İlkokulda gayet yeterli derecede verilen eğitimden geçmiş olanlar neden "de" kullanımını öğrenemediler?

En sinir olduğum şeylerden biridir "de" ekinin yanlış kullanımı. Takıntı deyin, işi psikopatlığa vardırmışsın deyin, olan değişmez.

Sonra da ülke neden eğitimsiz?

Seneler boyu her Türkçe, Dil Bilgisi dersinde gördüğü "de" kullanımını hala inadına yanlış yapanları anlayamıyorum.

Demek ki olay sistemin bozukluğu değil insanların dinlemesiyle alakalı.

Hayır yani, bozukluk olduğunu fark edemiyorlar mı?

Mesela "hayatta" yı "hayat da" yazan var. Konuşurken bile sertleştiriyorsun yazarken bozuk olduğunu nasıl fark edemiyorsun?

Cevap vermek ister misiniz bilmem ama aslında cevap almak için değil; sormuş olmak, iç dökmek amaçlı yazılmış bir metindir.

Güncellemeler:
Arkadaşlar eğitimi almamış, imkanı olmayanlara zaten dediğim bir şey yok. Benim sinirim eğitimli olanlara.

Ayrıca cevaplar için de çok teşekkür ederim :)

0|0
11|20

En İyi Erkek Görüşü

• ben dahi anlamında olanın ayrı yazılmamasını artık kabullenmistim ama hayatta seklinde verdiğin örnekteki gibi olan kullanımları görünce ben de kafayı sıyırıyorum biraz.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• dili sevmiyorlar cunku...

1|0
    0|0
  • Kısa yazanların aksine uzun ve imla kurallarına dikkat ederek yazarım. Hatta sırf bu yüzden Nokia E63 aldım düzgün yazabilmek için. Herkes saçma sapan yarısı eksik kelimeler ile mesaj yazdıkça inat ederek daha düzgün yazıyorum ama" fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış" misali hiç kimse umursamıyor.

Sitede hiç cevap yazılmamış soruya cevap yazıyorum mesela imla kurallarına dikkat edeceğim diye, yazım düzgün olacak diye baya zaman harcıyorum. Tabi bu arada birkaç kişi cevap yazmış oluyor.

0|0
    1|0
    • Bazen bana da oluyor. Hiç kelimeleri çok kısaltarak yazmam (örn: sni sviyrm bbgim) çok da sinirimi bozar. ama bazen "göreceğim" yazmak zor geldiği için ya da onu doğal konuşma şeklimle yazmak istediğim için "görcem/görecem" olarak yazıyorum. vb. tabi. Ama bazen de çok fazla dikkatli yazıyorum.

Mesela çok önemsiz ama yine de çok uzun bir yazı yazıyorsam arkadaşıma, bir konu hakkında, mutlaka dikkat ediyorum. Keşke onlar da bu kadar dikkatli olsa :D

• İmla kuralları konusundaki titizliğim bebeim, sni sefiorum, janım, eet(evet), ewet, aşkoooom, geliorum-gidiorum gibi rezilliklerin yaygınlaşması ile başladı. Onlar yaygınlaştıkça ben daha çok titiz oldum:) Bazen o kadar anlaşılmaz mesaj gönderiyorlar ki söylemeye çalıştığından hiçbir şey anlamıyorum ve kim olursa olsun kızıyorum. Ben imla kurallarında çok mükemmel olduğumu iddia etmiyorum ama olabildiğince düzgün yazıyorum, kelimelerin Google'dan yazılışlarına bakıyorum hep.

• sızın ıyı egıtım verılmıs dedigınız ulkede hala ortalama okul suresı 4.5 yıldır.. ne yazıkkı sadece turkce degıl aynı zamanda matemetıkte cıddı anlamda es gecılıyor. carpım tablosunu bılmeden lıseyı bıtıren ınsanlar var. unıvertsıte sınavında cok basıt dort işlem sorularını yapamaynların de ekını rahatca ve dogru sekılde kullanmasını beklemınız bence cok hatalı bır davranıs..ama dogrusu tabıı kı ıyı bır dıl egıtımı sart. sonucta bu kadar etnık olarak farklı ınsanlardan olusan bır halkı bır arada tutmanın tek anahtarı dıl bırlıgıdır. onunda duzgun kullanılması öğretılmesı gerekır.

0|0
    0|0
    • ben iyi eğitim alanları kastettiğimi güncellemede de söylemiştim. eğitim sisteminin durumunu hala eğitim gören biri olarak gayet iyi biliyorum teşekkürler.

• belki herkes istanbullu değildirr

hayatda bele bir yumşaklıh görmedimmmm

örnek ben ayrıca dilimi de çok severimmm

2|0
    0|0
  • Aynen benim gibisin o zaman :))

0|0
    0|0
  • Klavye'de her cümle'de tırnak işaretini kullansak iki saat'de işin içinden çıkamayız:))

2|0
    0|1
    • tırnak işaretiyle olan alakasını açılar mısın? ayrıca alışırsan işin içinden çıkarsın.

• Size bir emo mu rastgeldi?:) de edebiyat yanınız kabardı:))

• emo olsalar ezik der geçerim.

• ilkokul 3 veya 4'te dahi anlamındaki de'nin ayrı yazılacağı söylenmişti. de yerine dahi getirdiğinizde sıkıntı yoksa, demek ki de ayrı yazılmalı pratik kuralı söylenmişti. o zamandan beri hastasıyım de'nin.

1|0
    0|0
  • sence bu kadar kişinin yanlış yapması normal mi? neden nokta yerine insanlar virgül koymuyor.

hani bir fıkra varya babası oğluna demiş. oğlum bu kadar cahillik kendiliğinden olmaz, bunun bir okulu olmalı diye. bu durum bu fıkradan farklı değil.

1|0
    0|0
  • bente sinir oluyorum yaaa;-D

0|0
    0|0
  • de ve da eklerinin yazımını çok karıştırırım.. bunun nedeni eğitimden. eğitimden diyorum ben.

yazım kuralları belli ve bunları biliyorum.

1|0
    0|0
  • O kadar olsa yine iyi. Türkçeyi katledenler var onlar ne olacak?

1|0
    0|0
  • bu konuda sana katılıorm -de ve -mi kullanımlarının yanlış olması beni de sinir ediyor ama görmemeye çalış yoksa takıntı oluyor

0|0
    0|0
  • rica ederim:)

0|0
    0|0
  • İlkokulda verilen eğitim her zaman veya her yerde aynı şekilde yeterli değil.

İlkokulda aldığım eğitim yeterli olabilir ama ben 6 yaşında Türkiye ye geldim ve Türkçe mi geliştirmem liseye kadar sürdü diyebilirim ve ülkemizde yabancı uyruklu yabancı kökenli çok insan var ve bunu düzeltmeleri uzun süreler alabiliyor her insanın kapasitesi bir değildir.

Düzeltmek isteyen insan düzeltebilir tabi ki.

En azından ben ve ben gibiler için bir açıklama yapmak istedim.

0|0
    0|0
    • ben o yeterli eğitimden geçmiş olanların kastederek sordum sadece. eğitimin her yerde aynı olmadığı herkes tarafından biliniyor zaten.

ama evet, isteseler düzeltilir.

• kusura bakma yanlış yorum yaptım sanırım

• yanlış değil :D doğru bir yorum ama yanlış yerde :D yorum güzeldi :)

• bence haklısınız kendim de çok hata yaparım imla kuralların da

0|0
    0|0
  • benden bahsediyorsun galiba sorunda da da da

0|0
    0|0
  • soru başlığında anlatım bozukluğu var...

2|0
    0|0
    • hani hani nerede ben de görecem.

• yeterli derecede demen zaten dereceyi oldukça iyi niteliyor gayet e gerek yok...

• Yurtdısından bağlanan üyelerde var. Türkiyede Eğitim sistemi yeterli değil ama bir yerde bu durumdan cıkabılırız. Ama sorunun daha da sürecek gibi. Kusurları bile bile insanları mazur görebilmek önemli.

0|0
    0|0
  • Bunda öğretmenlerin payı büyük.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• ben de fena takıntılıyım bu konuda..tvdeki programlarda haberlerde bile alt yazılarda filan yanlış yazıldığını görünce çıldırıyorum..ama sana şunu söyliyim bunu yanlış yapanlar arasında benim öğretmen arkadaşlarım bile var..öğretmenler bile yanlış yapıyosa onların yetiştirdikleri de o yanlışı yapar..

1|0
    1|0
  • Ben çok takığım o konuya. Nasıl rahatsız olmuyor bu insanlar, nasıl? NASIL?! diye deliriyorum hep.

:))

1|0
    1|0
  • takıntı sanırım bendeki gibi:) ama ben sadece "ya da" nın kullanımına takılırım bitişik yazılmasından hiç hoşlanmam mesela :)

1|0
    1|0
  • Ben de ''herkes'' yerine ''herkez'' yazanlara takıntılıyım ama bunun ülkenin eğitimsizliğiyle alakası yok. Dil bilgisi iyi olmayan insanlar eğitimsiz değildir.

1|0
    0|0
  • şimdi dilbisi eğitimi diyorsun, -de, -da ekleri ayrı yazılır diyorsun neden kişiler, bu eğitimi alanlar dikkat etmiyor diyorsun da dilbilgisi kurallarına göre her -de, -da eki ayrı yazılmaz bunu da biliyor olman lazım, değil mi?

1|0
    0|0
    • her de da eki birleşik de yazılmaz bunu da biliyorum. sadece ayrı yazılması değil birleştirmekten de bahsettim ki örnek verdim, olay de da nın yazımı.

• sen niye bu kadar sorun yaptın canım madem ders vermek ıstıyorsun Türkçe öğretmenı olabılırsın

2|0
    1|1
    • haha olabilirim ama Türkçe öğretmenlerinin dinlenmediği çok açık. ayrıca dinleyen insana bu halimle de o eki nasıl kullanacağını öğretebilirim. önemli olan dinlemeleri.

• Bütün ülkedeki egitim sorununu çözdün, -de ekinin kullanım anlanlarına mı geldın tebrikler :D

2|0
    0|0
  • Güzel bir konuya değinmişsin. Ama sanal alemde ne kadar kısa yazsan o kadar iyi sanırım. Bir nevi alışkanlık. Ben dikkat edebildiğim kadar ediyorum. Ama bu kadar takılmana gerek yok

0|0
    0|0
  • Doguma büyüme almanyaliyim :-D türkce dersi almadim..

1|0
    0|0
  • Ah benim de takıntılarımdan biri budur. Nefret ediyorum.

0|0
    0|0
  • sanalda ımla kuralı olması gerekmez.. Yabancı forumları hiç mi bilmiyorsunuz.. Biz makalede yazmıyoruz ayrıca gereksız duyarlılık.. sanalda da chatleşme kuralalrı geçerlıdır.. benım gerçekteki imla bilgim şu klavyede yazdıgımdan daha fazla olur veya olmaz o beni bağlar...

1|1
    1|1
    • size ne eksi verenleri anlamak mümkün değil önce sanlda chatleşmek için bu tarz imla gerekmez... makale yazarsan dikkat edersin.. Konuşur gıbı yazılır sanlda.. avunmaya devam...

Yükleniyor...