Dini bilgisi olan bilgi verebilir mi?

dün arkadaşımla dini tartıştık. önce o başlattı ben "çok kişi tartıştı bir ispatı yok, boşuna tartışıyoruz" dedim dinlemedi yok benimki doğrudur ben iyi biliyorum diye bilmişlik tasladı ama anlattıkları bana saçma geldi. arkadaşımın anlattıgına göre intihar eden bir insanın cenazesine gitmek, kadının mezarda herkesin gözü önünde dua etmesi, insan resmi çizilmesi günahmış. başı kapalı olan bir kadının ise kendisine gelen görücülere saçını göstermesi günah değilmiş (erkeğe bile) ben o zaman kapanmasının ne anlamı var dedim kuran-ı kerim de öyle yazıyor dedi. kur-an ı hakkında başka şeyler daha söyledi sonradan kitap haline getirilmiş dedim sen dine saygısızlık ediyorsun dedi kur-an-ı kerim in mealini bilen biri bilgi verebilir mi?

0|0
4|13

En İyi Erkek Görüşü

• İntihar en kişinin psikolojik durumu göz önüne alınarak, cenaze namazı kılınır. Örn: Adam ruhsal bunalım yaşıyor tedavi olmamış kendini çekip vurmuş. Şimdi bu adamın cenaze namazı nasıl kılınmasın. Adamın akli dengesi yerinde değil ki. Sizin dediğiniz; aklı selim olan kişiler için geçerli. Örn: Şahsın biri bir gün "allah mı benim canımı alacakmış, ben kendi canımı alıyorum." diyerek şakağına namluyu doğrultup, tetiği çekmesine rağmen ölmemiş.

Bu adamın cenaze namazı şirk koştuğundan kılınmaz tabi.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• evlenme vaadiyle gelen erkeğe gösterielbilir. sanırım hadislerde vardı böyle bir şey mezheplere göre değişmekle birlikte hanefi mezhebinde caizdir gösterilebilir. cenaze olayını bilmiyorum

0|0
    0|0
  • bunlar dinimizi karıştıran aralara fitne fesat sokmaya çalışan eziklerdir. hiç birşekilde katılmıyor ve onaylamıyorum.. Açın bir kuran-ı kerim kitabını okuyun baştan sona. herşeyin açıklaması var. aklına gelebilecek her sorunun da açıklaması mevcut.

çok kısa bir anektot paylaşacağım;

Dua okuyoruz bir çoğumuz ama duada ne söylendiğini ne haber edildiğini ne vurgulandığını ve nelerin öğüt edildiğini kaçımız biliyoruz ? ben namazımı kılarken duaları hem türkçe hemde arapça olarak okuyorum. anlamını bilmediğin birşeyi okumakta günahtır.

örn: ingilizceyi hiç bilmiyorsunuz kelimelerin anlamlarınıda. aldını elinize kitabı okuyorsunuz sonuçta okuma bilginiz olduğundan. ama birşey anlamıyorsunuz. sonra onun türkçe çevirisini okuduğunuzda taşlar yerlerine oturuyor. Bilmiyorum kaçınız eksi verecek bana ama doğru olan budur. saygı duymak lazım..

1|0
    0|0
  • Yarım doktor candan yarım hoca imander eder kulaktan dolma sözler gerceklik payları var ama acıklamasına hadis ayet varmı veya bir islam alimi sözü kaynak nerde diye sor birdahaki sefereı.

0|1
    0|0
  • araştırın öyle konuşun..bilerek isteyerek intahar eden kişi ALLAHA İSYAN ETMİŞ OLUR o yüzdendir ki cenaze namazı kılınmaz

"Kendini boğarak öldüren kimse, Cehennem için boğmuş olur. Kendini vuran kimse, Cehennem için vurmuş olur." (Buhârî, Cenâiz 84)

Câbir b Semure (ra)’den rivâyete göre; “Rasûlullah (sav), kendisini öldüren bir adamın cenaze namazını kılmadı” (Müslim, Cenaiz: 37; Nesâî, Cenaiz: 68) ..

0|0
    0|0
  • intihar edenin cenazesnde bulunmak neden günah olsun ? müslümandır sonuçta hükmü allah verir. cenaze namazı kılmak sevaptır.

kadın herkesin gözü önünde dua edebilr. ama örtülü olması daha hoş olur.

insan resmi çizlmesi günahsa fotograf olayı cehenneme dikey geçiş sağlar.

kadın kendine helal olmayan bı erkege saçını gösteremez. haram diyemem ama caiz olmadıgını bılıyorum. bilgim bu.

0|0
    0|0
  • Din zaten başlı başına bir saçmalık. Bu saçmalığa inanmayı veya inanmamayı seçecek kişi sensin.

1|2
    0|2
  • Bak kopukucurtma5 doğru söylemiş. "neden inandigin kitabi alip okumayi denemiyorsun?"

0|0
    0|0
  • yok öyle bişey sallamış

0|0
    0|0
  • Saçmalamış.

0|0
    0|0
  • dinimizi nasıl yobaz göstermeye çalışıyolar hey allahım islah et

0|0
    0|0
  • doğru söylemiş intahar edenin cenaze namazı kılınmaz..

0|0
    1|2
  • bende o dediklerinden bazılarını duydum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Arkadasin bilgili oldugunu tasladigi kadar Kur'an okumayi da biliyor mu arapcasini? Bence ilk sen o soruyu sormaliydin, bilgili yapan bi insan kendisini arapca okumayi da bilir yani... Intihar eden bir kadinin cenazesine gitmekte bence birsey yoktur. Cunku bir dusunuldugunde; bir cenaze namazi 3 kisi tarafindan en azi kilinmadiginda , kilinmayan cenaze namazinin gunahi ordaki mesela butun köyün boynunadir gunahi. KI kadinlar cenaze namazi kilmazlar, bu erkeklerin gorevidir, ama erkekler kilmadigi zmn veya da erkek bulunmadigi zmn kadinlarda da kilabilir diye dusunuyorum. Ve cenazeye gitmek o sirada insana olumu bir kez daha hatirlatilir, ve bir gun kendisinin de o bembeyaz kefenin icine girip herkezin arkasindan gozu yasli son yolculuguna ugurlanacagini gosterir. Cenazeye gitmek sevaptir. Arkadasinin dusuncesi bence dogru bir dusunce degil. Intihar etmisin cenazesine gidilmez, zehirlenen bir kimsenin cenazesine gidilmez, kaza geciripte olenin cenazesine gidilmez vs vs . Peki hangi cenazeye gidilirmis onu bir sor arkadasina bakalim ne cvb vericek ne de olsa cok biliyormus ya ... Hayatimda ilk defa boyle sacmalik duydum intihar edenin cenazesine gidilmez diye, o bir de su yonden dusunsun bir akrabasi intihar etse en yakin dereceden mesela yine de gitmezmis mi ? Ne kadar ayip :S Dınımızde boyle birsey yoktur cenaze cenazedir, bunun ilerisi gerisi yoktur. Hangimizin olumu ne sebepten olcagini asla bilmiyoruz, hep bir gun olucez diye biliyoruz, belki de 1 sn sonra kalbimiz calismaktan vazgecicek ve biz de Allahin rahmetine kavusabiliriz hic bir sey belli olmaz. Kadinin mezarda herkezin gozu onunde dua etmesin de de bir sakincasi yoktur, cunku bur da bir ibadettir. fakat soyle birsey vardir, ornegin camide veya da evde kadinla erkek bir yerde namaz kilamazlar, arlarinda mutlaka birbirlerini gormiyecek bir perde olmalidir, nasil ki camilerde kadinlarin yeri ayri erkeklerin yeri ayriysa ayni ortamda kilmazlar, perde yoksa bile aralarinda mesafe olmalari sarttir. Ayrica mezarlikta edilen dua gorunus icin yapilmamalidir,o an dusunduklerimiz ellerimizi yaradana acarak icimizdekileri soylemektir. Insan resmi cizilmesine de gelinde bunca ressamlar niye cizmis o zmn? Uydurma birsey, gunah olan insan resmi, hayvan resmi olan bir odada namaz kilmaktir. Cunku o zmn Allaha degil onlara secde edildigini dusundugu icin o odadaki o tur resimler bulundurulmamasi gerekir. Ayni sekilde atese karsi da namaz kilinmaz, cunku atese tapanlar gibi olmamamiz gerekir. Tesetturlu bir kadinin gorucu gelenlere basini acmasi gunahtir,cunku bir insan bir kere kapandi mi ya tam kapanicak ya da acik durucaktir. Bunun ortasi yoktur, canim istediginde kapanayim istedigimde de acilayim diye.Cunku kabul eden tesetturlu de eder tesettursuz de, bir insanin huyu, ahlaki daha onemlidir guzelliginden sacindan basindan. Kur'anda da bu boyle gecmektedir, ki kadinlar sadece el yuz,ve ayak bileklerine kadar acik kalabilir diger yerleri kapali kalacaktir diye, tesetturlu olmak tamamen kisiye bagli

0|0
    0|0
  • neden inandigin kitabi alip okumayi denemiyorsun? ya da madem okumadin tam olarak neye inaniyorsun. senin yaptigin zaten sacma, arkadasinda neden mantik ariyorsun.

0|1
    0|0
  • evet resim olan odada namaz kılınmaz diye biliyorum ben

0|0
    0|0
  • cooook sacmaa

insan resmi cizilmesi gunahmis

ehuehuehue ben resimle ugrasiyorum o zaman ben gunahkarim

0|0
    0|2
Yükleniyor...