Toplumdaki ön yargılar bitmedi mi? Özellikle tesettür hakkında?

Düne kadar Türk Toplumunun bunu aştığını sanıyordum , ama dün bayan bir arkadaşın "erkekler tesettürlü kadınlardan hoşlanır mı?" diye bir sorusuna , yorum yazanlardan biri direk" tessettürlüler cahil, cahillerden de hoşlanmam " diye yazmıştı, önceden kendi kendini elit ilan eden bir kesim tarafından tessettürlü biri göründüğünde cahil- anti laik , atatürk düşmanı ilan edilirdi direk, hatta TV yayınları bile bu yöndeydi , Zamanla bu ön yargının azaldığını , hatta bittiğini zannediyordum , Ben şimdiye kadar kimseyi giyim tarzlarına göre yargılamadım , yargılayanlar halen kaldı mı? tam tersi durumlarda sık yaşanıyor, ben olayın sadece bir yönünü ele aldım , ama sorum giyim tarzına göre yargılamayla ilgili. siz öylemisiniz ? Çevrenizde böyle bir durum yaşandımı? yaşanıyor mu? başınıza geldi mi? ( çok soru oldu galiba :) )

Güncellemeler:
Arkadaşlar herkese yaptıkları yorumlar için teşekkür ediyorum , Evcil'den yine en iyi cevap olarak onunkini seçmediğim için özür diliyorum :)

0|0
96

En İyi Erkek Görüşü

• tesettür türban önyargıları ve bunla ilgili tartışmaların tamamen bitmesini öyle çok istiyorum ki. türbana kitlenip kaldık yıllardır yaa. teseddürlüler cahil falan değildir. ha cahil de olabilir olmayabilir de bunun türbanla pardesüyle ne alakası olabilir ki. okursan, araştırırsan cehaletten kurtulursun. okumazsan araştırmazsan da cahil kalırsın. giyim tarzın bunu değiştiremez

2|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 9

• Bu anlamda ınsanları yargılayanlar aslında cahıldır. Cahıllık gıyımle kusamla olsaydı bu ıs zaten yurumezdı. Ben kımseyı gıyımıne gore yargılamam sadece kapalı olupta tuhaf tuhaf gıyınenlerı garıpsıyorum kapalıysan ona gore acıksan da ona gore gıyınırsın sadece basını kapamakla tesetturlu olunmaz gorusundeyım onun dısındakılerı cok begenıyorum kı ogle tesetturluler varkı ben ımrenıyorum cok guzel gıyınıyorlar yaksıtırrıyorlar artık bu gıbı seylerı asmamız gerek bence

0|1
    0|0
    • bencede tabi aşmamız gerek, bende garip garip giyinen tessettürlüleri tasvip etmiyorum , zaten toplumda genelde " üsttü Mekke Altı Paris " gibi bir tabir kullanılıyor

• evet katılıorm

• Türbanlı insanlar sorun ediliyor evet çevremde bu tip insanlar var. Bir yakınımız geçen bir tv dizisinde türbanlı bir karakterin olmasına tepki gösterdi. Ne kadar saçma değil mi? Sanki türbanlılar uzaylı yahu? Türban takanlar saçlarını örtüyorlar türbanlı insanlara saçma sapan etiket yapıştıranlar beyinlerini kapamışlar. O kadar önyargılılar ki içindeki kişiliğe ve insana bakmıyorlar. Gördükleri şey sadece kıyafetleri. Ne kadar dar beyinliler ve faşistler. Etraflarında kendi gibi insanlar istiyorlar sadece. Ne saçma!

0|1
    0|0
    • Maalesef özel bir gözlük takmış gibi sadece görmek istediklerini gören insanlar çok , yüzünü ne tarafa çevirirsen çevir hep beynine işlenen o şeyi görüyor , ama bence önceye göre sayıları oldukça azaldı

• Önyagılar aşılmaz bi duvar adeta.Temeli sağlam her türlü darbeye, etkiye duyarsız bir duvar.

Sözde özgürlük var, sözde dinimiz islam, sözde müslüman bir ülkedeyiz .Ama tüm bunlara rağmen başörtüsü hayatımızda bir yerlerde karşımıza bir sorun olarak çıkıyor.Vatandaşı olduğumuz bu ülkede, kimliğimizde dinimizde yazarken bunlara rağmen kişinin hür özgür iradesiyle hareket etmesi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ya işte buna öfkelenmemek elde değil.

Ben kendi ülkemde kendi dinimi özgürce yaşamayayım da başka nerde yaşayayım? Bu benim en doğal hakkım.!

Ben nasıl müslüman olmayanlara, dinsiz olanlara hayası yok olmuş bi çarelere göz yumuyorsam, onların düşüncelerine saygı gösteriyorsam, aynı saygıyı ve anlayışı bende istiyorum.

Başörtüsüne bez parçası, düşüncelerimize karşı cahil sıfatını yapıştıran, dinimi yaşarken beni yobaz diye adlandıran tüm herkesi burdan kınıyorum.Dinimi yaşama özgürlüğüm varsa ki öyle o zaman bana hiç kimse karışamaz.

Bir müslüman olarak islamı yaymak görevimiz.Nasıl ki misyonerler dinlerini yayıyor, bizimde bildiklerimizi paylaşmamız vazifemiz.Yapılan bir sohbette islama daveti ters tepenler, saygısızca eleştirip, hani islamda hoşgörü nerde diyenler?Merak etmeyin hoşgörü mevcut size bir söylenir, iki söylenir, daha sonra siz o ebedi hayatta yaptıklarınızın bedelini çekmeye mahkumsunuz.

0|1
    0|0
    • Teşekkürler yorum için, Sadece ülkemizde değil tüm toplumlarda insanlar inançlarını özgürce yaşayabilmelidir, Atalarımızda başka dinlere saygı duyup , hiristiyanların rahatça kiliselere gitmelerini sağlamış, Yahudiler Osmanlı'ya sığınmış ve dinlerini özgürce yaşamışlardır , biz maalesef özellikle bir dönem atalarımızın başka dinler için bile yarattığı özgür ortamı kendi dinimiz için oluşturamadık, İstiklal Marşımızdaki Hakkıdır Hakk'a tapan milletimin istiklal! ibaresinin gölgesinde bile

• Çok doğru:( diyecek başka birşey yok

• Birilerine kızgınlık, başka birinden bu kızgınlığı çıkarma durumuna geldi artık. Teseddüre karşı değilim, hiç olmadım. Ancak uygulanan politika, mahalle baskısı vs okadar bıktırdı ki artık gördüğümüz her teseddürlüyü kınar olduk tıpkı onların açıkları görünce cehennemde yanacaksınız dediği gibi. Ayrıştırıldık. Hiçbir iktidar döneminde bukadar ayrıştırılıp, sen ben denmemişti.

0|1
    0|0
    • aslında tessettürlüyü görünce kınar olduk derken istenilen oyuna geldiğinin farkında oluyorsun, aynı şekilde karşıt yorum yapan tessettürlüde, Ötekileştirme dedikleri bu olsa gerek

• Anladım. Allah güzel ömürler nasip etsin.

• amin, teşekkürler

• Bir süre bitmiş ya da unutulmuştu bu ayrımcılık ,ama kürtajı yasaklayıp hayvanları katletme yasası çıkaran zihniyetlere olan tepki bunu körükledi sanırım.Algıda seçicilik olsa gerek.

0|1
    0|0
    • Kürtajın , sağlık açısından (aynı zamanda Kuranda 120 gün sonra Ruh çocuğun bedenine üflenir, olur deniyor) sanırsam 4 aylıktan sonra alınması sakıncalı, bu dönemden sonrası için yasaklanmalı , Kürtajı tasvip etmesemde yasaklanmasınada karşıyım ama o ayrı bir konu, burada tepki olarak bile doğsa giyim konusundaki önyargı tekrar gelmemeli , bunu söyleyebilirim sadece

• tesettürü yargılayanlar cahil bence herkes ne yapmak istiyorsa onu yapar ne karışıolar tesettür onlara batıo mu hala anlamış değilim keşke açıp kuranın türkçe mealni bi okusalar. ben açığım ama karşı değilim tesettüre dinimizde var zaten bu öbür dünyada herkes bunu anlycak ama çook geç olacak

0|1
    0|0
    • İnsanlar Saygı duymayı öğrendiğinde bu tür önyargılar bitecektir,ama tabi saygıyı öğrenebilirsek

• herkes kendıne yakısanı gıymelı herkesın gıyıme saygı duymalı mesela çok kılolu bir bayan mini etek giyerse o kendıne yakıstıgını dusundugu ıcın gıyer ama baska bır göz ayy cok ıgrenç dıye yorum yapar yada tesetturlu bırı dınen kapalı olmayı tercıh eder saygım var ama kısa kollu ayagında corap yok terlıkle gecer basını kapatır buda onun tercıhı kımseyı yadırgamamak gerekır her ınsan kendınden sorumludur ve herkes yasamak ıstedıgı gıbı yaşar.

0|1
    0|0
  • giyimle yargılamayı doğru bulmuyorum bu yalnızca tesettürle ilgili değil her kim olursa olsun.

0|1
    0|0
    • Evet katılıyorum zaten, alt tarafta olayın tek tarafını ele aldım ama iki yönü var diye belirttim, tam tersi durumlarada çok karşıyım ,

• Toplum herşeye alıştırılan bir toplum.Önyargı bitmez ama insanlar alıştırılır.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Bunun en büyük sebebi eğitim eksikliği insanların başkalarının söylediği ile değil kendilerininde düşünerek tartarak bazı konularda kendi fikirlerini beyan edebilirler. herzaman tek bir bakış açısıyla bakmamak gerektiğini bilmeli. Bir insanın tesettürlü olması ister giyim zevki ister inancı gereği ne olursa olsun kimsenin karışmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Tabi herşey mantık çerçevesinde olması gerekir. Devlet kurumlarında çalışamaz denmesine karşıyım. Ancak bazı yerlerde kimlik tespiti için eğer tesettürlü olması sorunsa buna da uyulması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü mantıklı olması gereken de budur. Kimse kimseyi zorla sevmek zorunda değil Atatürk 'ü ben çok seviyorum. Sen sevmek zorunda değilsin. Ama sevdiğim bazı değerlere hakaret etme hakkına sahip değilsin. Aynı şekilde bende senin değerlerine saygı duymak zorundayım. Aksini yapmak o kişilerin özgürlüğünü kısıtlamaktır. Başınıza bir olay geldi mi diyorsun şimdi ben sana verdiğim örnekle eğitimin ne derece önemli olduğunu anlarsın. Olay burada geçti. Adı ve yaşı önemli değil ancak küçük yaşta olmadığını söyleyebilirim. Burada biri benim sevgilim alevi dedi başlarda bilmiyordum ne yapmalıyım gibisinden bir soru sormuştu. Gelen cevaplardan birisi ; Alevi ile evleneceğine hristiyan biri ile evlen daha yi demişti. Yorumunu sen yap.

0|1
    0|0
    • Teşekkürler yorum için, gayet güzel bir analiz, bahsettiğin soruyuda hatırlıyorum sanki , Sevgide serbestiyet, Saygıda mecburiyet vardır derler, %100 katılıyorum bu söze

• Valla çevremde yok ama bu sitede oldukça var. Adamın biri türban AKP oyuncağı falan diyor. Kimisi İslam'da türban yoktur diyor. Benim karım modern olacak, türban taktırmam diyor. Bunlar da okumuş, kültürlü ve Atarürkçü olduğunu iddia eden tam bir cahil kesim. Adamın karısını sokaktaki ümmet-i alem dikizliyor, adam da buna modernlik deyip gurur duyuyor. Ondan sonra da cahil olan biz oluyoruz. Komik ya Allah ıslah etsin !

3|1
    1|0
    • Atatürk'ün sadece doğum ve vefat tarihini bilip kendini Atatürkçü ilan eden kesim çok

• Benimde cevremde yok, bu sitede fazlasiyla var evet. Belkide sanaldan laf yetistirmek daha kolaydir onlar icin;)..

• Kim bilir, öyledir belki. :\

• hehehe Bu soru benim yuzumden yazilmiz :) bende bir cevap yazayim bari.

Birincisi soru: Erkekler basortulu bayanlar ilginizi cekiyormu? diye sormustu (boyle hatirliyorum)

"Bir bayan nicin basortusu takar? Erkekler ona bakmasin diye takar benim bildigim kadariyla, yani erkeklerin ilgisini cekmek istemez, onlarla goz goze gelmek ismetez.. vs " bunun icinde benim onlara cahil demem normal :)

ama turban hakkindaki fikrimi merak ediyorsan, evet isteyen takar istemeyen de takmasin, Ne Irandaki gibi olsun(zorla herkes turban takmasin) ne de bizdeki gibi yasaklar olsun...

0|0
    0|0
    • Öncelikle Ön yargıdan uzaklaşmış gibi duruyorsun, şu anki yorumun ile dünkü yorumların arasında çok büyük ölçüde fark var, ama tekrardan aynı konuda tekrar tekrar konuşmak kalp kırmanın ötesine geçmez, inşaAllah sadece bu konuda değil her zaman ön yargılı olmazsın , Soruyu direk seni eleştirmek için değil , Ön yargıyı eleştirmek için sordum, teşekkürler

• Ben soyledigim sozun arkasindayim cunku bu ulkede yasayan birisi ben ATATURKU sevmiyorum ben HUMEYNI seviyorum derse o insan benim icin Cahildir. turban takanlarin %70-80i boyle dusunuyor...

turban takip takmamalari beni ilgilendirmiyor herkesin dini inancina saygim var ister Musluman/hristiyan/yahudi/atesit olsun beni ilgilendirmez... ama yukarda yazdigim seyden dolayi birine Cahil dersem siz de benim soyledigim seye saygi duymalisiniz

• ben sadece türbanı dinimizin en önemli şartı kıvamına sokanları sevmiyorum..

başka kimseyle sorunum yok..

hem normal hayatta hem ks'de başörtülü çok sevdiğim arkadaşlar var.

selam hepsine :)

0|1
    0|0
  • Cümleyi kuran arkadaşın cahil olma ihtimali daha yüksek :D

0|1
    0|0
Yükleniyor...