4+4+4'e 66 aylık evladını gönderen var mı? Durum bilgisi istiyorum.

bu sene 66 aylıklar başladı ama seneye 60 aya düecekmiş 1. sınıf yaşı ben kızımı 62 aylık direk 1. sınıfa göndermek istemiyorum

bu sene çocuklarını 66 aylık başlatanlar varmı varsa ne durumda çocuklar nasıl etkilendiler

0|0
20|25

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 24

• ağaç yaşken eğilir...küçük dindarlar yetiştirecekler...

1|0
    0|1
    • din dersine bi diyeceğim yok mahalle hocasına gideceğine okul da dini öğrenmesini tercih ederim ama bu din dersi almayanların fişleneceği anlamına geliyorsa eyvah halimize

• ben olsam ben de göndermezdim. cezai işlem neyse umurumda olmazdı. çocuğumun beyni, gelişimi daha önemli...

1|0
    0|1
  • o yasta okulmu olur be yazik o cocuklara.

1|0
    0|1
    • yazık ki ne yazık bu sene başlayanlar daha da şanssız çünkü öğretmenler de şaşkın durumdalar

• ben belçikada okudum ve burda halen böyle 3 yasinda anaokul 6 yasinda ilkokul ve 18 yasinda lise mezunu ve hiç bir sorun olmuyor

1|0
    0|2
    • ama burası türkiye burda 1. sınıflara bakacak öğretmenler pedogojik eğitim almıyorlar ki avrupaya göre kıyaslayamıyoruz

• 6,5-7 den önce anaokulu olmalı...6,5-7 yaşından sonra ilk mektebe başlayabilir...Eğitim ciddi bir iştir 5 yaşında çocuğu 1.sınıfa alıp sırasının üzerine de Tayyip Amca nın fotğraflı mektubunu bırakmakla eğitim olmaz.Olsa olsa siyasi propaganda olur.5 yaşında ki çocuk ta ancak bu şekilde siyasete alet edilebilir...

0|0
    0|1
  • Gönderenin gönderdiği kendi evladı mı?

0|0
    0|1
  • daha düşecekmi acaba merak ettim benim çocuk olana kadar kundağa düşmesinde :D

1|0
    0|1
  • çocuktan al haberi ama yarın şimdi uyuyorlar.

1|0
    0|1
  • bu ne lan böyle oku oku oku insanı dünyaya geldiğine pişman ediyorlar dünyaya gelir gelmez okula başla 5 sene ilk okul, 3 sene orta okul, 4 sene lise, 4 sene üniversite ettimi 16 sene yani 16 seneyi sadece 2 saatlik bir sınav için okuruz eğer sınavı geçemezsek gittimi 16 sene :((hayatımızda hiç işimize yaramayacak şeyleri küçük yaşta beynimize soka soka kotayı dolduruyorlar örnek veriyorum eğer ben doktor olacaksam bana sadece sağlıkla ilgili ders ver diğerlerini beynime sokma eğer sokarsan ben doktorluğu bile beceremem alanımda professionel olmam için bana sadece kendi branşımı öğret ben böyle düşünüyorum nedenmi eğer sistem böyle olsaydı ciddi hastalıklarda doktor doktor gezmezdik şu iyi şu kötü diye

0|0
    0|1
  • galiba bir haber izlemiştim 3-4 giden bir kız 66 aylik çocuk yada bebe neyse onu wc de dövmüştü

kıza tabi belki notu düşürülür.istediği kadar dövebilir o çocuğu yaşi küçük diye ceza almaz

1|0
    0|1
    • doğru çocuğa ne ceza verilecek ki ceza verilse dahi öbür küçük çocuğun bir daha okulu sevmesi nasıl sağlanacak

• ana okoluna gidebilirler o yaşta sadece

• elimde olsa hiç kimseyi bu simsarların döneminde okula göndermem de...

0|1
    0|1
  • batida 58 aymış.

2|0
    1|2
    • keşke bizde de okullar tuvaletlere varana kadar küçük çocuklara uygun öğretmenlerde sadece ilkokul değil de çocuk gelişimi üzerine de eğitim almışş olsalar dıda 58 aylık gönderseydik daha ne isteriz ki

• yapılıyor ama alt yapıyı kurmadan şimdi bu çocuklar ziyan olmayacakmı bu bir iki seneyi hazırlık dönemi olarak geçirip okulları ve öğretmenleri yetiştirip sonrasın da 60 aylık sisteme geçselerdi hiç bu kadar sorun yaşanmazdı.. şimdi aileler tedirgin çocuklar sersem gibi ben dahil bi çok aile çocuklarına tuvalet , yemek , giyinme eğitimlerini hızlandırdı :)

• bi an önce olmuyor işte :) malesef

mesela kapınızın onunde cadde vardır sınyalızasyon ıcın dılekce verırsınız yapmazlar ama o cadde bi kişi canını yitirirse araba çarparsa ölürse yaparlar

biz bu konuda duz mantıkmı yapıyoruz nedır. çocuk alışır zaten bır kac ay içinde. :)

• Şahsen ben göndermem yaa...

1|0
    0|1
  • yüzde doksan beş gönderilmedi

1|0
    0|1
  • Okula yollamak zorunda değilsin bence.Ben olsam yollamazdım.

1|0
    0|1
  • 66 ay küçük bir yaş değil.. avrupa örneklerine bakılırsa çok daha erken yaşlarda eğitime başlandığı görülür. buraya kadar sıkıntı yok. bizim eğitim sistemimiz çocuklarımız için nitelikli eğitim verecek seviyede değil. pedagojik formasyon programı görmeyen bir eğitimciden 60 aylık çocuğu yetiştirmesi idare etmesi beklenemez. hoş, programı görenlerinde ne şartlarda ve ne amaç güderek gördüğü malum. çocuğum olsa göndermem..

0|0
    0|2
  • benim 2 tane yeğen 66 aylıklar ana okuluna gittiler. 1 e alıyormış ama abim temelden başlasınlar dedi :)

0|0
    0|0
  • abartıyorsunuz ama bu durumu sanki daha yeni emekliyormuş gibi tavır içindesiniz .Bırakın siyasi davranmayı.. Fatih sultan mehmet 20 yaşındayken istanbullu fethetti.

0|1
    0|2
  • Osmanlıda eğitim 3 yasında başlıyordu..

Bence çok normal Bır durum.

Zor olduğunu sanmıyorum benım yeğenım gıdıyor. Çok memnun

0|0
    0|1
  • Sisteme uymanı tavsiye ederim. Evladının hayata geç başlamasına sebep olma.

0|0
    0|1
  • 4+4+4= EZiYET

0|0
    0|1
  • " Göndermeyen var mı? " desen daha iyi olurdu...

0|0
    0|1
  • 4 yaşında Kuranı Kerimi çok güzel okuyan çocuğu dinledim ben ve hiçte okulda başarısız olacak gibi durmuyordu velet.

0|0
    0|1
  • Ne yazık ki okul öncesi eğitim geçmişi olmayan bu yaştaki bir çocuk için okula başlamadan büyük ihtimalle hüsran oluyor. Hala yanlış bir adım olduğunu düşünüyorum ben.

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 20

• benim yasadigim ülkede zaten 5-5bucuk yasinda baslaniyor okula. ama sistem farkli, okul öncesi kres mecburi, cocuk kresde zaten okula hazirlaniyor. yani evde oyunlar oynayan cocuk birden bire okul ortamina girmis olmuyor.

bence türkiyedeki asil sorun 4+4+4 sistemi. burada da benzer bir sistem var ama aradaki fark ilkokul 4den sonra cocuk kendisi karar vermiyor hangi okula gidecegine, okuldaki basarisi ve aldigi notlardan zeka seviyesine göre uygun görülen okula gönderiliyor, ailelerin veya cocugun secimiyle degil. zaten 4. sinifa giden bir cocuk nasil dogru bir secim yapabilirki. sacmalik resmen.

1|0
    0|1
    • aynen bende onu diyorum burda ki yerleşik düzen e pat diye avrupa da böyle diye yeni bir sistem adapte etmeye çalışıyorlar hiç bir ön çalışma yapılmadan

• evet cok büyük farklar var arada, kresde sadece oyun oynatip eve göndermiyorlar, davranisina ögrenme kapatazisine bakarak kres ögretmenleri aileyi yönlendiriyor, eger cocugun gelisimi dige cocuklardan gerideyse aileye alabilecegi yardimlari öneriyorlarki cocuk ilerde okulda sorun yasamasin, en basit örnegi konusma bozuklugu, bir cocukda konusma bozuklugu varsa bunun icin tedavi aliyor daha okul öncesinden vs.

• çocuğum olsaydı göndermezdim.

daha okulların ilk haftası haberlerde görmedik mi 9 yaşında bir çocuğun 66 aylık diğer bir çocuğu okul tuvaletnde soyup dövdüğünü?

1|0
    0|1
    • gördük bu ve bunun gibi çok sorunlar yaşanacak heleki seneye 60 aylıklar başlarsa

• çocukları yollayıp tahta sıralar üzerinde boş boş oturtmak hangi aklın ürünü acaba.ne kadar geç giderse o kadar iyi bence.hayır anaokulları için bile gerekli oyun ortamını oluşturmuyorlar kaldı ki ilköğretim için.30 40 kişilik sınıflarda öğretmen istese de etkinlik düzenleymez.çocuğun hareket edeceği bir ortamı yok.e haliyle öğretmen çocuk boş durmasın diye erkenden yazı yazma çalışmalarını başlatıcak.çocuklar sıkılacak yorulacak okuldan nenfret edcek.böyle bir şey işte.

1|0
    1|1
    • aynen öyle.. şimdi gönderenler zaten ders yapmıyorlar öyle oyunlar oynayıp şarkı söyleyip dönüyorlar diyor eee öyleyse 1. sınıfın amacı ne

• oyunun da bi amacı olmalı amaç çocuğu orda eğlendirmek olmamalı eğer öyle olsa gider sokakta oynar çok daha tadını çıkartarak . öğretici etkinlikler planlanmalı o da kalabalık sınıflarda uygulanması mümkün değil. grubun yaş ortalaması düştükçe onları idare etmek daha da zorlaşıyor çünkü kuralların farkında değiller bu yüzden en fazla 20 kişilik sınıflar olmalı ki öğrenci de boş yere gitmemiş olsun.

• ben doğru bulmuyorum ya bence okula başlama yaşı 7 olmalı. çok küçük göndermeye başladılar. o yaşta ana sınıfına gidilir...

1|0
    0|1
    • avrupayı örnek gösteriyorlar ama burda avrupa da ki gibi pedagoji eğitimi almış öğretmenler yokki 5 yaşın da başlasın çocuklar

• Aynen öyle :)

• sakın okula yollamayın... belki paylaşmayı öğrenirler. erken yaşta matematik hayat bilgisi almaz beyinleri.. enerjilerini atamasınlar. aman ha sakın. geçirin bi kutunun önüne. kayyu senin pepe benim.

1|0
    1|1
    • :) ne kadar yüzeysel bakış okula gitmemesi pembe dizi izlediği anlamınamı geliyor.. şükür paylaşma sorunu yok hergün parkta enerjisini de atıyor eğitim almasınıi ben tayyipten daha fazla isterim ama tayyip bana çocuğunu göndereceksin diye emir verirken çocuğumun ruh sağlığını koruma garantisi vermiyor

• çok yakında cocuk doğdugu gibi alacaklar elimizden

1|0
    0|1
  • 66 aylıkları geçtim 18 yaşındakilerde milletvekili olcakmış

1|0
    0|1
  • ozelden bilgi verebilirim.

1|0
    1|1
    • hemen hemen bu aralar başka bir şey düşünemiyorum

• korkulacak bir durum yok. seneye yasitlariyla okuyacak. belki bir yas buyukler. cunku bu sene vermeyen cok oldu. sadece hocalar zorlaniyor bidiklari sabit tutmakta. oyun caglari malum. mufredat degismedi bildigim kadariyla fakat son dort bes yildir baya degistirdiler mufredati. yumusattilar. bol bol oyun, gorsel kattilar. ve su an bir proje yapimda. yakinda yayilir. senin ufaklik yetisir mi bilemem. eger istersen projenin ismini verebilirim. istanbulda uygulaniyor bazi okullarda.

• Her ne kadar alt yapımız olmasa da evden aldığı eğitimle kısa sürede alisir diyorum.

0|0
    0|1
  • Çocuklara ikinci dönemin ortasına kadar zaten okuma yazma öğretilmiyormuş. Sizin ufaklığın yapacağı tek şey okulun nasıl bir yer olduğunu öğrenip, düz, eğri çizgiler çizmek. :)

0|0
    0|1
  • Çocuklara ikinci dönemin ortasına kadar zaten okuma yazma öğretilmiyormuş. Yapacağı tek şey okulun nasıl bir yer olduğunu öğrenip, düz, eğri çizgiler çizmek. :)

0|0
    0|1
  • kendi çocuğum olsaydı gönderirdim yaşlarının küçük olduğunu düşünmüyorum ama sistemin eleştirilecek birçok yönü var.bu konuda haklısın

0|1
    0|1
  • çok var tanıdıgım.istemesekte göndermek durumundayız malesef..

0|0
    0|0
  • Ben de okula 5 yaşında başlamıştım, herkesten daha olgun ve zekiydim o zamanlarda. :) Yani 66 aylık sorun değil bence :)

0|0
    0|1
  • ağaç yaşken eğilir diyor ve çekiliyorum:)

0|0
    0|1
  • Bn okul öncesi öğretmenliği okuyorum şimdi uzun uzun anlatırdım ama açıkçası gönderme ilkokula.

0|0
    0|1
  • ben anasınıfı öğretmeniyim 12 öğrencim var

0|0
    0|2
  • parmak kadar kuzenim gitti yazık çocuk tuvalete giremiyo o kadar saat

0|0
    0|1
  • aslında çocuklar zehir gibiler ama okul ortamı zor.. bazıları anaokuluna bile gitmemiş oluyor sonra çocuğu direk 1.sınıfa başlatıyorlar tuvalet alışkanlığı olmayanlar bile vardır eminim yazık yahu :)

1|0
    0|1
    • Bu yaşa kadar çocuğunu büyütmüş ama bir tuvalet alışkanlığını çocuğuna öğretmemişse hata ailededir.

• arıkan tuvalet alışkanlığı dediğimiz sadece bezden kesilmesi değil bunun temizliğini yapabilmesi ve çamaşırıyla kıyafetini düzeltebilmeside var.. 4 yaşında kaç çocuk düzgün giyinebiliyor

• yeğenim 68 aylıktı göndermedi ablam. gönderse iyi olurdu tabi.

1|0
    0|1
    • bende göndermek istemiyorum ama yanlışmı düşünüyorum bilmiyorum.. bu sene başlayan çocuklar da kötü etkii varsa valla seneye cezayı yesem de göndermem

• valla herkesin kendi düşüncesi ama ben çocukların o kadar da rahata alıştırılmasından yana değilim zoru da görmeliler. ama ablam benim gibi düşünmüyor pinpirikli o. anne olduğu içindir belki de bilmiyorum.

• :)) evet o anne olduğu için.. aslen bende rahata alışmalarını istemem ama türkiye şartlarını düşününce bu rahatsızlıktan çok daha ileri bir boyut alıyor

Yükleniyor...