Psikolojiye ilgisi olanlar varsa okusunlar. Bu anlatacağım durumun psikolojideki adı nedir?

Şimdi anlatacağım ve örneklerini vereceğim şey aslında çok önemli. Hayatımızdaki çözemediğimiz anlamsız mutsuzlukları, gereksiz korkuları, açıklayamadığımız nefretleri açıklıyor sanırım. Konuya gireyim. Bazen, bazı şeylerden anlamsız yere nefret ettiğimi ve onlardan uzak kalmaya çalıştığımı farkediyorum. Bazı şeylerinde beni mutsuz ettiğini... Sebebini düşününce buluyorum. Mesela, porselen kupadan su içmekten nefret ediyorum. Sebebini bilmiyordum. Kupadan içtiğim suyun tadı bile her zaman kötü. Sonra düşününce buldum. Üniversite yurdunda, devamlı su içtiğim bir sebil vardı ve hep porselen kupayla içerdim. Birgün, suyun tadının çok kötü olduğunu farkettim. Sebilin kapağını kaldırıp içine bakmak aklıma geldi. Suyun içi kahverengi yeşil iğrenç pisliklerle doluydu.

O esnada beynim o pis olayı nedense sebil yerine kupayla özdeşleştirdi sanırım. Kupadan su içmekten neden hoşlanmadığımı bulmuştum. Mesela, pazar günleri, sabah, evde, televizyonda futbol maçı görmekten ve pazar günü çamaşır yıkanmasından nefret ediyorum. Televizyonun ve çamaşır makinasının sesleri bana kasvet veriyor, sebepsiz mutsuzluk hissediyorum. Sebebini çözdüm. Pazar sabahları babam sürekli evde futbol izlerdi. Annem de çamaşır yıkardı. Babamla annem sürekli kavga ederlerdi. Hatta, annem sürekli ağlardı. Nefret ettiğim şeylerin kötü anılarımı hatırlatan simgeler olduğunu kavradım. Sarışın renkli gözlü insanlara daha az güvenirim hep. Sebebi yok. Düşündüğümde cevabını buldum. Ortaokul yıllarında, sarışın, mavi gözlü bir arkadaşım inanılmaz şımarık, haylaz ve kötü huyluydu. Beni çekemediği için kasıtlı olarak çok zararlar vermişti bana. Sarışın, mavi gözlü erkeklere bu yüzden daha az güvendiğimi farkettim. Bazı simgeler, anahtar gibi kötü anılarımın bulunduğu sandığın kapağını açıyorlardı sanki.

Psikolojide bunun bir karşılığı var mı? Sizde de var mı bu durum?

0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

• Buna obsesyon diyebiliriz. Beyin bilgisayar gibidir ve sürekli içine kodlar yazarız. Ctrl A basarsan bütün yazıları seçer, Ctrl C yaparsan kaydeder vs. vs. gibi. Aslında sorunu çok net bulmuşsun ancak nasıl düzelteceğini bilmiyorsun. 8 (artabilir/azalabilir) yaşından sonra yazdığımız kodlar senin yaptığın gibi biraz üstüne giderek bulunabiliyor ve düzeltilebiliyor rahatça. Hayatımıza asıl hükmeden ise 8 (artabilir/azalabilir) yaşına kadar yazdığımız kök kodlar ve bu kodlar bir çok hastalığa, etkiye, inanca ve davranışa sebeptir.

Çok sevdiğim bir laf vardır, 'düşünce bedeni, beden düşünceyi etkiler' diye. Bu kök kodları bulup değiştirmek için çok güzel yöntemler vardır. Ben kendimde de bir çok danışan üzerinde de etkisini gördüğüm üçlü bir sistemi anlatayım..

NLP-EFT-Hipnoz

Nöro Linguistik Programlama - Duygusal Özgürleşme Tekniği - Hipnoz (çeşitleri var)

Bu konularda uzmanlaşıldığında, neredeyse hiçbir şey kaçmıyor ve çok hızlı sürelerde yanıt alınıyor.

Burada detaya girmek için yeterli yazı yeri yok. O sebeple bizzat gördüğüm ve bildiğim bazı şeyleri yazayım.

- Kısırlığın düzeltildiğini (hepsi değil, çok ayrıntılı bir konu)

- Deri rahatsızlıklarında düzelme eğilimi

- Nefes problemlerinin düzeldiğini

- Kanserde yardımcı tedavi

- Öfke kontrolü

- Obsesyonlar

- Bazı fobiler

- Kısmi felç (çok detaylı başka bir konu)

- Kalp rahatsızlıkları

- Tansiyon rahatsızlıkları

- Bunlara ek olarak stres kaynaklı her rahatsızlık

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, oturup odaklanarak bugüne yansımaları geçmişte aramanı tebrik ediyorum. Bunu çok az insan yapıyor ya da başarabiliyor. Bir de bulduklarını düzeltme yollarını öğrenirsen veya yardım alırsan muhteşem olur. Ancak kök kodlar için yardım almalısın. Bu hepimiz için geçerli..

0|1
    0|0
    • Benim sorunum aslında kupadan su içememek değil. Bunlar sadece birer örnekti. Daha önemli şeyler var hayatımda. Belki depresyon veya bir başka rahatsızlık. Sorunlarımın bilinçaltımdan kaynaklandığını anladım. Psikanalizi çok merak ediyorum. Hipnoz hala uygulanıyormu bilmiyorum. Yardım almak istiyorum ama psikiyatr veya klinik psikolog olmasını tercih ederim. Bildiğin adres var mı? Mesaj atar mısın? Mahsuru yoksa, beni ekler misin? Teşekkürler.

• Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

• Rica ederim.. :)

Kızlar Ne Diyor 4

• Bilinçaltı

0|1
    0|0
  • Freud'un keşfettiği bilinç altı ile alakalı bunların hepsi. psikologlar psikanaliz sırasında serbest çağrışım yoluyla bu tarz olumsuz kodlamaları çözebilmekteler.

0|1
    0|0
  • bilinçaltına yerleştirdiğin yanlış kodlamalardan kaynaklanıyo bence.sen de çözmüşsün çünkü durumunu.her şeyin farkındasın.geriye sadece bu yanlış kodlamaları değiştirmek kalmış.nlp ile ilgilendin mi hiç

0|1
    0|1
    • Kişisel gelişimle ilgili bir metod diye biliyorum o kadar. Ama, benim hayatımda bilinçaltının tahribatı çok büyük. Psikanaliz mi yaptırmalıyım acaba? Neden NLP?

• hepimiz geçmişten günümüze nasıl programladıysak bilinçaltımızı ona göre yaşıyoruz.korkularımız önyargılarımız tamamen bizim elimizde.bu yöntemde bi programlama çeşidi.kilit noktaları bulabilirsin bi uzmandan yardım alırsan ki sen zaten bunun çoğunu halletmişsin.nlpturk.net var bi bak istersen bu siteye

• Teşekkür ederim.

• ne mantıklı bir yaklaşım bende doğum günlerinden nefret ederim ne yaşadım acaba neyse çok beğendim anlatımı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• bilinçaltı hayatımızda yaşadığımız tecrübeleri kodlar halinde yerleştirir beynimize, bu kodlarda senin dediğin gibi bazı nesnelerle birlikte kodlanmış ve beynin bu olaylara ŞARTLANMIŞ yani beynin porselen bir bardak gördüğünde onunla ilgili eski kodları bulup yeniden sana aynı şeyleri yaşatıyor anladın mı?

0|1
    0|0
    • bunun çözümü ise eski anılarını hayalinde canlandırarak değiştirmek, buna imajinasyon deniyor

• Teşekkürler. İmajinasyon'u araştıracağım.

• Yaşadığın normal kabul edilebilecek birşey.İnsanların %90 ında bu tür takıntılar vardır ama kişiden kişiye değişkenlik gösterir ya senin gibi biraz düşününce veya rast gelince bu takıntının nedenini bulur yada bu takıntıların farkında olur sürekli bunlarla mücadele eder.Tavsiyem takıntılarına alışmaya çalış veya çözüm üret denk geldiğinde çözümünü uygula.Mesela erkek kardeşim çamaşır suyundan nefret eder annemiz evde temizlik yaparken onun kapısını kapatıyoruz koku gelmesin diye çok fazla takıntısı var çünkü.Demek istediğim anormal birşey yaşamıyorusun 3 insandan 2 sinde var böyle şeyler ve üstesinden gelebileceğine inanıyorum.

0|0
    0|0
  • okumadım ama sen haline dua et kardeş ben intiharı düşünüyorum en azından sen geceleri rahat yatabiliyorsun ben hiç yatamıyorum

0|0
    0|0
    • Öyle zamanları ben çok yaşadım. Hala da çok sağlıklıyım diyemem. İntihar düşüncesi yok artık. Mutsuzum ama ayaktayım. Umarım, aşarsın bu zor günleri.

• Sana yardımcı olacak psikologlarla konuş ama. Seni iyi tanımadığım için, korkularını, sebeplerini bilemediğim için tavsiyelerde bulunamıyorum. Yardımcı olmak isterim tabii. Anlatmak istersen dinlerim ama bu şekilde pek az yardımcı olabilirim.

• Belki bir uyku bozukluğu vardır sadece. Belki basit bir depresyon. Ya da, depresyonla karıştırılan başka hastalıklar var. Uyuyamamak çok kötüdür.

• psikiyatride buna obsesyon deniliyor

0|0
    0|0
Yükleniyor...