Down sendromu hakkında neler biliyoruz?

öncelikle hiç bir fikri olmayanlar için bir bağlantı paylaşayım link

Down sendromlu olan bir tanıdığınız var mı? ya da karşılaştınız mı?

Karşılaşsanız davranışınız nasıl olur? yani yaklaşıp ilgilenir misiniz yoksa saldıracağını mı düşünürsünüz? ne yapacağı belli olmaz mıdır size göre?

Genel olarak merak ettiğim sorulardır. hatta ilk kez cevabını bu kadar merakla beklediğim bir soru sordum.

gizli sen de gel

dinlemelik, DS'lu kuzenimin en sevdiği parça link

Güncellemeler:
selimin paylaştığı linki sizlerin de izlemesini istedim link

soruyu sormamdaki amaç; down sendromluların sadece bir tebessüme, bir baş okşanmasına çok mutlu olduklarını söyleyebilmekti. ilgiyi çok severler, ilgi beklerler ve çok küçük şeylerle mutlu olurlar.

bu duyuruyu da paylaşmak istiyorum belki ilginizi çeker link

teşekkür ederim link

0|0
7|19

En İyi Erkek Görüşü

• ben zihin engelliler öğretmenliği okuyorum bu yüzden DS'li bireylerle aynı ortamda bulundum ve bölümüm gereği onlarla ilgili bi kaç şey biliyorum. Geçen sene bir öğrencim vardı gönüllü olarak evine gidip onunla vakit geçiriyordum. duygusal bir kişiliğe sahiptirler ve dediğin gibi kendileriyle ilgilenilmesinden hoşlanırlar. bazı bireylerin karşıdaki insana az da olsa zarar verecek sert davranışları olabilir ama bu kesinlikle sanıldığı gibi bir saldırganlık düzeyine ulaşmaz ki kendilerini rahatsız eden bir durum varsa ancak o zaman bu davranışları sergiler. genellikle yapmayı çok sevdikleri bi şey vardır veya çok sevdikleri bir eşyaları, uğraşları vardır.. mesela benim öğrencim müzik dinlemekten çok hoşlanırdı. müzikle ona istediğiniz hemen herşeyi yaptırabilirdiniz.. kesinlikle diğer insanlardan daha duygusal ve daha cana yakındırlar

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• evet onların okulunda bulundum bir süre .çok sempatik ve cana yakınlar aslında.fakat çokta narin oldukları için sabırlı davranılmalı

2|0
    0|0
  • Down sendromlu tanıdığım olmadı ama otistik bir akrabam var, bana kalırsa sonuç itibarıyla ne türlü engeli olursa olsun sonuçta onlarda insan ve böyle olmayı onlar istemedi, ALLAH'ın kudreti bu dünyada bazı kişiler tarafından dışlansalar,hor görülseler bile öbür dünyada cennetliktirler, çoğusu. Sizce onlar mı engelli mi biz mi engelliyiz ? klibi izlemenizi tavsiye ederim. link "Size Hayatı 100 metre koşusu gibi gösterirler ama sadece kazananı gösterirler, gerideki 8 kişiyi göstermezler. "

1|0
    0|0
  • Ankara'da Down sendromluların çalıştığı, simit evi benzeri küçük bir işletme vardı. Düşünceye, projeye ve girişime hayran kalmıştım. Bundan daha büyük bir mesaj, daha güzel bir yardım ve daha güzel bir tanıtım olamaz diye düşünmüştüm. Umarım hala vardır o yer.

1|0
    0|0
  • evet çemi var ... dialogları onların stediği gibi yapılması konusunda dikkat etmek gerekiyor takıntılarına saygı duymak ve ilgilerini çeken ne ise bu konuda onunla paylaşım yapmak gerekiyor mutlaka göz teması gerekiyor ..

saldırmak konusunda bu yanlış bir düşünce .. sadece ilgi alanlarına zarar vermeye çalıştıgınızda her insanın verdiği tepkiyi verirler ...

soruna 5 yıldız

bu da benim yeğenimin en sevdiği şarkı dinetmiyorum çünkü ağlıyor :( link

1|1
    0|0
  • Fırsat verildiğinde normal yaşam sürebiliyorlar. Yüz ve kafa yapılarından durumları anlaşılıyor

İnsanlara saldırdıklarını görmedim ve onları yadırgaman, çekinmem. Hayata tutunanlarıda takdir ederim.

1|0
    0|0
  • Tanidigim yok ama ankara ve istanbul'da rehabilite amacli kafelerine gideim. Gozetmenler musterilerle yuz goz olmalarini istemez ama yine de muhabbet edebildiklerim olur. Tick veya osym tipi adisyonda urun secmek guzeldir.

Eq`nun varligina inanirim, insan olmayi hatirlarim.

Tabii toplum olarak, yanlis sanrilara sahip olmak bugunden yarina duzeltilebilecek degil ama «makul insan» olup mskul bir sekilde davrandiginizda, «ust duzey iyi insan» tanirsiniz.

Daha var ama sonucta fakeim, uzun uzudiya ciddi cevaplar, dogama aykiri.

1|0
    0|0
  • Allah'ın aramıza gönderdiği ete kemiğe bürünmüş meleklerdir onlar.

2|0
    0|0
  • valla biyoloji kitaplarındaki kadar biliyoruz. biraz da annemden biliyorum bir partinin engelliler komisyonunda olduğu için. bazen gelip anlatıyor hikayeleri kendimden utandırıyor beni yani malak gibi oturuyorum diye ama böyleyim işte ben de ne yapayım. üşendiğimden yemek yemeyeceğim neredeyse

1|0
    0|0
  • benim abim de hasta. ancak beni teselli eden tek şey belki biz cehenneme gidicez ama onlar cennete gidip ebedi mutluluğu yaşıcak

1|0
    0|0
  • Kesinlikle saldırgan değildirler, ilgi istiyorlar, bi 10 dk ayırıp sohbet edip gülümsemek çok şey kaybettirmez size ve cidden keyifli bir 10 dk geçirmiş olursunuz, sizin yüzünüzüde güldürüyorlar

1|0
    0|0
  • Riget izleyenler bilir ki; Down sendromlu elemanlar çok şirin, çok şeker olurlar. Gülümsemeleri cana can katar <3

2|0
    0|0
  • Eğitim veren arkadaşım var.Birde bu terbiyesiz olay. link

1|0
    0|0
  • 47.kromozom

2|0
    0|0
  • down sendromu hakkında çekik gözlü ve kısa boylu olarak biliyorum

1|0
    0|0
  • en azından önemsiyormuş gibi yapmıyorum

1|0
    0|0
  • soran duyuru paylaşmakla olmaz önden senin gitmen gerek

1|0
    0|0
  • Benim Kardeşim Down Sendrom Hastası, Allah razı olsun sızın gıbı duşünen insanlardan.. Acımızı paylaştıgınız ıcın teşekkür etmiyecegım cunku Burada acı denen bırşey yok, kardesım gayet cok tatlı ve sağlıklıda Allaha şükür.. Düşünceniz için cok cok teşekkür ediyorum hepınıze.. :( şuanda 6 yasında ama 2 3 yaşında kı gıbı konusamıyor.. Bedensel gelısımı geç oluyormuş..

0|0
    0|0
    • kardeşim down sendrom hastası ama gayet akıllı, bırsey ıstedıgı zaman belırtebılıyor, yuruyebılıyor, sadece konusmaları gec oluyormuş 6 yaşında belırttıgım gıbı.. bırde cocukları olmuyormus onların.. ve benım kardesımde karadenız muzıklerının hastası, karadenız tv yı degıstırdıgımız zaman kumandayı alıo bana verıo orayı aç dıye :D

• kaç yaşında ogrendı pekı konusmayı

• tam hatrlamıyorm epey geç konuştu. aslında biliyorlar dediklerini anlıyorlar ama dilleri dönmüyor sonradan açılıyor

• 2 günde gizlenmesen iyiydi.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Down sendromlu cocuk ve genclerin bir grubunda gonullu calistigim oldu. Bazilari ani sekilde saldirgan olabiliyor ama daha cok ilgi cekme ya da kendini koruma altina almak icin yapiyorlar. Bir sure sonra bana alismislardi ve oyle asiri tepkiler gostermiyorlardi. Zeka seviyeleri dusuk olabilir ama yine de eglenceli vakit geciriyordum onlarla.

1|0
    0|0
  • Davranışlarını kontrol edemediklerini duymuştum. Ergenlik çağındakilerden özellikle uzak durulması gerektiği söyleniyor.

1|1
    0|0
  • komşumuzun kızı vardı beni gördüğünde sarılırdı bana çok sıcak davranırdım severdım onu.. aksı sekılde neden davranayım ki? ayrıca çok cana yakınlar...İstanbulda olanlar.. Mecidiyeköy/Şişli'deki Down Cafeye muhakkak uğramalı ve ordaki sıcaklığı samimiyeti yasamalısınız..

1|0
    0|0
  • Biyolojik olarak açıklamasını, neyden kaynaklandığını biliyorum. Tanıdığım kişiler de var, yaklaşmaya korkmam ama beni endişelendirir. Ya anlaşamazsak, istemeden onu kızdıracak, üzecek şeyler yapar veya söylersem diye çekinirim

1|0
    0|0
    • tobikoo neden kaynaklanıyor bu hastalık sebeb ne

bizim bir akrabamazda da vardı ama çekiniyorlar açıklamıyorlar

• şayet bence bizden çok daha duyarlı ve zekiler olayları daha farklı aldılıyorlar

1|0
    0|0
  • benim kardeşim down sendromlu ve hayatımda tanıdığım en sevgi dolu insan o bizim ailemizin neşesi o olmasa bizim evimiz çok boş olur gerçekten:) ayrıca müziğe ve bilgisayar oyunlarına çok düşkündür ve playstation da sık sık maç yaparız:)

1|0
    0|0
  • Sempati duyamıyorum.

1|0
    0|1
Yükleniyor...