içinde olunca bir şey denmiyor denemiyor. Her çocuğu bir kere evleniyor. onu da o şekilde görmek istiyor.

Ha masraf kısmına gelince. o tamamen ailelerin ve karşınızdaki kişinin anlayışına bağlı. bazısı canınıza okumaya kalkar. bazısı yardımcı olur.

0|0
    0|0
  • Gereksiz masraf. İnsanları eğlendirmeye ayrılan parayı bir banka hesabına atıp ileride çocuğunuzun eğitim ve sağlık sigortası gibi masraflara ayırmak daha mantıklı. Herkesin trilyoner gibi hava gazı basmasını da anlamadım bir türlü.

0|0
    0|0
  • sen böyle diyorsunda kızlar düğün ister genellikle. öyle aile arasında geçiştiremezsin böyle şeyleri. hem insan kaç kere evlencek. Masrafsız düğün olmaz.

1|0
    0|0
    • Yukarida kizlarin cevaplari var cogu istemeyiz bisey diyor kim bu isteyenler ya

• yukardaki kızların şimdi hiçbiri evlenmiyor. evlenme zamanı yaklaşınca görürüm ben onları :)

• Ben karşıyım.

Sade bir tören iyidir.

0|0
    0|0
  • Havuzlu bir villa ve üstü açık; klasik bir Mustang kiralayacağım..

Bahçesine canlı bir orkestra koyup, gerektiği gibi düzenleme yapacağım. Nişanı, nikahı, kılı-tüyü hepsini orada, tek seferde halledeceğim..

Para taktırmak, halay çektirmek vs. gibi salak adetlere prim vermeyeceğim..

Giriş müziğim Gonna Fly Now

Dans müziğim Careless Whisper olacak..

Hatta böyle, hiç hesapta olmadan ufaktan yağmur falan bastırsa, masaların altına falan saklansa davetliler..

asghsdfsh :))

0|0
    0|0
  • Maalesef düğün masrafları nedeniyle evlenmek istemeyen, istese de evlenemeyen, severken ayrılan o kadar çok insan var ki.

Bu nedenle düğünler, insanları kavuşturan bir merasim olmaktan çıktı, insanları ayıran bir engele dönüştü.

1|0
    0|0
    • Bir cok sektoru ayakta tutan dugun oldu artik mesela cikolata bu kadar cok satilmaz bu istemede cikolata adedi olmasa

• düğünler saçma zaten.kıy nikahı bi yemek ver yeter.genç arkadaş grupları ilede ekstra bi eglence olabilir.

0|0
    0|0
  • bence düğün bir aşkın şan ve şölenle bütünleşmesi demek. bu sizin aşkınızın paradan daha önemli oldugunu göstermesi ile alakalı.. bir kez evleniyorsunuz...bu arada düğün organizasyonları yapıyorum :))

1|0
    0|0
  • Aynen dostum.. Saçma sapan adetlerle boğdular yıllardır milleti..

Hele kayınçoyla falan karşılıklı oynamak.. Nasıl bir yapıdır nasıl bir kafadır hiç tarzım değil.. :(

0|1
    0|0
  • kesinlikle karşıyım. o kadar parayı düğünde çar çur ediceklerine yeni evlenenlere versinler çiftler rahat etisn

0|1
    0|0
  • öyle bir şansım olsaydı kimseyi çağırmazdım düğünüme , biricik karım olacak kişiye ne istiyorsada alırdım takmadığım şey koymazdım :D

0|0
    0|0
  • Tumune karşıyım

Sanirim cok net ve kesin bir cevap olmuştur

0|0
    0|0
  • Seni alan yandı cimrisin sanırım

0|0
    0|0
    • Cimrilikle alakasi yok be

Herkeste bol para olsa yapsinlar ama cogu cekerinden fazla yuk altina giriyor ben buna karsiyim

• Evet o dediğin doğru yapamayacak gücü olanlar için

• düğün saçmalıktır

0|1
    0|0
  • Düğünün kendisine karşıyım.

0|1
    0|0
  • Bence gerekli bu hayatta kaç defa evlencez...

Bnm özel planlarım bile var gerekli :D

0|0
    0|0
  • Ben komple düğüne karşıyım kardeş .

0|0
    0|0
  • napacan düğünü ona yapıcan masrafla balayı yap daha iyi :D

0|0
    0|0
  • onun yerine en güzel eşyaları al koy evine diyorm her düğünde:D

0|0
    0|0
  • Bazısı desinler diye yapıyor.

He ben balayında dünyayı dolaşırım o paraya ayrı.

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0
  • Tamamen karşıyım her şeye.

0|0
    0|0
  • insan bir kere evleniyor derler ama bir kere diye kaide mi var

0|0
    0|0
Yükleniyor...