Görme engelli bir arkadaşımıza gönüllü okuyucu olmak ister miydiniz?

Bugün( bu link link soruyu okuduktan sonra, engelli arkadaşlarım için birşey yapmadığımı farkettim. Kitap okuyamamak düşüncesi aklıma düşünce endişelendim. O anda birden beynimde bir şimşek çaktı...

Uzun zamandır yapmak istediğim şeye bir adım atmaya karar verdim.

Siz önünüzdeki gazeteyi, kitabı, dergiyi rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Sizin sayenizde bir kişi daha okuyabilse mesela...

Boğaziçi Üniversitesi bu durum için bir proje yürütmekte. Senelerden beri var.. Belirli kurallar çerçevesinde okuduğunuz kitapları ses kaydı olarak düzenliyor ve sesinizle onlara kitaplar dolusu bilgiyi ulaştıabiliyorsunuz.

İlgilenirseniz linki aşağıda veriyorum. Paylaşmak istedim :)

link

Güncellemeler:
Sevgili arkadaşımız Ze Oroco'nun da katkılarıyla bir link daha paylaşacağım sizlerle..Amaç yine aynı ..Siz yapmak istedikten sonra seçenek çok :))

link

0|0
12|13

En İyi Erkek Görüşü

• Engellilere destek şart

ancak şunu söylemek istiyorum: sesli kitapların modası geçti. belki bundan 10 sene önce falan bir değeri olurdu.

şu anda görme engellilere okuma adına yapabilceğimiz en büyük destek, elimizde bulunan kitapları scan edip txt veya word dosyası şeklinde ilgili sitelere yüklemek

bu sitelerden engelliler bu kitapları indirebilir, ve programlarla kendi bilgisayarlarında dinleyebilirler.

Amacım köstek olmak değil elbette. ama şöyle bir ayrıntı var. 100 sayfalık incecik bir kitabın bile ses kaydı nerden baksanız 4-5 saat (belki daha fazla) sürer. engelli birinin bunu bilgisayarına indirmesi bir dert çünkü en az 1-2 gb yer tutar. beğendiyse saklaması bir dert harddisk hemen dolar. cep telefonuna vs. atması zor olur çok yer kapladığı için.

oysaki txt şeklinde yüklemiş olsak 1 mb a indirebilir (binde birinden az) anında açar.

2|0
    0|0
    • Çok güzel :) Bunu tam olarak nasıl gerçekleştirebileceğimizi de anlatırsan sevinirim :=) Mesela hangi sitelere yükleyebiliriz..

Erkekler Ne Diyor 12

• dersanede stajerken üniversiteye hazırlanan bir görme engelli kardeşime deneme sınavında okuyuculuk yapmıştım. vay be demiştim. ve kendimi onun yerine koydum. ben olsam okurmuydum, böyle çaba gösterirmiydim? sanmam. ama eğer onun gözleri açılsaydı kimbilir daha neler başaracaktı. engelli tanımını kabul etmiyorum. engel tanımayanlar demeliyiz.

1|0
    0|0
  • engellilere her türlü yardımı yapmak isterim çünki onlarda istemez engelli olmak unutmayalım normal insanlarda engelli olabilirler.bu konuda çok hassasımdır onlarda yaşamayı hakediyolar. hem engel engele engel değildir kalbini engelleme engelini kaldır.

1|0
    0|0
  • Arkadaşlarla bu konuyu konuşmuştuk ben daha somut bir adım atmadım ama yakın zamanda başlamayı düşünüyorum engellilere saygım sonsuz hayatlarını en çokta bizler onlara engel koyarak berbat ediyoruz ailemde bulunan engelli akrabalarım sayesinde biliyorum ne tür zorluklar çektiklerini ve bir gün bende engelli olursam düşüncesi her zaman var umarım bu soruda katkı yapabilecek insanlar çıkar

1|0
    0|0
    • Ben de bir kişi çıksa kardır dedim. Ben zaten ilk adımı attım..Umarım başkaları da atar :)

• ... Görme engelli birine hafta sonları uğrayıp istediklerini o an okumak isterim.

2|1
    0|0
  • bu çok güzel bir fikir değiştirmeye uraştığım hayatımda meşgaleler arıyordum ve bu gayet uygun bu haberi takip edeceğim teşekkür ederim dostum bu güzel bir paylaşım bana yardımcı oldun :)

1|0
    0|0
    • Hem kendine uğraş bulmuş, hem de birilerine bilgi paylaşımında yardımcı olmuş olacaksın..Ne mutlu bana sebep olabileceksem :))

• valla isterdim ama okuyacagim kitaplari anlayabilecekleri sanmiyorum cunku cok hizli okurum elimde degil 180 dkalik oss sinavini 95 dkda bitirmistim

1|0
    0|0
  • şahsen kitap okumadım ama çoğunlukta bir yere götürüp getirmiş olduğum bir tanıdığım var ve onun gözlerime bakarak tsk etmesi beni çok onurlandırıyordu..

1|0
    0|0
  • evet isterdim.

1|0
    0|0
  • evet kitap okumayı seviyorum ve dınlyecek bırıne okumak fevkalade olurdu

1|0
    0|0
    • Başvuracak mısın :) Öyle lafla olmaz :p

• O zaman sana şimdiden teşekkürler ve bu arada blog'una baktım..İlk açtığımda bir sıçradım yerimden :P İçerik olarak zengin güzel..

• teşekkür ederim :)

• Böyle bir olayla karşılaşmadım ama karşılaşırsam oku derse okurum :)

1|0
    0|0
  • onların internet üzerinde sesli gazete ve dergileri var zaten bilmeyenlere dip not ;)

1|0
    0|0
    • Haklısın fakat seçeneklerini arttırmak da böyle bir sistemle mümkün :)

• net üzerinde istedikleri kaynakları bulma şansı az olabiliyor burası türkiye sansür memleketi adamım padişahımız kızabilir

• mrheroin sansürden ziyade bütün kitapları internet ortamında bulmaları zor zaten :=)

• isterdim sevaptır

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• bildiğim kadarıyla yalnızca boun değil pek çok kurum bu konuyla ilgili çalışma yapıyor. eskişehir anadolu üniversitesinde çok uzun zamandır görsel işitsel bölümde görme engelliler için gönüllü kitap okunur.

istanbul halk kütüphanesi (beyazıt) da benzer bir uygulama yapıyor mesela. hatta orada görme engelli kişiler okunmasını istediği kitabı özel olarak bildirebiliyor veya bırakabiliyor. bu konuda çok büyük bir boşluk var ne yazık ki; bu materyaller yayınevleri eliyle hazırlanmaya başlamadığı sürece de bu açık devam edecek.

1|0
    0|0
    • En azından bizler bu konuda elimizden geldiğince bir şeyler yaparsak açığı az da olsa kapatırız.

• Herkes el,nden geleni yapsa hayat çok güzel olurdu...

ve siz herzaman çok duyarlısnız.. Böyle paylaşımlarda bulundugunuz içinde herzamn takdirleri hak ediyosunuz..

İyi yüreğiniz hiç bozulmasın..

1|0
    0|0
  • En güzel soru seçiyorum:)işte siteye böyle sorular gerekir böyle yardımlaşmalar gerekir,böyle bilinç gerekir.Kitap okuma sevgisini bilen bilmeyen herkes bu arkadaşlarımıza yardım etsin,birgün onların yerinde bizim olmayacağımızın garantisi yok.Çok teşekkür ediyorum soru için+1...

1|0
    0|0
    • Ben teşekkür ederim asıl :) Umarım siteden birileri bu uygulamaya katılır:)

Ben kısa bir şehirdışı yolculuğu sonrasında dönüp hemen çalışmalara başlayacağım :=))

• Çok teşekür ederim.. Üzerime düşen insanlık görevimi en kısa zamanda aracılığınızla gerçekleştireceğim..

Onların kulakları olması için yakınımdakilere de bildireceğim..

Teşekkürler..

1|0
    0|0
  • ben anlamadım. Daha dogrusu girdim link e. Kayıt yapılmıyor mu ? Bulamadım da..

1|0
    0|0
    • Siteye girdiğinde en solda aşağıda"gönüllü okuyucu olmak istiyorum" kutucugu var ona tıkladığında gerekli açıklamaları bulacaksın :) Yahoo adresin varsa o adresle yahoo mail grubuna üye oluyorsun ve bu gruptan sana zaten yapman gerekenlerin bilgisi geliyor. Tüm yapacağın sitedeki linkte yazılarınları ve mail grubundan sana gönderilenleri okumak :)

Ben üç dört gün yokum. Eğer anlayamadığın bir durum olursa bana mesaj at belki bir yerlerden internete girerim :)

• ben okudum yapılması gerekenleri, hatta ses denemesi yapıp yolladım mail halinde.

Simdi uye olmam gerekiyor mu

• Yahoo group a üye olursan sana kitap istekleri gelecektir..Yoksa nereden bileceksin hangi kitap eksik?

• evet çok isterim..

1|0
    0|0
  • kesinlikle isterdim

1|0
    0|0
  • istemek isterdim

1|1
    0|0
  • bu uygulamaya katılmayı çok isterim hemen başvuru için araştırmalara başlıyorum:)

1|0
    0|0
  • Gerçekten mükemmel bir konu olmuş bu yüzden seni tebrik ediyorum öncelikle. Ben de onlara canlı canlı kitap okumak isterdim, işim ne sanki?

0|0
    0|0
  • wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

0|0
    0|0
  • öööööööööööööööööööö

0|0
    0|0
Yükleniyor...