Dini inancınızı sorguluyor musunuz?

Her zaman merak etmişimdir bu insanlar böyle şeylere nasıl inanıyor diye?Peki hiç dini inancınızı sorguluyor musunuz?Gerçektende inanıyor musunuz yoksa kestirip atıp sorgulamıyor musunuz?Bunları konuşup tartışmaktan çekiniyor musunuz çünkü bu konu hakkında fazla bir bilginiz olmadığını biliyorsunuz.

Kendimden konuşursam,hiç bir dini inancım yok,ailemde de olduğu gibi.Bunun öğretildiğini biliyorum ve çok da mantıklı geliyor.Ailemde hiç kimsenin bana allah var,tanrı var vs gibi bir konuşma yapmamasının sonucu olduğunu biliyorum ki çok memnunum öyle yapmışlar.En basitinden çocuğunuz varsa çevreden ne öğreniyorsa onu kaptığını görmüşsünüzdür veya ona ne anlatırsanız doğruları ve yanlışları o şekilde algılayıp ona inanmıştır.İleride de bunu sorgulamazsa öğretilenlere gönülden inandığını hatta bunların kendi düşünceleri olduğunu bile söyleyecektir.Bir çocuğa,bebeğe öcü,hayalet var deyip küçükken kandırdıktan sonra istemediğiniz bir şeyi yapmaması için, büyüdüğünde de böyle şeyler yok deyip,bu yaşta birinin böyle saçmalıklara inanmaması gerektiğini söylediğinizde bunları öğretmiş oluyoruz.Bir kişiyi küçüklükten itibaren,dünyayının dengesinin ineklere bağlı olduğunu söylerseniz,buna inanacaktır.O zaman bu inançlarınız ne ölçüde doğru ya hiç bir zaman zaten doğru değil miydi?

0|0
11|9

En İyi Erkek Görüşü

• - Kim ki Kuran bilmedi sanki dünyaya gelmedi.

- Türkçe Kuran oku lütfen. Ayrıca düşünmen de yeterli. Her şeye tepki veriyoruz. mesela trafikte sinirleniyoruz, kavga ediyoruz. Çevremizdekilerin yaptıkları yanlışlara, haksızlıklara karşı geliyoruz. İyilikle ya da zorla düzeltmeye çalışıyoruz. Ama ölüme çare yok işte. Nasıl kabul edebiliyorsun yok olup gitmeyi. Verdiğim örneklere göre karşı koyman gerek. İşte bu inanmakla olur. Yine Kuran - ı Kerim de Yüce Allah ( CC ) şöyle buyurur. Sağlamlaştırılmış yüksek kuleler de bile olsanız.Ölüm gelir sizi bulur. Sık sık ölümü düşün. Hidayet yani doğru yolu bulmak Allah' tandır. İnanmak her zaman bir adım önde olmak demektir.

- Bir köyün halkı yağmur duasına çıkmış. Bir kişi yanına şemsiye almış.Bu inanmaktır.

- Bir kişi akşam yatağında iki hafta sonra şunları yapacağım diye plan yapmış. Bu süre zarfında ölmezse eğer. Bu da ümittir.

- Babası çocuğunu havaya atıp kucaklarken çocuğun yüzünde gülücükler oluşur. işte bu da güvendir.

- Herkesin inançlı, ümitli ve güven içinde olmasınıdilerim. Bol bol Kuran okuyup üzerinde düşünmeni tavsiye ederim:)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• sorgulamaya gerek görmedim hiçbir zaman. çünkü o maneviyatı hayatımın her alanında hissedebiliyorum. gözüm var görüyorum, kulağım var duyuyorum, dokunarak hissediyorum ve beynim var düşünüyorum. hiçbir şeyin kendi kendine var olmayacağını, herşeyin bir yaratıcısı olduğunu idrak edebiliyorum. çünkü biliyorum ki; ses de görünmez.. ama vardır! bunu duyarak idrak ettiğıimiz gibi, Allahın varlığını ve birliğini de kalbim ve mantığımla hissedebiliyorum

0|0
    2|1
  • senin şeytanın kuvvetli .yaşın reşit artık madem ki ailenden bişiy almadın bu konuda artık sen araştır bak incile tevrata kurana oku hangisi içine sinecek .peki sana bi soru yarın ölmycen ne malum nasıl gömülecek naaşın hangi dine göre defnedilicek.oku araştır.hani diyon ya iyice bi sorgula kendini .kararını ver yaşantina ona göre devam et

0|0
    1|1
    • hangisi içime sinecek?bir kitap okuyacağım ve hangisi hoşuma giderse onu dini inancım olarak belirleyeceğim,öyle mi diyorsun?bunun bize öğretilenden ne farkı var?

• insan doğduğunda aile hangi dine mensupsa o yazılır nüfusa seçemez kimse dinini bebekken.ama şimdi koca adamsın araştır oku zararlı çıkmazsın onunla bu dediğim çok farklı ama dinsiz yaşamak istiyosan sen bilirsin senn seçimin.senn nüfusta dinin nne yazıyo merakettim

• anlıyorum,nüfüs cüzdanında o hane boş

• evet dedğin doğru bir nevi.ailem çok dindardır.ben de öyle ama bu dindarlık ailemi dinlediğim için olmadı ben arastırdım ve bana mantıksız gelen hiç bir sey yok.başta Allahı hissetmek benim için kainattaki en güzeel sey.çünkü ben onu hissediyorum .zaten imanın iki türü var biri taklidi diğeri de arastırıp mantıksal ögrenerek

0|0
    0|0
  • Tabiki inanıyorum

0|1
    0|0
  • sorguladıktan sonra inancım oluştu

1|0
    0|0
  • sorgulamam..

0|0
    0|1
  • Ölçüsünde gerektiği kadar sorgularım. Ha sorgulayacağım diyede saçma sapan şeyler düşünmem.

0|0
    0|0
  • sorgularim ... ne dinimde benim aklimdan gecen her soruya mantikli bir cevap var cok sükür ...

0|0
    0|0
  • Doğa anayı hiç sorgulamıyorum mesela

0|1
    0|1
  • hayattaki herşeyi sorgularım. aklıma yatarsa kabul ederim yoksa körü körüne hiçbirşeye inanmam

0|0
    0|0
  • ateist var dediler geldik.

2|0
    1|2

Erkekler Ne Diyor 8

• İnsan doğasının gereğidir düşünmek, düşünen insanın kafasında sorular oluşur, ama doğru soruyu sormak , nereden sorgulamaya başlıyacağını bilmek götürecektir seni doğruya, Eğer önce bir Yaratan var mı? yoksa insanlar , dünya, evren ard arda gelen tesadüfler sonucumu meydana geldi, binlerce yıl önce doğan, dün doğan bugün doğmakta olan, yarın doğacak olacak, hatta tek yumurta ikizlerinin bile parmak izi , ayırt edici özelliği hangi tesadüfle oluştu?, parmak uclarındaki farklılıklara bundan 1400 yıl önce okuma yazma bile bilmeyen biri nasıl değindi(Rahman Süresinde Parmak ucundaki farklılıklara dikkat çekilmiştir,)? bu ve binlerce soruyu sorarım kendime hep doğru cvbı bulduğuma inanıyorum

1|1
    0|1
  • Evet, sorgularım ve sorgulamak gerekir. İslam mantık dinidir. Her şeyin mantığının olduğunu gayet iyi biliyorum. Müslüman olanlarda fazlaca sorgulamalı ve eksikliklerini iyice gidermelidir. Yoksa bir soru sordum mesela geçenlerde denemek için kimse doğru düzgün cevap veremedi. Bizler İslamı bilmezsek bir ateist soru sorsa ve cevap vermezsek adam neden İslamı seçsin ki? Onun için kimse körü körüne inanmamalı. Herkes özellikle Müslümanlar İslami anlamda kendilerini oldukça geliştirip araştırmalıdır. Ne buyuruyor hadis-i şerif :

Bir saatlik ilim talebi, bir gece sabaha kadar ibadet etmekten hayırlıdır. Bir günlük ilim talebi ise üç ay oruç tutmaktan hayırlıdır.

1|1
    1|1
  • İnanmak isteyen zaten inanır.İnanmak istemeyen de inanmaz.Ben dinim olan İslam'ı seviyorum.Sorguladığım zamanda gayet mantıklı geliyor.Birçok soruya ve konuya elinde bunca imkan olmasına rağmen hala daha yanıt bulamayan zavallı insanoğlunun beyni mi sorgulama çekecek?Yapabildiği en iyi şey klonlamak(kopyalamak) insanoğlunun.Sıfırdan yapabildiği birşey var mı?Ya da onu bunu karıştırıp(genetik müdahale gibi şeylerle) güya yeni birşey buluyorlar.Kendi üretebildikleri öz safiyane ne var Allah aşkına?Hiçbirşeye ihtiyaç olmadan sıfırdan üretebildiği birşey var mı?Yok.Dolayısıyla yapabileceği sorgulamanın da her ne olursa olsun belli bir sınırı var.

0|0
    0|1
  • varoluşun her türlüsünü sorguluyorum ve inanmak istediğim herşeye inanıyorum.doğruluğuna bakmıyorum hoşuma gidip gitmediğine bakıyorum ve birşeyi doğrum yaptıktan sonra tartışmaya kapatıyorum.Dikine yürüyorum.

Sacrificeforthewhitetempleofevilredmind

1|0
    0|0
  • "Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz, bir harf kâtipsiz olamaz; biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?

0|1
    1|1
  • Madem o zaman her şey kendi kendine mi oldu. Ateist bir arkadaşım vardı şimdi de bir şey kendi kendine olmaz deist oldum ben demişti ne demekse artık dedim madem sorgulamak iyi o zaman

0|0
    1|1
    • "Madem o zaman her şey kendi kendine mi oldu"

Bu sorunun cevabını bilmediğin gibi bende bilmiyorum ama bilmememiz bunu bir şeye bağlamamızı gerektirir mi?

• Bu konuları çok bilmiyorum ama düşününce kendi kendine olması imkansız gelir

madem herkesin kendi düşüncesi vardır bir şey demem

• doğruluk veya haksızlık manevi kıstasın neye göre yapıyorsun ozaman istediğini öldür istediğinin hakkını ye peki nası olsa kural yok öylemi

0|0
    0|0
  • hayir pek sorgulamiyorum ama yinede inaniyorum zor biliyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...