Kızartma yağlarını lavaboya döker misiniz? Bunun doğaya zararı olduğunu biliyor muydunuz?

Lavaboya dökülen yağlar içme sularımızı kirlettiği gibi elektriğe dönüştürülen bu yağları aynı zamanda ziyan da etmiş oluyoruz.

link

Güncellemeler:
Yağların doğaya olan zararı konusunda artık bilinçlendiğimize göre yağları lavaboya dökmekten vazgeçtik değil mi?

0|0
10|6

En İyi Kız Görüşü

• ben fazla mutfağa girmediğim için bişey dökmüyorum ama annemede sordum çöpe döküyormuş doğa için değil haa lavabonun deliğinde donma tıkanma yaptığı içinmiş çok kızdım çok:))

1|0
    0|0
    • Olsun en azından kadın lavaboyu düşünse de farkında olmadan doğayı da koruyo.Ama yine de bilinçlendirmen iyi olur tabi:))

Erkekler Ne Diyor 6

• Mutfakla işim olmuyor ancak spor sonrası tonbalığı yerken yağını çöpe süzüyorum. Aileme de yağları en azından çöpe dökmesi konusunda baskı kuruyorum

1|0
    0|0
    • Süper 20 yaşında bir erkek olarak duyarlılığından dolayı seni tebrik ederim...

• atık yağları bir kapta biriktirip belediye görevlilerince toplanır atık yağlar çevreyi ve doğayı olumsuz şekilde etkiler ayrıca pil batarya vb gibi şeyler ayrı biriktirilir belediye ekiplerine teslim edilir çöpe toprağa sobaya kesinlikle atılmaz

2|0
    0|0
    • Çok haklısın keşke burda da görevliler toplasa bu tip zararlı atıkları...

• Seyıt baba bizim belediyeyi devralsa olmaz mı:))

• alır belki ilerde alabilir belki:)

• dökme dökme lavaboya sakın... atık yağ kaplarına doldur sonra uyanık geçinen birileri onları alsın işlemden geçirsin ve hooppppp yeniden market raflarında ... tekrar satın al sonra...

2|0
    1|0
    • Valla haklısın.Kimbilir nasıl yağlar tüketiyoruz belli değil.Bundan bir kaç sene önce çikolatada en çok tercih ettiğimiz bir marka var o markanın üretim yerinde fareler cirit atıyomuş.yanmış,kullanılmış yağları da bizlere çok görmezler heralde...

• kim bilir daha neler neler yiyoruz... ben artık şundan kesinlikle eminim... yediğimiz hiçbirşey doğal değil... raf ömrü olan herşeyde kanserojen katkılar var... süt süt değil yoğurt yoğurt değil... gözünü kazanç hırsı bürümüş insanlar sayesinde bu günlere geldik.

• Ben biriktirip depoya koyuyorum, çok ucuza geliyo. 100 km'de 10 tl. :)))

3|0
    0|0
  • yeşil ekran.

1|0
    1|0
  • hayır dökmem ve kimsenin dökmesini istemem...

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Dökmem. Çevre Mühendisi bir arkadaşım var, beş litrelik yağ bidonlarında biriktirip biriktirip ona veriyorum, o icabına bakıyor.

Keşke bizde de değerlendirilebilir atıkları kapı kapı gezip toplayan bir iş kolu olsa. Onun yerine çöp yığınlarımız ihaleye çıkıp, ayrıştırılıp kullanılıyor, bin türlü eziyet, pislik. O iğrenç çöplerden plastikleri, camları, organik atıkları ayrıştırmak zorunda olan insanlar kapımızı çalıp kızartma yağlarımızı, yoğurt kaplarımızı, pet şişelerimizi toplasa daha iyi olmaz mıydı?

Çok uzattım, ama ben bu konuda hassasım. Adamların en fazla yaptığı şey kağıtlar, plastikler, camlar için ayrı ayrı çöp konteynırları koymak, ama onu doğru kullanacak kültürümüz bile yok...

2|0
    0|0
    • Yoo hayır çok uzatmamışsın.Bence herkesin göstermesi gereken hassasiyeti gösteriyorsun.Benim bulunduğum yerde yemek çöpüyle kağıt,cam çöpü bile ayrı değil.Tek bir konteynır var ona doluşturuyoruz çöpleri.Dediğin gibi adamlar bi de çöpleri ayrıştırıyolar.Üstelik çöplerden insanlara her türlü hastalık bulaşma rüskü var.HİV'li birinin elini kesmiş olduğu cam bu çöpü ayrıştıranların eline girse adam pisi pisine o lanet hastalıkla debelenecek.Ve hatta eşi ve çocukları da bundan nasibini alacaklar.

• dökerim:( ama birşey söyleyeyim mi..almanya gibi gelişmiş ülkelerde evsel atıkların toplandığı bir istasyon var. burada ayrıştırma yapılıyor. ve eğer yağ döktüysen bunu tespit edip sana ceza kesiyorlar. hemen alarm ötüyormuş arıtma tessisinde:) bunu arkadaşım anlattı. çalıştığı markete ceza gelmiş:) bizde de böyle bir sistem kurulursa ancak cazaya karşı insanlar korularından dökemez.yoksa kimsenin duyarlı olduğunu zannetmiyorum.

2|0
    1|0
    • Almanların birçok yönüne hayranımdır, ama en çok bu atıklar konusundaki duyarlılıklarına. Bu kadar ciddi konular vatandaşın keyfine bırakılmamalı.

• kesinlikle katılıyorum

• dökmem çünkü zararını biliyorum. dökenlere de kızıyorum.

2|0
    0|0
  • doğayı düşünmedin haydi lavabonun borularını da mı düşünmüyorsun :)

2|0
    1|0
    • Haklısın meraklı dönüp dolaşıp her türlü zararı kendimize veriyoruz:))

• Soğutarakta dökmesinler öyle de doğaya zararı var.Çöplerine döksünler yağ soğuduktan sonra.Böylece kimseye zarar gelmemiş olur.

• çöpe döksünler hep :)

• Süpermiş bu açıkçası çok sevdim hep sınır oluyordum zaten bu nasıl israftır diye...Çok teşekkürler!

2|0
    0|0
    • İsraf ama sadece dökene değil zararı.Millet barım barım bağırıyo içme suyu sıkıntısı çekmemize ramak kaldı diye.Biz hala başkalarının da hayatına müdahale ediyoruz hiç utanmadan.teşekkür ederim ayrıca her insan senin gibi önemsemiyo bu meseleyi...

• biz evde kızartma yapmadığımız için dökecek yağımız yok :)))

2|0
    0|0
  • Evet dökerdim. Doğaya zararlı olduğunu öğrendim, artık dökmeyeceğim.

Teşekkür ederim.

1|0
    0|0
  • bizim evde asla dökülmez.

2|0
    0|0
  • ben döküyorum ama gerçekten bu yağlar denize karışıyormus

1|0
    2|0
Yükleniyor...