Kur'an okumayanlar, neye güvenerek dindar olduğunu düşünüyor?

Aklımı kurcalar durur.

Sorsan herkes Kur'an ın kutsal kitap olduğunu, hak kitap olduğunu hiç şüphesiz söyler. Bende kendi dilimde, anlaya anlaya 10 kere okudum kendisini.

Fakat daha 1 kere Kur'an'ın kapağını açmamış, kendi dilinde kuyarak Allah'ın kendisine iletmek istediği mesajın ne olduğunu bilmeden, okumadan, (ki ilk emir okudur) şu sünnettir, bu hadistir diye sağdan soldan duyduklarını din zanneden, dahası bu bildiklerine dayanarak gerçek dindarların, Kur'an okuyanların dinine dil uzatan, Kur'an ayetini getirip önüne koysan bile beğenmeyip bunun anlamını bir Allah bilir biz bilmeyiz diyerek Allah'ın mesajını bile işine gelmeyince yok sayan müslümanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu kişiler neye güveniyor acaba? Kur'an da açıkca eleştiriliyorlar "fakat okuyup öğüt alan mı var" diye. Pek çok dini inanışları da Kur'an tarafından kınanır (mesela türbelere gidip dilekler dilemek, adaklar adamak, akıldışılıklara inanmak...)

Şimdi söyleyin bakalım. Siz Kur'an'ı anlayarak, mealinden okudunuz ve Allah'ın size iletmek istediği mesajı okudunuz mu? Anlamını anlayarak baştan aşağı okumadığı halde kendini dindar sayanlarınız var mı?

Yada "sünnet ve hadisler bize yeter, Kur'an'ı anlamını anlayarak okumasak da olur. Pek o kadar önemli değil" diyenleriniz var mı?

• Kur'an'ı anlamını anlayarak okudum.
    76% (31)73% (19)75% (50)Oy Ver
  • Kur'an'ı anlamını anlayarak okumadım.
    24% (10)27% (7)25% (17)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Nisa, 119 da Şeytanın sözleri: "Yemin olsun, onları saptıracağım, onları kuruntulara/hurafelere/anlamını bilmeden okumaya mutlaka iteceğim. Onlara mutlaka emir vereceğim de davarların kulaklarını yaracaklar; onlara muhakkak emredeceğim de Allah'ın yaratışını/yarattıklarını değiştirecekler." Kim Allah'ı bırakıp da şeytanı yandaş edinirse açık bir hüsrana kesinlikle yuvarlanmış olacaktır.
Nisa, 120; Şeytan, onlara söz verir, ümit verip hayal kurdurur, hurafeye/anlamını bilmeden okumaya iter. Ama o, onlara bir aldanıştan başka hiçbir şey vaat etmez.

Hadid 14; Onlara seslenirler: "Biz sizinle değil miydik?" Derler ki: "Evet, bizimleydiniz. Ancak siz kendinizi yaktınız, bekleyip durdunuz, şüphe ettiniz, hayal ve kuruntular/hurafeler/anlamını bilmeden okuyuşlar sizi aldattı; nihayet Allah'ın emri geldi. O yaman aldatıcı, sizi Allah ile aldattı."
Yûsuf 2; Biz onu sana, aklınızı çalıştırasınız diye, Arapça bir Kur'an olarak indirdik.

Zuhruf 3; Biz onu akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur'an yaptık.

1|0
35|32

En İyi Erkek Görüşü

• Bi' kere öyle insanların Müslüman olduğundan şüphe etmek gerekir .. Ben Türkçesini birkaç kez okudum, öz dilinde de okudum fakat okumak yetmiyor sadece, anlamak gerek. Tefsirlerle güçlendirilebilir, eksik yanlar tamalanabilir aklımızdaki.. Günümüz insanı okusa da anlamak istemiyor ya da merak ettiğinden 3-5 sayfa çeviriyor olabilir. Oysa ki okuyup anlasak o kadar çok şey öğrenip hayran kalacağız ki ne yazık ki bilmiyorlar. Güzel bir klıfa sarıp duvara asıyorlar sonra Kur'an onlara bakıyor, onlar Kur'an'a.. Ama lafa gelince 'Kutsal Kitap' .. Oku o zaman? İnsanımız çoğu şeyi ayırt edemiyor ve işine gelmiyor ..

1|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 35

• Okudum,her hangi bir ayeti kuru kuru okumaktansa ne söylediğinide anlayarak okumayı tercih ederim.

Hadisler de kıymetlidir tabi ki, onlar peygamberimizin sözleridir. Kuran farzsa Hadis sünnettir.

Her konuda bilmeden ahkam kesenler çok malesef. Çoğuyla konuşulamıyor bile çünkü sabit fikirliler, dinle alakalı her hangi bir konu onlar için tartışılamaz hemen günaha giriliyor, küfrediliyormuş gibi davranıyorlar. Zaten anlamayı deneseler bu kadar saçmalık da olmazdı diye düşünmekteyim.

1|2
    0|0
  • A şıkkı dedim

Yorum yapmayı o kadar çok isterdim ki insanların Kur'an'ı kafalarına göre yorumladıkları gibi yorumlarımı da kendilerince yorumlayıp anlıycaklar o yüzden tartışmaya girmek istemiyorum. Sorun gerçekten kaliteli soru anlayana.

0|4
    0|1
  • Kur'an'ı anlamını anlayarak okudum.

Okunmaz mı ya? İnsan kendi dinini öğrenmeli,bilmeli.

Kur'an okumak,ayetler okumak tabii ki anlayarak okumak çok güzel bir şey. Benim her seferinde ruhum temizleniyor sanki,tüm günahlardan ve kötülüklerden arınmış gibi hissediyorum kendimi.

1|2
    0|2
  • Türbe vs. şaman inancıyla ilgili, İslam'la ilgisi yok.Öyle insanlar da gerçek müslüman sayılmaz.

0|1
    0|0
  • ben arapçasını ezberliyorum yani hafızlık yapıyorum ama kuranı hiç baştan sona türkçe mealli okumadım merak ettiğim sayfalara bakıyorum sadece. ve bana bu düşüncen pek mantıklı gelmedi tabiki anlayarak okumak çok güzel hatta en güzeli ama sadece mealini okuyupta ben kendi dlimde anladım demek yanlış bana göre eğer kuranın arapçasında faziletli olmasaydı bütün ülkeler kendi dillerine çevirir okurdu ama kuranı kerimi arapçasından okumak çok daha başka zaten içinden gelerek okuduğun zaman kuran sana bir bahçe olup açılır, bir başka husus ise bilinçli bir mümin zaten kuranı okur merak ettiklerini mealinden bakar sünnetlere ve hadislerede itibar eder.'sünnet ve hadisler bize yeter ,kuranı anlamını anlayarak okumasakta olur,önemli değil ' diyen birisi varsa onun ben pek bilinçli bir müslüman olduğunu düşünmem ve pek fazlada kayle almam

0|2
    0|1
    • ne güzel. tbrik ediyorum. burda böylelerine rastlamak gerçekten güzel.

• arkadaşım sen beni anlamadın tabiki kuran her dile çevrilmiş benim anlatmak istediğim yani arapçası yerine herkez sadece kendi dilinde okurdu . mealini okumak anlamına erişmek anlamak mantıklı birşey ama indirildiği gibi okumakta çok güzel olduğunu anlatmaya çalışıyorum

• "indirildiği gibi okumakta çok güzel" demişsin.

Bunun güzelliği neresinde onu sorguladım sadece.

Fonetik olarak kulağa güzel geliyor diyebilirsiniz, kabul ederim.

Ama bu fonetiğe anlam olmadan bir kutsallık yükleyemezsiniz.

Vurgulamak istediğim nokta bu.

• Burada ne cahiller var arkadaş. Biri bir söz duyup hemen ona inanıyor, adam gibi okuyup araştıran yok. Biz artık böyle bir dünyada mıyız ? Hemen bir söz duyduğumuz gibi inanır mıyız ? Dinden çıkmak çok havalı bir şey olarak görülüyor, dinden çıkan artist sayılıyor. Var mı böyle bir şey ? Din oyuncak değil, tüm hayatı değiştiren bir şey.

1|2
    0|0
  • Nıce peygamberler sufıler sahabeler alımler Allah dostları onca dını hızmetlerıne ve bılgılerıne ragmen, kendılerını yetersız gorup daha da cok okurken...

Bızım neslımız daha hıc okumadan benım kalbım temız deyıp kendını cennetlık sayabılıyor.

Allah'ın salıh kullarından olmamız dılegıyle...

0|1
    1|0
  • arkadaşım Kur'an-ı Kerim'i öyle okumak olmaz. Önce olayları bilmek lazım. Hangi olay üzerine bu ayet indi vs. Anlamak elbet önemli ama anladığını hayatına uygulamak daha önemli... 10 kere okudun ama o emirlerin kaçını yerine getirdin? mesela en basiti Allah'ı zikretmek. Bu da bir emir ve Kur'an^da geçiyor. Kaç kere zikir yaptın?

Soruna gelince; öyle haybiye okumadım. Hadislere,sahabilerin anlattıklarına bakarım. Kur'an-ı Kerim'i de arapça okumayı yeğlerim. Çünkü Arapça okumanın sevabı ap ayrı...

1|1
    1|2
    • burda yorum yapanlar da gören başını secdeden kaldırmıyor,herşeyi ilmihalden,Kur'andan öğreniyor sanır. Yok başkasından duyduğunu din zanneden falan... Sizin doğru bildiğinizin yanlış olmadığını nerden biliyorsunuz?

• Sana ben değil "ayet" muhalefet oluyor. :)

Sen bir sese kutsallık izafe edip anlamadan o sesleri çıkararak birşeylerin olacağına inanıyorsun (mistisizm inancı gibi.) Üstelik anlamını bilmeden söylediğin şey "anlamını bilerek okuyun" dediği halde.

Ben ise söylediğin şeyin anlamını yerine getirmenin gerektiğini söylüyorum.

Yani sen diyorsun ki "Hayır! Kur'an ın basıldığı kağıt ve mürekkep kutsaldır". Ben diyorum ki "Hayır! Kur'an'ın anlamı kutsaldır".

Hangimiz haklı ahirette göreceğiz :-)

• sen önce benim yazdıklarımı tekrar oku. Onu mealen okumak değil,hayata geçirmek mühim diyorum. Sen beni algılamıyorsun galiba...

• ;okumadan, (ki ilk emir okudur) şu sünnettir, bu hadistir diye sağdan soldan duyduklarını din zanneden, .'aynen malesef...

. birde isine gelmediginde, yok o oyle demek istememis yok soyle demis..

0|2
    0|0
  • alak süresinde rabbimiz bize ilk defa "oku yaratan rabbinin (yönetici kanun koyucutek otorite olan rabbinin) adıyla oku "derken bize okumamızın yanında yaşamamızıda emretmiştir yine kamer süresindede17. ayette " andolsun biz kuranı anlaşılıp öğüt alınsın diye kolaylaştırdık.o halde düşünüp öğüt alan yokmu" hala yaşamanın okumanın öğüt almanın zor olduğunu düşünenlere kurandan cevap

0|1
    0|0
    • İşte anlamını bilerek okuyan ile anlamını bilmeden okuyanlar arasındaki fark açıkca gözüküyor.

Biri Allah'ın mesajını biliyor, uyguluyor.

Diğeri hacı/hoca/şeyh/şıh/imam tarafından önce dininin, sonra kendi bedenlerinin ırzına geçildiğinin farkında bile değil! TV lerde izliyoruz.

• Aklını kullanan soru sorar. Ama "çok" sormak aklını kullanmanın değil, kullanmamanın alametidir. Hiçbirşeyi düşünmemek, habire sormaktır bu. Bazı soruların cevabını düşünerek kendin bulabilirsin. Düşünmek yerine beleşçilik yapıp sormak yoktur. Ama düşünürsün iyice bulamazsın, o zaman sorarsın. Bunda bir sorun yoktur.

• bikere kuran-ı kerime10 kere okudum kendısını gıbı çirkin bır ıfade kullandıgın ıcın cevap vermeye gerek bıle duymuyorum

1|1
    1|1
  • Çok çok çok haklısın .

İnsanlar bırak mealini okuyup özümsemek ; mealini bile okumuyorlar.

Sadece arapça olarak okuyup onun sevap olduğunu düşünüyorlar.

0|3
    0|0
    • kur an supliminal dir yani sen onu anlamasanda bilinç altına mesaj verilir

ve bu mesaj zamanla yeşerir

• Kuran-ı Kerim’de bilinçaltına işleyen ayetler hangileridir?

“İman edip Rabbine tevekkül edenler üzerine onun zorlayıcı hiçbir gücü yoktur.” (Nahl, 99) “Allah onların günahlarını iyiliklere dönüştürür.” (Furkan, 70) Bilinçaltımızı özel olarak programlarsak kendi programımızdaki bilgiyi alıp, program dışı bilgileri kayda almayacağız.

Gizli telkinler herhangi bir dirençle karşılaşmadan direk bilinçaltına akar. Farkında olmadan bilinçaltında yeşerdikten sonra bilinci etkilemeye başlar. Bilinç

• Gülvebülbül, Kur'an'dan nasipsiz olduğun için, nefsi aklın önüne koyduğun ve Allah'ın ayetlerine taban tabana zıt bir inanışın olduğu için Kur'an'a inanan kişileri yolundan çeviremezsin. Sen istersen nefsine tap, biz tapmıyoruz.

• dünyada çeşit çeşit insan var . öyle dindarım diyipte onun bunun arkasından konuşani haram yiyen , çıkarcı o kadar çok şahsiyet var ki. bakalımmmmm onların sonu ne fena olacak.

allah hidayete erdirsin. tolumdan slah etsin onları .

0|1
    0|0
  • Kuran'ı öğrenmek tabiki önemli anlayarak okumak ama bir insan müslümanım diyorsa Kelime-i şehadet getirirse müslüman olur

1|2
    0|0
  • şimdi peygamberin 12 karısı var desem ve bunlardan birinin(zeynep) peygamberin evlatlık oğlu(zeyd) 'in karısı olduğu halde, sonradan peygamber ona aşık olup zeyd hayattayken onunla evlendi desem. Karısı Aişeyle 6 yaşındaken evlenip 9 yaşındayken onunla birlikte oldu desem. hatta kurandaki necm suresinde var olduğu kabul edilen şeytan ayetlerinden bahsetsem beni taşa tutarlar değil mi?

0|5
    6|4
    • Yalandan kim ölmüş?

"Karısı Aişeyle 6 yaşındaken evlenip 9 yaşındayken..." cehalet derim. Azıcık bir tarih araştırması yap. Tarihler tutmaz birbiriyle. Her duyduğun "YALANA" inanma.

Bunlar pedofili hastalarının "peygamber 6 yaşındaki kızla evlendi" diye yalan uydurmalarından başka bişey değil.

• Burhani nedir ya. Yemek falan mı. :D

Ayrıca kötülemedim ki. Yaptığı şeyi söyledim. Sen bilmiyor muydun daha önce böyle dediğini? Araştırmışsın bak o kadar hemde. Peki böyle bir kişiden niye alıntı yapma gereği duydun? Demekki kişi iyi/kötü fark etmiyor senin için. Sövsün yeter senin anlayışına göre öyle mi?

Diğerlerini de araştırmadım. Gerek de duymadım. Onlar da "burhani" den almıştır belki. Çok güvendikleri için..

• Evet yemek Burhani. Hatta Tirmizi, Muslim, Ebu Davud, Nesai. bunlarda yenilebiliyor.

• Bir Allah dostu şöyle söylüyor: Kur'an-ı Kerim'in mealini okumak gaflettendir.. Zira, Kur'an'a başlayan kelam, BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM, bu anahtarın ve ayetin meali şöyledir; esirgeyen ve bağışlayan Allah'ın adıyla... Esirgemek, korumak anlamında olsa dahi; esirgemek cimrilik anlamında da olabilir bir insan arabasını insanlardan esirgen, bir insan evraklarını çocuklarından esirger, sakınır... Arapça'nın dışında bir dile çevrilen Kur'an, Kur'an olmaktan çıkar... Çünkü Arapça, dışındaki tüm diller de bir elastiklik söz konusudur...

0|1
    0|1
    • O dost Allah dostu değil, şeytan dostudur. Kur'an'ın manası bize bu yönde bilgi veriyor.

Şeytan "ben onları anlamını bilmeden okumalara mutlaka iteceğim" demiyor mu Kur'an da? Tabi anlamını bilmeden "mistisizm" yaparak birşeylerin anahtar, parola falan olduğunu düşünürsen bilmezsin.

• Kur'an mantığa aykırı değildir ki. Asıl mantığa aykırılık yapanlar Kur'ana terstir. Asıl radikal onlardır. Anlayana...

• Burada kimse kur'anın aykırı olduğunu iddia etmedi. İdrak meselesi, ben kur'anı okuduğumda idrak edemiyorum bir tefsire bakmadıkça... Sen idrak ediyorsan devam et...

• Kur'an'ı anlamını anlayarak okudum

0|1
    0|0
  • Ayrıca bitiremedim yazdıklarımı .. Kimse kimseye sende iman var veya sende yok diyemez günahtır. Dikkatli olmak gerekir bu konularda . Dahada yorum yazıp polemiğe bende katılmak istemiyorum

2|0
    0|1
    • Pek çok kişi olayı "onlarda iman yok bende iman var" demişim gibi algılıyor. Akıl tutulmasına mı uğramışlar yoksa okuduklarını mı anlayamıyorlar bilemiyorum.

"Kur'an ile din falan olmaz, atalarımızdan gördüğümüz sünnet ve hadisler bize yeter" diyen kişinin imanı ile ben kendiminkini yarıştırmaya niye gireyim ki?

• Kur'an'ı anlayarak okudum ve kutsal bir yanı olduğunu düşünmüyorum. İnanmayan insanların inananlara kutsal kitapları okumaları için ısrar ettikleri bir ülkede yaşıyoruz,tarafsız bir şekilde anlayarak okuyan insanlardan nadiren hayatına inançlı biri olarak devam eden çıkıyor.

2|1
    4|0
    • Çıktı mesela biri ben :)

• seninle aynı fikirdeyim laura..

• Ayrıca Kuran'ın arapçası, manası ve tefsiri okunmalı en iyi kaynaklardan çünkü mealini okusan bile o Ayetin iniş sebeplerini bilmen gerekiyor.Hadisler de çok önemli dinimizin daha iyi anlaşılması ve yaşanması için

0|1
    0|0
  • Bende anlamını bilip, öyle hareket etmenin mantıklı olduğuna inanıyorum ama Allah ile kul arasında bu, pek merak edilecek durum yok ortada. Herkesin sevabı da, günahı da kendine sonuçta.. Sen sadece kendine bak, diğer insanları sorgulamak sana kalmaz.

1|0
    0|0
    • Benim sorum, "bu insanlar daha Kur'an okumadıkları halde neye güvenerek Kur'an okuyanların dinine dil uzatıyor" diye soruyor.

Onların direk olarak dinini değil, başkalarının inanışlarına dil uzatırken neye güvendiklerini soruyorum. Mesela aynını bana sorsan "Kur'an" derim. Kur'an bu, doğrusu bu, siz yanlışsınız diyebiliyorum. Zaten bunu sorgulamak, söylemek, uyarmak da her müslümanın görevi değil mi?

• 4 kere hatim yapmış biriyim.. Türkçesini okuduğum zamanlar kafamda soru işareti oluştuğu zamanlar olmuştu tabi ama bir hocaya danıştığım zaman hepsinin inanılmaz mantıklı bir açıklaması olmuştu. İnancım sonsuz.. Okuyupda dinden çıkanlar çıkmak için okumayı bahane edip çıkanlar.. Çünkü her ayetin mantıklı bir açıklası var..

***** verdim.

1|1
    2|0
  • Girmeyin böyle polemiklere kardesim .. Öyle seyler yazanlar olmuşki hem korktum hem utandım .. Allah dogru yolda olmayanları ıslah etsin .. Uydurma şeyleri din sanıp savunanlarida şeytanın tuzağından kurtarıp dogru yola getirsin Mevlam..

0|1
    0|0
    • Benim yorum nasıl ;)

• PEKİ SEN NEYE GÜVENEREK O İNSANLARI YARGİLİYİRSUN ?

• Bunlar imanlı cennete şunlar imansız cehenneme mi demişim?

Yargılama nerde burada?

Diyorum ki daha Kur'an okumamış, neye güvenerek din hakkında yaptırımda bulunuyorlar.

Ben söylerim. Kur'an okuduğum ve Allah'ın emirlerini bildiğim için. Şu konuda kesinliğinde kuşku olmayan Allah'ın ayeti var derim. Uyarırım. Uyarmak müslümanın görevi değil mi?

Bu yargılayıp cennete/cehenneme yollamak mıdır?

Anlama kabiliyetiniz mi düştü gecenin bir yarısı uykunuz geldiği için?

• Türkce mealini hic okumadim. Ama kurani kerim okurken aldigim haz herseye yetiyo anlamama gerek bile kalmiyo cunki kurani kerim kendisini okuyan bir kisiyi günahlardan uzak tutar ztn..

1|1
    0|1
    • Bu yaptığına mistisizm deniyor.

Kur'an anlayarak okuduğunda ancak seni günahlardan uzak tutar.

Oda Allah'ın sana neyi yap/neyi yapma dediğini bildiğin için.

• O da olabilir haklisin

• işte insan ikiye ayrılıyo 1 dindar 2 dini dar

1|2
    0|0
  • anlamini anlayarak bastan asagi okuyup dinden ciktim panpa.

2|2
    12|9
  • kuran arkaik dildedir arapça da değil aslında

0|2
    0|0
    • Dili önemli değildir. Bence "manası" önemlidir. Kur'an da manasının önemli olduğunu söylüyor ama anlamadan arapça sesler çıkartmayı insanlar sevap kazanma aracı sanıyor. Yazık. Aslında şeytanın emrini uyguluyorlar. Ayetleri güncellemede verdik.

• Kuran okuyanların dindarlığını belirleyen nedir peki?Kuran okumak ya da okumamak dindarlık belirtisi değildir.Kuranı hatmetmiş ,5 vakit namaz kulan ne münafıklar var.

0|0
    0|0
    • Dindar olmak için Kur'an okumak "gereklidir" diyorum.

Ama yeterlidir diye birşey demedim.

Belirleyen şey nedir diye soruyorsan o da samimiyettir. "Riya" dan uzak durmak.

Peki kişinin riyakar olup olmadığını nereden anlayacağız diye sorarsan, Peygamberimiz "dinar ve dirhem ile münasebetine" bakın demiş.

Bakıyoruz; deniz fenerleri, mercümek davaları...

;-)

• Kimseyi sorgulayamayız.

0|1
    0|3
  • kuran okuyunca herşey bitiyomu

1|0
    0|0
    • Hayır. Ama ilk emri yerine getirmiş oluyosun. Başlamak için daha iyi bir nokta bulamazsın.

• bitmiyo herşey esas o zaman başlıyo.

• tanrı demişki,iyi olmanız için tehditmi edilmeniz gerek...

• Kızlar Devam
    5

Erkekler Ne Diyor 31

• İslama göre Allah insanların kuran okumasını veya müslüman olmasını ister ise insanlar kuranı okur, müslüman da olur.

Allah seçme şansı vermişken ve son güne kadar yargılamayacakken bazı insanların her gün yargılaması ve şans tanımaması düşündürücüdür.

2|0
    0|1
    • İslama göre senin dediğin yanlıştır. Allah isterse insanlar yapar demek mutlak anlamda herşey Allah'ın elinde insanın iradesi yoktur anlamında kullanılamaz. Kur'anda geçen ayetler "insan istemedikçe Allah onun düzelmesini istemez" anlamını taşır.

Birebir sizin dediğiniz gibi olsa, Allah hem müslüman olmasını engelleyip, hemde müslüman olmadığı için cezalandırırsa yarattığı kula zulm ediyor demektir ki Allah kimseye zulm etmez.

• heyecan yapma.

Ben fikrimi söylüyorum, islama göre böyle diye ahkam kesmiyorum.

• Heyecan yapmak? Ben sadece mantıksızlığınızı göstereye çalışıyorum. Zaten bu konuda çok güzel bir noktaya da geldiniz benim kanaatime göre.

Siz "İslama göre" diye cümle kurunca bu fikri beyan oluyor,

Biz sizden sonra "islama göre" diye cümle kurunca, adı ahkam kesmek oluyor. Hemde sözümüzün dayanağı Kur'an'da var iken.

Ne diyelim. Okuyan arkadaşlar ölçsün, tartsın, onlar karar versin istedik...

• Allah sevgisi, peygamber sevgisi ve din sevgisi kitapla olacak bir şey değildir. Anlayarak okudum, veyahut okumadım. tamam okuyunca daha net bilgilerin oluyor. Ama okumayanın da bilgilerini yok sayamayız. Yani okumayanlara çıkıp da "okumadın sen, gerizekalı mal. sen dinsizsin ve hala din sevgin mi var" mantığını güderek soru paylaşamaz, yorum yapamaz ve eleştiremezsin. herkesin kendi nefsi veyahut iradesi var. isteyen okur, isteyen de okumaz. burada seni irdeleyen durumu henüz çözemedim, ama çözersem yorum atarım. Yaşından ötürü daha fazla cümle dökmeyeceğim, okumanla kal.

1|1
    0|1
    • Allah'ın daha ilk emrini yerine getirmeye üşenen insan, hangi emirlerinin peşine düşmeli sizce?

:-)

Yazık ne diyeyim...

• Peki annenin "hiçbir sözünü" dinlemeden anneni nasıl sevdiğini iddia edebiliyorsun?

Annen oku diyor, okumam diyorsun. Aklını kullan evladım diyor, kullanmam diyorsun.

Demisşin ki okuyup da namaz kılmayan çok kişi var. Olabilir. Okumadan namaz kılanlardan daha iyi durumdalar bence. Kur'an'da oku emri namaz kıl emrinden hem önce gelir hemde sayı bakımından daha çoktur.

Hani bir değiş vardır anadoluda. O kadar çok söyledim ki, eşşeğe bile desem adam olurdu diye. Niye bu kadar çok oku denmiş?

• Bir de şu var. Niye namaz kılıyor bir insan Kur'an okumadan? "Birileri dediği için". Peki

Allah'ın sözü, Kur'an'ı ortadayken "birilerinin dediğine" (doğru yada yanlış olması fark etmez) din diyen insanın dini baştan bozuk değil midir?

Banada hoşgörülü değilsin demişsin.

Cehalete mi hoş görü göstermeliyim?

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.

Kur'an okumamakta ısrar edip dini en iyi bildiğini iddia etmek de zulümdür. "İslamın tek düşmanı" olan şeyde zulüm değil mi? :)

• öncelikle hadislere kalırsak yandık her önüne gelen sallamaış bir seyler

yinede kuranı kelime mailin ile okursan maeli ceviren kişinin düsünce yapısı ile ögreneceksin.

berber olabilmek icin cırak olup berberde ise baslayacaksın .

o yuzden kendine birini bulup onunla devam edeceksin o kisiyi asarsan baskasını bulacaksın

su zamanda zor bu işler ama istersen

www.zamaninruhu.biz bir bak kavramlar bölümüne

0|0
    0|1
    • Berber örneğini beğenmedim. Örtülü şirk nedir? Birilerinin ağzından çıkanı Allah'ın buyruğu gibi kabul etmek, din kaynağı saymak değil midir?

Meal okunduğunda o kişinin düşünce yapısını alırsın ama "kısmen". Çünkü Allah'ın ayetine insan yorum katamaz. Ha yorumu parantez açıp verenler, anlamını bir noktaya çekenler de var, parantez açmadan sadece kelimenin anlamını verip çekilenler de var (Elmalılı'nın orjinali, YNÖ mealleri)

Bence dini insandan öğrenmek hatadır Kur'an dururken.

• hayır bu dedigin şu andaki piyasalardaki cemaatlerin modelidir. ve senin düsünce yapındadırlar

zaten

sırf kuranı okumak kitap gibi sana bir sey kazandırmaz.ALTYAPIN OLMADIGI SÜRECEDE YERİNDE DURUR VE SAYARSIN. dedigim gibi www.zamaninruhu.biz gez kavramları bir oku

oku diyorum cünkü senin okuma anlayısın yok sırf sen kendinden baska birisinin ne yorumunu nede konusmasını dinlersin.. allah herkese dogru yolu gösterir temmennisi ile

• İnternet sitenin reklamını yapıp durma bence...

"Sırf Kur'anı okumak insana bişey kazandırmaz" lafı ağır bir laftır. Allah 'ın kuluna emirlerini öğrenmek "durduğu yerde saymak" mıdır?

Cemaatler benim düşünce yapımda değil, senin düşünce yapındadır. "Teslimiyet" onların lugatında vardır. Senin lugatında olduğu gibi. Dönüp benim düşünce tarzımı cemaatçilik gibi göstermeye kalkma o yüzden.

Ben beşere falan teslim olmam Kur'an ve Allah varken.

• kızlar erkeklerden daha ağır başlı efendi düzgün yorumlar yapmış. burda böylesine bir soruya böylsine cevaplar doğrusu beklemiyordum. her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. 3 defa bitirdim kuranı. maline yeni başldaım. çok şükür hayatım düzene girdi. huzuru mutlululğu buldum.

1|1
    0|0
    • Arapçasını anlamadan okuduğunuzu düşünüyorum.

Bir de mealini, anlamını/manasını anlayarak okuyun bakalım. Değişen bişey olacak mı görüşlerinizde. Hangisi insana daha faydalı size göre, okuyun, mealini bitirince anlatın insanlar da öğrensin...

• Haaa. Maşallah o zaman. Anlamını biliyorsan ne güzel. Mealini okuyarak daha iyi pekiştirirsin +1 verdim o zaman.

• Onlar Kur'an ı türkçesini oku ama düşünme yorum yapma diyorlar inanın bu düşüncede birçok kişiyle karşılaştım ve bunu söyleyenlerde hep kendiin dindar düşünenler sakalla bıyıkla dindar olunabileceğini sananlar.

1|1
    0|0
  • Şimdi arkadaşım, güzel bir konuya dikkat çekmişsiniz. Faydalı da olabilecek bir konu. Ancak senin üslup sorunun var.

Amacın "Kur'an okumayanların dindarlığını sorgulamak" mı, "Kur'an okumayanların, okuyanları sorgulamasını eleştirmek" mi, "Kur'an okumaya teşvik etmek" mi? Yoksa hepsi mi?

Bunların birisi için kullanılacak üslup diğeri için kullanılmaz. Senin buradaki üslubun sert, tartışmaya hazır, ben bilirim siz bilmezsiniz havasında.

Onun için aşağıdaki tartışmalara girmek istemedim.

Sadece şunu söyleyeyim. Ömrü boyunca ibadet eden bir adam cehenneme, bir zamanlar küfre düşmüş adam cennete girebilir. Bunların elbette şartları vardır.

Dolayısıyla kimse kendisini cennetlik ve cehennemlik görmemeli, korku ve ümit arasında olmalıdır.

0|0
    0|0
    • Şunlar cennete bunlar cehenneme demedik.

Soru açık.

Dinin 1. kaynağı olan Kur'an, anlamı anlaşılarak okunmadan, "neye dayanarak" okuyanların dini hakkında yorum yapılabiliyor?

Okuyan "Kur'an ayetlerine" dayanarak yorum yapabilir, dini konularda eleştiri getirebilir, insanların yaptığı hataları söyleyebilir. Hatta söylemesi onun görevidir. Yoksa değil midir? Kur'an böyle bir görev vermiyor mu insanlara?

• Kardeşim tamamını okumadım yazdıklarının ama senin yaptığında doğru değil. Çünkü dini biliyorum diye kendini gösterir moddasın dindarım modundasın ancak bir başkasına bu şekilde ifade de bulunmak ve özellikle Allahın bileceği yalnızca O'nun sorgulayacağı bir soruyu sorgulamışsın. Kardeşim herkes kendinden mesuldür sen kimseyi bu şekilde yargılama. Bırak Allah katında hesap versin herkes.. Yoksa sende günaha girersin. Hatta Allah bilir ama girdinde..

0|0
    0|0
    • Dindarım modunda olmak nedir?

Kardeş ben 10 kere anlamını anlayarak okumuşum, belirli bir bilgi sahibi olmuşum ve dindarım da. Ve "okuduğum ayetlere dayanarak" diyorum ki; Bazı insanlar Kur'an'ın anlamını hiç okumadığı halde, benim dinime laf edebiliyor. Daha dinin ilk emrini yerine getirmemiş ama benim dini bilgime dil uzatabiliyor. Bu insanlar neye dayanarak böyle konuşuyor?

Bunu soran adama sen "dindarım modundasın" diyorsun. Dindarlık "mod" falan değildir. Dincilerle karıştırma derim.

• Ama birisi dindar olduğunu iddia ederek din hakkında birşey söylüyor ise en azından Allah'ın emirlerini bilsin önce, cahil cahil, sağdan soldan duyduklarını din sanarak Kur'an okuyan birinin inanışına dil uzatmasın. Kendini dindar sanmasın.

İçi iyi olabilir, niyeti temiz de olabilir. Bunlar ayrı şeyler. Ama CEHALET ile, Allah'ın emrini bilmeden neye güvenerek Allah'ın emrini bilene söz söyleyebiliyorlar bunu soruyorum. Bu yargılayarak cennete/cehenneme göndermek değil ki.

• Yargılamak sen Kur'an okumadın yallah cehenneme. Sen okudun yallah cennete gibi olur.

Ayrıca ilk emir OKU emrini yerine getirmeden kendilerini nasıl "dindar" sayıyorlar diye soruyorum. Dindar değiller ise onlar dinsiz demektir de demiyorum ki. Siz neden böyle algılıyorsunuz? "Bir kişi ya dindar olur yada dinsiz" diye bir saçmalık var mı? Ha var aslında, başbakan ve taifesi böyle söylüyordu dimi? Onlarının dininin ne olduğu ortada zaten. Ben onlarla ilgilenmiyorum.

• Okudum ve dinden çıktım :)

Uzun süreli düşünce süzgecinden geçirdiğimde hayatı, yaratıcının da olamayacağının farkında vardım.

Allah yok din yalan.

1|1
    2|3
    • ateşi görünce görürsün yalanı kafir

• plainn2 sen insanları yakmakla görevlendirilmişsin sanırım, ne kadar da hoşgörülü inancın var

• plainn2;

müslüman olmayan dindarlar, yani diğer dinlere inananlar da sizler için aynılarını düşünüyorlar. Yaklaşık olarak dünyanın %78 gibi bir bölümünün müslüman olmadığını düşünürsek senin de yanma ihtimalin az değil :)

• ya sen şimdi dindar olduğunu mu ilan ettin kısaca sorsan neyse destan yazmışın madem o zaman iyi sen süper kulsun yolun açık olsun :)

1|1
    0|1
    • Benim sorum, "bu insanlar daha Kur'an okumadıkları halde neye güvenerek Kur'an okuyanların dinine dil uzatıyor" diye soruyor.

Ha bana gelince, ben zaten dindarım. Bununla da gurur duyarım. Süper kulum diye bir iddiam yok ama Allah'ın ilk emrini yetine getirdim çok şükür, sizlere de tavsiye ederim. Hatta ediyorum. Sen millet Kur'an okumasın, cehalet içinde kalsın, onun bunun din diye uydurduğuna inansın isteyenlerden misin yoksa?

• bana karşı kibirlisin dedim , neyse sana hayırlı akşamlar

• Buradaki cevaplarıma bakıyorum da kibir falan göremiyorum.

Herkesin kendine göre bir anlayışı var işte. Okuyanlar karar versin..

• din elbette kuran-ı kerimden lezzet alarak yaşandığında daha güzel daha doğru olur

ancak, tefsir okumanızda gerekir

keza kuran-ı kerim mealinden yanlış çıkarımlar yapabilir insanlar

tefsirler de bu yüzden vardır çıkmıştır

ve çok büyük islam alemi tarafından kabul gören tefsirler mevcuttur

önemli olan

hem okuyabiliyorsa arapçasından

okuyamıyorsa mealinden okumak

hemen ardından da tefsire başlamaktır

bu arada sünnet ve sahih hadislere de riayet etmelidir.

Ve kırıcı olmadan tebliğ etmek, dinimizin en güzel örneklerindendir

1|0
    0|0
  • Asıl soru anlayarak okuyanlar ve buna uymayanlar neye dayanarak dindar olduğunu düşünüyor olacaktı bence ...

1|0
    0|1
    • Anlayarak okuyan ve uymayanlar dindar olduğunu düşünmez ki. Derin bir mantık hatasının içindesin.

• Kimmiş onlar? Anlayarak okuyan zaten tek tük. Arasan bulamıyorsun. Bir sürü var diyorsun bir de. Anlamadan okuyan, arapça sesler çıkaran desen hak veririm. Bir sürü. Sürüsüne bereket de... Anlayarak okuyan öyle yok.

Ha TVlerde gezen cübbeli ahmet gibilerini kast ediyorsan onlar konumuzun dışında. Biz günlük hayattaki insanlardan bahsediyoruz burada.

• Şİmdi sana tek tek isim mi vereyim ? Senin sandığın gibi de tek tük değil bir sürü öyle insan var ...

• Okudum, sizin akıldışı dediğiniz şeyler Kuran'da yazıyor zaten. Hadis kitaplarında da yazar. Sizin "ilkellik" dediğiniz üfürükçülük, tükürükçülüğü peygamber bizzat uygulamıştır. Bakara Suresi 259.ayet ve 260.ayet, Fussilet suresi 9. ve 10.ayet, Araf suresi 133.ayet, Sad suresi 71-72.ayet, Kamer suresi, daha yazmak lazım mı? Bunların "bilimsel" olduğunu iddia edebilmek için dini kılıç zoruyla benimsemek gerekir. Çünkü bir insan zorla benimsediği şeyleri, elinde hiçbir kanıt yokken körü körüne savunur. Celladına aşık olur. Din konusunda bu ülkede tartışma yapılamaz. Bu kadar bağnazlık varken, kimse neye inandığını bile bilmeden kraldan çok kralcı kesiliyor. Evrensel insanlık değerleri dinlerden de önce vardı. Vicdan, merhamet, ahlak, sevgi, saygı, hoşgörü, kardeşlik falan, insanlar bunları ilkel Yahudi ve Araplardan öğrenmedi. Tam tersine, onlar medeni olabilenlerden öğrendiler. Ölüye ölü demek hakaret değildir, aslolan din değil insanlıktır. Nokta

1|0
    1|0
  • Kim inanıyor bunlara,mal mısınız?Tartışmalara gel aşağıdaki,müslüman ülkelerin gelişmeme nedenleri şekil1-a,yurtdışındaki yeniliklerin ülkemize yıllllaaar sonra gelmesi şekil1-b,yurtdışında yapılan hayvan gibi yenilikçi araştırmaların ve deneylerin aksine müslüman ülkelerin yerinde saymaları şekil1-c,

allah belanızı versin,yurtdışına bir çıkabilirsem bir daha sikseler gelmem

0|0
    0|3
  • Kur'an'ı tam manasıyla kavrayabilmek malesef mümkün değil. Bir ayetin bir sürü farklı meali var. Bu tabikide Kur'an veya meali okunmasın anlamına gelmiyor kesinlikle bu şekilde anlaşılmasın. Eğer insanlar gerçek manada hadislerin ve sünnetlerin peşine gitse dahi emin ol çok fazla şeyin manasına ve ruhuna ulaşabilir. Ama değişik bir baskı sonucu yada yanlış bir eğitim sonucu insanlar dinin gerekliliğini kavrayamıyolar. Zaten bi şeyleri araştırıp aslını öğrenme kısmı hak getire bu zihniyete henüz erişemedik.

0|0
    0|0
    • Peki Allah'in bizzat koruduğu Kur'an varken %99 unun uydurma olduğu iddia edilen 1,5 milyon hadisin peşine düşmek dini yozlaştırmaz mı? Ya gerçekten uydurulmuşsa? Ki Kur'ana taban tabana zıt hadis patentli söz var. Bunlar Kur'an dan habersiz insanı gercek dininden çıkarıp "ılımlı islam" denen garabet dine sokmaz mı?

• Peygamberin diye öne atılan yalanlara inanma zaten kimse inanmasın. Aklın var kullanacaksın tabiki. Benim derdim Hadis kelimesini kurtarmak anlatamaya çalışıtığın şey hadis altındaki yalanlara inanmamak bu doğru ama yaklaşımın ve konuşmaların sanki hadislerin hepsi sıkıntılıymış, güvenmemek gerek imajı veriyor. sana senin söylediğinin tersini söylemiyorum ben İnce bi noktadan bahsediyorum

• Bugün 1,5 milyon hadis olduğu söyleniyor.

Peygamberin vefatından hemen sonra hadis sayısı 500 deniliyor.

1,5 milyonda 500 demek binde değil onbinde 3 demektir.

Peygamber vefat ettiğinde toparlanan 500 hadisin "tamamı doğru olsa bile" bugünkü hadislerin onbinde 3ü doğru sayılabilir... Oranlar ortada. Neredeyse hepsi sıkıntılı değil mi?

• Bana göre herkesin bilinen tüm dinlerden ayrılma görevlerini yerine getirmenin zamanı geldi.

1|1
    0|1
  • büyük türk milletine en büyük darbe arapça dillerini değiştirip türkçe dili koyması oldu... insanlar bir gecede cahil oldu.. ve yeni nesil kuran ı kerimden hiçbirşey onlamamaları!

1|0
    1|2
    • Sanki herkes arapça biliyormuş, türkçe gelmiş de herkes cahil olmuş bir gecede.

Toplum zaten cahildi. %0.1 i arapça okuma /yazma ya biliyordu ya bilmiyordu.

Herkes bir gecede cahil olmuşmuş. Böyle diyerek asıl kendi cehaletinizi gösterdiniz.

Türkçe geldi, insanların okur yazarlık oranı arttı. Büyük Türk milletine yapılan en büyük hizmettir. Ama beyninizi kim nasıl yıkamışsa sizi bu akıl dışılıklara inandırmış. Azıcık araştırırsanız görürsünüz de siz araştırmayı değil duyduğunuza inanırsınız.

• yoo benm amacım kimsenn okumuş okumamış değil olması değil... millet kuranın özünü unuttu ağır darbelerle millet cahil oldu... senin nenen deden cahil olabilir. ama herkezin değil işte savaşta çok ağır düştük bu türk milleti varya çok ağır bedeller ödedi kuranımı adam akıllı okuyalım diye ama bi gecede ne oldu arapça devri bitti. eskiler çok daha iyi bilir dedene sor... yozlaşmış atatürkçü bozuntusu

• Senin beynin yıkanmamış. Özür diliyorum. Zaten hiç yokmuş ki.

Bir gecede herkes cahil oldu diye uydurulmuş bir yalana inanan kişide akıl olmaz.

Aklı olmayan birinin de dinle işi olamaz. Bu kadar açık net...

Arap fetişisti seni...

• Hiçkimse, bir kimsenin dinini sorgulayamaz. Sen şunu yaptın mı? O zaman müslüman değilsin. Gibi şeyler sadece egodur. Din, kendi içinde yaşanır. Sen kendine göre müslümansın, diğeri kendine göre müslüman. Kimse, kimseyi yargılayamaz. Hesap soracak olan da Allah'tır. En çok kızdığım nokta da bu. İnsanlar böyle yaparak, birbirlerini dinden uzaklaştırıyor. Bırakın, insanlar kendi içinde yaşasın dinini... Birilerine bir şey kanıtlamak zorunda değildir hiç kimse, hele ki bu konu din ise.

0|0
    0|0
  • Bir zamanlar dünyayı din yönetiyordu. Şimdi o zamanlara "Karanlık Çağlar" deniyor.

Ruth Hurmence Green

Bir insanın ahlaki davranışları anlayışa, eğitime ve sosyal bağlara dayanmalıdır; hiçbir dini temel gerekmez.

İnsan, eğer ölümden sonra ceza korkusuyla ve ödül umuduyla kontrol altına alınmak zorundaysa, şüphesiz kötü bir yoldadır.

Albert Einstein

0|1
    1|0
    • Soruyla alakası yok arkadaşım.

İsteyen dine inanır, istemeyen inanmaz.

Ama eminim Einstein Kur'anı okusaydı, oda müslüman olurdu. Çünkü içinde "bilime dair" pek çok ayet var.

• bundan bir 60 , 70 yıl önce bu ülkede kur an okumak , okutmak yasaklanmıştı

ayrıca zamanla izin verildi sistem imam hatipleri kurdu yalnız o aynı sistem kuranı yasaklıyan sistem

sana imam hatipte dört dörtlük dini öğretir mi

bence öğretmez şimdi tüm dini öğretim yapılan yerler kapanmış dini kötüleyen kitaplar yıllarca okutulmuşken

bu insanlar nasıl olurda öz bir sakilde dinini yaşar ?

insanlara ben suç bulmam sistemin sucu

1|0
    0|0
    • yorumlarımın altına yorum yaparsan bana bildiri gelir cevap hakkı doğar

link

bilinç altı olayını sen küçümsüyorsun sanırım ayrıca akılını kullan diyorsunda

ben akıl zincirini kırmanın peşindeyim

frekanslar ayrı

• Zorunda mıyım? :D

Sende beni anlamıyorsun benim tarafımdan.

Anlaşamıyorsak konuşmaya gerek de yok daha fazla.

Senin dinin sana, bizim dinimiz bize, selam olsun hepinize :)

• kardeşim haklısın da işin farklı yönü de var

o da şu ki fazla bilen değil bildiğiyle amel eden daha makbul

ayrıca teslimiyet meselesi var çok önemli

hadisi şerifte efendimiz yük olacak bilgiden Allah'a sığınıyor, yani fazla bilen değil teslim olan daha makbul tabi ki taklidi iman yerine tahkiki iman daha güzel yapabilene

0|0
    0|0
    • Teslimiyet?

İslamda ona buna şuna teslimyet diye bir anlayış yoktur.

Teslimiyet sadece Allah'a, dolayısı ile Allah'ın ayetlerine olabilir olacaksa.

Birileri ben Kur'an'ın anlamını iyi bilirim, sen bana teslim ol, Allah'a çıkarsın demesi katıksız Şirk değil midir? Allah ile kulun arasına kim girmeye çalışıyor?

Bu teslimiyetçilik Allah'ın ayetlerine apaçık karşıdır. "Bize çobanlık et demeyin, bize yol göster diyin" (Bakara 104). Teslimiyet "koyunlaşmak" demektir. Çoban istemektir.

• aklına uymayan bişey sölerse zaten ayrılırsın dostum

ben sadece nefes almak için gidiyorum sohbet türü şeylere

bunlar olmazsa olmuyor tıkanıyor kalıyorum

• Ben Kur'an okuyorum. Türkçeye tercümesinden. Takıldığım bir yer de olmuyor.

Aklımı kurcalayan nokta olduğunda Kur'an da cevabını ilk anda bulamazam internette o konuda insanlar ne demiş araştırıyorum. Zaten bunu araştırırken ilgili Kur'an ayetlerinide görüyorum.

Ama siz burada "mürşit şart" derseniz dine ekleme yapmış olursunuz. Dinde böyle bir gereklilik yoktur. Ha mürşit Kur'an ise kimse ses çıkaramaz. Ayrı konu. Ama hacı/hoca/şih/efendi gibi beşere teslimiyetin sonu şirke çıkar. Bilesiniz.

• Ölüm korkusu , ölümün bilinmezliği ve sığınma gerekliliği tüm temeli.

0|0
    0|2
  • bir elif harfi için 2 cilt kitap yazılmış

şimdi ALLAH aşkına hangimiz anlayarak okuyoruz ki

1|2
    0|0
    • sen beni anlaman için benim çercevemden bakman lazım dünyama

ben nefsimi seviyorum

link

ve nefsini güzelce şekilendirsen o akıl ile yürüyecek oldugun yolu 100 katını yürüsün ALLAH yolunda

• buda demek oluyor ki herkeze herşey nasip olmaz

nasibini ALLAH artırsın

• Araştırdım, sordum, okudum. Ama sen yapmamışsın.

Takılmışsın bir azizenin peşine, devam ediyorsun.

Senin dinin sana benim dinim bana.

Daha da tartışma bence.

• çok güzel yazdin aynen sana katiliyorum

0|0
    0|0
  • bu bir haykırmak mı dır insanlara,

yolun başındayım,

ilk önce

Arapça farsça öğrenmek ( Dil olarak ) istiyorum daha sonra Kur'an-ı Kerim okumak istiyorum,

hadi durma beni de eleştir :d

0|0
    0|0
    • Olur.

Arapçayı öğreneceğine kendi dilinde Allah'ın emirleri neymiş diye öğrenmeye çalışsan daha iyi değil mi? 6.yy daki arapça kullanımını öğrenmen pek kolay değil.

Ha arapça öğrenmekten kasıt, arap harflerinin telaffuzunu öğrenmekse, şeytan sana emir veriyor demektir. Kur'an da 2 yerde "ben onları anlamını bilmeden okumalara mutlaka iteceğim" der şeytan...

Allah ise "biz onu anlayabilesiniz diye Arapça bir Kur'an olarak indirdik" der.

Yorum senin.

• incilin sekizbininci versiyonunu okuyanlar da öyle düşünüyo la, yazık :((

1|1
    0|1
  • +5 yıldız haklısın Kur'an kerim okumayan insan kainatı yada kendisini nasıl tanıyabilir...

0|1
    0|0
  • Okumadım.Ateistim.Başka soru?

1|1
    1|3
    • Senle alıp veremediğimiz yok bizim.

• Bu iyiydi.

• Evet ben dikkat çekmek için namaz kımıyorum,oruç tutmuyorum, Kur'an okumuyorum.Huyum kusurun, dikkat çekme çabası insana neler yapmıyortmıyor..

• kafamda bazı soru işaretleri vardı Kuran oku dediler.Okudum ve sonuç:Dinsizim.

1|0
    1|1
  • güncellemelerinden feyzi aldım arkadaşım sağol Allah razı olsun

0|0
    0|0
    • Fussilet 114 de var. Ekleyemedim

Eğer biz onu yabancı dilde bir Kur'an yapsaydık, elbette şöyle diyeceklerdi: "Ayetleri ayrıntılı kılınmalı değil miydi?/Arap'a yabancı dil mi?/ister yabancı dilde, ister Arapça!" De ki: "O, iman edenler için bir kılavuz, bir şifadır. İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır. Ve Kur'an, onlar için bir körlüktür. Böylelerine, çok uzak bir mek?ndan seslenilmektedir."

Arapça indirilmesi, insanlar anladın diye. Başka sebep aramak hata değil mi

• hz. kur'an kendisini sürekli okuyana kabirde arkadaşlık edermiş, hem kendisini hem mealini okumak lazım

• dinsizin hakkindan imansiz gelirmis.

bu durumda imansiz ?

0|0
    0|1
  • Erkekler Devam
    1
Yükleniyor...