Yumuşak et yapmanın sırrı nedir? Yemek yapmasını bilenler buraya...

Yemek yapmasını bilenler buraya. Yumuşak et yapmanın sırrı nedir? bonfile , antrikot pişirdikten sonra etin yumuşak olması için ne yapmam lazım?

0|0
11|31

En İyi Kız Görüşü

• yağı ıyıce kızdırki suyunu salmasın et.bide pişmeden önce oda sıcaklıgına getır yanı dolaptan cıkar cıkmaz pişirme.önce riviera zeytinyağıyla yağlayıp yine çok az çekilmiş karabiber sür.riviera dedim çünkü sızma zeytinyağıyla yağlarsan daha düşük yanma derecesi olduğundan et pişene kadar zeytinyağı yanar.sonra yüksek ısıda olan tavaya etleri at. Bir tarafını 1 dk. kızart ve sonra hemen diğer tarafını çevirip orayı da 1 dk kızart. Bu şekilde her iki tarafı da mühürlüyoruz ki içinde ki su çıkmasın. Sonra her tarafı ayrı ayrı 4-5 dk. kızart.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 31

• Şimdi zibilyontane yöntem var.

Ama Et'in güzel ve yumuşak olmas için bence gereken tek şart içindeki hüçreler arası sıvıyı yani et suyunu muhafaza etmek...

Bu nasıl olur?

En kolay yolu : Eti fazla pişirmeyerek.

Normal pişen bir etin içi pembe olmalı. Kimisi "aaa o kanlı ben yemem günah" diyor ama alakası yok. O kan değil, hücresel sıvı. Sen onu pişirince yok olmuyor ki. Suyu gidiyor sadece. Kan yemek haramsa pişen kanı da yememen gerekir.. Ayrı konu.

Etin içinde sıvı olduğu sürece yumuşak ve lezzetli olur. Demekki işin püf noktası etin içinde sıvıyı muhafaza etmek. Bunu marine ederek etin içine fazla sıvı almasını sağlayarak da yapabilirsiniz.

Mesela bazı yöntemlerde et har ateşle dalazlanır ki etrafı mühürlensin, içindeki su dışarı çıkamasın. Sonrada fırında çok düşük ateşte saatlerçe pişirilir iyice. Bu da bir yöntem.

Tabi etin kesilme şekli de önemli.

Mesela etin ince olan kısmı ile et dokusu paralel olmalıdır. Yani kas lifleri çatalla bile ayrılacak şekilde kesilmelidir ki kolayca ayılabilsin, et içinde daha iyi sıvı tutabilsin...

Tabi et diyince arkadaşı, can yoldaşı kekiği unutmamak gerekir.

Ulan amma da et manyağı olmuşum ben ya. Yaş geldi 30'a. Eti azaltmak lazım...

2|0
    0|1
    • hakkaten yahu eğer gıda sektöründe değilsen takdir ettim :)

• Değilim ama yemek yemeyi severim. Ama göbeğim de yok. Nerene yiyiyon onca şeyi der arkadaşlar. Benim metabolizmam hızlı :D

• tesekkur ederim :)

• Eti öncelikle marine denilen soslama usulü ile yumaşatmak lazım,zeytinyagı,limonsuyu,biraz salça,baharat ve en az 4 saat buzdolabında bekletmek gerekir,buna ilave bazen sogan konur içine,yada ikinci yöntem süt zeytinyagı ve karabiberle marine edilir,pişirirkende sıcaklık iyi olmalı ve ızgaranın yada tavanın üzerinde mühürleme yani bir tarafını hemen az pişirip diğer tarafınıda pişirirsin sonra yavaş yavaş pişirmeye bırakırsın,

1|0
    0|1
  • herkez birşeylr yazmış gelelim fasulyenin faydalarına süt - şarap ıvır zıvır bunlaın hepsi kulaktan dolma bilgiler bunlar etin lezzeti ne kadar artırır tartışılır ancak bir gercek varki eti yumuşatmaz neyse benim tavsiyeme dönelim et taze ise yani yeni kesilmiş ise iyice yıkanır ancak yeni kesilmiş hayvan eti hemen yenmez cünki içindeki metalik tat dan kurtulması lazımdır güzelce yıkanana et dolapta takriben 1 bekletilir ve iyice kendini salmış dinlemiştir artık terbiye edilişine gecelim eti yumuşatması için bolca soğana kuru soğana ihtiyacımız var kuru soganlar güzelce dogranır ama halka halka olan soganlarımız yıkamıyoruz cünkü onların için de olan asite ihtiyacımız var derin bir kabın içine tamanı kaplayacak sekilde sogan dökülür ve üzerine göz kararı tuz kekik karabiber serpilir etler sıkışık olmayacak şekilde koyulur sonra birkat daha sogan tuz karabiber kekik serpilir böyle kat kat yapıldıktan sonra buz dolabında 1 gün bekletilir ve pişirilecegi zaman etler söyle bir sirkelenir üzerine yapışmış falza soganlar dökülmüştür ızgara atılır lokum gibi yenir şaşmaz bir terbiiye usulüdür :))))

1|0
    0|0
  • eti sütte yatırsanda olur, daha lezzetli olur ama uzun sürer, 1 saat maden suyuna yatırırsan da yumuşatır.Soda en hızlı pratik çözüm.

1|0
    0|1
  • soganı rendele etle beraber tencereye koy, orta ateşte bişir suyunu çektikcede sıcak su ileve et ilave edecegin su etin boyununu geçmeli arada bir kontrol etmelisin et pişincede 1kg ete bir çay bardagı sıvı yag ilavet 5,10 dk pişir tuzunu ilave etmelisin ,et çok yumşak lezetli olur afiyet olsun,

1|0
    0|1
  • Delikanlı adam yumuşak hiç bir şeyden haz etmez.

Kınıyorum.

1|0
    0|2
  • sous vide'i bir dene. yada bu çok zahmetli gelirse ağzı kelepçeli kavanozlar varya onun içine eti ve baharatları koy (hatta bir müddet sütte bekletirsen harika olur) sonra o kavonuzuyla suda pişir.

1|0
    0|1
  • bir gün önceden terbiye et.

1|0
    0|0
  • bence işe pişirmeden başlasan dha iyi zeytin yagı ile bir gün beklet bi çok arkadaşın dediği gibi pişirkende tuzu hemen atma sertltiriyor son zamanlarına doğru at

hahah kendimi mevlüt mevlüt usta gibi hissettim yahu :))

1|0
    0|1
  • 1- et iyi kesilmiş olmalı..eğer sen kesmediysen bu konuda yapıcak bişi yok

2- eti terbiye etmelisin ve dinlenmeli

3- bu en önemlisi pişerken tuz atmıcaksın, pişsin öyle..

1|0
    0|0
  • basküler doğru cevap vermiş, et suyunu kaybetmemeli, bunun için kızgın yağda pişirmelisin ve önce bir tarafını sonra diğer tarafını etin suyunun kaçmaması için kısa süreli pişirmelisin.

2|0
    0|1
  • Pisirmeden 1 gün önce iyi marine edip dinlendirmelisin.. tavsiyem kekik şarap tuz zeytin yağı ve biberiye

1|0
    0|1
  • anneme gelın olman lazım

1|0
    0|1
  • düve eti daha yumuşak olur. çok aşırı pişirmek olmaz. vaktin varsa 1 gün önceden baharatlı sos içinde yatır. ( bknz: google ) pamuk gibi olacaktır..

1|0
    0|1
  • pişirmeden önce "bıçağın tersiyle" içine sinene kadar döv.

yumuşacık.

1|0
    0|1
  • eti kolayaa bastır ve kızartmayı den göreceksin ağzında lokum olcak :)

1|0
    0|1
  • iyi bir et pişirmek iyi bir, terbiye ve pişirme yöntemlerinden geçer, en basit, biraz süt, biraz nişasta, içiine kırmızı yada beyaz et dinlendir, sonraz pişir, bu nişasta etin üstünü kaplar ve etin dışşına su çıkmaz lezzettli et yersin by by

1|0
    0|1
  • Etin içine bir tane küp şeker sıkıştırıver tamamdır.

Oktay ustadan görmüştüm :)

1|0
    0|1
  • bonfilede bağ doku fazladır yağda yaparsan kabuklaşır sert et suda haşlanarak yenmesi lazım çılgın diyetisyen ;)

1|0
    0|1
  • Kız muhabbeti et hemen yumuşar.

0|0
    2|1
  • bildiğim kadar sütte bekletmen lazım bıraz

1|0
    0|1
  • Önce yağı iyi kızdır.Sonra altını ve üstünü mühürlemek için altını ve üstünü sıra ile çevirerek devam et ama bu çevirme işlemini çok defa yapacaksın.

1|0
    1|3
  • Donikizini takip ettim nereye geldim böyle :c sdgdf

1|0
    0|0
    • sdaffafsa 7 ay olmus ilk uye oldugum zamanlar

• kırmızı şarapla marine edersen yumuşak olur:D

1|0
    0|0
  • sirkeye yatır etleri

1|0
    0|0
  • tuz eti sertleştirir o yüzden et piştikten sonra kat , ek tuzu

1|0
    0|1
  • süte yatır 2 saat kadar beklet.eti incelt.kızgın yağa at.çevire çevire pişir.

1|0
    0|1
  • limon yada süt ile birkaç saat bekletmek lazim galiba

1|0
    0|1
  • iyice pişrmen lazım pişrdkten sonra değil :)

1|0
    0|1
  • Döv döv iyice döv

1|0
    0|1
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 10

• Bak genelde yoğurt kullanırlar kas dokuları birbirinden ayrılır yoğurtla ve et yumuşar... Ama yoğurt etin tadını kaçırabilir. Ama zeytinyağı ve baharatlarla avcarladıktan sonra bir gece buz dolabında beklettiğinde de yumuşayabilir. Fırında pişireceksen eğer tepsiye etleri koyuyorsun ya hemen üstüne de bir tepsi ile kapatarak pişir... Biz bu yöntemleri deniyoruz işe yarıyor...

1|0
    0|1
  • danayı kesmeden önce aromatik masaj yapıon gevşio falan tam o sırada basıon pıçağı.

1|1
    0|1
  • Annemden bıldıgım kadarıyla bıraz su koymalısın kapagını acmadan buharıyla pıserek yumusacık oluyor.Tabi sosunu baharatınıda koyarsn dıledıgın gıbı

1|0
    0|1
  • pişirmeden önce sütte bekletmeyi deneyin

2|0
    0|1
  • ete süt at çiğ iken yumuşak olur su falan da atma kendi suyunda pişsin ayrıca yıkama da

1|0
    0|1
    • tadını bozmaz mı süt ?

• tesekkur ederim :)

• pişrmeden önce eti güzelce marine edersen gayt lezzetti ve yumuşak ouyor.

1|0
    0|0
  • sirkeeeee

1|0
    0|0
  • eti kaynattıktan sonra buharıyla az dinlendir.

1|0
    0|0
  • tuzunu en son koy

1|0
    0|1
  • Ağzını burnunu kır o etin.

0|0
    2|1
Yükleniyor...