Dilimizin yozlaşması hakkında neler düşünüyorsunuz?

dilimiiz bozulmkta insnlar arasında iletişim her geçen gün zorlşmakta siz neler düşünüyorsnuz türkçemize sahip çıkıyor musunuz acaba yoksa sizde mi türkçemizi bozma yolundasınız ?

0|0
2|15

En İyi Erkek Görüşü

• Sen bozmaya başlamışsın işte. Önce kendin bu işi hallet sonra başkalarına sor. Ne noktalama işareti, ne küçük/büyük harf uyumu, ne düzgün kelime yazımı var yazında. O derece ki imla hatası diye şikayet etmeyi uygun görüyorum. Evet dilimiz yozlaşıyor işte böyle böyle. Hem soruyu sorup, hem de cevaba örnek olduğun için teşekkürler.

1|0
    0|0
    • türkçe öğretmeni miyim ben. yozlşmk diyoruz sende noktalama işaretleri diyorsun yozlaşmak hakkında bilgin yoksa yazma.

• Hem önemli bir konuda dilini savunurken bile kendini gizleyip, hem savunduğun şeyin tam tersini yapıp, hem de karşısındakine önce cahil diyen sen oluyorsun, sonra ben cahil diyince mi saygısız oluyorum? Karşındaki doğru bir şey yazıyor, sen cahil diyorsun. İşte bu yüzden kör cahil dedim. Bilgisiz diyince = Cahilsin demeye gelir.

TDK / Cahil: Belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan..

Erkekler Ne Diyor 14

• Ya bizi geç...

TDK başındaki şerrefsiz hayasız Allahsız kitapsız yönetim harflerin üzerine konan şapkayı bile kaldırdılar. Dinin içine etmek için.

Bu kararı kim verdiyse ona "Bu karardan ötürü karını s**sinler emi!" demek istiyorum.

(Artık kar mı dedim yoksa o kişinin karısını mı kast ettim, onu da o düşünsün!)

0|0
    1|0
  • evet bence de nereye gittiği belirsiz olan bir yolda ilerliyoruz hatta bazı kişiler türkçeyi resmen katlediyor.

örn. : berk yaa beni seviyoomuuuğsuuunnn gibi gıcık bir ses tonu ve gıcık bir konuşmayla...

yada sözlü olarak : kanka biliyon mu geçen gün bir otobüse bindiydim bi de ne görem kaşımda akrabam otudum kaldım yerimde vala.

yada yazım sırasında ; naber qanqa ya walla geçen dersteydiniz sizin ders nasıl gidiyo walla benimkiler boq gibi...

vs. falan filan.

0|0
    0|0
  • Dilini kullanarak para kazanan biri olarak dilin bozulmasındaki en büyük etkenin yine hayatın hızlı akışı olduğunu düşünüyorum. Her şeyimizi hızlı yaptığımız için yazarken ve konuşurken yeterince dikkatli değiliz. Böyle olunca da dilimizdeki yozlaşma giderek asimilasyona dönüşüyor.

0|0
    0|0
  • evet dilimiz yozlaşmasın. o yüzden güzel türkçemizi güzel kullanalım.

ama aynı özeni sözcükleri yazıya dökerken de gösterelim

1|1
    0|0
    • gösterelim tabi biranlık sinirle kısaltarak yazdım

• gösterelim tabi bir anlık sinirle kısaltarak yazdım ama dilimizi bozma derdinde değilim

• öyle bir imada bulunmadım zaten. anlayan anlamıştır

• bu konuda hicbirsey yazmayacagım ama bir kitap onerecegim Bay Bay Türkçe yazarı Oktay Sinanoğlu öneririm coook onemli bilgiler veriyor herkes okumalı

0|0
    0|0
  • yok sahip çıkmıyorum. ama turkche falanda demiyorum yaaaani:))

0|0
    0|0
  • maalesef dediğin gibi yozlaşmaktayız kitap okuyan sayısı çok az böyle olunca kullanılabilir kelime kapasitesi düşüyo insanlarda bi taraflarından kelime üretmeye çalışıyo

0|0
    0|0
    • aynen öyle çocuk isimleri bile yabancı olmaya başladı dükkan isimleri bile yabancı.biz türkiye'de yaşıyoruz

• dilimiiz- "dilimiz" insnlar - "insanlar" bla bla bla...

1|0
    0|0
  • ı don't think about that. but you told ıs true. ım sorry for that. oh com'oon

0|0
    0|0
  • Liseliler yüzünden...

0|0
    0|0
  • effet tahip tıkıyoss iste

0|0
    0|0
  • insanların boşlaşması daha büyük sorun, el kol kaş göz bir şekilde anlaşılır da insan lazım

0|0
    0|0
  • Çok batıl insanlarsınız.

0|0
    0|0
  • güzel anadolumda hiç yozlaşma falan yok.

0|0
    1|0
    • anadolun neresi

• istanbul izmir dışında heryer

• hayır tek istanbul izmir değil

Kızlar Ne Diyor 2

• İçeriği bu olan sorunun yazım biçimi çok manidar geldi bana :)

0|0
    0|0
  • yozlasan sadece dilimiz mi?

0|0
    0|0
Yükleniyor...