Erkekler öğrenilmiş davranış kalıplarını aşmak için ne yapmalı?

Bu soru Sevgili arkadaşımız MarquisDeSade tarafından "Kadın davranış kalıpları" ile ilgili olarak, biz kadınlara yöneltilmiş bir soru idi.. Ben soruyu çok anlamlı ve güzel bulmuştum.. O nedenle de, aynı soruyu erkekler için çevirerek (Hiç bir kelime ve virgülüne dokunmadan, sadece "kadın" ve "erkek" sözcüklerini yerini değiştirdim.) sormak istedim.. Erkeklerin bu konudaki fikirlerini, özellikle de MarquisDeSade'nin cevabını merak etmekteyim.. Kişiyi kendi silahı ile vurmak da denebilir buna.. Fakat, Marquis'in böyle aşina olduğu bir silaha karşı koruma tedbirini de bildiğini unutmamak gerekir..

Soru onun sorusu ve aşağıda.. :)

Bir takım erkekler kadınlarla iletişimde, klasik erkek taktiklerini hala uygulamaya çalışırlar. Aslında doğal kendileri gibi olsalar da, sidik yarıştırmasalar, daha iyi olmaz mı?

Yem göstermek, kadının ilgisini çekmek için, klasik tahrik edici söz ve davranışlar göstermek, bilgi yarışına girmek, sözle alt etmeye çalışmak gibi...

İlişkiyi ve iletişimi daha başlamadan bir boks müsabakasına çevirmek. Sizce iyi iletişim kurmasını bilen erkekler bu klasik erkeklere ders mi verseler ne yapsalar?

Güncellemeler:
Özel bir soru değildir.. Yanlış anlaşılmasın lütfen.. Herkes cevap verebilir.. Hatta ne kadar çok cevap olursa o kadar memnun kalırım.. Teşekkürler.. :))

0|0
6|9

En İyi Erkek Görüşü

• Evet, iletişim kurmasını bilen erkekler klasik erkeklere ders versinler. Bu cevabımda sorunun ilişki değil, iletişim boyutunu ele alacağım.

Ülkemizdeki iletişim sorunları ile ilgili önemli bir konuya değinilmiş olan soruyu beğendim. MarquisDeSade'nin sorusu sanırım benim üyeliğimden önce sorulmuş olduğu için hatırlamıyorum ama bu tespit için kendisini ayrıca tebrik ediyorum. Bayanlarla ilgili olarak da burada kısa birşeyler yazacağım izninizle.

(Site üyelerimiz genelde kadın erkek eşitliğine inanıyor gördüğümüz kadarı ile yani sözüm meclisten dışarı) Türk erkeklerinin büyük bölümü zaten kendilerini bayanlardan üstün gördükleri için bazen bayanları küçümseyici tarzda sözler sarfedebilirler. Aynı şahıslar, toplumda veya çevrelerinde kendilerinden üstün veya kendilerine eşit konumda olan bayanlar ile karşılaştıklarında ise aslında kendilerinin daha üstün olduklarını kanıtlamak amacıyla iletişimi boks müsabakasına çevirebilirler.

Aynı paralelde, toplumda erkeklerin kendilerinden üstün olarak görmelerine katlanamayan bayanlar ise erkekler kadar iyi olduklarını kanıtlamak amacıyla rakip olarak gördükleri erkeği alt edebilmek amacıyla ringe çıkarak boks eldivenlerini kuşanırlar.

Benim burada dikkatinizi çekmek istediğim bir görüşüm var; Bu yola başvuran şahıs erkek ise, iyi eğitilmemiş bir bireydir ve hala kadınların toplumda erkekler kadar önemli ve güçlü bir yeri olduğunu anlamamıştır. Kadın ise iyi eğitilmiş bir bireydir ve toplumumuzda erkeğin üstün görülmekte olmasını hazmedememekte, bu düşünceyi yıkmak için elinden geleni yapması gerektiğine kendisini inandırmaktadır ki buna sidik yarıştırmak da dahildir.

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• İlişkileri sidik yarışına çevirmeden, birbirini boğmadan yaşamanın yolu kendini geliştirmekte bence. Sadece kadın/erkek ilişkilerinden bahsetmiyorum. Bütün bir insan olarak kendini geliştirmekten bahsediyorum. Yaşam bir bütündür ve hayata nasıl baktığınız, kendinizde ne gördüğünüz, birikiminiz ilişkinizi de belirler. Hiçbir kalıbı sorgulamadan büyümüş bir insan, bu kalıplardan bir tanesini seçip "böyle yapmalıyım" diyerek hiçbirşeyi değiştiremez.

Kafamızda yıllarca birikmiş önyargılarla, değerlerle, öğretilerle, alışkanlıklarla annemizin dizinin dibinden kalkıp sonra da ilişkilerimizde klasik erkek olmama çabası "rol" olmaktan öteye gitmez. İlişkilerimiz, hayatımızın kalanından kopuk şeyler değillerki.

Bu söylenenlerin yapılabilmesi de hatırı sayılır zaman ve emek ister tabiki. Yoksa tecrübeden kastedilen kaç kadınla yatağa girildiği değil bence.

İkinci yönü de; ancak ilişki dışında kendini var edebilen kadın/erkek düzgün bir ilişki kurabilir diye düşünürüm. Ancak kendini oldurabilmiş bir insan karşısındakini ezmek ya da ondan üstün çıkmak kaygısını yenebilir. Diğer yönüyle de dengeli bir ilişkinin ön şartı her iki tarafın da birbirine akıldışı anlamlar; dolayısıyla yükler yüklememesinden geçer. Bu da yine ancak yukarıda bahsettiğim gelişimle mümkündür.

Pek toparlayamadım galiba ama demeye çalıştığım şu: Sadece karşı cinse nasıl davranmanız gerektiği bilgisini alamazsınız, alsanız da uygulayamazsınız. Olup olacağı bir süre taşınabilecek bir zorlamadan ibarettir. Hayatın bir kısmını alıp oradaki davranışlarınızı birşeylere uydurup kalanını olduğu gibi bırakamazsınız. Siz neyseniz ilişkiniz de odur...

1|0
    0|0
  • bu aslına bakarsınız kişilik meselesi... spesifik bir durum. aynı şekilde erkekler kadar olduğu gibi kadınlar için de karakterize bir hadise... şahsım adına boks musabakası olarak tanımlanan bu ilişki sürecinin başlangıcında sesimi çıkartmam sadece guardımla yetinirim. karşımdakini tartarım neyi kaldırabilir neyi kaldıramaz. öğrendikten sonra sadece onun guardını düşürecek ufak darbelerle dengeyi sağlarım. bu sadece ileri gittiği zamanlarda ona her an knock out olabileceği tedirginliğini yaşatmak içindir. baktım ki karşı taraf darbelerden feyiz almıyor ve iman gücüyle saldırıyor. allah yarattı demem ki bu durum benim tüm sosyal ilişkilerimde geçerli bir stratejidir. sonuç itibari ile hayat bir ring ve her ilişki de dostça ya da düşmanca bir boks maçı gibidir. önemli olan havlu atacağın kişiyi ve yeri bilmek...

0|0
    0|0
  • Ben hiç kadınlarla sidik yarışına polemiğe girmem duruma göre başarılı olma olasılığım yüksektir. Ama her an kadınlarla polemiğe girme sidik yarışına girme, laf ebeliği yapma yöntemini kullanan ve çok başarılı olanlar da gördüm. Ama her erkeğe her tarz gitmiyor. Bu nedenle de hepimizin farklı tarzları var kadınlara yaklaşırken. Önemli olan kişiliği ile uygun tarzı oturtması bir erkeğin. Yoksa sakil durur. Mesela ben bir kadınla polemiğe girmeye çalışsam , sonu genelde kavga ile biter.

Sonuç olarak başarılı olan taktik kalacak ve başarısızlığa uğrayan taktik yokolacaktır ama etrafta bu kadar değişik kadın ve erkek olduğu sürece Machiavelli'nin de dediği gibi sonuca ulaşmakta kullanılan her yol mübahtır :)

0|0
    0|0
  • kadinlarla iliski baslatabilmenin yolu maalesef, ya kavga ile ya satasma ile ya da anlik tesaduflerle oluyor, bunun boyle olmasini kizlar istiyor,erkekler de boyle davranmak zorunda kalabiliyorlar...bana uymuyor bu tarz, ben kiz tarafindan teklif gelsin istiyorum oda olmuyor:)

1|0
    0|0
  • kalıpları aşmak için bana yolluyorsunuz erkekleri, ben onların ufuklarını açacağım merak etmeyin

1|0
    2|0
    • Saçlarımı kazitip, bavulumu alıp evinin kapısına geliyorum. Aydınlanmak istiyorum.

• Eğer o yorumunda yazdıklarını cevap olarak verseydin.. Gerçekten en beğendiğim olabilirdi.. Yorumların arasında kayboldu gitti o güzel cevabın.. Bir daha cevap olarak öyle saçmalıklar yazmazsın.. :))

• doğru konuş bakayım markı ile. saçmasapan şeyler yazdığımı sanmıyorum. yolla bana öğreteyim dedim:) öperim

• iyi iletişim kurmasını bilenmi,yoksa klasik erkekmiyim bilmiyorum,sonuç itibarı ile olayı kadın erkek şeklinde kalıba sokmakdan ziyade hepimizin insan olduğu gerçeğini göz önüne alırsak aşk meşk işlerinin dışındada birçok paylaşımımız olacağı kanaatindeyim,fikir alışverişi,dostluk,arkadaşlık,sırdaşlık vs vs vs gibi...

0|0
    0|0
  • ama bu bence yapıyla ilgili... hiçbir erkek planlı programlı kur yapmaz bence... doğal olarak gelişir bazı şeyler... yada aileden büyüklerinden gördükleri bilinç altına yerleşir...

aslında kısa bir süreliğinede olsa kadınlarla yer değiştirmeyi isterdim şu dünyada... kovalayan değil kaçan modunda durumlar nasıl merak ediyorum çünkü...

en güzel yöntem daima duygularının dozunu ayarlamaktan geçer... duyguları ağır basan her iki taraf içinde hep taviz veren olmaz mı?

1|0
    0|0
  • biz sadece soruyu okumakla kalalım sidik yarıştırmaya gerek yok özel bir soru saygılar.

1|0
    1|0
    • Hayır.. Özel soru değil.. O soruyu kadınlara sordu.. Ben de aynı soruyu erkeklere olarak değiştirip, size soruyorum.. Lütfen cevabınızı bekliyorum.. :)

• Ayrıca şunu da belirteyim; Soru herkese sorulmuştur.. Ama, "taş" Marquis'e atılmıştır.. Zaman gelir sana bir "taş" atarım hiç ama hiç meraklanma.. :))

• ! . başka birsey demıorm

Kızlar Ne Diyor 6

• selamlar,

erkeklerin öğrenilmiş çaresizliğinin kadınlarınkine oranla daha üstün olabileceğine dair bir yazı okumuştum.Bu düşünce hayatıyla yola çıkılan kalıcı ve içsel faktörlerle yapılan yüklemeler,yüklenmeler kadınlardaki benliğin değerini düşüyor ,bir şekilde bir boks müsabakasına girildiğinde artık bir bayan nasıl gardımı alabilirim acaba diye düşünmekten geri kalmazken bir şekilde kendinin de zamanında öğrendiği ve karşısına çıkan bu yeni çaresizliğin içinde kalakalıyor.Zor,erkek bu saaten sonra laf anlamaz,öğrenilmiş davranış kalıpları da var.valla zor.

0|0
    0|0
  • bu kalıplara çok takıldığım yok açıkçası..isteyen istediği şekilde tavlasın kızını..ben nasıl tavlandığıma bakarım.. gayette etkileyici ve seksiydi.. ;)

1|0
    0|0
  • Kimse kimseyle sidik yarıştırmadan soruyu cevaplasanız da biz de aydınlansak. Neymiş o iyi iletişimin örnekleri, hayır eğer durum iyiyse benimkini de kafayı kazıtıp yollıycam. ne de olsa ilk kural kural olmadığı...

1|0
    0|0
    • Harikasın valla.. N'oluyo bu erkeklere anlamak mümkün değil.. Kimseden cevap alamıyoruz.. Kerpetene mi başvursak n'apsak..!? :))

• Sen bi defa çekil bakim aradan Fatihcim.. İkimizin de başı bağlı bi defa.. Sana ne oluyor..?!

• Yani fotoğraflarına bakınca insan neden olmasın diyor Real Guiding. Böyle bir tecrube yaşayacaksam bari senin gibi hoş biriyle olsun isterim tabi :)))

• Onları sevmeli. Hem de çoook sevmeli.

0|0
    0|0
  • fabrika ayarlarını kontrol ettirmeli

0|0
    0|0
  • Çocuk gibi hepsi!

0|0
    0|0
Yükleniyor...