Siz olsanız, masalları nasıl başlatırsınız ?

Oğlum uyuyacağı zaman ara sıra da olsa masal anlatmamı ister. Bu gece de anlatayım diye başladım . Ama aklım takıldı...

Neden bütün masallar ;

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken vs...

tekerlemesi ile başlar. Bu tekerleme nasıl yer edinmiş masallarda...

Ve asıl sorum. Size imkan verilse tüm masalların Nasıl Başlamasını isterdiniz...

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• varolmayan bir zamanda varolmayan bir mekanda... diye bu çocugun hayal gücünü genişletirken aynı zamanda gercekle kurgunun ayrımını yapmasını saglar

Kızlar Ne Diyor 8

• masallarda mantık aranmaz ,pireler neden berber develer neden tellal diye sormaz çocuk çünkü olağansütü şeyler vardır masallarda;sihirler ,büyüler ,periler.

masala başlarken kullanılan kalıpları kullanırım.

• ben de kendine özgü olmaması gerektiğini düşünüyorum.

• Mesele masalların mantıklı olup olmaması değil. Yerli yada yabancı masal kitaplarının bir çoğu aynı tekerlemeler ile başlıyor. Artık yeni masallar köşe yazıları gibi sürekli çoğalıyor. Fakat bir çoğunun " spacecake' in söylediği gibi -üç başağın altında oturan beş başlı ejderha anlatmaya başlamış şeklinde kendine özgün girişleri yok."

Kaldı ki biz 4-6 yaşlarındayken başıma güneş geçti diye sizlaniyorduk. Şimdikiler güneş çarpmasın diye vantilatörlu şapka icat ediyor.

• Ayda başlatırım, devamı yolculuk olur

• halamın kızına arada masal anlatırım.uydurma.aklıma nasıl gelirse öyle.bazen şarkılar başlatır masalları.üç başağın altında uyuyan beş başlı ejderha anlatmaya başlamışlı masallarımız mevcuttur.

• Ben genelde Nart Destanlarıni anlatırım oğluma. Oğlum siparişle masal isterse ki genelde araba ve benzeri kahramanlar söz konusudur, mecburen doğaçlama olur masal. Fakat masal dağarcığımiz -bizlere anlatilmadigi için - dar olunca kitaplara baş vuruyoruz. Sıkıcı başlangıçlar orda karşıma çıkıyor genelde

• Bir varmış bir yokmuş.

• Çok yaratıcı :)

• Hiç uğraşamam öyle başlasın

• Bir varmis bir yokmus,

Evvel zaman icinde kalbur saman icinde, develer tellal pireler berber iken, ben ninemin besigini tingir mingir sallar iken, elem tere fis kem gozlere sis...

Bir noktadan sonra kafam karisiyor benim, boyle uzayip gider herhalde bu.

• Siyasetin yalanları gibi ucu bucağı yok tekerlemenin ...

• bir var iki yokmuş

• bir zamanlar yada çok eski zamanlarda diye de başlanıyor masallara

bunlardan biri yada bunlara benzerleri olabilirdi

çocuklar için olunca masal tekerlemeler eğlenceli geliyor

e çocuk oyunlarının çoğunun içinde vardır tekerleme

Erkekler Ne Diyor 12

• bak şimdi diye girerim yada şu var.

• cok uzakta bir yerde ile baslamak gerek ve günümüzün kahramanlarını kullanılmalı

• Canım kızım,sonsuza kadar mutlu yaşamışlar bunu bil yeter :D yine de anlatmamı istiyor musun masalı ? :d

• gelecekte bi yerlerdede,insanların salak hayal dünyalarında ne kadarda acınacak halde olduklarını acımadan yüzüne dan diye vurucak bi hikaye yazmak isterdim.çok çok acımasız olmalı

• bir varmış bir yokmuşla falanla filanla başlanırki çocukların ilgisi tekerlemeye göre hayal etmesini ve ederken zaten yarı uykuya dalması içindir diye düşünüyorum nasıl başlarıma gelirsek develer tellal iken, pireler berber iken bile bu söylenmişse vardır bi bildikleri derim ve böyle başlamaya devam ederim :)

• Örnek:

''Masal bu ya.. Günlerden bir gün, dünyalardan birinde, kurtların kuzularla oynadığı, fillerin şeker yediği bir yer varmış. Küçük çocukların aslanları, kirpilerin bakkalı, yunusların şarkıları varmış. Böyle bir zamanda anlatılan bir masalmış bu.''

Bunu şimdi uydurdum. Masal anlatmayı severim. Karşındaki çocuğun nöronlarını ne kadar coşturursan o kadar etkili bir girizgah olur. Çocuk masalı can kulağıyla ve büyük keyifle dinler. Lezzet almaya başlar sözcüklerden. Özgür olun ve empati kurun. Gerçekleri çarpıştırın, yetişkin mantığını kaldırın. Çocuk için imkansız yoktur, her şey olabilir. Anlattıklarınız için de ''acaba mı?'' diye düşünürken bir yandan imgelemeye çalışacaktır. İşte masalın dünyasına böylece girmiş olur. Bu durumu çocuğun eğitimi ve gelişimi için de kullanmak isterseniz, önceden oturup hazırlık yapabilirsiniz. Hikaye içine serpiştirilecek dersler ve anlatımlar olabilir. Bunları sadece iyi erdemlerle sınırlı tutmanızı tavsiye ederim. Çocuğa asla kendi yetişkin mantığınızı veya doğrularınızı satmayın. Onu sınırlandırmış olursunuz. Ayrıca bir şeyler anlatırken de araya sıkıştırılacak şeyleri büyük ustalıkla sıkıştırın. Onlar sadece küçükler ama emin olun çok çok zekiler ve ayrıca sizden çok daha üstün bir algı yeteneğine sahipler. Bu bilimsel olarak böyledir.

• ee ne demişler bir varmış bir yokmuş die başlarım :D:D

• direkt konuya girerdim ben :o

• Ben olsam masal anlatmam dua okurum

• burdaki her şey normal bu saçma doğru

• Masaldan Dua ya nasıl bagladin soruyu, merak ettim doğrusu...

• saçma

• bir varmış çok varmış.. diye olsun masal la bu nıye orda bari yokluk olmasın

• farklı bakış açısı :)

• Siyasetçiler halkı yokluga alıştırmak için masal kültürüne yerleştirmiş olmasınlar :?

• o piti piti ...

• Bir varmış, bir yokmuş.

Yükleniyor...